سؤالاتی در باره پورتال ملی

آیا برنامه راه اندازی سرویس های وبلاگ و آموزش الكترونیكی كه قبلاً توسط نهادهای خصوصی و دولتی اجرا شده است می تواند برنامه مناسبی برای یك طرح با نام «پورتال ملی» باشد

مردم و كارشناسان این حوزه حق دارند بدانند این بودجه كلان كه از جیب همین مردم هزینه خواهد شد، چگونه برنامه‌ریزی شده و اهداف نهایی این طرح تا چه میزان می‌تواند متناسب با بودجه در نظر گرفته شده باشد؟

● تعریف پورتال ملی چیست و به چه میزان به آن احتیاج داریم؟

این روزها خبرهایی از شروع به كار پروژه‌های مختلف در حوزه IT با بودجه‌های نجومی شنیده می‌شود. متاسفانه نگاهی به تجربیات سال‌های گذشته نشان داده است كه بودجه‌های كلان مورد نظر در برخی پروژه‌های ملی، بدون توجیه و هدف بوده و نتیجه عملی به همراه نداشته، و در اكثر موارد نیز، نتایج این گونه طرح‌ها هیچ گونه تناسبی با تعریف، هدف و بودجه آن نداشته است.

قصد ندارم كه مجریان اینگونه طرح‌ها را به صورت كلی زیر سوال برم، ولی با نگاهی منصفانه به برآیند طرح‌هایی از این دست، با من هم عقیده خواهید شد.

در خبرها شنیدیم كه پروژه «پورتال ملی» توسط صدا و سیما با بودجه ۴۵ میلیارد تومان (بخوانید ۴۵ میلیون دلار) برای فاز اول آن، اجرا خواهد شد. آقای مهدی افراسیابی، معاون صدا و سیما، وظیفه پورتال ملی را افزایش عرضه محتوا در بستر اینترنت و تبدیل شدن به قطب اطلاع‌رسانی اینترنتی كشور بیان كرده و ارائه سرویس وبلاگ و آموزش الكترونیكی را از سرویس‌های این پورتال ملی دانسته و اضافه نموده است كه: «در ابتدا این سرویس‌ها رایگان خواهد بود، ولی اگر از حمایت‌های دولتی برخوردار نشویم، ممكن است این سرویس ها پولی شوند.»

در این زمینه پرسش‌هایی برایم مطرح شده است كه با آقای افراسیابی مطرح می‌نمایم:

- بنده به عنوان یكی از موسسان اولین سرویس‌دهنده وبلاگ فارسی(پرشین‌بلاگ) كه راه‌اندازی آن تنها ۲۰۰ دلار هزینه داشت و تاكنون پس از قریب به چهار سال، یك ریال هم از كاربران خود نگرفته است، این سوال برایم مطرح است كه بر اساس كدام معیار و منطق، مجریان این طرح بر این باورند كه كاربران اینترنت، سرویس‌های كاملاً مجانی اشخاص و شركت‌های خصوصی را كه دارای تجربیات چندساله‌اند و محدودیت‌های سازمان‌های وابسته به بودجه كشور را نیز ندارند رها كرده و از سرویس این پورتال كه شائبه پولی شدن آن نیز می‌رود، استفاده خواهند نمود؟

- بنده به صورت جدی از مجریان این طرح می‌خواهم كه برنامه اجرای این طرح و ریز بودجه اختصاص یافته به هر قسمت را برای روشن شدن اذهان عمومی اعلام نمایند. مردم و كارشناسان این حوزه حق دارند بدانند این بودجه كلان كه از جیب همین مردم هزینه خواهد شد، چگونه برنامه‌ریزی شده و اهداف نهایی این طرح تا چه میزان می‌تواند متناسب با بودجه در نظر گرفته شده باشد؟

- فازهای بعدی این پروژه را نیز معرفی نمایید و بفرمایید كه چه میزان بودجه برای آن پیش‌بینی می‌كنید؟

- اكنون كه ظاهراً تصمیم به اجرای این پروژه گرفته شده است، آیا از كارشناسان این حوزه كه تجربیات چند ساله در این باره دارند، حداقل نظرخواهی شده است؟

- بی‌شك هیچ طرحی بدون اینكه انتظار موفقیت آن وجود نداشته باشد، اجرا نخواهد شد. در این مورد خاص، حضور و استفاده كاربران اینترنت از سرویس‌های این پرتال می‌تواند از مهم‌ترین عوامل موفقیت طرح باشد. لطفاً بفرمایید ابزار و راهكارهای در نظر گرفته شده برای نیل به این هدف چیست؟

- آیا برنامه راه‌اندازی سرویس‌های وبلاگ و آموزش الكترونیكی كه قبلاً توسط نهادهای خصوصی و دولتی اجرا شده است می‌تواند برنامه مناسبی برای یك طرح با نام «پورتال ملی» باشد؟ به صورت كلی تعریف شما از پورتال ملی چیست؟ مطمئن هستم كه جنابعالی نیز با من هم عقیده هستید كه استفاده از اینترنت در دنیای امروز با زندگی روزمره مردم در ارتباط تنگاتنگ قرار گرفته است و سرویس‌هایی از جمله وبلاگ و آموزش الكترونیكی در درجه اهمیت بسیار كمتری در مقایسه با سرویس‌های خدماتی دیگری از جمله خدمات مرتبط با دولت و تجارت الكترونیكی قرار گرفته است. به صورت كلی اهداف این طرح به چه میزان در زندگی كاربران آن تاثیرگذار خواهد بود و این پورتال ملی به چه میزان كارهای روزمره مردم را تسهیل خواهد نمود؟

- آیا این پورتال، برنامه‌ای برای كسب درآمد دارد؟ آیا قصد دارید هزینه‌های اجرا و نگهداری آن را تنها از اعتبارات دولتی تامین نمایید؟ به صورت كلی آیا این طرح دارای برنامه تجاری(Business Plan) است؟

خوش‌بین هستم كه سوالات مطرح شده را مجریان این طرح جهت روشن شدن اذهان كارشناسان این حوزه، پاسخ خواهند داد. مطمئنم آنها می‌دانند هدف از مطرح نمودن این سوالات توسط بنده به واسطه علاقه اینجانب به این حوزه، و موفقیت طرح‌های بزرگ در این بخش است.

امیدوارم موفقیت اینگونه طرح‌ها موجب اختصاص بودجه‌های كلان‌تر به این بخش و شناخت پتانسیل‌های این حوزه شود.