ریسک های جهش نفتی

موج دستگیری ها در خاندان سلطنتی سعودی، احتمال وقوع درگیری های داخلی در عربستان را افزایش داده است و پرتاب موشک های یمنی به خاک عربستان که از سوی مقامات سعودی به ایران نسبت داده شد؛ موضوعاتی است که احتمال وقوع درگیری در منطقه را افزایش می دهد. رشد بهای نفت هرچند خبر خوبی برای صادرکنندگان نفتی محسوب می شود، اما ادامه جهش های پرشتاب می تواند ریسک هایی را به همراه داشته باشد. در ادامه در مورد این ریسک ها بخوانید:

اولین ریسک، تهدید پایداری بازار نفت است؛ چراکه با رشد قیمت ها احتمال بازگشت تولیدات نفت شیل و افزایش سطح عرضه تقویت می شود. موضوعی که می تواند روند افزایشی قیمت نفت را دچار گسست کند.
دوم آنکه، اصلاحات اقتصادی اجباری در زمان افت قیمت ها و کاهش سهم نفت در بودجه کشورهای نفتی ممکن است با رشد قیمت نفت نیمه کاره رها شود و وابستگی این کشورها به نفت مجددا افزایش یابد. ریسک آخر که می تواند از دو مورد قبلی پرمخاطره تر باشد، احتمال افزایش درگیری های منطقه ای است؛ چراکه با افزایش قیمت ها کشورهای منطقه هم پول بیشتری برای هزینه های نظامی خود دارند و هم اینکه ترغیب می شوند با تشدید تنش های منطقه قیمت نفت را بالا نگه دارند.
«قیمت نفت 64 دلار شد.» این خبری است که روز دوشنبه فضای رسانه ای دنیا را پوشش داد. اما هرچند رشد قیمت ها خوشحالی کشورهای تولیدکننده نفت را به دنبال دارد، همزمان آژیر خطر را نیز در این کشورها به صدا در می آورد. بهای نفت ظرف 4 ماه گذشته بیش از 42 درصد رشد کرده است، این رشد شدیدی است و در صورت تداوم می تواند فتیله تحولات دیگری را روشن کند.
در واقع با وجود حضور تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا، رشد قیمت نفت به معنای افزایش پتانسیل افت قیمت ها نیز هست؛ این یعنی خروج دوباره کنترل بازار نفت از دستان اوپک. اما این تنها ریسک بازاری رشد قیمت ها است. تهدیدهای نفت گران برای کشورهای منطقه ممکن است بسیار خطرناکتر از تهدیدهای بازاری آن باشد. رشد قیمت نفت می تواند موجب رها شدن اصلاحات اقتصادی باشد که ظرف دو سال گذشته در کشورهای نفت خیز آغاز شده است، این یعنی وابستگی بیشتر به نفت و ادامه مسیری که سال ها است این کشورها طی کرده اند. اما رشد قیمت نفت به معنای بودجه بیشتر برای واردات تسلیحات نظامی نیز هست، این یعنی احتمال افزایش تنش ها در منطقه بیشتر می شود. اینها ریسک های احتمالی است که ممکن است به دنبال شوک قیمتی در بازار نفت رخ دهد؛ ریسک هایی که تحولات اخیر منطقه احتمال وقوع آنها را بیشتر می کند.
** نفت چطور 64 دلاری شد؟
نفت روز دوشنبه نزدیک به 3 درصد رشد کرد و به بیشترین سطح طی دو سال و نیم گذشته رسید. بر این اساس، بهای نفت خام آمریکا در پایان این روز با 1.7دلار رشد به 57.35 بر بشکه رسید و شاخص نفت برنت نیز با رشد 2.2 دلاری در قیمت 64.27 دلار بر بشکه به فروش رسید. روز گذشته نیز نفت توانست این سطوح قیمتی را حفظ کند و حول و حوش همین قیمت ها نوسان کرد. دو ریسک ژئوپلیتیک عامل افزایش قیمت ها بود؛ اول تحولات داخلی عربستان و دوم حمله موشکی یمن به این کشور.
