نام شرکت ها از کجا آمده است

یکی از پایه های مهم اقتصاد در جهان, شرکت های بزرگ و کوچکی هستند که برای فعالیت های اقتصادی و تجاری تشکیل شده اند و نقش مهمی در معاملا ت اقتصادی در کشورهای مختلف و همچنین در عرصه بین الملل ایفا می کنند

یکی از پایه های مهم اقتصاد در جهان، شرکت های بزرگ و کوچکی هستند که برای فعالیت های اقتصادی و تجاری تشکیل شده اند و نقش مهمی در معاملا ت اقتصادی در کشورهای مختلف و همچنین در عرصه بین الملل ایفا می کنند. صرف نظراز اهمیت عملکرد و نقش شرکت ها در اقتصاد جهانی، منطقه ای و ملی، موضوعی که همواره مورد توجه افراد نکته سنج قرار داشته، این بوده که اسامی این شرکتها از کجا آمده است؟ نامگذاری برخی شرکت ها، روایت هایی دارد که آگاهی از این روایت ها خالی از لطف نیست:

▪ ADOBE: (تولید کننده نرم افزارهای کامپیوتری)

اسم رودخانه ای که از پشت منزل موسس آن جان وارناک عبور می کند.

▪ APPLE: (تولیدکننده قطعات کامپیوتری)

میوه مورد علا قه استیو جابز موسس و بنیانگذار شرکت اپل، سیب بود و بنابراین اسم شرکتش را نیز اپل (به معنی سیب) گذاشت.

▪ CISCO:(تولیدکننده قطعات کامپیوتری)

مخفف شده کلمه سان فرانسیسکو (SANFRANCISCO) است که یکی از بزرگترین شهرهای آمریکا است.

▪ GOOGLE:(شرکت جستجوی اینترنتی)

گوگل در ریاضی نام عدد بزرگی است که تشکیل شده است. از عدد یک با صد تا صفر جلوی آن. موسسین سایت و موتور جستجوی گوگل به شوخی ادعا می کنند که این موتور جستجو می تواند این تعداد اطلا عات (یعنی یک گوگل اطلا عات) را مورد پردازش قرار دهد.

▪ HOTMAIL(شرکت اینترنتی)

این سایت یکی از سرویس دهندگان پست الکترونیکی به وسیله صفحات وب است. هنگامی که مدیر پروژه برنامه می خواست نامی برای این سایت انتخاب کند علا قه مند بود تا نام انتخاب شده اولا مانند سایر سرویس دهندگان پست الکترویک MAIL ختم شده و ثانیا بروبی بودن آن نیز تاکید شود.

بنابراین نام HOTMAIL را انتخاب کرد. در کلمه HOTMAIL حروف HTML به ترتیب پشت سر هم قرار گرفته اند.

▪ HP: (تولید کننده لوازم جانبی کامپیوتری)

شرکت معظم HP توسط دو نفر به نام های بیل هیولت و دیو پاکارد تاسیس شد.

این دو نفر برای اینکه شرکت هیولد پاکارد یا پاکارد هیولت نامیده شود مجبور به استفاده از روش قدیمی شیر- خط شدند و نتیجه هیولد پاکارد از آب درآمد.

▪ INTEL: (تولیدکننده سخت افزار)

از آنجایی که این شرکت از بدو تاسیس با تاکید روی ساخت مدارات مجتمع ایجاد شد، نام آن را EIECTRONECS INTEGRATED یا به طور مختصر INTEL نهادند.

▪ LOTUS: (تولید کننده نرم افزار کامپیوتر)

میچ کاپور موسس شرکت که هندی الا صل بود از حالت لوتوس که یک اصطلا ح مدیتیشن متعالی (M.T) است برای نامگذاری شرکتش استفاده کرد.

▪ MIROSOFT: (شرکت کامپیوتری ماکروسافت)

نام شرکت ابتدا به صورت SOFT-MICRO نوشته می شد ولی به مرور زمان به صورت فعلی در آمد MICROSOFT مخفف ware MICROcomputerSOFT است و دلیل نامگذاری شرکت به این اسم نیز آن است که بیل گیتس موسس شرکت آن را با هدف نوشتن و توسعه نرم افزارهای میکرو کامپیوترها تاسیس کرد.

▪ MOTOROLA: (شرکت تولید کننده لوازم الکترونیکی)

شرکت موتورولا با هدف درست کردن بی سیم و رادیوی خودرو کار خود را آغاز کرد. از آنجایی که مشهورترین سازنده بی سیم و رادیو های اتومبیل در آن زمان شرکت VICTROLA بود، موسس این شرکت یعنی آقای پال کالوین نیز اسم شرکتش را موتورولا گذاشت با علا وه بر داشتن مشابهت اسمی کلمه موتور نیز به نوعی در اسم شرکتش وجود داشته باشد.

▪ ORACLE:( تولیدکننده نرم افزار کامپیوتر)

موسس شرکت اوراکل یعنی لری الیسون و باب اوتس قبل از تاسیس شرکت روی پروژه ای برایCIA کار می کردند. این پروژه که اوراکل نام داشت بنا بود تا با داشتن مقادیر زیادی اطلا عات بتواند تا جواب تمام سوال های پرسیده شده توسط اپراتور را با مراجعه به مخزن اطلا عات بدهد. این دو نفر پس از پایان این پروژه شرکتی تاسیس کرده و آن را به همین اسم نامگذاری کردند. اوراکل در اساطیر یونانی الهه الهام است.

▪ REDHAT: (تولید کننده نرم افزار کامپیوتر)

موسس شرکت آقای مارک اوینگ در دوران جوانی از پدر بزرگش کلا هی با نوارهای قرمز و سفید دریافت کرده بود ولی در دوران دانشگاه آن را گم کرد. زمانی که اولین نسخه این سیستم عامل آماده شد مارک اوینگ آن را همراه با راهنمای کاربری نرم افزار در اختیار دوستان و هم دانشگاهی هایش قرار دارد. اولین جمله این راهنمای کاربری «درخواست برای تحویل کلا ه قرمز گم شده» بود.

▪ SONY: (تولیدکننده لوازم الکترونیکی)

SONYاز کلمه لا تین SONUSبه معنای صدا مشتق شده است.

▪ SUN: (شرکت کامپیوتری)

این شرکت معظم توسط چهار تن از فارغ التحصیلا ن دانشگاه استانفورد تاسیس شد. SUN مخفف عبارت NETWORK UNIVIERCITY STANDFPRD است.

▪ XEROX: (شرکت تولیدکننده دستگاه های چاپ)

کلمه XER در زبان یونانی به معنای خشک است و این برای تکنولوژی کپی کردن خشک در زمانی که اکترا کپی کردن به روشهای فتوشیمیایی انجام می گرفت فوق العاده حائز اهمیت بود.

▪ YAHOO: (شرکت جستجو گر اینترنتی)

این کلمه برای اولین بار در کتاب سفرهای گالیور مورد استفاده قرار گرفته و به معنی شخصی است که دارای ظاهر و رفتاری زننده است. موسسین سایت YAHOOجری یانگ و دیوید فیلو نام سایتشان را YAHOO گذاشتند چون فکر می کردند خودشان هم YAHOO هستند.

نویسنده : رامین بحری داریان