صبر کنید و ببینید وب ۲ به کجا ها که نمی رسد

جیمی ویلز, بنیا نگذار دایره المعارف بزرگ اینترنتی ویکی پدیا, در مصاحبه ای اعلام کرد تشریک مساعی عمومی در اینترنت, هنوز در آغاز راه است

جیمی ویلز، بنیا‌نگذار دایره‌المعارف بزرگ اینترنتی ویکی‌پدیا، در مصاحبه‌ای اعلام کرد: تشریک مساعی عمومی در اینترنت، هنوز در آغاز راه است.

این کار‌آفرین ۴۲ ساله که تاکنون تلاش‌های بسیاری برای نشان دادن تاثیرات مثبت ویکی‌پدیا در ارایه اطلاعات انجام داده،‌به آخرین سفر خود به یکی از شهر‌های هند اشاره کرد و گفت: در این سفر، به پسر جوانی در خیابان برخوردم که به من گفت با استفاده از اطلاعات ویکی‌پدیا، توانسته امتحانات سال یازدهم مدرسه را به خوبی پشت‌سر بگذارد.

ویلز گفت: این نشان می‌دهد که ویکی‌پدیا، تاثیراتی بر جای گذاشته است حتی در مکان‌هایی همانند مکانی که من آن پسر جوان را دیدم، جایی که خیابان‌هایش پر از گل و لای است، مردمش فقیرند و محیطی کاملا متفاوت با محیط و فضای لندن دارد.دایره‌المعارف آنلاین محبوب و همگانی ویلز به هر کسی که بتواند به اینترنت دسترسی پیدا کند این امکان را می‌دهد تا مدخل‌هایی با مطالب جدید ایجاد کرده و محتوای آن را ویرایش کند.

ویلز در حاشیه مراسم اعطای جوایز Quadriga Award ۲۰۰۸ در لندن گفت: ما در عرصه همکاری و مشارکت در فضای اینترنت، تازه در آغاز مسیری بس طولانی قرار داریم.ویلز افزود: در زمینه تصاویر ویدیویی ما هنوز هم به روش‌هایی که در عصر Web ۱.۰ استفاده می‌کردیم برمی‌گردیم، در حالی که ما در دوران Web ۲.۰ به سر می‌بریم که طراحی و معماری آن بر پایه مشارکت، همکاری و تعامل در فضای آنلاین است و ویکی پدیا نمونه بارز آن محسوب می‌شود.ویلز عنوان کرد: اگر سری به وب‌سایت YouTube بزنید، می‌بینید که هر کسی در این وب‌سایت تصویر ویدیویی مورد علاقه‌اش را قرار داده است که بازدید‌کنندگان دیگر سایت می‌توانند آن را تماشا کنند، اما آنچه که هنوز در تصاویر ویدیویی به وجود نیامده، طرح‌ها و پروژه‌هایی است که افراد در آن در سطح گسترده‌تر و با مقیاس وسیع‌تری همکاری کنند.

در همین راستا، ویلز در این مراسم یک کلیپ ویدیویی ۹۰ دقیقه‌ای مشارکتی ارایه کرد که در آن تصاویر افرادی که با آنها در مورد جنگ عراق مصاحبه کرده، به نمایش در آمده و آن افراد دیدگاه‌ها و نظرات خود را در مورد جنگ عراق بیان کرده‌اند.

ویلز در مورد این کلیپ ویدیویی گفت: مطمئنا این تصویر ویدیویی ۹۰ دقیقه‌ای چندان محبوبیتی پیدا نخواهد کرد زیرا مضمون آن پیرامون جنگ عراق است و بازدید‌کنندگان کمی خواهد داشت. اما این کلیپ از طریق روش‌های سنتی و قدیمی تولید نشده و ساخت چنین ویدیویی هم‌اکنون به واسطه امکانات تعاملی وب ۲ میسر است.ویلز افزود: این کلیپ تنها یکی از ایده‌های من برای تحول تصاویر ویدیویی و ورود آن به Web ۲.۰ است، حال تصور کنید که ایده‌های ۱۰۰ هزار نفر دیگر را در تهیه فیلم‌های مستند، کمدی یا هنری یا هر مضمون دیگر کنار هم بگذاریم و به کار ببندیم.وی عنوان کرد: از همین رو است که می‌گویم، هنوز راه درازی در پیش داریم.

