تسهیلات بیمه دانا برای بیمه گذاران بیمه های عمر و پس انداز

ویژگی های بیمه های عمر و پس انداز و پاسخ به سوالات بیمه ای

مدیر بیمه های های عمر و پس انداز شرکت بیمه دانا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سرویس بانک و بیمه روزنامه عصر اقتصاد ، تسهیلات بیمه دانا برای بیمه گذاران بیمه های عمر و پس انداز آن شرکت را تشریح کرد وبه سوالات روزنامه در باره ویژگی های بیمه های عمر و پس انداز پاسخ گفت.

آقای عباس رنجبر کلهرودی ، مدیر بیمه های عمر و پس انداز شرکت بیمه دانا اظهار داشت : شرکت بیمه دانا بعنوان سومین شرکت بزرگ بیمه ای ، اولین شرکت بیمه ای است که فعالیت خود را بصورت تخصصی در بیمه های اشخاص آغاز و با عرضه انواع طرح های بیمه ای عمر و پس انداز در کشور خدمات شایانی را به هموطنان عزیز و صنعت بیمه نموده است. بیش از ۳۰ سال تجربه در ارائه انواع بیمه های عمر و پس انداز ، مطالعه و تحقیق ، نیروی انسانی متخصص و نوآور ، وداشتن شبکه فروش و صدور با انگیزه وگسترده درسراسر کشور ؛ از جمله توانمندی های است که موجب توفیق روز افزون بیمه دانا در عرضه محصولات جدید بیمه ای مورد نیاز جامعه شده است.

مدیر بیمه های عمر و پس انداز بیمه دانا در ادامه بمعرفی جدیدترین بیمه عمر و پس انداز شرکت بیمه دانا پرداخت و افزود: بیمه جامع عمر ارمغان زندگی بیمه دانا ، حاصل آخرین دستاورد های دانش بیمه درجهان و نیز اندوخته های تجربی این شرکت می باشد که از سال ۱۳۸۷ وارد بازار بیمه کشور گردیده و بطور مستمر ، با توجه به نیاز بیمه گذاران و بازخوردهای دریافت شده ، بهبود و مزایای آن افزایش یافته است.وی با بیان اینکه؛ بعنوان یک کارشناس بیمه ، خرید این بیمه نامه را به همه هموطنان عزیز توصیه می نمایم ؛ مزایای این بیمه نامه را به اجمال تشریح کرد و افزود: بیمه ارمغان زندگی بعنوان جامع ترین و کامل ترین بیمه عمر و پس انداز علاوه بر داشتن انعطاف کامل متناسب با نیاز ها ، دو مزیت اساسی دارد:

اول – مزایای سرمایه گذاری بیمه نامه است که شامل مواردی همچون :

پرداخت اندوخته ای قابل توجه در مدت زمان مشخص ،

تضمین سود سرمایه گذاری در بلند مدت ،

پرداخت وام ار محل بیمه نامه ،

پرداخت مستمری ، سود مشارکت در منافع و...

دوم - مزایای متکثر بیمه ای مانند:

پرداخت سرمایه در صورت فوت عادی ، ناشی از حادثه ، نقص عضو ، ابتلا بیمه شده به امراض خاص ، معافیت از پرداخت حق بیمه در اثر ازکارافتادگی و.....

همچنین در بیمه ارمغان زندگی ، بیمه گذار می تواند اساس شرایط اقتصادی ، قدرت خرید ، میزان تورم ،سن و...؛ اندوخته قابل دریافت مورد نظر و همچنین میزان پوشش های بیمه ای خود را افزایش یا حتی کاهش دهد.

رنجبر کلهرودی در ادامه اظهار داشت : در این بیمه نامه پرداخت حق بیمه به انتخاب بیمه گذار و در طول مدت بیمه نامه منعطف خواهد بود.پرداخت حق بیمه بصورت ثابت ، افزایشی و یکجا در ابتدای بیمه نامه ، و یا ترکیبی از سه روش پرداخت مذکور و همچنین امکان توقف موقت پرداخت حق بیمه ، بدون ایجاد وقفه در پوشش های بیمه ای از ویژگی های منحصر بفرد بیمه نامه ارمغان زندگی است.

مدیر بیمه های عمر و پس انداز بیمه دانا در پاسخ به این سوال که مزایای ویژه شرکت بیمه دانا برای بیمه گذاران خود چیست ؟ اظهار داشت:شرکت بیمه دانا با عنایت به پیشینه و تجربه خود در ارائه خدمات بیمه ای رضایت بخش به آحاد مردم عزیز کشور ، تلاش نموده و خواهدنمودتا با بکارگیری تمام ظرفیت های موجود و ممکن از جمله مدیریت ارتباط با مشتریان((CRM و استفاده از فنآوری های نوین ، ضمن ارائه بهترین خدمات بیمه ای ، رضایت بیمه گذاران عزیز را جلب نماید و ارتباط خود را با آنان پایدار و خدمات بیمه ای خود را باسایرین متمایز سازد ؛ که بخشی از خدمات مذکور بشرح زیر است:

-اطلاع رسانی به بیمه گذاران در موردآخرین وضعیت بیمه نامه و پرداخت اقساط حق بیمه از طریق سایت شرکت ونیز ارسال sms.

