هجوم سپرده گذاران بانکی به خاطر دروغ ها چرا و با چه انگیزه هایی درباره ورشکستگی بانکها شایعه درست میشود

این روزها شایعه برای بخشی از سپرده گذاران بانکی حکم راهبری پیدا کرده است یک خبر, عکس یا فیلم جعلی در فضای مجازی منتشر می شود و سپرده گذاران نگران به سوی مؤسسه یا بانکی که درآن سپرده گذاری کرده اند, هجوم می آورند تا پول خود را پس بگیرند اما چرا سپرده گذاران بانکی براحتی شایعه ورشکستگی یک بانک یا مؤسسه مجاز را می پذیرند و نسبت به آن واکنش نشان می دهند

دلیل آن را باید در دو بخش جست و جو کرد. نخست روایت نادرست و غیرمسئولانه برخی افراد درخصوص وضعیت وخیم و ورشکستگی بانک ها در سال های گذشته بخصوص در شش ماهه اخیر است که پیش زمینه آن را در ذهن مردم آماده کرد. دومین دلیل نیز به عملکرد مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز برمی گردد که براساس قوانین و درقالب طرح ساماندهی مؤسسات غیرمجاز منحل یا با ادغام در سایر مؤسسات، مؤسسه جدیدی را شکل دادند. البته این نکته را نباید فراموش کرد که حتی سپرده مردم نزد مؤسسات غیرمجاز نیز پس از انحلال یا ادغام از بین نرفت وتسویه آن با خطوط اعتباری بانک مرکزی به بانک های مجاز کشور واگذار شد.

حال پس از مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجازی که طی ماه های اخیر خبرساز و حاشیه ساز شده بود، اکنون دامنه شایعات به بانک های بزرگ و مجاز کشور نیز رسیده است، شایعات و اخبار نادرستی که نه تنها مردم بلکه کلیت اقتصاد کشور را نشانه گرفته است.

نخستین تیری که توسط شایعه سازان به اعتماد نظام بانکی در سال های اخیر پرتاپ شد به بانک سرمایه مربوط می شد. چند ماه پیش شایعاتی درخصوص ورشکستگی این بانک درفضای مجازی منتشرو باعث شد تا بخشی از سپرده گذاران این بانک برای خارج کردن دارایی های خود به شعب آن هجوم ببرند. شایعه ای که بسرعت از سوی بانک مرکزی تکذیب شد، اما با وجود این بخشی از سپرده های این بانک به سایربانک ها منتقل شد.

دومین باری که در ماه های اخیر شایعه ای تازه برای ورشکستگی یک بانک منتشر شد، درباره بانک پارسیان یکی از بانک های خصوصی کشور بود. شایعه سازان با انتشار کلیپی از تجمع عده ای مقابل برخی از شعب این بانک اعلام کردند که پارسیان ورشکسته شده است. اما آن گونه که مدیرعامل بانک پارسیان و رئیس کانون بانک های خصوصی در واکنش به این خبرها، گفت، حکایت از آن دارد که تصاویر منتشره مربوط به زمان حال نیست و به دوره زمانی که بانک پارسیان عاملیت رسیدگی به تعهدات تعاونی اعتباری منحله ثامن الحجج را بر عهده داشت برمی گردد که اکنون با سوء استفاده توسط عده ای از اشخاص ناآگاه با قصد و غرض تهیه و منتشر می شود.

به گفته کورش پرویزیان در آن زمان عده ای با تحریک افراد صاحب نفوذ دربرخی نقاط مانند تهران، اصفهان و البرزبه بانک مرکزی و پارسیان معترض بودند. با راه اندازی تجمع و فشار به بانک پارسیان خواستند جلو کار را بگیرند که موفق نشدند. این مدیربانکی افزود: این روزها با بهره برداری از این مورد در شبکه ها مجازی و با پوشش کانال های معارض و سلطنت طلب خارج از مرزها و افراد مغرض مورد سوء استفاده قرار گرفته تا انتقام بگیرند. به گفته وی پیروزی مردم در انتخابات و تلاش گسترده برای ضربه به دولت که با بروز اعتراض علیه بانک مرکزی در مورد کاسپین، آرمان و غیره همراه بود، فضا را برای شایعه و ضربه مهیا و لذا علیه پارسیان این کلیپ را ساخته وپخش کردند، البته علیه برخی بانک های دولتی و خصوصی دیگر نیز اقداماتی کردند. پرویزیان نسبت به شرایط فعلی بانک پارسیان به سپرده گذاران آن اطمینان داد و گفت که این بانک در فضای آرام به فعالیت خود ادامه می دهد. با افزایش نگرانی مردم از افزایش این نوع شایعات حالا دامنه آن نیز گسترده تر شده است. شایعه ای که سه مؤسسه مالی و اعتباری ثامن، کوثر و مهر اقتصاد را دربرمی گیرد. درابتدا خبری درخصوص ادغام این سه مؤسسه منتشر شد و بشدت سپرده گذاران آنها را حساس کرد و پس از آن شایعه ای دیگر حکایت از ورشکستگی مؤسسه ثامن داشت که با عکس العمل هیجانی تعداد زیادی از سپرده گذاران این مؤسسه روبه رو شد. هیجانی که تا حدودی دو مؤسسه دیگر یعنی کوثر و مهراقتصاد را نیز دربرگرفته است. طبق پیگیری ها از مؤسسه ثامن، این مؤسسه در حال تزریق نقدینگی به شعب برای پاسخ به تقاضای سپرده گذاران است و مشکلی برای پشتوانه نقدینگی این مؤسسه وجود ندارد. اما قطعاً این رفتارهای هیجانی و غیرمنطقی می تواند برای یک مؤسسه اعتباری و حتی بانک بزرگ، چالش آفرین باشد زیرا بانک یا مؤسسه اعتباری در عملیات مالی خود از 100 درصد منابع، حداقل 10درصد را برای سپرده قانونی و حدود 85 درصد را صرف اعطای منابع یعنی اعطای تسهیلات یا سپرده گذاری و سرمایه گذاری می کند و تنها 3 درصد منابع به عنوان ذخیره نقد در اختیار بانک است. این نگرانی در حالی به وجود آمده که بر فرض صحّت خبر ادغام، خطری متوجه سپرده گذاران این مؤسسه نمی شود و صرفاً نام مؤسسه اعتباری یا بانک پذیرنده سپرده آنها تغییر می کند. مشابه همین اتفاق برای بانک تات رخ داد. دو مؤسسه صالحین و آتی در بانک تات ادغام و بانک آینده را تشکیل دادند اما سپرده ای در فرآیند ادغام از بین نرفت.