ویلز با اشاره به این که همکاری، محدودیت‌های خاص خود را نیز دارد گفت: ما می‌گوییم که می‌خواهیم یک داستان در مورد عقوبت و رستگاری بنویسیم ولی این موضوع شاید برای همه موضوع چندان خوشایندی نباشد و هر کسی نسبت به دید و نگرش خود در جهان به این موضوع می‌پردازد.

وی افزود: اما فکر می‌کنم که برای اطلاعات واقعی اساسی، می‌توانیم یک بحث آزاد و عمومی راه بیندازیم و کاملا دموکراتیک عمل کنیم، در این صورت است که می‌توان اطلاعات درست و دقیقی جمع‌آوری کرد.

● مراقب اطلاعات محرمانه خود باشید

ویلز همچنین در مورد اقدامات دولت‌های برخی کشور‌ها که از اطلاعات شخصی افراد معمولی سو‌استفاده کرده و حقوق شهروندان خود را زیر پای می‌گذارند، هشدار داد.

وی تشریح کرد که سو‌استفاده دولت‌ها از اطلاعات محرمانه شهروندان یک «دغدغه‌» بزرگ محسوب می‌شود.

بنیانگذار ویکی‌‌پدیا همچنین گفت: یکی از جالب‌ترین مواردی که نشان می‌دهد چگونه دولت‌ها از اطلاعات محرمانه شهروندان استفاده می‌کنند، این است که فکر کنیم ببینیم ما در حین استفاده از اینترنت، چگونه هزاران رد پا و اطلاعات دیجیتال محرمانه از خود به جای می‌گذاریم! نه تنها در فضای اینترنت، بلکه در تلفن‌های همراه‌مان یا هر جای دیگری که فکرش را می‌کنید.

وی افزود: من تصور می‌کنم که اگر فردی هم به اندازه کافی جانب احتیاط را نگه دارد، باز هم تمامی حرکت‌‌های او در این سیاره خاکی توسط شخص دیگر ردیابی و دنبال می‌شود.

ویلز عنوان کرد که اینها مسایلی هستند که کمتر کسی به آنها فکر می‌کند زیرا صراحتا می‌توانم بگویم که اکثر این افراد نمی‌دانند که دارند چه کار می‌کنند و از خطرات آنها آگاه نیستند.

وی گفت: به هر حال، با افزایش قدرت مقایسه، ما نیازمند فکر کردن در مورد چگونگی کنترل سیاسی توسط دولت‌ها هستیم و این که چگونه دولت‌ها را از سو‌استفاده از اطلاعات محرمانه‌مان، منع ‌کنیم.

ویلز ماه گذشته نیز به دولت‌های اروپایی که حقوق آزادی افراد غیر نظامی خود را نقض کرده و به بهانه امنیت بیش‌تر، دسترسی به اینترنت شهروندانش را مستلزم ارایه اطلاعات شخصی و محرمانه دانسته، هشدار داده بود.

Statewatch، یک گروه غیر وابسته از ناظران حقوق آزادی شهروندان غیر نظامی آنلاین، نیز در گزارشی، سو‌استفاده از اطلاعات محرمانه شهروندان، به بهانه افزایش امنیت توسط اتحادیه اروپا را «موانع جدی» بر سر راه اجرای قوانین و حقوق آزادی افراد خواندند.

گفتنی است Quadirga Award یک جایزه سالانه است که توسط Werkstatt Deutschland حمایت می‌شود. این جایزه هر سال در برلین به ۴ نفر از افراد یا گروه‌هایی که در زمینه نو‌آوری فعالیت‌های چشمگیری داشته‌اند اهدا می‌شود.

ترجمه: نسترن صائبی