-امکان انتخاب نحوه پرداخت حق بیمه و میزان آن در ابتدا و در طول مدت بیمه توسط بیمه گذار

- ارائه پوشش نقص عضو و ازکارافتادگی جزیی و کلی علاوه بر سایر پوشش های متعارف

- پرداخت سود مشارکت در منافع به بیمه گذاران

- امکان استفاده ازمزایای پوشش بیمه امراض خاص بدفعات تا سقف سرمایه مشخص شده در بیمه نامه

- امکان ایجاد هرگونه تغییر در بیمه نامه به درخواست بیمه گذار در طول مدت بیمه نامه

- گسترش شبکه صدور و فروش بمنظور تسهیل در ارائه خدمات بیمه ای به بیمه گذاران محترم.

مدیر بیمه عمر و پس انداز بیمه دانا در این باره بیان داشت : شرکت بیمه دانا این افتخار و توانایی را دارد تا با توجه به نیاز متقاضیان بیمه های عمر ، بیمه نامه مناسب و در خور شان و نیاز آنان راعرضه نماید. بیمه عمر جامع ارمغان زندگی این شرکت که تحول نوینی در عرصه بیمه های عمر و پس انداز سنتی در کشور است ، به شخصی سازی (personalize) بیمه زندگی برای آحاد جامعه پرداخته است ؛ بطوریکه هر یک از هموطنان عزیز با هر ویژگی می تواند به شرکت بیمه دانا مراجعه و بیمه نامه متناسب با نیاز خود را خریداری نماید و وی در ادامه گفت .: چشم انداز مسئولین شرکت بیمه دانا در مورد بیمه های عمر و پس انداز در کشور ، این است که بیمه نامه ارمغان زندگی در سبد خانواده های هموطن ایرانی نهادینه گردد و هر ایرانی حداقل یک بیمه نامه داشته باشدکه علاوه بربرخورداری از چترحمایتی پوشش های متنوع بیمه ای ، موجبات رشد و شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کشور فراهم گردد.

- استثنائات این بیمه نامه چیست؟

بحث استثناء در بیمه های عمر و پس انداز مانند سایر رشته های بیمه ای ، چندان گسترده نیست و فقط شامل مواردی است که ریسک بیمه ای تلقی نمی شود و قابل بیمه کردن نیست مانند خودکشی در ۲ سال اول و یا خطر جنگ در یک کشور و... که از شمول قواعد بیمه ای خارج است.

- آیا می توان سرمایه بیمه را افزایش و یا کاهش داد؟

بله ؛ در بیمه عمر جامع ارمغان زندگی بیمه گذار با توجه به نیاز بیمه ای و یا افزایش درآمد می تواند سرمایه بیمه و یا اندوخته خود را تا سقف مورد نظر افزایش دهد.

- در صورت تاخیر در پرداخت حق بیمه چگونه عمل می شود؟

در بیمه های عمر و پس انداز سنتی در صورتی که در یک بازه زمانی (معمولا بیش از۴۵ روز) بیمه گذار در پرداخت حق بیمه تاخیر داشت و در این فاصله بیمه گذار فوت می کرد شرکت بیمه از پرداخت سرمایه فوت بدلیل تاخیر در پرداخت حق بیمه خوداری می نمود ، اما در بیمه عمر جامع ارمغان زندگی تا زمانی که اندوخته بیمه گذار تکافونماید پوشش های بیمه ای ادامه دارد.

آیا می توان حق بیمه را بصورت سالیانه و یا یکجا پرداخت کرد؟

بیمه گذاران بیمه های عمر و پس انداز بیمه دانا می توانند حق بیمه خود را یکجا ، سالانه ، ماهانه ،سه ماهه ، شش ماهه ، و یا ترکیبی از روشهای مذکور انتخاب نمایند . انعطاف پذیرترین روشهای پرداخت حق بیمه در شرکت بیمه دانا استفاده می گردد.

- اگر کسی اطلاعات پرسشنامه را غلط پرنماید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

با توجه به میزان اهمیت مطالب و سهوی و عمدی بودن مطالب تفاوت خواهد کرد ، اگر ارایه اطلاعات غلط سهوی باشد ، اصلاح خواهد شد ، اما اگر بمنظور فریب شرکت بیمه باشد طبق قانون بیمه ، بیمه نامه باطل خواهد شد.

