قیمت مسکن در تهران, از تجریش تا شوش

اگر شما هم این روزها به دنبال خرید یا اجاره یک واحد مسکونی باشید, حتما برایتان جالب خواهد بود که بدانید کف و سقف خرید و اجاره یک آپارتمان متوسط در مناطق ۲۲ گانه تهران چقدر است

اگر شما هم این روزها به دنبال خرید یا اجاره یک واحد مسکونی باشید، حتما برایتان جالب خواهد بود بدانید کف و سقف خرید و اجاره یک آپارتمان متوسط در مناطق ۲۲ گانه تهران چقدر است؟

هر چند اگر سری به آژانس‌های املاک زده باشید احتمالا تا حدودی از وضعیت قیمت‌ها با خبر شده‌اید.

البته باید توجه داشت که اعلام قیمت مسکن برای هیچ منطقه، ناحیه و محله‌ای چه در تهران و چه در شهرستان‌ها نمی‌تواند قطعی و یقینی باشد، زیرا عوامل زیادی در تعیین قیمت یک خانه تاثیرگذار است؛ مواردی چون سال ساخت، مصالح به کار رفته، نحوه ساخت، جانمایی آن، دوری و نزدیکی آن به مراکز تجاری، توافق خریدار و فروشنده و... که همه این عوامل باعث می‌شود گاه دو واحد مسکونی کنار هم نیز قیمتی یکسان نداشته باشند.

بنابراین به طور قطعی نمی‌توان اعلام کرد پایین‌ترین و بالاترین قیمت‌ها در یک منطقه‌ مربوط به چه محل و ناحیه‌ای است و شاید در چنین شرایطی تنها مرجع رسمی که می‌توان به آن استناد کرد سامانه املاک و مستغلات کشور باشد که اطلاعات را براساس معاملات قطعی به ثبت رسیده ذخیره می‌کند.

در عین حال این سامانه نیز که چند سالی از راه‌اندازی آن می‌گذرد اطلاعاتش فقط مربوط به معاملات به ثبت رسیده است، در نتیجه نمی‌توان آن را در حال حاضر شاخص دقیقی برای قیمت خانه‌ها در یک محله و منطقه دانست. براساس گزارش کارشناسان سامانه املاک و مستغلات کشور، آمار به ثبت رسیده از قراردادهای مبایعه نامه و اجاره‌نامه در سال‌جاری در ۲۲ منطقه تهران از پایین‌ترین و بالاترین قیمت هر مترمربع خانه در نقشه به نمایش در آمده است.

قراردادهای به ثبت رسیده در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور از معاملات قطعی انجام شده ساختمان و آپارتمان با کاربری مسکونی در ۲۲ منطقه تهران طی اردیبهشت‌ ۹۱ نشان می‌دهد که بالاترین میانگین قیمت به ثبت رسیده‌ از قراردادهای مبایعه‌نامه مربوط به منطقه یک تهران با مبلغ هر مترمربع حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و پایین‌ترین میانگین قیمت مربوط به منطقه ۱۸ با مبلغ حدود هر مترمربع یک میلیون و ۳۴۳ هزار تومان است. همچنین بررسی میانگین مبالغ اجاره در ۲۲ منطقه تهران نیز حاکی از آن است که پایین‌ترین میانگین مبلغ اجاره مربوط به منطقه ۲۰ تهران با میانگین قیمتی هر مترمربع ۵ هزار تومان و بالاترین میانگین مبلغ اجاره مربوط به منطقه ۱۶ با مبلغ هر مترمربع حدود ۳۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.

● منطقه ۱

منطقه یک تهران در منتهی‌الیه شمالی شهر تهران قرار دارد. این منطقه دارای ده ناحیه و ۲۶ محله شهری است. منطقه یک شهرداری تهران و ناحیه شمیران جزو مطلوب‌ترین مناطق تهران با داشتن منابع طبیعی و میراث فرهنگی و تاریخی به شمار می‌رود. در بند، درکه،‌ توچال، کلکچال، اوین‌درکه و پارک‌های جمشیدیه و قیطریه از مکان‌های تفریحی و مراکز جذب گردشگر این منطقه هستند.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: حدود ۴ میلیون و ۱۰۱ هزار تومان.

