چه عاملی نبض بازار مسکن را تند کرد؟

تحلیلگران اقتصادی معتقدند جولان سفته بازار در بازار مسکن به سازندگان، متقاضیان مصرفی و حتی بنگاه ها آسیب می رساند؛ چراکه در یک مدت معدود بازار رونق می گیرد و در یک زمان طولانی به رکود می رود.

از زمستان سال گذشته که نرخ ارز فتح قله ها را یکی پس از دیگری آغاز کرد، آرامش از دیگر بازارها نیز رخت بست. بازار مسکن هم که سال ها تن بر رخوت و سکون داده بود، نتوانست از این نوسانات خود را در امان بدارد.

تغییر و تحولات اقتصادی کشور در چند ماه اخیر برای اکثر مردم جامعه بسیار محسوس بوده و یکی از این تحولات مهم در متغیرهای اقتصادی که اخیرا توجه زیادی را نیز به خود جلب کرده، افزایش نسبتا شدید قیمت در بازار مسکن و به طور خاص بازار مسکن تهران بود. افزایش قیمتی که قدرت خرید خانوارها را به طور قابل توجهی ضعیف و بخشی از متقاضیان مصرفی را به اجبار از بازار خارج کرد.

در سوی دیگر جهش نرخ ارز به طور مستقیم بر ارزش دارایی های وابسته به واردات مثل خودرو (به طور خاص خودروهای وارداتی) اثرگذار بود و قیمت آن ها را به شدت افزایش داد. طلا و سکه نیز با وجود ثبات و حتی افت ارزش هر اونس طلا در بازارهای جهانی، با افزایش قیمت شدید همراه شدند.انتظارات تورمی بازار را به هم ریخت

مجموع این موارد دست به دست هم داد که انتظارات تورمی به خصوص در مورد قیمت دارایی ها روند فزاینده ای به خود بگیرد و آهنگ رشد قیمت ها تسریع شود. در واقع پس از یک دوره رکودی نسبتا طولانی مدت و ثبات چند ساله و در برخی موارد حتی افت قیمت اسمی، اگرچه شروع دوره رونق و افزایش قیمت در بازار مسکن قابل پیش بینی بود، اما شدت آن بیش از حد انتظار بود.

یکی از اثرات مهم این اتفاق، بی ثباتی بازارها و افزایش انتظارات تورمی بود که مشخصا بر بازار مسکن هم اثرگذار شد. از لحاظ تئوری مسکن یک کالای غیرقابل تجارت و دارای بازار محلی است که ارتباط خیلی زیادی با نرخ ارز و اقلام وارداتی ندارد و از این رو نباید از محدود شدن روابط خارجی اثرپذیری قابل توجهی داشته باشد.

تاریخچه این بازار هم نشان می دهد که تحولات آن ارتباط چندانی به شدت و ضعف تحریم های بین المللی علیه ایران نداشته است، اما آنچه در ماه های اخیر افزایش قیمت ارز و نااطمینانی ها از آینده برجام را با افزایش نسبتا شدید قیمت مسکن همراه کرد، بیشتر از همان بی ثباتی بازارها نشات می گیرد که موجب شده حجم عظیم نقدینگی ذخیره شده در حساب های بلندمدت بانکی به مرور به سمت این بازار و البته سایر بازارها روانه شود.

بر این اساس، تحریم ها و نوسان بازار ارز از یک طرف باعث جو روانی روی بازار مسکن می شود و از طرف دیگر، تا حدی نیز بر افزایش هزینه های ساخت و به خصوص بر روی مصالح و وسایل به کار رفته در فرآیند ساخت موثر هستند.

می توان گفت وجود یا نبود تحریم ها به خودی خود اثر مستقیم معناداری بر روند بلندمدت تحولات بازار مسکن ندارد و تنها در کوتاه مدت به آن شوک وارد می کند، اما رشد بالای نقدینگی در چند سال گذشته که موجب شده حجم عظیمی از نقدینگی ایجاد و انباشته شود، پتانسیل جهش قیمت در همه بازارها را به وجود آورده است که تحریم ها می تواند جرقه ای برای آن باشد.

