نمایشگاه جهانی سبیت Cebit

Cebit سبیت واژه‌ی اختصاری در زبان آلمانی به معنای مرکز تجهیزات اداری و فن‌آوری اطلاعات است و همه ساله در ماه مارس در شهر هانوور آلمان، نمایشگاهی با همین نام به عنوان معتبرترین نمایشگاهICT جهان برگزار می‌شود.

Cebit سبیت واژه‌ی اختصاری در زبان آلمانی به معنای مرکز تجهیزات اداری و فن‌آوری اطلاعات است و همه ساله در ماه مارس در شهر هانوور آلمان، نمایشگاهی با همین نام به عنوان معتبرترین نمایشگاهICT جهان برگزار می‌شود. اولین نمایشگاه سبیت در سال ۱۹۸۶ با حضور بیش از هزار شرکت در فضایی به وسعت دویست‌هزار مترمربع شکل گرفت. در سال‌های اخیر نیز، نمایشگاهایی با همین عنوان در کشورهای آمریکا، استرالیا و هنگ‌کنگ نیز برپا ‌شده است .
این نمایشگاه بعد از مجمع جهانی اقتصاد که همه ساله در آغاز سال جدید میلادی با حضور بیش از دوهزار نفر از رهبران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دنیا در شهر داووس در شهر سوئیس تشکیل می‌شود و تقریبا بیانگر روندهای اصلی و دغدغه‌های محوری جهان در حوزه‌ی ICT است، به عنوان دومین رویداد بین‌المللی و به‌طور قطع بیانگر روندهای اصلی اقتصادی ـ تکنولوژیکی در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات تلقی می گردد. ‌ کشورهای آلمان، آمریکا، فنلاند، تایوان، سوئد و ژاپن همواره از جمله کشورهای مطرح در نمایشگاه Cebit بوده‌اند. کشور ما نیز از سال ۲۰۰۴ در این نمایشگاه با مشارکت تعدادی از شرکت‌های فعال در عرصه‌ی ICT حضور نسبتا فعالی داشته‌است.
به گفته‌ی مسوولان سبیت، هر ساله بیش از پانصد‌هزار نفر از این نمایشگاه بازدید می‌کنند. مسوولان و گردانندگان معتقدند هوای سرد هانوور در زمان نمایشگاه یکی از دلایلی است که آمار بازدیدکنندگان را در بعضی سال‌ها کاهش داده است. در همین حال، برخی می‌گویند که بخشی از این کاهش به علت نفوذ و رشد اینترنت در اروپا و دیگر نقاط جهان است و دلیل دیگر به برگزاری همزمان نمایشگاه لوازم الکترونیک در برلین مربوط می‌گردد.
از بازدیدکنندگان برای ورود به نمایشگاه ۳۸ یورو دریافت می‌شود. ولی برای خبرنگاران و اصحاب رسانه، بازدید رایگان است. مسوولان نمایشگاه برای انعکاس رویدادهای قبل و بعد از نمایشگاه، امکانات گسترده‌ای را برای خبرنگاران در نظر می‌گیرند، از جمله سرویس حمل و نقل مجهز و ساختمان اختصاصی خبرنگاران (Press Center) با تمام تجهیزات پیشرفته اعم از شبکه‌های اینترنتی پرسرعت، رستوران اختصاصی، سالن‌های مجهز کنفرانس
مراسم افتتاحیه با حضور صدر اعظم آلمان، اعضای بلندپایه دولت فدرال، مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ بین‌المللی که سهم اصلی را در بازار ICT دارند، هم‌چنین عده‌ی‌‌‌‌ ‌کثیری از خبرنگاران سراسر دنیا و سایر مدعوین برگزار شد. این مراسم ابتدا با خیرمقدم شهردار هانوور شروع شد و سپس از سوی رییس انجمن فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های نوین آلمان( BITKOM )، به عنوان متولی در امر توسعه و به‌کارگیری فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در کشور آلمان گزارشی از روند و چالش‌های ICT ارایه گردید.
در ادامه صدر اعظم آلمان طی سخنانی چشم‌انداز و همچنین خط‌مشی‌های پایه‌ای دولت فدرال را برای حاضرین تبیین نمود. طبق روال همیشگی یکی از شخصیت‌های نامدار جهانی به عنوان سخنران کلیدی در مراسم دعوت می‌شود که در سال‌‌های اخیر مدیران عامل شرکت‌های مایکروسافت، نوکیا، آلکاتل جزء سخنرانان اصلی مراسم افتتاحیه بودند.
همچنین معاون نخست وزیر روسیه طی سخنرانی خود، بر ایجاد زمینه های ‌ مناسب در صحنه‌ی تجارت بین‌الملل برای رقابت سالم بین شرکت‌های فعال در حوزه‌ی ICT تاکید کرد و یاد‌آور شد که مقرراتی که رقابت سالم را تشویق می‌کند. همچنین سازه‌هایی که استانداردهای شفاف را خلق می‌نماید و در نهایت سیستم‌های آموزشی که سرمایه‌های انسانی ماهر را ترتیب می‌کند از مولفه‌های اساسی توسعه و گسترش در جهان ICT محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد که حکومت‌ها باید موانع سرمایه‌گذاری کلان در بخش ICT را مرتفع نموده بر استقرار قوانین مربوط به مالکیت معنوی پافشاری نمایند و توجه به محیط زیست و صرفه جویی در انرژی را در اولویت برنامه‌های استراتژیک خود قرار دهند.
دکتر سون پروسه معاون رییس نمایشگاه می گوید: رویداد سبیت به راستی از سوی همه‌ی کشورها به عنوان مهمترین رویداد سال. پیرامون راه‌حل‌های دیجیتالی و بسترساز ارتباطات بی‌شمار تجاری تلقی می‌شود. سرعت شگفت‌انگیز فن‌آوری که از طریق طیف وسیع نوآوری‌های تولیدی عرضه شده بار‌دیگر در سالن‌های نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرارگرفته‌است.
مخابرات، ارتباطات موبایل ، سیستم‌ها و تجهیزات دیجیتالی ، فرآیندهای کسب و کار پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی در حوزه‌ی ICT ، اطلاعات مدیریت سیستم‌های مالی ،بانکی و سیستم‌های مربوط به دولت الکترونیک از جمله بخش های مهم وپر بیننده نمایشگاه بود.
مسوول یک شرکت بزرگ کامپیوتری می‌گوید: اگر شما فردی با مسوولیت بالا در یک شرکت تجاری یا صنعتی هستید و به شناخت کلی و فراگیر از وضعیت فن‌آوری در جهان علاقه دارید، و می‌خواهید بدانید در سایر شاخه‌های صنعت و تجارت چه می‌گذرد، قطعا نمایشگاه سبیت این موقعیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.
از منظر دیگر این نمایشگاه نه نتها یک سکوی ایده‌آل شبکه‌ای برای ملاقات با تصمیم‌گیرندگان شرکت‌های عظیم تجاری و صنعتی به ویژه در حوزه‌ی IT در بالاتر ترین سطح قرار دارد و مهمترین رویداد نمایشگاهی در حوزه‌ی کسب و کار دیجیتالی محسوب می‌شود، بلکه بزرگترین اجلاس جهانی IT و ارتباطات حرفه‌ای نیز قلمداد می‌گردد.