میانگین اجاره: ۲۶ هزار تومان

● منطقه ۲

منطقه دو در شمال‌شرقی میدان‌ آزادی از غرب تا شمال غرب تهران ادامه دارد. این منطقه از جنوب به خیابان آزادی، از غرب به اتوبان اشرفی اصفهان و محمدعلی جناح و از شرق به اتوبان چمران محدود می‌شود و شامل محله‌های آریاشهر، شهر آرا، گیشا، شهرک ژاندارمری، شهرک‌غرب، سعادت‌آباد، فرحزاد، طرشت و... است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع : ۳ میلیون و ۲۸۵ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۴ هزار و ۱۵۷ تومان

● منطقه ۳

منطقه سه با مساحتی بالغ بر ۳ هزار هکتار در پهنه شمال‌شرقی شهر تهران واقع شده است.

این منطقه از شمال به بزرگراه چمران، بزرگراه شهید مدرس و بزرگراه آیت‌الله صدر و از شرق به خیابان پاسداران و بخشی از خیابان شریعتی از جنوب به بزرگراه رسالت و بزرگراه همت از غرب به بزرگراه شهید چمران محدود می‌شود.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع : ۳ میلیون و ۹۵۸ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۳ هزار و ۷۸۵ تومان

● منطقه ۴

منطقه چهار به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین، وسیع‌ترین، مهاجرپذیرترین، پرساخت و سازترین مناطق تهران شناخته شده است که در شمال شرق شهر تهران قرار دارد. این منطقه با گستره دید دامنه‌های البرز و سطوح سبز گسترده در درون و حریم منطقه همچون دره‌های سد لار، لتیان و دره‌های سرسبز فشم، اوشان و میگون و... در شرق کلانشهر تهران قرار دارد.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع : ۲ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان

میانگین اجاره: متری۳۲ هزار و ۳۱۶ تومان بوده است.

● منطقه ۵

منطقه پنج از جنوب به جاده مخصوص کرج، از شمال به دامنه‌ کوه‌های البرز، از غرب به رودخانه کن و منطقه ۲۲ و از شرق به بزرگراه محمدعلی جناح و اشرفی اصفهانی محدود می‌شود. این منطقه به پهنه توسعه شهر تهران معروف است. پس از انقلاب اسلامی به دلایل مختلف از جمله سرریز جمعیت تهران از مناطق مرکزی و جنوبی و سیل مهاجران به تهران با افزایش جمعیت و توسعه روبه‌رو بوده است. پونک، شهران، آریاشهر، سدان، فرحزاد، جنت‌آباد، شهرک اکباتان، ‌اشرفی اصفهانی، سردار جنگل و... از جمله محله‌های واقع در این منطقه است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع : حدود ۲ میلیون و ۷۶۱ هزار تومان.

مبلغ اجاره : متری ۲۵ هزار و ۷۴۸ تومان.

● منطقه ۶

منطقه شش یکی از مناطق نسبتا قدیمی شهر تهران به حساب می‌آید که در مرکز شهر قرار دارد. این منطقه حدود ۳/۳ درصد از سطح شهر را شامل می‌شود. منطقه شش به لحاظ موقعیت جغرافیایی در حوزه مرکزی شهر تهران واقع شده که از سمت شمال به منطقه سه، از شرق به منطقه هفت و از جنوب به مناطق ۱۲، ۱۱و ده و از غرب به منطقه دو محدود می‌شود. یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین محورهای شمال ـ جنوبی تهران، خیابان ولیعصر از مرکز ثقل این منطقه عبور می‌کند.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: ۳ میلیون و ۱۶۸ هزار تومان.

مبلغ اجاره: ۲۰ هزار و ۲۵۶ تومان.

● منطقه ۷

مرز شمالی منطقه هفت بزرگراه رسالت، مرز شرقی خیابان‌های مجیدیه (استاد حسن‌بنا)‌ و سبلان، مرز جنوبی خیابان‌های انقلاب و دماوند و مرز غربی آن بزرگراه مدرس و خیابان شهید مفتح است. نظام‌آباد، گرگان، عباس‌آباد، عشرت‌آباد و اندیشه از محلات معروف این منطقه هستند.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع : ۲ میلیون و ۵۱۱ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۴ هزار و ۳۲۵ تومان.

● منطقه ۸

منطقه هشت از طریق همسایه شمالی منطقه چهار به ارتفاعات کوه البرز و از طریق همسایه جنوبی خود منطقه ۱۳ به جنگل‌های سرخه‌‌حصار و کوه‌های سرتپه می‌رسد. این منطقه از لحاظ تقسیمات شهرداری از شمال و شمال شرق به بزرگراه رسالت (منطقه چهار)‌ از جنوب به خیابان دماوند (منطقه ۱۳)‌ از غرب به سبلان جنوبی و استاد حسن‌بنا (منطقه هفت)‌ منتهی می‌شود.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع : ۲ میلیون و ۴۰۷ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۹ هزار و ۸۰۵ تومان.

