بیمه هایی برای از ما بهتران

تحولات فناوری, حمل و نقل, ارتباطات و پیشرفت زندگی امروز به گونه ای است که فعالیت های انسان بدون بیمه امکان پذیر نیست

تحولات فناوری، حمل و نقل، ارتباطات و پیشرفت زندگی امروز به گونه‌ای است که فعالیت‌های انسان بدون بیمه امکان‌پذیر نیست.

شاید آشناترین نوع بیمه برای ایرانیان بیمه درمان یا اتومبیل باشد، اما در کنار این بیمه هایی هستند که شاید کمتر نامی از آن شنیده باشیم. بیمه هایی خاص که مشتری آن افرادی خاص هستند. این نوع بیمه ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند؛ گروه اول بیمه های خاص تجاری و صنعتی است و گروه دوم بیمه های از ما بهتران!

افرادی که دغدغه هایشان با عموم مردم متفاوت است و بیمه را برای چیزهایی می خواهند که عموم اصولا خواب مالکیت آن را نمی بینند، چه رسد به دغدغه بیمه شدنش را! لذا شاید به نوعی بتوان این بیمه ها را بیمه های ویژه نامید. بیمه هایی که برخی از آنها متعلق به از ما بهتران هستند.

در شرایطی که بسیاری از مردم حتی توانایی بیمه های عادی و درمانی خود را هم ندارند این نوع بیمه ها، بیمه های از ما بهتران محسوب می شود، اما نگاهی به رشد صنعت بیمه در جهان نشان داده است که برخی چهره ها، تجار، ثروتمندان و.... در بسیاری از کشورها تا مغز استخوانشان را هم بیمه می کنند. در چنین شرایطی بیمه گران ایرانی هم به فکر افتاده اند با استفاده از این نوع بیمه ها بیمه گزاران بیشتری را به سوی خود جلب کنند.

● بیمه آتش سوزی

شاید یکی از معروف ترین انواع بیمه های ویژه، بیمه آتش سوزی باشد که استفاده از آن، این روزها فراگیر شده است. بیمه آتش سوزی خسارت های ناشی از آتش سوزی، انفجار، صاعقه و خطرات اضافی چون سیل و زلزله به اموال منقول و غیرمنقول اعم از ساختمان مسکونی، اداری، تجاری، انبارهای عمومی و اختصاصی و موجودی مواد اولیه و محصول و همچنین ساختمان، ماشین آلات و کالای در جریان ساخت کارگاه ها، مراکز صنعتی و غیرصنعتی را تحت پوشش قرار می دهد.

اما موضوع عمومی جالب توجه برای بیشتر مردم بیمه آتش سوزی منازل مسکونی است. در این نوع بیمه نامه، ساختمان واحد مسکونی، تاسیسات و اثاثیه داخل آن، علاوه بر خطرهای آتش سوزی، انفجار و صاعقه می تواند در برابر تمام خطرهای اضافی چون سیل، زلزله، توفان، ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب، سقوط هواپیما و رانش زمین نیز تحت پوشش قرار گیرد، همچنین شکست شیشه و سرقت از منزل نیز در بیمه آتش سوزی و با عنوان خطرات اضافی قابل پوشش است.

برخی شرکت های بیمه نیز با اضافه کردن طرح جامع خانه و خانواده در بیمه آتش سوزی تمام مخاطرات ممکن در فضای مسکونی را تحت پوشش قرار می دهند.

در عین حال در بیمه آتش سوزی ، نه تنها خطرات مستقیم ناشی از آتش سوزی ، بلکه خسارات غیرمستقیم ناشی از نشت حرارت ، دود، خاکستر، آب ، مواد شیمیایی آتش نشانی و خراب شدن مورد بیمه هم دارای پوشش بیمه ای است .

● بیمه همسایگان مجاور

این بیمه نامه ، مکمل بیمه آتش سوزی بود و در آن مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل همسایگان مجاور ناشی از سرایت آتش سوزی و انفجار تحت پوشش قرار می گیرد.

در این نوع بیمه ، تعهد بیمه گر پس از احراز مسئولیت بیمه گذار از سوی مراجع قضایی است و خسارات جانی و مالی وارد به همسایگان حداکثر تا مبالغ تعیین شده در جدول مشخصات بیمه پرداخت می شود.