محمد بن سلمان، ولیعهد قدرت طلب عربستان سعودی، شامگاه یکشنبه دستور دستگیری تعدادی از وزرا، شاهزادگان و سرمایه گذاران سعودی را صادر کرد که برخی از آن با عنوان «فاز اول مبارزه با فساد» یاد کردند. در واقع گفته می شود بن سلمان این اقدام را برای مبارزه با مفاسد اقتصادی انجام داده است. این در حالی است که شواهد بسیاری از بالا گرفتن جنگ قدرت در لایه های خاندان سعودی خبر می دهند و دستگیری های اخیر نیز از نشانه های وقوع این جنگ است. این تحولات در حال حاضر بر سیاست های نفتی عربستان تاثیر نخواهد داشت، چراکه بن سلمان پیش از این خود از تمدید توافق اوپک حمایت کرده بود. با این حال وقایع اخیر عربستان احتمال بیشتر شدن تنش در داخل عربستان و وقوع درگیری های داخلی در این کشور را افزایش داده است. موضوعی که می تواند به شدت بر بهای نفت اثر گذار باشد.
اما این تنها بخشی از وقایع روزهای گذشته است. همزمان با وقایع عربستان، نیروهای ارتش یمن و انصارالله، ریاض را مورد حمله موشکی قرار دادند. هرچند که موشک پرتاب شده توسط پدافند ضد موشکی ریاض منهدم شد و خسارتی به دنبال نداشت، اما این اتفاق نگرانی ها از افزایش تنش در منطقه به خصوص بین ایران و عربستان را افزایش داده است. چراکه ابتدا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و سپس مقامات سعودی با طرح ادعاهایی این حمله موشکی را به ایران ربط دادند. عربستان سعودی می گوید موشک دوربرد حوثی های یمن را اقدام نظامی مستقیم از طرف ایران تلقی می کند و حق تلافی را برای خود محفوظ می داند.
احتمال وقوع جنگ در منطقه ای که قلب ذخایر نفت جهان محسوب می شود عاملی نیست که بازار نفت آن را نادیده بگیرد. توماس وارگا، تحلیلگر PIV OIL در گفت وگو با رویترز می گوید: مجموع تولید دو کشور حدود 14 میلیون بشکه در روز است، طبیعی است که زمانی که این دو کشور روبه روی هم قرار می گیرند و مستقیم به هم خیره می شوند قیمت نفت جهش کند. به گفته ناظران بازار احتمال وقوع درگیری بین ایران و عربستان حتی از وقایع رخ داده در خاندان سعودی نیز برای بازار نفت با اهمیت تر است. به گزارش رویترز، اولیور یاکوب، استراتژیست موسسه Petromatrix، می گوید: «عربستان سعودی واقعا قصد دارد اقداماتی علیه ایران شروع کند و این به نظر من بسیار بیشتر از مساله داخلی این کشور بر بازار نفت اثرگذار است.» به گفته این کارشناس بازار نفت، این موضوع می تواند به دو شکل در بازار اثرگذار باشد. اول اینکه ریسک های ژئوپلیتیک عرضه جهانی نفت را افزایش می دهد و دوم، نگه داشتن توافق و اجماع در اوپک را دشوارتر می کند. اشاره یاکوب به توافقی است که اعضای اوپک با برخی متحدانشان در خارج از این سازمان انجام دادند تا عرضه جهانی نفت را روزانه 1.8میلیون بشکه کاهش دهند. این ایده در حالی مطرح می شود که اوپک معمولا تلاش می کند مشکلات و درگیری های داخلی بین اعضا بر تصمیمات این سازمان اثر گذار نباشد. به طور مثال در زمان جنگ ایران و عراق با وجود اینکه تنش ها بین دو کشور در بیشترین سطح خود قرار داشت اما این اختلافات در نشست های اوپک و تصمیمات این سازمان تاثیرگذار نبود.
