خودروهای آینده فقط برای زنان طراحی خواهند شد

زمانی که کارلوس گون, مدیرعامل نیسان, در پایان ژوئیه ۲۰۱۴به باشگاه خبرنگاران خارجی ژاپن گفت که نفوذ فزاینده زنان در صنعت خودرو یکی از چهار روند عمده ای است که کسب و کار جهانی خودرو را دگرگون خواهد کرد, دیگر خودروسازان احساس کردند رازشان فاش شده, زیرا کل این صنعت درحال چرخش به سمت زنان است

زمانی که کارلوس گون، مدیرعامل نیسان، در پایان ژوئیه ۲۰۱۴به باشگاه خبرنگاران خارجی ژاپن گفت که نفوذ فزاینده زنان در صنعت خودرو یکی از چهار روند عمده‌ای است که کسب و کار جهانی خودرو را دگرگون خواهد کرد، دیگر خودروسازان احساس کردند رازشان فاش شده، زیرا کل این صنعت درحال چرخش به سمت زنان است.

درحال حاضر با این واقعیت رو به رو هستیم که در آمریکا در میان همه گروه‌های سنی، تعداد زنانی که گواهینامه رانندگی دارند از تعداد مردان بیشتر است و در کشورهایی همچون کانادا و بریتانیا نیز وضع به همین منوال است. توازنی که انتظار می‌رود طی دو تا چهار سال آینده به وجود آید، خودروسازان را وادار خواهد کرد بر روی زنان به‌عنوان مشتریان اصلی تمرکز کنند. جالب‌ اینکه، طی چند ماه گذشته شواهد فراوانی به دست آمده است که نشان می‌دهد شرکت‌های خودروسازی هم‌اکنون به روندی پیوسته‌اند که خودروهای جدید و سفارشی برای فروش به زنان تولید کنند. بنابراین به نظر می‌رسد که جنگ آغاز شده است و از آنجایی که خودروسازان کسانی نیستند که جنگ خونین بر سر مشتری را از دست بدهند، دورموتورشان را تندتر کرده‌اند. جنگ بر سر زنان به بخش‌هایی که زنان در آن حضور چشمگیر دارند، رسیده است یعنی خودروهای شهری و اس‌‌یووی‌ها. اما زنان فقط مشتری اس‌یووی نیستند. از نظر خرید خودرو، زنان هم مانند مردان سلیقه متنوع و پیچیده‌ای دارند و به نظر می‌رسد آنها در آینده همه بخش‌ها را تحت سلطه خود در خواهند آورد. در صنعت خودرو شایعاتی وجود دارد مبنی براینکه پس از پورشه، یک خودروساز آلمانی دیگر(اوای‌ام) قرار است خودرویی را که برای زنان طراحی شده به بازار عرضه کند. پورشه با طراحی پورشه ماکان، برادر(یا شاید خواهر) کوچک‌تر پورشه کاین، برای زنان گامی جسورانه برداشت. این اقدام در واقع در پاسخ به تولید لندروور ایووک بود که به لطف طراحی و حمایت ویکتوریا بکام، در میان زنان بیش از مردان طرفدار دارد.

در گذشته، ایده«خودرو برای زنان» ناموفق بوده است، چون تنها ویژگی این خودروها، رنگ صورتی آنها بود! اما واقعیت این است که با بهینه‌سازی مدلی که برای زنان طراحی شده بود، «او‌ای‌ام» توانست هم در میان زنان و هم درمیان مردان طرفدار پیدا کند. شرکت فیات می‌گوید مدل ۵۰۰ طراحی شده است که«روح حساس» مشتریان را به حرکت درآورد. برخی ممکن است این‌گونه تصور کنند که این مدل برای زنان طراحی شده است، زیرا زنان بیشتر براساس احساس خرید می‌کنند. اما، فیات از طریق تولید سفارشی، مشتریان زن و مرد خود را حفظ کرده است. این خودروساز ابتدا دو مدل ۵۰۰ تک‌جنسیتی را به بازار عرضه کرد و سپس دو مدل لانگ و کول را برای زنان و اسپرت و جی‌کیو را برای مردان تولید کرد. از دیگر مدل‌هایی که هم برای زنان و هم برای مردان جذاب هستند ب‌ام‌ و مینی، رنو توئینگر و سیتروئن سی۱ هستند. در مدل‌های ۲۰۱۴ این خودروها صفحه لمسی، افزایش فاصله دو محور و صندلی چرمی لحاظ شده است که مطمئنا مردان از آن شکایتی ندارند و زنان این مدل‌ها را بیشتر خریداری می‌کنند.