● منطقه ۹

محدوده منطقه ۹ از شمال به خیابان آزادی و جاده مخصوص کرج از جنوب با بزرگراه فتح و ۴۵ متری زرند، از شرق به خیابان شهیدان، خیابان سادات و از غرب به مسیل کن منتهی می‌شود. یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های این منطقه وجود میدان و برج آزادی است.

خیابان آزادی، مهرآباد شمالی و جنوبی، سی متری جی، یافت‌آباد، ۲۰ متری شمشیری، ۲۱ متری جی، بلوار استاد معین و پل ساوه ازجمله محله‌های این منطقه است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۶۵۸ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۴ هزار و ۷۱۹ تومان.

● منطقه ۱۰

منطقه ده در بخش غربی شهر تهران قرار دارد و با مناطق دو، ۹، ۱۱ و ۱۷ هم‌مرز است. این منطقه با بیش از ۸۰ سال سابقه شکل‌گیری از شمال به خیابان آزادی، از شرق به بزرگراه شهید نواب صفوی، از جنوب به خیابان قزوین و از غرب به خیابان شهیدان، هرمزگان و پادگان جی محدود می‌شود. این منطقه پرجمعیت‌ترین منطقه تهران است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۷۸۴ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۳۴ هزار و ۸ تومان.

● منطقه ۱۱

منطقه ۱۱ از بخش‌های مرکزی کلانشهر تهران است که از شمال به میدان انقلاب و خیابان آزادی، از شرق به خیابان‌های وحدت اسلامی و حافظ، از جنوب به میدان راه‌آهن و خیابان شوش و از غرب به خیابان‌های شهید نواب صفوی، شهید ابراهیمی و میدان حق‌شناس محدود می‌شود. مراکز مهم اقتصادی و بازارهای تخصصی مانند تولید و فروش ابزارآلات، انواع پیچ و مهره، بورس مواد غذایی، پوشاک و البسه، لوازم صوتی و تصویری، لوازم خودرو و... در این منطقه واقع است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۹۰۲ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۳ هزار و ۸۵۰ تومان.

● منطقه ۱۲

در منطقه ۱۲ ابنیه متعدد تاریخی وجود دارد مانند کاروانسرای خانات در چهارراه مولوی و همچنین کلیساها، آتشکده‌ها و... . این منطقه از شمال به خیابان انقلاب، از غرب به خیابان حافظ و خیابان وحدت اسلامی و از جنوب به خیابان شوش و از شرق به خیابان ۱۷ شهریور و اتوبان شهید محلاتی محدود می‌شود.

همچنین تعدادی از سفارتخانه‌ها، وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بانک مرکزی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دادگستری استان تهران، بازار بزرگ تهران و... در این منطقه واقع شده است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۸۶۹ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری۲۶ هزار و ۳۸۵ تومان.

● منطقه ۱۳

منطقه ۱۳ شهرداری تهران در منتهی‌الیه بخش شرقی شهر تهران قرار دارد. این منطقه دارای چهار ناحیه و ۱۳ محله است که نواحی و محلات به صورت گسسته از هم قرار گرفته و فاقد ساختار یکپارچه و پیوسته است. از کل نواحی این منطقه، ناحیه چهار دارای نقش غیرمسکونی و عمدتا به کاربری‌های کارگاهی و صنعتی تخصیص یافته است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: ۲ میلیون و ۲۲۲ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۴ هزار و ۴۸۱ تومان.

● منطقه ۱۴

منطقه ۱۴ شهرداری در قسمت شرق تهران قرار دارد. این منطقه از شمال به خیابان پیروزی، از غرب به خیابان ۱۷ شهریور، از جنوب به خیابان خاوران و از شرق به بزرگراه بسیج محدود می‌شود.

منطقه ۱۴ شامل شش ناحیه و ۲۵ محله است که محلات دولاب، کوی بانکی رهنی، سلیمانیه، سرآسیاب، صد دستگاه غیاثی و قصر فیروزه از اهم آنهاست.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۹۵۴ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۳۳ هزار و ۶۰۴ تومان.

