چرا عده ای از قرارداد توتال به هم  می ریزند؟

معاون اول رئیس جمهوری، عصر دیروز در مراسم افتتاح موزه بانک ملی ایران با اشاره به قرارداد توتال، عنوان کرد: «این روزها که قرارداد توتال امضا شده، من فکر کردم هرکس به ایران علاقه مند باشد باید از آن خوشحال شود، اما انسان متحیر می ماند که یک عده به هم می ریزند که چرا این قرارداد بسته شده. واقعا چرا باید این گونه باشد؟».

اسحاق جهانگیری افزود: «شما با یک دولت یا یک فرد مخالف هستید، اما با ملت ایران مخالفتی ندارید و باید بدانید این کارها در جهت زندگی ملت و توسعه ایران است. مقام معظم رهبری فرموده اند که در زمینه نفتی باید ٢٠٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود و این تنها پنج میلیارد از آن است، آن هم با وجود اینکه آمریکا تهدید کرده که کسی حق ندارد بیش از مبلغ خاصی در ایران سرمایه گذاری کند و چنین قراردادی یعنی شکست آمریکایی ها و شکست تحریم هایی که می خواهند پول به سمت ایران نیاید».
او گفت: «نباید حرف هایی مطرح کنیم و دل متدینین و دلسوزان را بسوزانیم. یک زمان کتابی می خواندم که معاون نخست وزیر در یکی از کشورها گفته بود که «سی آی ای» ما را جذب کرد تا هر مدیریتی در کشور کار بزرگی انجام داد، به او چیزی نسبت دهیم تا در کشور کار بزرگ و مدیر بزرگ شکل نگیرد».
معاون اول رئیس جمهور، با تأکید بر اینکه راه توسعه کشور اتحاد و همدلی است، یادآور شد: «ما با داشتن رهبر معظم انقلاب و با اجماع، وحدت، همدلی و صمیمیت می توانیم کشور را از مشکلات موجود عبور دهیم. ما ذخیره اول نفت و گاز دنیا و موقعیت استراتژیکی داریم که با وجود اینها می توانیم از مشکلات عبور کنیم، به شرط اینکه توسعه و پیشرفت ایران برایمان اصل باشد».
جهانگیری افزود: «من مطالعه ای داشتم که چه شد کشورهای آسیای شرقی و آمریکای لاتین که هم زمان با ما راه توسعه را در پیش گرفتند توانستند در کار خود موفق شوند. مهم ترین نتیجه ای که گرفتم این بود که آنها سیاست های کلی ای را که گذاشته بودند تغییر ندادند.؛ یعنی دولت ها حتی با کودتا تغییر می کردند، ولی سیاست های توسعه کشور تغییر نمی کرد، اما در اینجا ما تا ذره ای در دولت اختلاف نظر پیدا می کنیم، فکر می کنیم وقت انتقام گرفتن از یکدیگر است و باید مشکل ایجاد کنیم، درحالی که نمی دانیم این مشکلاتی که ایجاد می کنیم برای مردم ایجاد می شود».
او با اشاره به نقش محوری بانک ها در توسعه تأکید کرد: «بانک ها در توسعه ایران اولین نقش را دارند. البته نه اینکه من مشکلات موجود در بانک ها را ندانم، ولی گاهی جفاست که قدر زحمات این مجموعه به این بزرگی را ندانیم و تنها ١٠ اشکال و نقطه منفی اش را بزرگ کنیم. ما نیاز به جذب ده ها میلیارد دلار سرمایه داریم که این از طریق بانک ها امکان پذیر است و نیاز به حمایت و تأمین مالی از سوی بانک ها داریم و از طرفی برای افزایش انگیزه سرمایه گذاری نرخ سود بانکی باید کاهش پیدا کند».
جهانگیری با بیان اینکه لازم بود برای افتتاح موزه بانک ملی و این کار فرهنگی صورت گرفته چند نفر از دولت حاضر باشند، گفت: «از سیاست های اصلی ما برای اشتغال و دیپلماسی فرهنگی، توسعه گردشگری است. در روزهای اخیر در یونسکو، یزد به عنوان اثری جهانی به ثبت رسید که برای ایران این اولین بار بود که یک شهر زنده به عنوان اثر جهانی ثبت شد. از دلایل آن می توان به وجود بادگیرها، قنات ها و معماری خشتی و حضور هم زمان سه دین اسلام، زرتشت و یهودیت در این شهر اشاره کرد. باید از سازمان میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه به خاطر این کار تشکر کنیم و به مردم ایران و به خصوص یزد تبریک بگوییم. این شهر می تواند مرکز و مقصد میلیون ها گردشگر باشد که البته باید زیربناهای مختلف را برای آن ایجاد کنیم».
اولویت اصلی کشور بدون تردید اقتصاد است
جهانگیری گفت: «اولویت اصلی کشور ما امروز بدون تردید مسئله اقتصاد است. ما با چالش های متعددی، اعم از بی کاری، معیشت مردم و قدرت اقتصادی کشور روبه رو هستیم که قدرت اقتصادی کشور باید توسعه پیدا کند و اقتصادمان آن قدر باید بزرگ شود که به راحتی سالانه قادر به ایجاد یک میلیون شغل باشیم و نیاز داریم رشد اقتصادی بالا به طور مستمر وجود داشته باشد».
او افزود: «من امروز خبری درباره صادرات ویتنام شنیده ام و با خود گفتم این کشور چه داستان هایی برایش گفته می شد و بعد از جنگ چقدر ویران شده، اما امروز توانسته بیش از ١٥٠ میلیارد دلار صادرات داشته باشد، اما ایران که از دهه ٤٠ وارد صنعت اقتصاد صنعتی شد، باز هم می بینیم که بخش عمده صادراتش کالاهای نفتی است».
معاون اول رئیس جمهور گفت: «همه این اتفاقات در شرایطی است که ایران می تواند کشور بزرگی باشد و ما باید خود را مورد سوال قرار دهیم که چرا نمی شود. همه ما باید از اینکه مردم در زندگی اقتصادی رنج می کشند رنج ببریم و از اینکه خانواده ای با مشکل بی کاری فرزندانش روبه رو است رنج بکشیم. این افتخار نیست که با یک ماده قانونی برای کسی که می تواند شغلی ایجاد کند مشکل ایجاد کنیم».