سهام عدالت چقدر است؟ آن را بفروشیم یا نه؟

سهام عدالت آزاد شد و مشمولان می توانند با انتخاب روش سهامداری مستقیم، بعد از دو ماه سهام شان را در بورس بفروشند.

سهام عدالت آزاد شد و مشمولان می توانند با انتخاب روش سهامداری مستقیم، بعد از دو ماه سهام شان را در بورس بفروشند. براساس این روش تعدادی از سهام ۳۵ شرکت بورسی به شما تخصیص پیدا می کند و به ازای سهام شرکت های غیربورسی سرمایه پذیر سهام عدالت، سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی را نیز دریافت خواهید کرد.

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir می تواند شما را راهنمایی کند تا ببینید مشمول سهام عدالت هستید یا نه. کار با آن چندان سخت نیست. کد ملی را وارد می کنید و نتیجه در همان لحظه به شما اعلام می شود. اگر مشمول باشید، می توانید با پاسخ به چند سوال امنیتی مثل تاریخ تولد و نام پدر، به حساب سهام عدالت خود دسترسی پیدا کنید. در این سامانه می توانید ارزش سهام عدالت و گزارش پرداخت سود سالانه را مشاهده کنید.

آزادسازی سهام عدالت یعنی چه؟

سهام عدالت از سال ۸۶ به نام مشمولان، اما دراختیار دولت است. پیش از این مشمولان سهام عدالت صرفا می توانستند از سود سالانه سهام شان استفاده کنند، اما زمانی که آزادسازی سهام عدالت اتفاق بیفتد، مشمولان می توانند کل سهام شان را در بورس بفروشند تا بتوانند از سرمایه شان که سال هاست دراختیار دولت است، استفاده کنند.

چگونه سهام عدالت را بفروشیم؟

شما با ورود به این سامانه می توانید مدیریت سهام تان را برعهده بگیرید. دو روش پیش روی شماست؛ روش اول استفاده از روش سهامداری مستقیم است که براساس آن تعدادی از سهام ۳۵ شرکت بورسی به شما تخصیص پیدا می کند و به ازای سهام شرکت های غیربورسی سرمایه پذیر سهام عدالت، سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی را نیز دریافت خواهید کرد. در چنین حالتی سهام عدالت بعد از دو ماه از تاریخ درخواست، در سامانه سجام قابل مشاهده خواهد بود و می توانید آن را از طریق کارگزاری ها بفروشید یا نزد خودتان نگه دارید. در این مدت می توانید برای دریافت کد بورسی اقدام کنید تا امکان فروش سهام تان را در بورس داشته باشید.

روش دوم سهامداری غیرمستقیم است، طوری که شما سهام عدالت تان را دراختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار می دهید. در چنین حالتی امکان انتقال سهام عدالت به شخص دیگری وجود نخواهد داشت و شما همچنان صرفا باید به سود سالانه سهام تان اکتفا کنید. باید توجه داشته باشید، آن طور که در سامانه سهام عدالت اعلام شده، شما صرفا یک بار امکان انتخاب یکی از این دو روش را دارید و در صورتی که روش دوم را انتخاب کنید، دیگر نمی توانید سهام تان را بفروشید.

سهام عدالت را تحویل بگیریم یا نه؟

اگر کد بورسی دارید و با بازار سرمایه آشنا هستید، به نظر می رسد بهتر باشد از روش اول آزادسازی سهام عدالت یعنی سهامداری مستقیم استفاده کنید. در غیر این صورت، اگر کد بورسی ندارید و با خرید و فروش سهام در بورس آشنا نیستید، می توانید از روش دوم یعنی سهامداری غیرمستقیم از طریق شرکت های سرمایه گذاری استفاده کنید. البته در این شرایط باید قید ۹ میلیون تومان سهام عدالت را بزنید و صرفا روی سود سالانه آن حساب باز کنید. همچنین اگر به پول سهام عدالت احتیاج دارید و سود سالانه آن برای تان اهمیتی ندارد، می توانید درخواست خود را برای سهامداری مستقیم ثبت کنید و در دو ماه آینده برای دریافت کد بورسی اقدام کنید.

سهام عدالت هر نفر چقدر است؟

ارزش سهام عدالت برای اغلب مشمولان ۵۰۰ هزار تومان است. البته این صرفا ارزش اسمی در زمان اجرای طرح سهام عدالت است و حالا این رقم تقریبا ۹ برابر شده و به ۴ میلیون تا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

کسانی که سهام عدالت ندارند چه کنند؟

سامانه سهام عدالت سال هاست که دیگر از مشمولان جدید ثبت نام نمی کند. با این حساب حتی اگر در بین اقشار آسیب پذیر یا دهک های پایین جامعه باشید، نمی توانید برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کنید.