کاهش ارزش دلار چه هنگام متوقف خواهد شد

چند سالی است که ارزش دلار در حال تنزّل است ضعف کارایی دلار تهدیدی است برای ضربه زدن به اقتصاد آمریکا و جهان به منظور پیش بینی روند آینده دلار لازم است دریابیم چرا دلار در حال فاصله گرفتن از جایگاه اولیه خود است

چند سالی است که ارزش دلار در حال تنزّل است. ضعف کارایی دلار تهدیدی است برای ضربه زدن به اقتصاد آمریکا و جهان. به منظور پیش بینی روند آینده دلار لازم است دریابیم چرا دلار در حال فاصله گرفتن از جایگاه اولیه خود است.

● مقدمه

چند سالی است که ارزش دلار در حال تنزّل است. ضعف کارایی دلار تهدیدی است برای ضربه زدن به اقتصاد آمریکا و جهان. به منظور پیش بینی روند آینده دلار لازم است دریابیم چرا دلار در حال فاصله گرفتن از جایگاه اولیه خود است۰ بسیاری از عوامل مربوط به اُفت ارزش دلار همچنان در خور توجه است و اشاره دارد به اینکه چرا ممکن است کاهش ارزش دلار و سقوط آن استمرار داشته باشد.

● چرا دلار در حال سقوط است

۱) کسری بیش از اندازه حساب جاری

کسری بیش از اندازه در حساب جاری به این معنی است که واردات کالاها و خدمات بیش از ارزش صادرات است. کسری به این معنی نیست که پول یک کشور لزوماً تنزل ارزش پیدا نماید. با این حال مشکل در اینجاست که کسری حساب جاری آمریکا بیش از ۵ درصد تولید ناخالص داخلی(GDP) است۰ در حال حاضر کشور آمریکا به منظور جذب جریانهای سرمایه کافی جهت برآورده ساختن کسری حساب جاری خود، در کشمکش بسر می برد. قطع یا سیر نزولی جریانهای ورودی سرمایه بدین معنی است که احتمال قوی در سقوط این واحد پولی متصوّر است .

۲) نرخ های بهره پائین

دولت فدرال آمریکا از طریق قطع نرخ های بهره در حال واکنش نشان دادن به کندی اقتصاد این کشور است. در صورتی که نرخ های بهره سقوط کند دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد تا اوراق بهادار این کشور را خریداری نموده یا پولشان را در این کشور پس انداز نمایند. این موضوع کاملاً حائز اهمیت است. زیرا بتازگی نرخ های بهره آمریکا پائین تر از نرخهای بهره کشور چین قرار گرفته است. این بدان معنی است که برای چینی ها انگیزه کمی وجود دارد مازاد مبادلات خارجی خود را صرف خرید دارائیهایی با ارزش دلار نمایند.

۳) کسی دیگر تمایلی به سوی دلار نشان نمی دهد

چه کسی حاضر است ارزی را که ۳۰ درصد ارزش خود را از دست داده خریداری نماید. سرمایه گذاران آسیایی به این درک و نتیجه رسیده اند که باید از دلار کنار بکشند (و به سوی سایر واحدهای پولی مثل یورو گرایش نشان دهند که دارای ثبات و جذابیت بیشتری است). نتیجه اینکه، اعتماد به دورنماها وچشم اندازهای دلار در حال ضعیف شدن است و بنابراین مردم به خرید کمتر مبادرت می ورزند و بسوی فروش چشم دوخته اند.

۴) بحران مسکن

باید گفت که بحران دلار بحران دومی در پی دارد و آن اینکه افراد کمی در آمریکا چشم انتظار خرید مسکن هستند. بسیاری از مالکین و صاحبخانه ها با پدیده مالکیت مجدد (خرید مجدد مسکن) روبرو هستند و ترکیب تمام این عوامل به سقوط ارزش مسکن می انجامد.

سقوط ارزش مسکن اثر بسیار منفی بر اقتصاد بجای می گذارد. وقتی که ارزش مسکن پایین می آید مردم احساس می کنند اوضاع اقتصادی بسیار وخیم شده و کمتر خرج می کنند. مشکلات بازار مسکن به احتمال خیلی زیاد به بحران اقتصادی (کسادی) می انجامد. در خلال سقوط ارزش مسکن، فشار فوق العاده ای جهت توقف نرخ های بهره بر دولت فدرال، وارد خواهد شد. کاهش نرخ های بهره بهترین فرصت برای رهایی از بحران است. اما اگر نرخ های بهره در آمریکا تا یک درصد سقوط نماید همانطور که برخی افراد پیش بینی می کنند، این موضوع موجب کاهش ارزش بیشتری در نرخ ارز می گردد.

محمدرضا عادلی مسبب کودهی

سایت اقتصادی

منبع:http://ezinearticles.com/?When-Will-the-Dollars-Decline-End?&id=۹۳۵۳۰۷

ماهنامه بانک واقتصاد شماره ۹۱و۹۲(اردیبهشت۸۷) ص ۶۳

برگرفته از : نشریه مقالات علمی ایران