همچنین نرخ این بیمه با توجه به نوع استفاده از مکان موضوع بیمه تعیین می‎شود.

● بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان

این بیمه نیز نوعی از بیمه های ویژه است که مسئولیت حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان را در قبال بیمارانی که به علت خطا، غفلت یا کوتاهی آنان در انجام امور پزشکی دچار صدمه جسمانی، روانی یا فوت شوند به عهده می گیرد. بر اساس قانون بیمه، حق بیمه این بیمه نامه با توجه به نوع شغل و ضریب بروز صدمه تعیین می شود که در صورت عدم بروز خسارت تخفیفات قابل توجهی در تجدید بیمه نامه در اختیار بیمه شونده قرار می گیرد.

نکته قابل توجه آن است که بر اساس قانون، چنانچه استفاده کنندگان از این بیمه نامه به صورت گروهی اقدام کنند با توجه به تعداد از تخفیف حق بیمه برخوردار می شوند. به علاوه برخی شرکت های بیمه ای از رزیدنت ها (دانشجوی تخصص پزشکی) حق بیمه بیشتری نسبت به متخصصان دریافت می کنند.

همچنین تمام دعاوی بیماران علیه پزشکان و پیراپزشکان به مدت چهار سال پس از انقضای تاریخ بیمه نامه مشمول پوشش این بیمه ای است به شرط آن که معالجه یا عمل جراحی در مدت اعتبار بیمه نامه صورت گرفته باشد.

● بیمه هواپیما و هلیکوپتر؛ از جنگ تاصلح

اما درباره هواپیماهای مسافربری و باری، هلیکوپترها و انواع هواپیماها و وسایل پرنده سبک و فوق سبک نیز بیمه های متعددی وجود دارد. از جمله این بیمه ها بیمه های اجباری (قانونی) است که با دستور سازمان هواپیمایی کشوری ایران (ICAO) انجام می شود. همچنین بیمه مسئولیت و بیمه بدنه هواپیما در ردیف بیمه های هواپیما قرار دارند.

در بیمه بدنه هواپیما و هلیکوپتر (HULL)، آسیب دیدگی هواپیما بر اثر وقوع خطرات، هزینه مربوط به فرود اضطراری هواپیما، هزینه های امداد و نجات هواپیما، هزینه های پاکسازی باند فرودگاه، هزینه حمل و نقل و تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده تحت پوشش قرار دارد.

بیمه جنگ بدنه هواپیما و هلی کوپتر(Hull War) نیز از جمله بیمه های جالبی است که شاید این روزها در برخی کشورها مورد توجه قرار گیرد. این بیمه بخشی از خسارات ناشی از جنگ و اقدامات تروریستی را تحت پوشش قرار می دهد.

● بیمه پول

این بیمه شامل بیمه پول در صندوق و پول در گردش است. نبود وجوه نقد و اسناد مالی که قابل تبدیل به پول باشند از قبیل چک های مسافرتی، چک های بانکی، سفته و اوراق بهادار موضوع این بیمه نامه است . علاوه بر آن ، چنانچه در اثر بروز خطرات ناشی از آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، زلزله، توفان، سرقت، دزدی با شکست قفل و تصادف وسیله نقلیه حامل وجوه که به مفقود شدن یا از بین رفتن وجوه منجر شود، تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرند.

در این نوع بیمه، پول «اسکناس یا وجوه رایج مملکتی»، سکه به استثنای «مسکوکات گرانبها»، چک بانکی و تمبرهای مالیاتی موجود در صندوق و خزانه موسسات، شرکت ها و بانک ها مادامی که در صندوق یا این خزانه نگهداری می شود در مقابل خطر سرقت با شکستن حرز (سرقت مالی که در حصار و قفل است)، تحت پوشش بیمه هستند. ضمنا چنانچه محل استقرار صندوق یا خزانه متعلق به بیمه گذار باشد خسارات وارده به محل مورد بیمه در نتیجه سرقت یا اقدام به سرقت نیز تحت پوشش قرار می گیرد.