زنان از خودروهایشان چه انتظاری دارند؟

تحقیق فروست اند سولیوان نشان می‌دهد زنان خواهان کنترل خودکار خودرو و همچنین تلفیق تکنولوژی با کابینی راحت و مجلل هستند. این مساله موجب خواهد شد خودروسازان برای از دست ندادن مشتریان زن، این ویژگی‌ها را به واقعیت تبدیل کنند. از سوی دیگر، ابتکارات در طراحی برای زنان، مفهوم شخصی‌سازی را در آینده گسترده‌تر خواهد کرد.

طراحان مرسدس کلاس اس ۲۰۱۴ می‌گویند اتاق این مدل را با درنظر گرفتن مفهوم«حفظ تناسب اندام» و آپشن‌هایی مانند افشانه عطر، سیستم یونیزاسیون هوا و به کار نبردن هیچ‌نوع پلاستیک، طراحی کرده‌اند. پورشه ماکان جدید که برای زنان درنظر گرفته شده است، نیز آپشن‌های سفارشی بیشماری دارد. جنگ خودروسازان بر سر زنان تنها به تولید خودرو ختم نمی‌شود. این جنگ به نمایندگی‌های فروش نیز کشیده شده است. شرکت نیسان اولین خودروسازی است که ۳۰۰ نمایندگی خود در ژاپن را با سلیقه زنان سازگار خواهد کرد. برمبنای این پروژه که«خانم‌ها مقدمند» نامیده می‌شود، نیسان یک نمایندگی فروش در حومه توکیو افتتاح کرده است. این نمایندگی توسط زنان مدیریت و اداره می‌شود و هدف از آن این است که تجربه خرید را خوشایندتر کند تا از این طریق زنانی که از دیگر برندهای خودرو استفاده می‌کنند، تجدیدنظر کنند و توجه زنانی را که برای اولین‌بار قصد خرید خودرو دارند، جلب کند. این نمایندگی بسیار مدرن است و فضای بسیار آرامی دارد. یک گروه از کارمندان زن هم درحین بازدید مشتریان، از کودکان نگهداری می‌کنند و گروهی از مکانیک‌های زن در این نمایندگی حضور دارند که به زبان ساده مشخصات خودرو را توضیح می‌دهند. گون، مدیرعامل نیسان، می‌گوید ۸۰ درصد از زنانی که به نمایندگی‌های فروش مراجعه می‌کنند، خواهان فروشنده خانم هستند اما این مساله برای مردان ۵۰-۵۰ است، بنابراین ترجیح می‌دهیم آنچه را که زنان می‌خواهند انجام دهیم که در این صورت خواسته مردان نیز تامین می‌شود. گون می‌گوید:«همان‌طور که ضرب‌المثلی می‌گویند«زن شاد، زندگی شاد». فکر می‌کنم نیسان درحال عمل به این ضرب‌المثل است.»

اکنون به نظر می‌رسد مشتریان زن در صنعت خودرو رقابت تسلیحاتی نوآوری به راه انداخته‌اند. حال پرسش این است که آیا خودروسازان تنها برای زنان خودرو طراحی و تولید خواهند کرد یا برای هر دو جنسیت. به نظر می‌رسد برای زنان.