-پرسشهایی از قبیل سن، اعضای خانواده ، و وضعیت سلامتی بیمه شده برای چیست؟

آنجاییکه پوشش های بیمه ای و تعیین حق بیمه هر بیمه شده رابطه مستقیمی با سن و سلامتی او دارد لذا در پرسشنامه مذکور مورد سوال قرار می گیرد.

- برای خرید بیمه نامه باید از کجا شروع کرد؟

برای خرید بیمه متقاضیان محترم می توانند به شعب و نمایندگی ها شرکت بیمه دانا در سراسر کشور مراجعه نمایند. اطلاعات شعب و نمایندگان شرکت در سایت اینترنتی شرکت به آدرس : www.dana-insurance.comدر دسترس می باشد.

- حداقل هزینه ماهانه جهت خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری چه مقدار است؟

شرکت بیمه دانا به هرکس به هر میزان که قادر به پرداخت حق بیمه باشد خدمات ارائه می کند ، اما توصیه می کنیم که این هزینه طوری باشد که برای بیمه گذار و اهدافی که برای خود تعیین کرده است مقرون به صرفه و صلاح باشد.

- شرایط پرداخت اقساط بیمه نامه به چه شکلی است؟

بیمه گذاران محترم شرکت بیمه دانا معمولا اقساط حق بیمه خود را با دفترچه اقساط از طریق بانک تجارت پرداخت می کنند ، اما پرداخت از طریق ATM و دستگاه POS و همچنین اینترنت نیز تاحدودی فراهم است و مقرر است از همه شیوه های نوین پرداخت نیز برای راحتی بیشتر بیمه گذاران درآینده نزدیک استفاده گردد.

- چگونه می توان از کاهش ارزش بیمه نامه و سرمایه با توجه به کاهش ارزش پول جلوگیری کرد؟

با توجه به ویژگی های تعریف شده در بیمه ارمغان زندگی ، بیمه گذار می تواند بطور مداوم با توجه به شرایط اقتصادی از جمله تورم و یا رکود، در بیمه نامه خود تغییر ایجاد کند و یا با استفاده از اندوخته و تبدیل آن ، فرصت های جدیدی برای خود و اعضای خانواده ایجاد کند.

- منظور از سود تضمینی در جداول ضمیمه بیمه نامه چیست؟

با توجه با مقررات تعیین شده از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، شرکت های بیمه مکلفند با توجه به شرایط اقتصادی کنونی حداقل ۱۵ درصد سود را در بیمه های عمر و پس انداز تضمین کنند و مازاد را بعنوان سود مشارکت درمنافع پرداخت نمایند.

- سود مشارکت در منافع چیست؟

از آنجاییکه شرکت بیمه ممکن است سود بیشتری علاوه بر موارد پیش بینی شده ازعملیات سرمایه گذاری و بیمه گری خود ببرد؛ طبق آیین نامه بیمه های زندگی ، مکلف است ۸۵ درصد سود مذکور را علاوه بر سود تضمین شده بین بیمه گذاران خود تسهیم نماید.

- آیا امکان برداشت از اندوخته بیمه نامه در طول مدت بیمه وجود دارد؟

بله ؛ بیمه گذار ان بیمه ارمغان زندگی می توانند در صورت نیاز و بدون هیچ گونه خلل در پوشش های بیمه ای ، اندوخته بیمه نامه خود را از شروع سال سوم برداشت نمایند.

- شرایط دریافت وام از محل بیمه نامه ارمغان زندگی چیست؟

پرداخت وام از محل (اندوخته) بیمه نامه یکی از مزایای بیمه نامه های عمر و پس انداز است. بیمه گذار می تواند در هنگام ضرورت از آن برخوردار گردد. نحوه باز پرداخت وام و مدت آن بانتخاب بیمه گذار بین۱ تا ۳ سال خواهد بود.

- منظور از سرمایه یا هزینه بیماریهای سخت ( امراض خاص) چیست؟

پوشش بیمه ای امراض خاص یکی از پوشش های تکمیلی( اضافی ) بیمه نامه است که در صورتی که خدای ناکرده بیمه شده به بیماریهای خاصی همچون : سکته قلبی ، مغزی ،پیوند اعضاء ، کانسر و جراحی عروق کرنری مبتلا گردد ، هزینه های درمان بیماری بیمه شده در طول مدت بیمه و تا سقف تعیین شده پرداخت می گردد.

- پوشش بیمه فوت ناشی از حادثه چیست ؟

در بیمه ارمغان زندگی اگر کسی بهر علتی فوت کند شرکت بیمه به خانواده بیمه شده علاوه بر اندوخته بیمه نامه( وجه پس اندازی) سرمایه بیمه را پرداخت می کند( بعنوان مثال ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان) . حال اگر این بیمه شده بیمه حوادث تکمیلی را هم خریده باشد ودراثر حادثه (مثلا تصادف) فوت کند؛ علاوه بر اندوخته و ۱۰ میلیون مذکور از یک تا ۴ برابر مبلغ مذکور نیز بابت فوت ناشی از حادثه نیز دریافت خواهد کرد.