اما بیمه نامه پول در گردش موضوعی متفاوت تر دارد. در این نوع بیمه نامه، تمام وجوه در حین نقل و انتقال از یک نقطه به نقاط دیگر در مقابل خطرهای آتش سوزی، انفجار، صاعقه و سرقت اعم از مسلحانه یا غیرمسلحانه با جبر و عنف تحت پوشش این بیمه است.

● بیمه شترمرغ

شاید بامزه تر از بیمه اسب، بیمه شترمرغ باشد. پرورش شترمرغ از مزیت های بسیار بالای اقتصادی برخوردار بوده و این بیمه نیز کارایی های مخصوص به خود بویژه برای پرورش دهندگان این پرنده را دارد.

بیمه شترمرغ از پایان سه ماهگی تا پایان پانزده سالگی در مورد شترمرغ های مولد صورت می گیرد.

این بیمه هر گونه تلفات ناشی از سیل، توفان، صاعقه، آتش سوزی غیرعمدی، زلزله، دویدن شترمرغ به سوی حصارها و بریده شدن گردن، پاها و دیگر نقاط بدن، صدمات فیزیکی، بیماری های نیوکاسل، آنفلوآنزا، آنتریت نکروزان، بلع جسم خارجی، یبوست و انباشتگی دستگاه گوارش این حیوان را تحت پوشش قرار می دهد و معمولا مدت آن یک سال است.

البته برخی شرکت های بیمه نوع بیمه نامه بیمه درمان حیوانات خانگی و پرندگان را نیز اضافه کرده اند که پرداخت هزینه های جراحی و بیمارستانی ناشی از حوادث و بیماری های دام های کوچک و پرندگان را تحت پوشش قرار می دهد و مدت آن دو سال است.

● بیمه اسب

این بیمه برای حمایت از صنعت اسب داری و صاحبان اسب های مسابقه و اسب های گرانقیمت عرضه می شود. این نوع بیمه نامه از این جهت اهمیت دارد که مالکان اسب و سرمایه گذاران صنعت اسب داری بیشتر جزو گروه ها و طبقات سرمایه دار جامعه بوده و تمرکز بر این بیمه نامه یکی از روش های نفوذ در بازارهای بالقوه و جدید محسوب می شود.

بیمه اسب، قراردادی است که مالکین اسب را در موارد بروز هزینه های احتمالی سنگین برای اسب حمایت می کند و خدمات آن شامل هزینه های معمول نگهداری اسب مثل تغذیه، نگهداری و نعلبندی نمی شود، بلکه در موارد حوادث غیرمترقبه و هزینه های غیرمعمول برای کمک به مالکان اسب در کنترل امور به آنها تعلق می گیرد. مرگ اسب به شکل طبیعی یا خلاص کردن اسب و همچنین از دست دادن اسب به هر شکلی، چه گم شدن یا دزدیده شدن از مواردی است که این بیمه نامه آن را تحت پوشش قرار می دهد.

با وجود این، اسب ها برای تحت قرار گرفتن پوشش بیمه محدودیت دارند و محدودیت اصلی در بیمه اسب مربوط به اسب هایی است که سن زیادی از آنها گذشته است. محدودیت سنی بیمه درمانی و دامپزشکی اسب معمولا بیست تا بیست وپنج سالگی است، اما دیگر خدمات بیمه مثل بیمه حادثه برای همه اسب ها در هر سنی قابل ارائه است.

● بیمه کریستال و وسایل نفیس

در کنار این، برخی اقشار مرفه با مراجعه به شرکت های بیمه اشیای بسیار نفیس خود شامل کریستال ها و ظروف قیمتی، وسایل عتیقه، تابلو های نقاشی، کتاب های گرانقیمت و کمیاب و بویژه فرش های دستباف قدیمی را در برابر هرگونه خطری بیمه می کنند. مهم ترین این خطرات سرقت، آتش سوزی یا بروز حوادث طبیعی و ناخواسته است که به این اشیا خسارات جزئی یا کلی می زند. با وجود این که شاید این بیمه ها محدود به نظر برسد، اما جالب است بدانید این بیمه ها مشتریان متعدد و فراوانی دارد و بخش خوبی از درآمد شرکت های بیمه از این محل تامین می شود.

کتایون مافی