رایتل هم معجزه نمی کند

بالاخره اپراتور سوم تلفن همراه هم بعد از تاخیر فراوان نشانه هایی از احتمال آغاز به کارش را بروز داده و با برگزاری نشست خبری و برقراری تماس های آزمایشی با حضور عده ای از خبرنگاران نشان داده که می توانیم به فروش سیم کارت های آن در بازار در آینده نه چندان دور امیدوار باشیم

بالاخره اپراتور سوم تلفن همراه هم بعد از تاخیر فراوان نشانه هایی از احتمال آغاز به کارش را بروز داده و با برگزاری نشست خبری و برقراری تماس های آزمایشی با حضور عده ای از خبرنگاران نشان داده که می توانیم به فروش سیم کارت های آن در بازار در آینده نه چندان دور امیدوار باشیم. به نظر می رسد اگر این اپراتور بتواند الگویی مناسب از ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه در ایران ارائه کند و آن طور که در تبلیغات تلویزیونیش نشان می دهد، ثابت کند تلفن همراه تنها برای مکالمه نیست و کاربردهای متنوع دیگری هم برای این وسیله کوچک متصور است، بر خلاف برخی گمانه زنی ها شانس خوبی برای کسب سهم معقولی از بازار داخلی را داراست. اما آنچه که در همین چند هفته رخ داده نشان می دهد از این اپراتور هم امید معجزه نمی رود و همان قصه های تلخ اپراتورهای قبلی مجددا تکرار خواهد شد.

تاخیرها و بدقولی های فراوان در زمینه راه اندازی و آغاز ارائه خدمات، بی تجربگی مدیران ارشد این اپراتور در برخورد با افکار عمومی و خبرنگاران که از عملکرد حمید فرنگ مدیر عامل رایتل در اولین مواجهه عمومیش با خبرنگاران به خوبی مشهود بوده، عدم ارائه پاسخ های سرراست و اقناع کننده در مورد ماهیت و کیفیت خدمات این اپراتور و همین طور تحریم های در حال تشدید بین المللی که دست رایتل را برای همکاری با شرکا و سرمایه گذاران خارجی می بندد، نشان می دهد که راه برای اپراتور سوم تلفن همراه هموار نیست.

از سوی دیگر نمایش آزمایشی امکانات سیم کارتهای رایتل از جمله ارسال MMS و مکالمه ویدیویی هم نوید بخش ارائه بی دردسر این خدمات و آنتن دهی خوب رایتل نیست. یکی از دوستان که در زمان آغاز ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه در امارات زندگی می کرد به نگارنده می گفت در آن زمان اپراتور اتصالات مدعی شده بود مشتریان با خرید سیم کارت نسل سوم این شرکت می توانند با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه به اینترنت متصل شوند و از دهها سرویس پیشرفته دیگر مانند تلویزیون همراه، خدمات بانکداری همراه، سرویس های مکان یابی و اطلاع رسانی و .... بهره مند شوند . در آزمایشاتی که با کاربران محدود انجام شده بود هم این سرویس ها به خوبی عمل می کردند، اما زمانی که تعداد مشترکان این خدمات از مرز چند هزار نفر گذشت مشکلات آغاز شد و سرعت اینترنت سیم کارت های نسل سوم اتصالات در حد شبکه های نسل ۲.۵ و ۲.۷۵ سقوط کرد و خدمات وعده داده شده هم همگی مختل شد. در نتیجه مدتها طول کشید تا مردم دوباره به اتصالات و عده هایش اعتماد کنند. از آنجایی که ما عادت نداریم از تجربه دیگران درس بگیریم و به تجربه کردن روش آزمون و خطا علاقه فراوانی داریم، می توان حدس زد که این اپراتور هم با تاخیر و مشکلات فراوان عرضه سیم کارت هایش را آغاز خواهد کرد و بعد از مدتی اعتراض و شکایت مردم هم آغاز خواهد شد و آنها خواهند گفت آنتن دهی رایتل برای مکالمه عادی هم به خوبی انجام نمی شود چه برسد به مکالمه ویدیویی. البته وقتی پخش گزارش های مردمی صدا وسیما در این مورد آغاز شود، رایتل با نصب چند دکل در محوطه جام جم به طور موقت از انعکاس ناخرسندی افکار عمومی در برنامه های تلویزیونی و رادیویی خواهد کاست! از سوی دیگر، مشکل در تبادل MMS و پایین بودن سرعت اینترنت و قطع و وصل مکرر آن هم مردمی را که به امید استفاده از این خدمات، سیم کارت های رایتل را خریداری کرده اند، ناامید می کند.

در چنین شرایطی صحبت از ارائه خدمات پیشرفته تر به مردم هم بیشتر به یک شوخی شبیه خواهد بود. رایتل هم در عین اینکه تلاش می کند مشکلاتش را کاهش دهد کاسه کوزه ها را بر سر شهرداری، رگولاتوری، وزارت ارتباطات، اپراتورهای دیگر و چه بسا مردم خرد خواهد کرد که فرهنگ استفاده از خدمات پیشرفته نسل سوم را ندارند و ملاحظات شرعی، قانونی و عرفی را در جریان استفاده از خدماتی مانند مکالمه ویدیویی رعایت نمی کنند! علیرغم همه این دل نگرانی ها و بدبینی ها، امیدواریم پیش بینی هایمان همین یک بار هم که شده غلط از آب در بیاید و رایتل بعد از یک دهه از آغاز ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه در دنیا و در شرایطی که سرویس های نسل چهارم جایگزین ۳G شده است، بتواند طعم خوش خدمات پیشرفته تر تلفن همراه را به مردم ایران بچشاند.

نویسنده: احسان موحدیان