مردم مطمئن باشند

با وجودی که درفضای انتخابات ریاست جمهوری بارها مسئولان بانک مرکزی درواکنش به گفته برخی افراد موضوع ورشکستگی بانک ها را تکذیب کرده اند، اما مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی در اواسط خرداد ماه جاری باردیگر با تکذیب شایعه ورشکستگی بانک ها گفت: مردم مطمئن باشند نهاد ناظر پول، بر وضعیت بانک ها و مؤسسات اعتباری، اطلاع کامل دارد. عباس کمره ای با تکذیب برخی شایعات در فضای مجازی و اظهار نظرهای برخی افراد مبنی بر ورشکستگی بانک ها گفت: در حال حاضر برخی بانک ها با مشکلاتی نظیر کمبود سرمایه، انباشت دارایی های غیر مولد و مطالبات غیرجاری بالاتر از استانداردهای بین المللی مواجه هستند و در شرایطی قرار دارند که عملکرد آنها در دو سال اخیر با اندکی سود همراه بوده اما بانک مرکزی بر عملکرد آنها نظارت داشته و ورشکستگی بانک ها به سادگی صورت نمی گیرد. وی ادامه داد:ورشکستگی بانک ها با سایر شرکت ها متفاوت است و در قوانین دستورالعمل های بین المللی بانکداری تدابیری برای قبل ورشکستگی در نظر گرفته شده که به عنوان مثال می توان به اصلاح ساختاری، تجمیع یا ادغام اشاره کرد. این مقام مسئول با اشاره به اینکه در چارچوب موجود تلاش خواهد شد که حداقل زیان هم به سپرده گذاران منتقل نشود، گفت: در سال های اخیر بانک مرکزی به کمک دولت و مجلس بسرعت چالش های موجود را مطالعه و سیاست های اصلاحی را در پیش گرفته است. وی افزود: بانک ها، مؤسسات مالی و اعتباری و فعالیت های آنها در مقایسه با سایر مؤسسات تجاری، تحت نظر رسمی و دقیق تری قرار دارند. دلیل این امر به نقش بانک ها در حیات اقتصادی و مالی کشورها و همچنین ماهیت فعالیت آنها ارتباط دارد. وی گفت: در حال حاضر علی رغم مشکلات موجود، بانک مرکزی جهت نیل به اهداف تعیین شده، نظارت بر بانک ها و مؤسسات اعتباری را به صورت قاطع و سخت گیرانه اعمال کرده و در تصمیم گیری ها و سیاست های تنبیهی و تشویقی، میزان تخلف در نرخ های سود را با نمره منفی لحاظ کرده و برای آنها تبعات سنگینی در نظر می گیرد.

دستگیری شایعه ساز

خبر ورشکستگی بانک در ایلام

درحالی شایعات منتشر شده درفضای مجازی باعث نگرانی برخی از سپرده گذاران بانک ها شده است که پلیس فتا از دستگیری عامل انتشار این شایعات خبر داده است. دراین باره رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان ایلام از شناسایی و دستگیری عاملان شایعه سازی علیه بانک ها و مؤسسات خبر داد. سرهنگ جمالی گفت: با توجه به حساسیت موضوع با سرعت عمل کارشناسان این پلیس و انجام اقدامات خاص پلیسی سرمنشأهای انتشار شایعات شناسایی و در کمترین زمان ممکن دستگیر و پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شدند.

برخورد با شایعه سازان ورشکستگی بانک پارسیان

مراسم افتتاح سومین شعبه بانک پارسیان درارومیه با حضور نادر قاضی پورنماینده شهرستان ارومیه در مجلس، حجت الاسلام بیگی نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه علوم پزشکی استان، مسئولان کشوری و مدیران و مشتریان بانک پارسیان برگزار شد.به گزارش ایسنا، بنابر اعلام بانک پارسیان، قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مراسم افتتاح شعبه آزادگان ارومیه گفت: متأسفانه اخیراً علیه بانک پارسیان شایعه ای به وجود آمده که باید بانک مرکزی اطلاعیه ای در این مورد صادر می کرد که متأسفانه این اتفاق نیفتاد همچنین سازمان های نظارتی و قضایی کل کشور، باید با خاطیان برخورد کنند.وی افزود: بانک پارسیان یک سهامدار و پشتیبان قوی به نام ایران خودرو دارد که متأسفانه تعدادی افراد سودجو قصد داشتند با ایجاد فراخوان عدم خرید خودرو داخلی تولید ملی را زمین بزنند.

سیاوش رضایی