● منطقه ۱۵

رشد منطقه ۱۵ شهرداری تهران طی چند دهه اخیر پیوسته ادامه داشته است و در سال‌های اخیر اکثر زمین‌های خالی سطح منطقه توسط واحدهای مسکونی اشغال شده است. منطقه ۱۵ در جنوب شرقی شهر تهران قرار دارد که از شمال به پادگاه قصر فیروزه، ۴۵ متری آهنگ، خیابان خاوران و شوش شرقی و از غرب به خیابان فداییان اسلام و از جنوب به خیابان دولت‌آباد، کوی بی‌بی‌ شهربانو و کارخانه سیمان و از شرق به کوه‌های شرق تهران و اراضی افسریه منتهی می‌شود.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۵۵۹ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری۳۰ هزار و ۹۱۹ تومان.

● منطقه ۱۶

این منطقه از شمال با مناطق ۱۱ و ۱۲ و خیابان شوق حد فاصل انبار نفت و میدان شوش همسایه است. همچنین از شرق به منطقه ۱۵، از جنوب به منطقه ۲۰ و از غرب به مناطق ۱۷ و ۱۹، بزرگراه شهید تندگویان ـ خیابان بهمنیار محدود می‌شود.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۵۳۱ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۳۴ هزار و ۲۶۹ تومان.

● منطقه ۱۷

منطقه ۱۷ دارای سه ناحیه است و در جنوب غربی شهر تهران قرار دارد. اراضی این منطقه عاری از هرگونه عوارض طبیعی است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری۳۱ هزار و ۴۵۹ تومان.

● منطقه ۱۸

منطقه ۱۸ تهران از خیابان‌‌ها و محلات تولیددارو، شهرک ولیعصر، یافت‌آباد و فردوس تشکیل شده است. این منطقه از شمال به منطقه ۹ و از غرب به مناطق ۱۷ و ۱۹ محدود می‌شود. هسته اولیه منطقه ۱۸ روستایی بود به نام یافت‌آباد که با گسترش مهاجرت توسعه و رشد یافته است.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۳۴۳ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان.

● منطقه ۱۹

خانی‌آباد نو، شهرک شریعتی، عبدل‌آباد، نعمت‌آباد، صالح‌آباد، دولتخواه، شهرک احمدیه و شهرک بخارایی از محله‌های منطقه ۱۹ است. منطقه ۱۹ در جنوب شهر تهران واقع شده است که از شمال به اتوبان جوانه، از جنوب به اتوبان آزادگان، از شرق به اتوبان نواب، خیابان بهمنیار و از غرب به اتوبان آیت‌الله سعیدی محدود می‌شود.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۶۲۷ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۲۶‌هزار و ۸۰۰ تومان.

● منطقه ۲۰

منطقه ۲۰ جنوبی‌ترین منطقه شهری شهرداری تهران است و دارای پنج ناحیه داخل محدوده و دو ناحیه خارج از محدوده و ۲۱ محله است.

شهر ری در این منطقه واقع شده است و اماکن تاریخی بسیاری در این منطقه قرار دارد.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۶۵۶ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان.

● منطقه ۲۱

منطقه ۲۱ در امتداد و جنوب منطقه ۲۲ (در جنوب اتوبان تهران ـ کرج)‌ و در غرب مناطق ۹ و پنج قرار دارد.

این منطقه از شمال به اتوبان تهران ـ کرج، از جنوب به جاده قدیم تهران ـ کرج، از شرق به مسیل کن و از غرب به گرمدره محدود می‌شود.

مرکزیت منطقه ۲۱ تهرانسر است که نواحی مختلفی دارد.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: یک میلیون و ۸۹۹ هزار تومان.

میانگین اجاره: متری ۹ هزار و ۸۰۰ تومان.

● منطقه ۲۲

منطقه ۲۲ شهرداری تهران در قسمت شمال غربی شهر تهران و در پایین‌دست حوضه آبریز رودخانه کن و وردیج واقع شده است. این منطقه که در شمال با کوهستان البرز مرکزی، در شرق با حریم رودخانه کن، در جنوب با آزادراه تهران ـ کرج و در غرب با محدوده جنگل‌های دست‌کاشت وردآورد محدود است با سرعت بسیار زیادی در حال توسعه است و تعاونی‌های مسکن تهران غالبا به این منطقه نقل مکان کرده‌اند. شهرداری تهران برنامه‌های زیادی برای توسعه این منطقه دارد.

میانگین قیمت خرید هر مترمربع: ۲ میلیون و ۴۹۳ هزار تومان.

میانگین اجاره:‌ متری ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان.

سیما رادمنش