جی پی آر اس و نحوه تنظیمات

اگر به چند سال گذشته برگردیم زمانی که تلفن همراه هنوز گسترش پیدا نکرده بود, داشتن یک تلفن همراه جزو آرزوهای هر فردی بود این آرزو به سرعت برآورده شد, به طوری که می توان با افتخار گفت که هر ایرانی یک تلفن همراه دارد

اگر به چند سال گذشته برگردیم زمانی که تلفن همراه هنوز گسترش پیدا نکرده بود، داشتن یک تلفن همراه جزو آرزوهای هر فردی بود. این آرزو به سرعت برآورده شد، به طوری که می توان با افتخار گفت که هر ایرانی یک تلفن همراه دارد.

جدا از بحث داشتن تلفن همراه، سرویس های این فناوری می تواند مزیت هایی برای فرد داشته باشد. سرویس های زیر مخصوص تلفن همراه است که در این مقوله به تشریح سرویس GPRS و نحوه تنظیمات آن می پردازیم.

● GPRS چیست؟

GPRS (جی پی آر اس) مخفف عبارت General Packet Radio Service (یا خدمات رادیویی بسته های اطلاعاتی) است. این سرویس از یک شبکه (Packet-switched) استفاده می کند که سرعت آن از استاندارد ارتباطی GSM circuit-Switched بیشتر است. که این مسئله باعث به وجود آمدن قابلیت های بهتر آن می شود ارائه سرعت ۱۷۱.۲ kbit/s در این سرویس امری دست یافتنی و میسر است.

با به کارگیری این سرویس در شبکه تلفن همراه، امکان ارائه خدماتی نظیر مرور در اینترنت، ایمیل، ارتباطات تصویری، پیام های چند رسانه ای و خدمات مبتنی بر مبداء فراهم می شود.

این سرویس به شبکه ها این امکان را می دهد که خدمات اینترنتی پرظرفیت را به صورت دائمی و بدون وقفه، به مشترکان خود ارائه دهند. برتری دیگر این سرویس این است که لازم نیست به میزان زمان ارتباطتان که با GPRS حمایت می شود، پول پرداخت کنید بلکه هزینه شما معادل حجم اطلاعاتی است که دریافت و ارسال کرده اید.

● کلاس های مشترکان GPRS

به طور کلی ۳ کلاس برای GPRS MS (یا همان مشترکان gprs) مطرح است:

▪ کلاس A

در این کلاس MS می تواند به طور هم زمان برای GPRS و دیگر سرویس های GSM به کار گرفته شود.

▪ کلاس B

در این کلاس MS می تواند به طور شخصی کانال ها را برای GPRS یا دیگر سرویس های GSM کنترل کند.

▪ کلاس C

در این کلاس MS فقط برای سرویس GPRS به کار گرفته می شود.

● کاربردهای GPRS

▪ پست الکترونیکی

با توجه به ارتباط دائمی با اینترنت در سیستم GPRS و پرداخت هزینه به ازای اطلاعات ارسالی و دریافتی، شما می توانید نامه های الکترونیکی خود را در هر زمان با حداقل هزینه و حداکثر سرعت دریافت کنید یا به آن پاسخ دهید. با قابلیت GPRS تلفن همراه تان می توانید ۲۴ ساعته به اینترنت متصل باشید.

ذخیره اطلاعات (Download) به سادگی و با سرعتی بالا امکان پذیر است. همیشه اولین چیزی که روی گوشی شما ظاهر می شود، متن ها و لینک های موجود در صفحه است تا سرعت شما برای دسترسی به داده های مورد نظرتان افزایش یابد.

▪ پیغام های لحظه ای

ارتباط دائمی به اینترنت به شما امکان می دهد تا همواره پیغام های فوری خود را که توسط نرم افزارهای Chat فرستاده می شود، دریافت کنید و به آن ها پاسخ دهید. یعنی شما می توانید با هرکدام از برنامه های IRC/ICQ/Yahoo Messenger/MSN Messenger/AOL Messenger و... در تمام روز از آن استفاده کنید.

▪ MMS

تنها محیطی که شما می توانید از امکانات صدا، تصویر و ویدئو در سیستم MMS یا Multimedia Messaging Service (که نسخه پیشرفته SMS می باشد) به طور کامل بهره مند شوید، GPRS می باشد.

▪ مرور سایت های وب

هم چون دیگر خدمات، شما از طریق GPRS می توانید تقریبا با سرعتی معادل خطوط تلفن معمولی، یعنی ۵۶ کیلوبیت در ثانیه، صفحات مورد علاقه خود را مرور کنید.

▪ WAP ( فعالیت های گروهی)

GPRS به شما امکان می دهد همواره به تقویم کاری یا اطلاعات اشتراکی همکاران خود دسترسی داشته باشید.

● تنظیمات GPRS

در صورتی که گوشی شما قابلیت اتصال به شبکه GPRS را داشته باشد، می توانید با استفاده درخواست از portal اینترنتی همراه اول با آدرسWWW.MCI.IR برای ارسال تنظیمات به گوشی خود اقدام کنید.

تنظیمات به صورت خودکار توسط سیستم در قالب یک پیامک برای گوشی مشترک ارسال خواهد شد. پس از دریافت پیامک و وارد کردن PIN ۱۲۳۴ تنظیمات را در گوشی باید ذخیره کرد.

البته اگر تلفن همراه شما قابلیت انجام تنظیمات خودکار (OTA) را نداشته باشد، می توانید به صورت دستی با استفاده از تنظیمات زیر گوشی خود را برای اتصال به شبکه GPRS تنظیم کنید.

در مرحله اول :

connection name گزینه اجرایی برای این آیتم : mci/gprs

bearer گزینه اجرایی برای این آیتم : gsm-gprs

apn گزینه اجرایی برای این آیتم : mcinet

home page گزینه اجرایی برای این آیتم: htt://mci.ir

wap proxy گزینه اجرایی برای این آیتم: ۱۹۲.۱۶۸.۱۹۴.۷۳

port گزینه اجرایی برای این آیتم: ۹۲۰۱

http proxy گزینه اجرایی برای این آیتم: ۱۹۲.۱۶۸.۱۹۴.۷۳

port گزینه اجرایی برای این آیتم: ۸۰۸۰

راهنمای تنظیم گوشی های با سیستم عامل ویندوز:

در صورتی که سیستم عامل گوشی مشترک ویندوز است، می تواند با استفاده از روش زیر گوشی را برای استفاده از سرویس های GPRS و MMS تنظیم کند.

● تنظیم اتصال به GPRS

ابتدا از منوی start گزینه setting را انتخاب کنید آن گاه در منوها گزینه connectionو GPRS Setting را انتخاب کنید.

در گزینه Manage existing connections، نام این اتصال را MCI-GPRS قرار دهید. برای ادامه کار گزینه next را انتخاب کنید وبرای Access point name مقدار mcinet را قرار دهید.

بعد از این مرحله به connection بازگردید، سپس گزینه edit proxy server را انتخاب کنید. در گزینه advanced مقادیر زیر تعریف کنید:

HTTP Proxy: ۱۹۲.۱۶۸.۱۹۴.۷۳

oport: ۸۰۸۰

WAP Proxy: ۱۹۲.۱۶۸.۱۹۴.۷۳

port: ۹۲۰۱

غفوری