- آیا بیمه ارمغان زندگی برای جوانان مناسب تر است؟

این بیمه نامه برای همه مردم باهر سن و شرایطی مناسب است ، اما با توجه شرایط سنی و در آمدی خرید آن برای جوانان آینده ساز و آینده دار مناسب تراست.

- اعتبار بیمه های عمر چگونه تضمین می شود؟

بیمه های عمر در دنیا جزء معتبرترین اسناد مالی هستند و بعنوان وثیقه در تبادلات مالی مورد استفاده قرار می گیرند . و از طرف دولت مقررات سخت گیرانه ای برای حفظ و حراست از اندوخته های بیمه های عمربیمه گذاران محترم بر شرکت های بیمه اعمال میگردد که ازان جمله است :

۱- کنترل و نظارت مستقیم و غیر مستقیم بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر ذخایر و اندوخته ها ی شرکت های بیمه

۲- واگذاری ۵۰ رصد از سهم فروش بیمه های عمرهرشرکت بیمه به بیمه مرکزی بصورت عملیات بیمه اتکایی(بیمه مجدد)

- تفاوت پس انداز نمودن وجوه اندک در بانک و خرید بیمه عمرو پس انداز چیست؟

بدون شک پس انداز نزد بانک و خرید بیمه عمرو پس انداز از یک جنس نیستند و کارکرد یکسانی ندارند ؛ اگر بخواهیم کارکرد بیمه عمر و پس انداز را در مقایسه با پس انداز بانکی در یک جمله بیان کنیم ، می توانیم بگوییم بیمه عمر علاوه بر مزایای پس انداز بانکی مزایا و پوشش های بیمه ای متنوعی برای بیمه شده بهمراه دارد. مقایسه دقیق بین این دو نیاز به توضیحات گسترده ای دارد که باید جداگانه به آن پرداخته شود اما بصورت اجمال با توجه به بررسی صورت گرفته ، تفاوت پس انداز در بانک و خرید بیمه عمر بشرح جدول زیر خواهد بود.

تفاوت بین پس انداز بانکی و خرید بیمه عمر و پس انداز

عامل /امتیاز پس انداز نزد بانک/ امتیاز بیمه عمر و پس انداز

قدرت نقد شوندگی/ ۱۰/ ۴

سیستم پس انداز اجباری/ ۰ /۱۰

اطمینان( عدم ورشکستگی)/ ۹/ ۱۰

ثبات در نرخ سود/ ۰ /۱۰

حق طلب کاران در صورت فوت/۰/ ۱۰

قابلیت انتقال فوری/ ۸/ ۱۰

سرمایه فعلی/ ۷/ ۴

تامین در صورت فوت/ ۰/ ۱۰

جمع امتیازات/ ۳۴/ ۶۸

- من بیمه تامین اجتماعی دارم چرا باید بیمه عمر و پس انداز بخرم؟

اگر تفاوت های بیمه عمرو پس انداز و تامین اجتماعی را بدانیم این سوال را نمی پرسیم این سوال مانند این است که از کسی بپرسیم شما که ماشین شخصی دارید ، جرا خانه خریده اید؟ در حالیکه کارکرد خانه و ماشین متفاوت است .بیمه تامین اجتماعی ، پرداخت مستمری و درمان و موارد خاص دیگری را پوشش می دهد و البته آنهم ممکن است کامل نباشد ؛ بیمه عمر پس انداز آنگونه که گفته آمد کارکردش تامین پوشش های بیمه ای و ایجاد پس اندازی مطمئن برای خانواده است که جایگزینی بجز خودش ندارد.

-آیا اشخاص بیمار هم می توانند تحت پوشش این بیمه نامه قرارگیرند؟

این موضوع به نوع بیماری و پوششهای مورد نظر بستگی دارد. اما اگر منظور این است که فردی با علم به اینکه مریض و مشکل دار است بیاید بیمه شود و از مزایای بیمه استفاده کند ، این خلاف قوانین بیمه های تجاری کشور و غیر منصانه و سوء استفاده از حقوق سایر بیمه شدگان است .

رنجبر کلهرودی در پایان یاد آور شد : ما از اینکه با بیمه های زندگی همراه خانواده های ایرانی هستیم به خود می بالیم وامیدواریم بیمه گذاران محترم بیمه های عمر و پس اندازشرکت نیز از اینکه همراهشان هستیم احساس آرامش وامنیت کنند .

عباس رنجبر کلهرودی