پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری؟

برای سرمایه‌گذاری باید برنامه داشته باشید

عموما میان پس‌انداز کردن و سرمایه‌گذاری فرقی گذاشته نمی‌شود و ما آنها را به جای یکدیگر استفاده می‌کنیم.
در حالی که این دو واژه تفاوت‌های جدی با یکدیگر دارند؛ بنابراین برای اینکه دقیقا منظور خود را مشخص کنیم، باید بدانیم که معنای این دو واژه چیست؟ سرمایه‌گذاری، یعنی اینکه شما بخشی از دارایی‌های خود را به گونه‌ای به کار بیندازید که در آینده بتوانید به موفقیت‌های بزرگ‌تری برسید. این دارایی، لزوما مالی نیست و به همین دلیل سرمایه‌گذاری معنایی گسترده دارد. ما با زمانی که برای ادامه تحصیل می‌گذاریم، در حال سرمایه‌گذاری برای دستیابی به موفقیت‌های شغلی، مالی و اجتماعی در آینده هستیم. شما عمر و تلاش خود را روی فرزندانتان سرمایه‌گذاری می‌کنید تا آنها در آینده انسان‌های موفقی شوند.
همین امر در مورد پول هم صادق است. شما با سرمایه‌گذاری مالی قصد دارید پس از مدتی دارایی‌های مالی خود را افزایش دهید؛ لذا چنان که می‌بینیم یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سرمایه‌گذاری نگاه به آینده بلند مدت پیش رو است. آینده‌ای سه ساله، چهار ساله و بیشتر. همین امر مهم‌ترین تفاوت سرمایه‌گذاری و پس‌انداز است. در پس‌انداز شما بخشی از پول نقد خود را برای مصارف کوتاه مدت کنار می‌گذارید. مثلا برای تعمیر خانه و هزینه‌هایی مانند آن. به همین دلیل دارایی شما هنگامی که آن را پس‌انداز می‌کنید در اختیار شماست. شما هرگاه که بخواهید می‌توانید پس‌انداز خود را استفاده کنید. قابلیت دسترسی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم پس‌انداز است؛ و از همین جا به یکی دیگر از تفاوت‌های سرمایه‌گذاری و پس‌انداز می‌رسیم. در سرمایه‌گذاری دارایی شما عموما تا مدت زیادی غیر قابل دسترسی است. شما نمی‌توانید هر زمان که خواستید سرمایه خود را بردارید و خرج کنید. محدودیت دسترسی یکی از ویژگی‌های مهم و اساسی سرمایه‌گذاری در مقابل پس‌انداز است. از طرف دیگر هنگامی که شما پولتان را پس‌انداز می‌کنید، نیاز به زحمت و تلاش اضافی ندارید. پس‌انداز قرار است در مواقع ضروری به کمک شما بیاید، اما در سرمایه‌گذاری شما باید زحمت زیادی بکشید تا بتوانید به نتیجه دلخواهتان برسید. به همین دلیل متخصصان امور مالی، پس‌انداز را امری منفعل می‌دانند و سرمایه‌گذاری را امری فعال.
سرمایه‌گذاری همواره نیازمند خطر کردن است. شما امری را به آینده موکول کرده‌اید و آینده تحت‌تاثیر عوامل زیادی است. شما خطر سرمایه‌گذاری را می‌پذیرید به این امید که در آینده به دستاورد‌های مالی بیشتری برسید. اگر شما نمی‌توانید فشار و تنش عصبی را تحمل کنید، یا اگر نمی‌توانید وقت و انرژی کافی برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارید، بهتر است از راه آسان‌تر پس‌انداز استفاده کنید.
البته طبیعی است که دیگر نباید انتظار داشته باشید تغییر خاصی در وضعیت مالی خانوار اتفاق بیفتد.اما اگر متوجه شدید که می‌توانید از پس سرمایه‌گذاری بربیایید، باید برای خودتان برنامه‌ای تهیه کنید. چنان که گفتیم سرمایه‌گذاری یعنی وقت و انرژی گذاشتن. اولین چیزی که باید در برنامه شما مشخص شود، این است که دقیقا روی چه چیزی و در چه زمینه‌ای می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید. توجه کنید که فرصت‌های سرمایه‌گذاری متنوع و گسترده هستند. لزوما چنین نیست که اگر همکارتان توانسته با سرمایه گذاری در یک مورد خاص به موفقیت برسد، شما هم بتوانید موفقیت او را تکرار کنید. عکس این مطلب هم صادق است.
شکست یکی از نزدیکانتان در موردی، لزوما به این معنا نیست که شما هم در آن مورد شکست خواهید خورد. میان مشاوران مالی درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری ضرب‌المثلی رایج است که به خوبی نکته گفته شده را روشن می‌کند: همان طور که نمی‌توان لباسی داشت که برای همه اندازه‌ها مناسب باشد، هیچ فرصت سرمایه‌گذاری‌ای وجود ندارد که برای همه افراد به یکسان مناسب باشد.
فردی در زمینه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کند و موفق می‌شود و دیگری با سرمایه‌گذاری در همان زمینه شکست می‌خورد. در اینجا هیچ قاعده کلی و فراگیری وجود ندارد. این شما هستید که باید با تحقیق و بررسی مناسب به نتیجه برسید.
برای اینکه بتوانید تعیین کنید سرمایه‌گذاری در چه زمینه‌ای بیشترین سود را برای شما به همراه خواهد داشت، باید دقیقا مشخص کنید که هدفتان از سرمایه‌گذاری چیست؟ دقیقا برای چه منظوری قصد سرمایه‌گذاری دارید؟ آیا قرار است این سرمایه‌گذاری، یک منبع اضافی برای تنظیم دخل و خرج خانواده باشد؟ آیا قرار است برای بچه‌های خود سرمایه‌گذاری کنید؟ پاسخ به این سوالات بسیار ضروری است.
اگر قصدتان از سرمایه‌گذاری، اضافه کردن منبعی اضافی برای امور جاری خانوار است و نه چند برابر کردن دارایی‌تان، سرمایه‌گذاری‌ای را انتخاب کنید که بتواند در مدت زمان معلوم، مشخص و قابل پیش‌بینی، پولی را به شما برگرداند؛ یعنی اموری مانند اوراق مشارکت شرکت‌های دولتی یا سرمایه‌گذاری در حساب‌های بلند مدت و میان مدت بانک‌ها که در دوره‌های زمانی مشخصی، به شما سود پرداخت می‌کنند.
از طرف دیگر، اگر هدفتان این است که در مواقعی ضروری که شاید پیش بیاید، از این پول استفاده کنید، برای مثال دوران بازنشستگی یا احیانا هزینه‌های مربوط به سلامت، باید توقع خود را از دوره زمانی بازگشت پول تعدیل کنید.
این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها نیاز به زمان بیشتری دارند.