● در حاشیه‌ی نمایشگاه
در نمایشگاه امکانات و تسهیلات بسیار مناسبی برای بازدیدکنندگان فراهم شده بود، به صورتی‌که علاقمندان به مباحث مختلف به راحتی با اطلاع‌رسانی حساب شده از برنامه‌ها و نشست های تخصصی نمایشگاه با خبر می شدند..
خبرنگاران و ارباب جراید از تسهیلات بهتری نسبت به دیگران برخوردار بودند، اختصاص اتومبیل‌های مجهز به تعداد کافی، همچنین ورود به تمامی جلسات و نشست‌های تخصصی حتی بدون هماهنگی و ثبت نام قبلی وسایر خدمات جنبی از جمله امکاناب مختص نمایندگان رسانه ها بود.
شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه‌ی ICT با روش های نو و استفاده از ابزار ارتباطی مناسب، آخرین محصولات و تولیدات خود را معرفی ، و برای جلب توجه بازدیدکنندگان جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌کردند.
سرویس‌های حمل و نقل بیرون از نمایشگاه همه روزه با نظم و انضباط خاص در شروع و پایان کار نمایشگاه جمعیت فشرده بازدیدکنندگان به موقع و با سرعت جابه‌جا می‌کردند.
روابط عمومی نمایشگاه به صورت حرفه‌ای و تمام عیار در خدمت بازدیدکنندگان بود و مسایل و مشکلات احتمالی آن‌ها را حل و فصل می‌کرد.
تمامی هتل‌های هانوور و حتی شهرهای همجوار تمام ظرفیت خود را در اختیار مراجعین به نمایشگاه قرار داده بودند، به صورتی‌که افرادی که به موقع برای هتل اقدام نکرده بودند، همه روزه باید از مسافت‌های خیلی دور حتی با سه ساعت صرف وقت از طریق قطار به محل نمایشگاه می‌رسیدند. به طور کلی نوع مدیریتی که نمایشگاه سبیت را اداره می‌کند، با توجه به حجم بسیار بالای مراجعین و شرکت‌کنندگان نشانگر برنامه‌ریزی، نظارت و کنترل‌های به موقعی است که می‌تواند برای سایر کشورها الگو واقع شود.