گران ترین پنت هاوس های تهران

زمانی در گذشته های نه چندان دور «پنت هاوس ها» جذابیت و خواهان زیادی نداشتند از این رو هیچ خریداری حاضر نمی شد برای خرید یك پنت هاوس مدتی منتظر بماند

زمانی در گذشته‌های نه چندان دور «پنت هاوس‌ها» جذابیت و خواهان زیادی نداشتند. از این‌رو هیچ خریداری حاضر نمی‌شد برای خرید یك پنت هاوس مدتی منتظر بماند.

این در حالی است كه «ژانت كلارینگ» یكی از مشاوران شركت املاك «كلدول بنكر» در سان‌فرانسیسكو می‌گوید: «من اكنون یك مشتری دارم كه مدت‌هاست منتظر خرید بهترین پنت هاوس سان‌فرانسیسكو است.» این مشتری مردی مجرد و بازنشسته است كه به گفته خود او، به دنبال خرید آخرین خانه زندگی‌اش است و می‌خواهد این خانه بهترین خانه موجود باشد. بهترین خانه از دید این مشتری پول‌دار، یك پنت هاوس است.

سال‌ها پیش پنت هاوس‌ها به انباری‌ها یا اتاقك‌هایی گفته می‌شد كه به سقف خانه‌ها اضافه شده و به دلیل اینكه با پله‌های زیاد از طبقات اصلی ساختمان جدا می‌شد، گاهی، برای محل اقامت خدمتكاران نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ولی از اواسط قرن ۱۹، آپارتمان‌های ساخته شده در دنیا بلند و بلندتر شدند و امكان نصب آسانسور در همه آنها باعث شد كه طبقات بالاتر با دید متفاوتی كه داشتند، به ملك‌هایی گران تبدیل شوند. در سال‌های اخیر ماهیت طبقه آخر نیز تغییر كرده است. پنت هاوس‌ها اكنون به واحدهای مسكونی با سقف‌های بلند و شومینه‌های زیبا تبدیل شده‌اند كه اغلب آنها با لوكس‌ترین وسایل، مبله می‌شوند. پشت‌بام این برج‌ها نیز فضای باز زیبایی را برای ساكنان پنت‌هاوس‌ها فراهم می‌كنند كه چنین فضاهایی در شهرهای بزرگ اغلب به سختی یافت می‌شود. به گفته جاناتان بل نویسنده كتاب «زندگی در پنت هاوس‌ها» وقتی بالای یكی از این برج‌ها می‌روی احساس می‌كنی در دنیای دیگر و با چشم‌اندازی بی‌نظیر زندگی می‌كنیم.

دلیل دیگر محبوبیت پنت‌هاوس‌ها تعداد كم موارد فروش آنها است. اگر خریداری، یك واحد آپارتمان در یك مجتمع ۲۰۰ واحدی را از دست بدهد، به طور قطع می‌تواند واحد دیگری در طبقه‌ای دیگر تهیه كند ولی یك پنت هاوس با هیچ چیز دیگر جایگزین نمی‌شود، از این‌رو وقتی كسی یك پنت هاوس می‌خرد به آسانی آن را نمی‌فروشد.

در سان‌فرانسیسكو خریداران مسكن حاضر به پرداخت ۱۰درصد بیش از قیمت آپارتمان‌های طبقات پایین‌تر فقط برای خرید پنت هاوس یك مجتمع با مبلمان و وسایل مشابه طبقات پایین هستند. در بعضی مواقع تفاوت قیمت پنت هاوس با طبقات پایین، به میلیون‌ها دلار می‌رسد.

در نیویورك پنت هاوس‌ها با طبقات پایین‌تر، تفاوت قیمتی معادل ۳۰ الی ۵۰درصد دارند. در مجموع تفاوت قیمت بین طبقات بالاتر و طبقات پایین‌تر منطقی به نظر می‌رسد ولی تفاوت قیمت زیاد بین طبقه آخر و طبقات زیر آن كمی غیر معقول است.

به تازگی در نیویورك مجتمع‌های بسیار شیك با چندین پنت هاوس ساخته شده‌اند. خیلی‌ها معتقدند وقتی هزینه ساخت یك مجتمع ۲۰ طبقه، معادل ۵۰ تا ۷۵میلیون دلار است، ساخت چندین پنت هاوس در طبقات بالای آن برای سازندگان مجتمع سود زیادی به همراه می‌آورد.

