پشت صحنه چه می گذرد || علل گرانی مصالح ساختمانی

دوران ساخت وسازهای بازاری تمام شده است و ساخت یک ملک به غیر از زیان چیز دیگری برای سازنده ندارد. این حرف دل سازندگانی است که با افزایش قیمت نهاده های ساختمانی بیان می کنند. محصولات فولادی 70 درصد، شن و ماسه بین 30 تا 35 درصد، سیمان 15 درصد و بتن هم رشد قیمت را در سال جاری تجربه کردند. در این مقاله به بررسی چرایی گرانی مصالح ساختمانی پرداخته ایم. در ادامه بخوانید:

این افزایش قیمت به غیر از آنکه باعث شد قیمت مسکن سیر صعودی به خود بگیرد خیلی از سازندگان را از بازار مسکن دور کرد.مگر کسانی که از سر اجبار یا علاقه نمی توانند این حرفه را کنار بگذارند.در مورد گرانی قیمت انواع مصالح ساختمانی صحبت های زیادی مطرح شده است اما فعالان این حوزه حرف های جدیدی برای گفتن دارند.رؤسای اتحادیه نهاده های ساختمانی از حضور افرادی در بازار صحبت به میان می آورند که باعث شدند قیمت ها در مسیر گرانی قرار گیرد.
** هلدینگی که یک تنه قیمت ها را 35درصد گران کرد
در سال جاری هلدینگی در بازار شن و ماسه متولد شد که کار آن هماهنگ کردن قیمت ها بود. البته معلوم نیست قیمت ها را هماهنگ کرد یا شن و ماسه بازار را خریداری کرد تا قیمت دلخواه را تعیین کند. بر این اساس بواسطه حضور هلدینگی که از آن صحبت شد قیمت ها بسرعت بالا رفت واین امر باعث گرانی بتن (ماده اولیه بتن از سیمان، شن و ماسه است)هم شد. با وجود تمام اخطارهایی که داده شد، سازمان حمایت در این جریان ورود نکرد و متأسفانه سازندگان مسکن مجبور شدند با قیمت های بیشتری خرید خود را انجام دهند. این مجموعه ها گاهی قیمت را بالا و گاهی قیمت ها را پایین می آورند لذا همین نوسان باعث می شود تا قیمت برای مصرف کننده بالا برود. در مورد سیمان همچنین اتفاقی رخ داد. با وجود مازاد تولید، قیمت این محصول 15 درصد در سال جاری گران شد. ولی در مورد گچ شاهد هیچ اتفاق قیمتی نبودیم.
** گرانی فراتر از قیمت های جهانی بی معنا است
افزایش قیمت محصولات فولادی از خردادماه آغاز شد و تا پایان شهریورماه ادامه داشت. این رشد قیمت به گونه ای بود که از محاسبات جهانی فراتر رفت و حتی قیمت محصول صادراتی از عرضه داخلی ارزان تر بود و این اتفاق به جهت اینکه هیچ توجیه اقتصادی و علمی نداشت برای ما بی معنا بود. لذا متوجه شدیم که برخی قصد سوءاستفاده از بازار را دارند.از آنجا که دیدند هر قیمتی عرضه شد خریدار وجود دارد قیمت ها را بالا بردند اما مهرماه نظارت بر بازار دو چندان شد و اکنون شاهد ثبات قیمت ها هستیم. وی با بیان اینکه افزایش قیمت محصولات فولادی ابتدا به خاطر قیمت جهانی بود تصریح کرد: خوشبختانه جلوی سوداگری در این بازار گرفته شد. رشد قیمت به جهت رونق بازار نیست. البته نسبت به سه سال پیش وضعیت بازار بهتر شده است و از رکود گذشته خارج شدیم اما هنوز به دوران رونق نرسیدیم. در حال حاضر نوسان قیمت در این حوزه به خاطر قیمت ارز است.
** قیمت ها رکورد زد
قبل از خردادماه قیمت میلگرد که در ساختمان جزو پرمصرف ها است کیلویی هزار و 600 تومان بود اما اکنون قیمت آن بین 2هزار و 100 الی هزار و 150 تومان است.هر چند در مقطعی 2هزار و 500 تومان را هم تجربه کرد. تیرآهن هم که شش ماه پیش هزار و 700 تومان بود اکنون به 2 هزار و 700 تومان رسیده است. مدت زیادی بود که قیمت سیمان گران نشده بود چرا که بازار این بخش کشش هیچ رشد قیمتی را ندارد. تولید بیش از تقاضا است و حتی صادرات هم صورت می گیرد اما با تمام تفاسیر برخی از کارخانجات که محصولات خود را از لحاظ کیفی بالا می دانند، با توجیه افزایش هزینه دستمزد، آب و برق قیمت ها را بین 5 تا 6 درصد گران کردند.
** 300تومان گرانی طی 10 روز
یکی از فروشندگان مصالح ساختمانی هم گفت: طی 10 روز اخیر قیمت مصالح ساختمانی چون سیمان 300 تومان گران شده است و این امر به کرایه حمل هم رسیده است. اکنون سیمان تیپ 2 را با قیمت 8هزارو 500 تومان می فروشیم این در حالی است که با قیمت 7هزار و 800 تومان از کارخانه خریداری می کنیم.
** حذف سوداگری از بازار مسکن
یکی از سازندگان ملک در تهران نیز در گفت و گویی کوتاه به مواردی اشاره کرد که حال و روز این روزهای بازار ساخت وساز است. وی گفت:دیگر ساخت و ساز مانند سال های گذشته صرف اقتصادی ندارد. افزایش هزینه ها، خواب سرمایه، گرانی مصالح ساختمانی و... باعث شده سوداگری در ساخت و ساز مسکن حذف شود. اکنون اکثر سازندگان برای اینکه بتوانند ادامه حیات بدهند سراغ فعالیت های خاص و به قول معروف لاکچری در حوزه مسکن رفته اند مانند نقاشی رومی در ملک که چندین ماه زمان می برد. در چنین شرایطی ساخت ملک می تواند سودده باشد. اما با شرایط گذشته و سنتی ساخت و ساز منفعت مالی ندارد و بهتر است بگویم زیانده هم شده است. از طرفی این را هم نباید فراموش کرد که بازار مسکن مانند سال های گذشته رونق ندارد و سایه رکود چند سالی است که بر این حوزه افتاده است.
** متوسط افزایش قیمت حدود 13درصد است
مرکز آمار هم در آخرین گزارش خود مهر تأییدی بر افزایش قیمت نهاده های ساختمانی زد و عنوان کرد: شاخص قیمت نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران در فصل تابستان 96 (بر مبنای سال پایه 90)، شاخص کل قیمت نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران در تابستان برابر با 211.6 بود. این رقم در مقایسه با بهار 95 بالغ بر 7.3 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان) 13.4درصد افزایش داشته است. شاخص گروه سیمان، بتن، شن و ماسه در تابستان امسال 215.2 است که نسبت به فصل قبل 12.5 درصد افزایش داشته است. شاخص گروه گچ و گچ کاری نیز در تابستان سال جاری 201.3 بود که نسبت به فصل قبل بدون تغییر بوده است.