** 42 درصد رشد قیمت نفت
بهای نفت برنت 22 ژوئن مصادف با اول تیر به 45 دلار بر بشکه رسید. در آن زمان نگرانی از افزایش تولید نفت شیل، رشد تولیدات لیبی و نیجریه و ضعف در سمت تقاضای بازار نفت در نیمه اول سال موجب افت قیمت ها شده بود. با این حال درست از آن زمان قیمت نفت در مسیر افزایشی قرار گرفته و تاکنون حدود 42 درصد رشد کرده است. رشد شدید تقاضا برای نفت، کاهش موجودی انبارهای نفتی، احتمال تمدید توافق اوپک و ریسک های ژئوپلیتیک(احتمال تحریم مجدد ایران، درگیری بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق و وقایع اخیر) مهم ترین اهرم رشد قیمت نفت محسوب می شوند. اما رشد 42 درصدی نفت در بطن خود خطراتی را نیز برای بازار و همچنین شرایط کشورهای منطقه دارد. تهدید هایی که به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول خطر متزلزل شدن مجدد بازار نفت است.
** سه ریسک بازاری رشد قیمت نفت
ریسک های بازاری رشد شدید قیمت ها را می توان در سه دسته تقسیم کرد. اول اینکه در حال حاضر احتمال افزایش تولید نفت شیل و بازگشت مازاد عرضه به بازار نفت بیش از هر زمان دیگری شده و این می تواند بار دیگر کنترل بازار نفت را از دست اوپک خارج کند. تعداد دکل ها ی حفاری در آمریکا هفته گذشته 8 مورد کاهش یافت و به 729 دکل رسید، برخی با استناد به آمار ماهانه تولید نفت این کشور که به شکل قابل توجهی از آمار هفتگی کمتر است و همچنین توقف رشد تولید دکل ها، اعلام می کنند که تولیدکنندگان شیل بالاخره به بحران تولید رسیده اند و آنقدری که گمان می شد نمی توانند تولید کنند.
این نظرات در حالی مطرح می شود که تعداد دکل های فعال در میادین نفتی آمریکا همچنان حدود 62 درصد بیشتر از تعداد آنها در سال گذشته است. این موضوع به معنای پتانسیل بالای رشد تولید نفت آمریکاست. تولید نفت این کشور بر اساس گزارش هفته گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا 46 هزار بشکه افزایش یافته و به 55/ 9 میلیون بشکه در روز رسیده و بسیاری از برآوردها از ادامه آن و رسیدن به 10 میلیون بشکه در روز در سال آینده خبر می‎ دهند. نفت 60 دلاری می تواند قدرت رشد تولیدات شیل را بیشتر کند و کنترل بازار بار دیگر در دستان تولیدکنندگان شیل قرار گیرد.
عامل دوم به بازار آتی باز می گردد. در حال حاضر تعداد معاملات انتظار برای رشد قیمت ها در بازار آتی نفت به رکورد کم سابقه ای رسیده و این خود هرچند تا کنون به رشد قیمت ها کمک کرده است اما در حال حاضر تهدید بزرگی نیز برای بازار نفت محسوب می شود. در واقع با انباشته شدن تعداد قراردادها در موقعیت انتظار برای رشد قیمت نفت یا همان آپشن خرید (Long Posision) احتمال فروش این قراردادها و افت قیمت ها بسیار زیاد می شود. از این رو کارشناسان UBS در یادداشتی اعلام کردند: «در صورتی که تهدیدهای عربستان و تنش های این کشور با یمن افزایش نیابد، قیمت نفت به زیر 60 دلار خواهد رسید.»
