سودجویی

در این جا سعی داریم تا برخی از عوامل و عوارضی که سود جویی در اقتصاد و فرهنگ و به همراه دارد را بیان کنیم

از زمانی که انسان درصدد برآمد تا شیوه های نوینی برای کسب درآمد پیدا کند، راه هایی به ذهن انسان خطور کرده است که دور از انسانیت انسان است و تنها به سود خود آن اشخاص سرمایه دار است. راه هایی از جمله ایجاد نقص زمان دار در وسایل، به طوری که وقتی مصرف کننده تا زمان خاصی از این وسایل استفاده می کند، دچار خرابی های متعدد و گاه سوختن آن وسیله می شود. روش دیگر این قبیل اشخاص، پر زرق و برق کردن جلد و بسته بندی محصول و کم محتوا بودن آن است. این شیوه نه تنها به فراوانی محصولات آن ها کمک می کند، بلکه با همان قیمت قبلی یا بیشتر، سود بیشتری برای آن ها به ارمغان می آورد. یکی از روش هایی که اقتصاد جامعه را به نوعی مصرفی می کند، واردات محصولاتی است که متأسفانه نمایندگی تعمیر در کشور ندارند و به این صورت حالت یک بار مصرف دارند، یعنی : وقتی اشخاص این وسایل را می خرند و به مرور دچار نقص می شوند یا خراب می شوند، باید دور انداخته شده و برای خرید مجدد اقدام نمایند.

در این جا سعی داریم تا به برخی از عواقب سودجویی بپردازیم چرا که تنها سود و فایده ی این خصلت، همانا افزون شدن سرمایه ی صاحب کارخانه جات و تولید کنندگان می باشد :

۱- اختلال در اقتصاد کشور :

با ورود محصولات متنوع و گوناگونی که از راه واردات به کشور صورت می گیرد، و متأسفانه اکثیر این محصولات دارای نمایندگی تخصصی تعمیر نیستند، در صورت ایجاد نقص فنی و خرابی در این محصولات، باید دور انداخته شده و وسیله ی دیگری خریداری شود. این عامل از طریق خروج ارز از کشور، سبب ایجاد اختلال در اقتصاد می شود، اقتصادی که مبتنی بر اقتصاد مصرفی می شود و تنها سود و منفعتش نصیب کسانی خواهد شد که مسئول واردات و فروش این محصولات هستند. از جمله ی این محصولات می توان به انواع گوشی ها و کامپیوترها و سایر لوازم خانگی برقی اشاره کرد. حتی دستگاه های عظیم پروژه های بزرگ و شرکت ها که از خارج آورده می شود، در صورت نقص فنی و خرابی، باید روزها منتظر ماند تا نماینده از کشور تولید کننده برای تعمیر این قبیل دستگاه ها بیاید.

۲- اختلال در اقتصاد خانواده ها :

از آنجا که با شرایط کنونی اقتصاد جهانی و تا حدودی بی کاری و کم درآمدی و افزایش قیمت های کالا، برای اکثر خانواده ها خریداری کمی سخت شده است. وقتی خانواده از وسایلی که حاصل واردات هستند و مورد نیاز خانواده است استفاده می کند، در صورت نقص و خرابی در دستگاه و نبودن تعمیرکار تخصصی این دستگاه در شهر یا استان، بر این اساس به خریداری مجدد آن وسیله می پردازند و این عامل سبب اختلال در اقتصاد خانواده می شود.

۳- افزایش ضایعات بدون تعمیر :

چنانچه به مغازه های تعمیر وسایل الکتریکی از جمله تعمیرگاه های تلویزیون، رادیو، یخچال، ماشین لباس شویی، تعمیر کننده گان دستگاه های کپی و فکس و کامپیوتر مراجعه کنید، متوجه تعدادی کثیر از این قبیل وسائل می شوید که بدون استفاده در حیطه ی مغازه ی آن ها انباشته شده اند و همگی دارای نقص فنی در قطعاتی هستند که تعمیرکار تخصصی ندارند و در این مغازه ها روی هم انباشته شده اند.