گران‌ترین پنت هاوس فروخته شده در سال ۲۰۰۶، پنت هاوسی سه طبقه در نیویورك بود كه به قیمت ۷۰ میلیون دلار فروخته شد.

این پنت هاوس سه طبقه نه‌تنها گران‌ترین پنت هاوس آمریكا بلكه گران‌ترین پنت هاوس دنیا به شمار می‌رود. این پنت هاوس ۱۳۰۰ مترمربعی در بالای هتل نوسازی شده «پیر» در نیویورك قرار دارد و دارای یك سالن بزرگ با سقف گچ‌بری شده با ارتفاع ۷ متر، پنج اتاق خواب مستر، هفت سرویس بهداشتی كامل، پنج شومینه، كف پوشیده شده از چوب بلوط، چهار تراس و دید ۳۶۰ درجه از تمام شهر است.

اما یك پنت‌هاوس ۱۸میلیون دلاری هم در ساحل میامی قرار دارد كه دومین پنت‌هاوس گران دنیا به شمار می‌رود. مساحت این خانه رویایی ۶۰۰متر مربع است. این پنت‌هاوس، دارای ۵ اتاق خواب، چهار سرویس بهداشتی و وسایل رفاهی است كه حتی در رویای پولدار‌ها هم نمی‌گنجد. در دكوراسیون داخلی این پنت‌هاوس چوب آبنوس به كار برده شده كه برش‌های این چوب در ژاپن انجام شده است. حمام‌های این پنت‌هاوس همه در كنار شیشه‌های قدی قرار دارند و ساكنان این پنت‌هاوس حتی لحظه‌ای از دیدن مناظر زیبا محروم نمی‌شوند. همه اتاق‌ها مجهز به سرویس صوتی و تصویری و تلویزیون پلاسما هستند.

عموما پنت‌هاوس‌‌ها در ایران با ویژگی‌های منحصر به فرد خود و عرضه كم آن در معاملات مشاوره املاك، از قیمت‌های بالایی برخوردار هستند. برج‌‌های تهران در نقاط بالای شهر تهران هم پنت‌هاوس‌های زیبا و كلاسیكی را در فضای مناسب شمال‌شهر دارند.

سرمایه‌گذاران بخش مسكن در طبقات فوقانی برج‌های خود پنت‌هاوس‌های شیك و مجللی را می‌سازند كه می‌تواند مناظری با چشم‌انداز كوه‌های شمال تهران داشته باشد. این روز‌ها سرمایه‌داران ایرانی بدشان نمی‌آید در محیطی با امكانات فوق‌العاده زندگی كنند و از‌این‌رو علاقه‌شان به پنت‌هاوس‌ بیشتر و بیشتر شده است. ما به این علاقه‌مندان توصیه می‌كنیم كه در یك گالری مجازی عكس با ۳۶۰درجه به صورت پانورا‌ما‌، پنت‌هاوس‌هایی را كه دوست دارند در نماهایی زیبا و عكس‌هایی فوق‌العاده ببینند و انتخاب كنند.

این گالری مجازی عكس، با وسعت دید ۳۶۰درجه را می‌توانید در سایت‌های مشاوره املاك اینترنتی جست‌وجو كنید. همه مزایا و امكانات رویایی پنت‌هاوس‌ها را عنوان كردیم ولی عیب بزرگ این واحدهای آپارتمانی این است كه شما گاهی اوقات نمی‌توانید آن را گرم یا سرد نگه دارید. در واقع اگر در ساخت این پنت‌هاوس‌ها نكات گرمایشی و سرمایشی رعایت نشده باشد با مشكلات فراوانی درگرم و یا سرد كردن پنت‌هاوس‌ها در بالایی‌‌ترین طبقه یك برج خواهید داشت. در مورد اجاره و رهن آپارتمان‌های میلیاردی نوك برج‌ها، این فرمول را به خاطر داشته باشید. معمولا قیمت رهن «پنت‌هاوس» یك پنجم قیمت فروش آن است. این را یادآوری كردیم تا اگر روزی روزگاری، خواستید پنت‌هاوسی اجاره كنید، مظنه قیمت‌ها دستتان باشد. در مورد قیمت‌ها هم كه جدول ارائه شده گویای همه چیز است.

الهام حمیدی