علاوه بر این، چنین شرایطی بر انتظار فعالان بازار از تورم و افزایش قیمت ها نیز حایز اهمیت است. مسکن یک کالای غیرقابل تجارت است. در برخی موارد که بازار کالایی دچار مشکل می شود، دولت می تواند با واردات قیمت را به تعادل برساند. بازار گوشت و برنج در ایران بازاری است که به طور معمول دولت فعالیت مستمر دارد. اما آیا واردات مسکن برای افراد از سوی دولت امکان پذیر است؟

سوم این که مسکن از معدود بازارهایی در کشور است که درصد حضور بخش خصوصی در آن بسیار بالا است. در چنین فضایی آیا می توان اشخاص را مجبور کرد که کالای خود را به قیمتی زیر قیمت تعادلی که مدنظر دارند، بفروشند یا اجاره دهند.بهترین راهکار برای کنترل بازار مسکن

حال سوالی که ممکن است مطرح شود، این است که در شرایط موجود چه باید کرد؟ آیا دولت تنها باید نظاره گر باشد تا شاید در بلندمدت روند بازار اصلاح شود؟ نباید انتظار داشت دولت یا بخش های نظارتی منفعل باشند، بلکه دولت باید تمهیداتی بیاندیشد که بخش خصوصی به خوبی در این بازار فعال باشد. جولان سفته بازار در این بازار به سازندگان، متقاضیان مصرفی و حتی بنگاه ها نیز آسیب می رساند؛ چراکه در یک مدت معدود بازار رونق می گیرد و در یک زمان طولانی به رکود می رود.

چنانچه دولت همچون دولت های مترقی دنیا اقتصاد را با ثبات نگه دارد، آن هم با کنترل نقدینگی و تورم، آن زمان نگاه سفته بازی و دلالی از بین می رود و هر بخش براساس پیش بینی های صحیح اقتصادی رفتار خواهد کرد. این تمهیدات همه بازارها از جمله مسکن را می تواند سر و سامان دهد.

راهکار دوم، اخذ تمهیدات مشخص بخش مسکن است. قوانین و مقرراتی که به درستی نگاشته شود، می تواند در شرایط بحرانی تا حد بسیاری کمک حال دولت باشد. به طور نمونه، چنانچه بر خرید واحدهای مسکونی مازاد مالیات تصاعدی وضع شود یا بر درآمدهای اجاره بالاتر از حد مشخص مالیات های تصاعدی وضع شود، بسیاری از افزاد به این بازار به چشم بازار سرمایه گذاری نگاه نخواهند کرد.

پرداخت تسهیلات بلندمدت با بهره های کم به مسکن اولی ها با ساخت مسکن اجتماعی برای دهک های ضعیف جامعه یا پرداخت تسهیلات به شرکت هایی که در زمینه ساخت وساز انبوه فعال هستند، می تواند نتایج بهتری داشته باشد.

در همین حال، یکی از اصلی ترین اقدامات دولت، اصلاح ساختار پولی و بانکی کشور است و تا زمانی که اصلاحات اساسی صورت نگیرد، رونق کند می شود. کاهش سود بانکی توانست رونقی در بازار مسکن داشته باشد، اما در چند سال اخیر خیلی از دهک ها از تسهیلات جا مانده اند و این در حالی است که دهک هایی که حقوق کمتر از دو میلیون دارند، باید بیشتر مورد توجه دولت باشند تا بین عرضه و تقاضا توازن برقرار شود. توجه به مسکن استیجاری و حرکت عملیاتی برای استارت زدن این کار برای گام به گام خانه دار شدن می تواند مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت می توان گفت دخالت های مستقیم و تحکمی و همچنین تعزیراتی هیچ کدام نمی تواند در شرایط موجود کمکی به بهبود وضعیت موجود کند. همان طور که تجربه های گذشته مشابه نیز گویای همین واقعیت است. تا روزگاری که دولت فکری اساسی برای مدیریت نقدینگی در اقتصاد نکند و هزینه های خود را سامان ندهد، این وضعیت بر بازار مسکن و سایر بازارها همچنان حاکم خواهد بود.