چرا اقتصاددان ها نگرانی عمیق درباره کابینه دوازدهم روحانی دارند؟

نامه اخیر اقتصاددان ها به رئیس جمهور با توجه به نیازهای موجود نوشته شد. زیرا در شرایط فعلی نکته مهم این است که اگر رئیس جمهور درک درستی از مشکلات و میزان شدت بحران داشته باشند قاعدتا باید به دنبال یک کابینه تحول خواه باشند.

یک کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه اسامی که تا امروز برای وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان مدیریت اعلام شده است، هیچ کدام توانایی کافی برای حضور در این سمت ها را در شرایط کنونی ندارند و همین مسئله نشان می دهد که مسئولان درک درستی از وضعیت فعلی ندارند.

تیم اقتصادی روحانی باید چه خصوصیاتی داشته باشد

علی سرزعیم استاد دانشگاه در خصوص نامه اخیر اقتصاددان ها به حسن روحانی گفت: نامه اخیر اقتصاددان ها به رئیس جمهور با توجه به نیازهای موجود نوشته شد. زیرا در شرایط فعلی نکته مهم این است که اگر رئیس جمهور درک درستی از مشکلات و میزان شدت بحران داشته باشند قاعدتا باید به دنبال یک کابینه تحول خواه باشند. کابینه ای که شرط حضور در آن سواد کافی و دانش برای ایجاد تغییر باشد. یعنی افرادی در این کابینه حضور داشته باشند که جسارت و توانایی ایجاد تغییر را داشته باشند.

وی تاکید کرد: اگر همین راه را ادامه دهیم، در آینده وضعیت وخیمی خواهیم داشت. سیاست گذار اقتصادی باید بتواند به خیلی از افراد و گروه ها نه بگوید و در برابر بسیاری از فشارها مقاومت کند. همچنین باید اهل ریسک کردن و ایجاد تغییر باشد و در عین حال، سواد کافی داشته باشد که تشخیص دهد هر تغییری چه الزاماتی دارد و چه کارهایی باید انجام دهد. متاسفانه اسامی که تا امروز برای وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان مدیریت اعلام شده است، هیچ کدام توانایی کافی برای حضور در این سمت ها را در شرایط کنونی ندارند و همین مسئله نشان می دهد که مسئولان درک درستی از وضعیت فعلی ندارند.

او در پاسخ به این سوال که چرا در نامه گزینه مناسب برای حضور در تیم اقتصادی دولت را معرفی نکردید، گفت: ما گزینه هایی در نظر داریم اما اگر قرار بود وارد مصادیق و معرفی افراد بشویم میان امضا کنندگان اختلاف نظر به وجود می آمد. برخلاف نظر برخی که معتقدند قصد و غرض ما از امضای این نامه، معرفی آقای نیلی برای حضور در کابینه است، ما هیچ هدفی برای معرفی فرد خاصی نداشتیم و صرفا معیارها را بیان کردیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص سازمان مدیریت و برنامه و بودجه اظهار کرد: باید در راس سازمان برنامه و بودجه فردی حضور داشته باشد که اهل تغییر باشد و این جسارت را داشته باشد که بتواند تغییرات لازم را ایجاد کنند.اما متاسفانه در این چهار سال گذشته فردی در این سمت حضور داشته که خودش در برابر تغییر مقاومت کرده است. ما در این سازمان نیازمند حضور فردی هستیم که در مورد بسیاری از مطالباتی که بخش های مختلف در دولت و وزارتخانه ها دارند، ایستادگی بیشتری داشته باشد. همچنین در مورد برخی طرح ها که کارشناسی نیستند، مقاومت کند و زمینه اصلاحات آنها را فراهم کند.

او افزود: علاوه بر این باید فردی که برای این سازمان انتخاب می شود دانش و فهم و دانش و درک لازم را داشته باشد اما بر خلاف آن طی این چهار سال این سازمان مدیریت بسیار ضعیف داشتیم. اگر در این سازمان مدیریت خوب داشتیم می توانست نواقص و ضعف های وزارتخانه ها را هم رفع کند. در یک کلام باید بگویم که اگر سازمان مدیریت خوب و قوی نداشته باشیم، هیچ رئیس جمهوری نمی تواند موفق عمل کند.

این استاد دانشگاه به شرایط بد نظام بانکی اشاره کرد و گفت: متاسفانه آقای سیف در خصوص مشکلات بانک ها بسیار ضعیف عمل کردند و آنقدر رفع و رجوع کردند که زمان را از دست دادیم. ما باید از سال 93 برای حل مشکلات بانک ها اقدام می کردیم. حالا در چنین وضعیتی باید آقای رئیس جمهور یک گزینه مناسب و شجاع برای بانک مرکزی انتخاب کنند تا این وضعیت را سر و سامان دهد. حوزه بانکی را باید شخصی اداره کند که اصلاح نظام بانکی را عملیاتی کند، چراکه مدارا با وضعیت موجود بانک ها صحیح نیست.

سرزعیم در پایان به ارائه راهکار در خصوص معضلات نظام بانکی پرداخت و گفت: راه حل مشکلات بانک ها این است که عرضه سهام سهامداران بانک های ورشکسته صفر شود و از سپرده گذاری های خرد حمایت شود و سپرده گذاران کلان نیز سهام دار شود. سپس باید سودهای غیرواقعی لغو شوند. در این حالت می توانیم از مشکلات موجود در بانک ها عبور کنیم و آنها را حل کنیم.