از سوی دیگر، هر چند گفته می شود نفت کالایی کم کشش است و رشد یا کاهش قیمت ها در کوتاه مدت نمی تواند بر میزان تقاضا برای آن اثرگذار باشد، با این حال رشد های اخیر می تواند رشد تقاضا برای نفت را که عامل افزایش قیمت ها بود متوقف کند. به طور مثال رشد شدید تقاضای چین یکی از عوامل افزایش قیمت نفت و کاهش مازاد عرضه در بازار نفت در ماه های اخیر بوده است. این کشور در سال 2015 یعنی زمانی که قیمت نفت حدود 50 دلار بود حدود 24 میلیارد دلار برای گسترش ذخایر نفتی خود هزینه کرده و در حال حاضر حدود 850 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت دارد. چین در سال جاری به شدت واردات خود را افزایش داد به طوری که حدود نیمی از رشد تقاضای جهانی را به خود اختصاص داده است. واردات نفت این کشور بیشتر از رشد تقاضای داخلی آن بوده و بخشی از آن در انبارهای آن ذخیره شده است. از این رو این احتمال وجود دارد که با رشد قیمت ها این کشور خرید نفت برای پر کردن ذخایر خود را کاهش دهد و موجب کاهش تقاضای جهانی نفت شود. همچنین ممکن است برخی کشورهای واردکننده نفت برای کاهش هزینه های خود اقدام به استفاده از ذخایر خود کنند. اما این تنها تاثیر احتمالی کوتاه مدت و آنی رشد قیمت نفت بر تقاضا است. رشد قیمت نفت می تواند بر اقتصاد جهانی تاثیر داشته و کاهش رشد جهانی اقتصاد را به دنبال داشته باشد چراکه معمولا در شوک های قیمتی نفت، شاهد افزایش هزینه تولید در صنایع هستیم که کاهش رشد اقتصادی را به دنبال دارد.
** توقف مسیر اصلاحات اقتصادی؟
فشار افت قیمت نفت بر اقتصاد کشورهای نفتی به شروع یک دسته از اقدامات اصلاحی در این کشورها منجر شد. در دو سال اخیر غالب کشورهای نفت خیز تلاش کرده اند که برای جبران کسری بودجه، هزینه های خود را کاهش دهند و یکسری از ریخت و پاش های خود را متوقف کردند. به طور مثال، حداقل 10 کشور از کشورهای خاورمیانه به اصلاح قیمت بنزین و کاهش یارانه سوخت اقدام کرده اند. نتیجه این اقدامات کاهش هزینه سربه سری قیمت نفت در بودجه کشورهای نفت خیز بوده است. آنطور که بانک جهانی در آخرین گزارش خود اعلام کرده، نقطه سر به سری قیمت نفت در غالب کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال جاری بین 50 تا 70 دلار خواهد بود به این معنا که بودجه این کشورها در قیمت های یادشده تامین می شود. این در حالی است که در سال 2014 یعنی زمانی که قیمت نفت شروع به کاهش کرد قیمت سربه سری این کشورها غالبا بالای 100 دلار بود. با این حال از آنجا که این اصلاحات به دنبال فشارهای اقتصادی ناشی از افت قیمت نفت رخ داده، با افزایش مجدد قیمت ها احتمالا بسیاری از آنها رها شده و وابستگی کشورهای تولیدکننده نفت به طلای سیاه مجددا افزایش یابد.
** افزایش تنش های خاورمیانه؟
خاورمیانه همواره محل درگیری و نزاع بوده است. دخالت قدرت های جهانی در نظم منطقه و همچنین اختلافات قومی و مذهبی موجب شده که همواره ریسک وقوع درگیری در این منطقه در سطح بالایی قرار داشته باشد. افت قیمت نفت و به دنبال آن فشارهای اقتصادی می تواند به کاهش تنش های منطقه ای چه از بعد داخلی و چه از بعد خارجی منجر شود. چراکه در شرایطی که به دلیل افت درآمدهای نفتی، کشورها نمی توانند هزینه های جاری خود را جبران کنند، وقوع جنگ های داخلی و خارجی می تواند هزینه ها را چند برابر کرده و دولت های منطقه را در تنگنای بیشتری قرار دهد. اما در شرایطی که قیمت نفت رشد می کند، کشورهای منطقه از پشتوانه مالی بهتری برخوردارند و با این پشتوانه مالی جسارت بیشتری برای مقابله با دشمنان داخلی و خارجی خود دارند. این موضوع می تواند یکی از عوامل وقوع تنش های داخلی عربستان در روزهای اخیر باشد. اما این درگیری ها همان طور که این روزها می بینیم به رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی نیز منجر شده است. از این رو می تواند این سیگنال را به کشورهای منطقه و به خصوص عربستان سعودی که پسر سلمان در آن مشغول یکه تازی است بدهد که تندروی بیشتر می تواند به رشد قیمت نفت و درآمد بیشتر منجر شود و این کشورها را به صرافت افزایش درگیری های منطقه ای بیندازد.