۴- کاهش دادن انگیزه های ترقی و پیشرفت :

شاید به این حرف بخندید که سود جویی چه ربطی به پیشرفت و ترقی دارد. وقتی به جمع کثیر قطعات وارداتی و محصولات وارداتی و ارزانی قیمت آن ها در بازار توجه کنید، خواهید فهمید که به دلیل فراوانی و ارزانی این قبیل محصولات، انگیزه ی ساخت و احداث کارخانه ی این محصولات در داخل، کاهش یافته و در وسعت بالاتر، سبب اختلال در ترقی و پیشرفت کشور می شود. چرا که به دلیل فراوانی و ارزانی یک محصول، احتمال ایجاد کارخانه و تولید محصول مانند آن در کشور، کم می شود و این سبب کاهش انگیزه و ترقی و پیشرفت می شود.

۵- وابستگی به کشورهای دیگر :

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که سود جویی ایجاد می کند، وابستگی به کشورهای دیگر است. این وابستگی در زمینه های اقثصادی و علمی و شغلی و .... بیشتر مشاهده می شود. وجود قطعات و محصولات و دستگاه های کشورهای دیگر، آن هم بدون نمایندگی داخلی، سبب می شود که ما برای رفع نواقص و خرابی آن ها محتاج علم و دانش و نیروی کاری کشورهای تولید کننده شویم و در اصل واردات این محصولات، به نوبه ی خود، یعنی وابستگی علمی و اقتصادی و شغلی به کشورهای دیگر.

۶- اختلال در فرهنگ دکوراسیونی اجزای کشور :

از جمله عواقبی که سود می تواند ایجاد کند، فرهنگ کشور را دچار اختلال می کند. چرا که وسایلی که در فرهنگ کشوری باب روز هستند، وارد کشوری دیگر شده و به این ترتیب فرهنگ دکوراسیون اصلی خانه و شرکت و مغازه و اداره و ... یک کشور را تحت تأثیر قرار داده و دگرگون می کند و به این ترتیب اجزای یک کشور فرهنگ خود را فراموش کرده و متکی به فرهنگ دیگر کشور می شود.

۷- کاهش کیفیت و کمیت :

محصولاتی هستند که به دلیل طرفند های خاص تولید کننده گانشان، بازده کمی داشته و زود مصرف می شوند و دارای کیفیت مطلوب نیستند و زود فرسوده و خراب می شوند و همین عامل سبب دور ریزی آن ها و خرید مجدد این قبیل وسایل می شود. حتی اگر نیاز به تعمیر پیدا کنند، به دلیل تعمیر نادرست، کارایی خوبی نداشته و مجدداً دچار نقص و خرابی می شوند.

۸- کم رنگ شدن وجدان کاری و شخصی و دینی و عقیدتی :

اشخاصی که درصدد رشد و پیشرفت و رونق جامعه کشور هستند، چنانچه به خاطر چند ریال سود بیشتر، در ساخت قعات و یا وارد کردن قطعات، از طرفندهایی مثل زماندار شدن محصولات، کم کیفیت کردن محصولات و ... اقدام کنند، تا به این صورت شخص خریدار بعد از مدتی کوتاه استفاده از این قبیل وسایل، دچار نقص و مشکل در وسایل شود، و اقدام به خرید محصول جدید تر کند، این هاکی از سستی وجدان کاری و شخصی و دینی و عقیدتی این سازندگان و وارد کننده گان است. چرا که دین و مذهب اساس کار را بر رفاه بهتر و ترقی و پیشرفت دوام دار جامعه خواهان است که بر مبنی وجدان استوار است. وقتی وجدان بر پایه ی سود بیشتر بچرخد، باید کیفیت در حد عالی خود نشان داده شود.

سید احسان راستگو سوق