چیپ ست LTE جدید اینتل

شرکت اینتل در تلاش است تا به پیشگام صنعت شبکه های بی سیم تبدیل شود و برای رسیدن به این هدف تراشه جدید XMM۷۱۶۰ را برای شبکه های LTE با پشتیبانی از قابلیت مودچندگانه معرفی کرد

شرکت اینتل در تلاش است تا به پیشگام صنعت شبکه‌های بی‌سیم تبدیل شود و برای رسیدن به این هدف تراشه جدید XMM۷۱۶۰ را برای شبکه‌های LTE با پشتیبانی از قابلیت‌ مودچندگانه معرفی کرد.

شرکت اینتل در تلاش است تا به پیشگام صنعت شبکه‌های بی‌سیم تبدیل شود و برای رسیدن به این هدف تراشه جدید XMM۷۱۶۰ را برای شبکه‌های LTE با پشتیبانی از قابلیت‌ مودچندگانه معرفی کرد. این شرکت پیش‌تر اعلام کرده بود تراشه جدید خود را اواخر سال میلادی معرفی می‌کند اما با یک تغییر برنامه ناگهانی این محصول زودتر رونمایی شد.

● معرفی XMM۷۱۶۰

XMM۷۱۶۰ یک تراشه مودم برای تجهیزات موبایل است که آن‌ها بتوانند به ۱۵ باند فرکانسی موجود شبکه‌های LTE نسل چهارم موبایل (۴G) و همچنین شبکه‌های نسل سوم (۳G) و نسل دوم (۲G) متصل شوند. مودچندگانه (Multimode) یکی از قابلیت‌های مهم و حیاتی این تراشه جدید اینتل است که امکان سوئیچ خودکار میان شبکه‌های ۲G ،۳G و ۴G را فراهم می‌کند. نیاز به این تراشه به دلیل این است که بسیاری از سرویس‌دهند‌گان شبکه‌های LTE هنوز در برخی مناطق سرویس‌های خود را روی شبکه‌های قدیمی ارائه می‌کنند و تماس‌های صوتی نیز روی این سرویس‌ها قرار دارند. در حال حاضر، شرکت کوال‌کام چیپ‌ست‌های LTE را برای غالب باندهای فرکانسی این نوع شبکه‌ها عرضه می‌کند اما اینتل مدعی است تراشه جدید او ۱۲ درصد کوچک‌تر و ۲۰ تا ۳۰ درصد مصرف انرژی کمتری دارد؛ بنابراین، از مزیت‌های رقابتی بهره می‌برد که می‌تواند بازار را به سوی خودش تغییر جهت بدهد و سهم قابل توجهی از فروش کوال‌کام کم کند.

اما هیچ‌کدام از ویژگی‌های XMM۷۱۶۰ مانند مصرف کم انرژی و حجم کوچک‌تر مانند ویژگی پشتیبانی از تعداد بیشتری باند فرکانسی LTE در سراسر جهان برای کاربران و خریداران این محصول اهمیت ندارد. زیرا در حال حاضر، بیش از ۴۰ باند فرکانسی برای انتقال اطلاعات با سرعت زیاد روی شبکه‌های موبایل در سراسر جهان استفاده می‌شود و کاربران میان این باندهای فرکانسی در کشورهای مختلف به رومینگ نیاز دارند. بنابراین، برایشان اهمیت دارد که گوشی موبایل آن‌ها از تعداد بیشتری باند فرکانسی LTE پشتیبانی کند. به‌گفته اینتل، سازندگان گوشی‌های موبایل می‌توانند تراشه ۷۱۶۰ را در گوشی‌هایی که قرار است در نقاط مختلف جهان به فروش برسند، استفاده کنند و دیگر نیازی نیست برای هر گوشی مورد استفاده در یک منطقه از یک تراشه خاص استفاده کرد.

بنا به اعلام غول تراشه‌سازی، ابتدا این تراشه را برای Category ۳ LTE روانه بازار می‌شود که از سرعت‌ ۱۰۰ مگابیت بهره می‌برد و تا قبل از انتهای سال میلادی Category ۴ LTE نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد. در این دسته‌بندی سرعت انتقال اطلاعات به ۱۵۰ مگابیت خواهد رسید. همچنین نسخه دوم تراشه ۷۱۶۰ از سرویس VoLTE (سرنام Voice over LTE) نیز پشتیبانی خواهد کرد که به اپراتورهای تلفن‌همراه اجازه می‌دهد تماس‌های تلفنی را از روی شبکه‌های ۲G و ۳G روی شبکه مبتنی‌بر اطلاعات ۴G LTE انتقال دهند. همچنین، این تراشه از فناوری TD LTE پشتیبانی می‌کند. این فناوری توسط اپراتور موبایل ورایزون، اپراتورهای موبایل کشور چین و برخی دیگر استفاده می‌شود. البته، اینتل می‌گوید استفاده از TD-LTE در تراشه ۷۱۶۰ بستگی به درخواست اپراتورها دارد و ممکن است در تمامی مدل‌های این تراشه پشتیبانی نشود.

شرکت اینتل همزمان با این تراشه در حال توسعه تراشه جدید دیگری به نام XMM۷۲۶۰ است که در نیمه دوم سال آینده ورانه بازار می‌شود. در تراشه ۷۲۶۰ نیازمندی‌های اپراتورهای برای جداسازی باندهای فرکانسی و افزایش کارایی شبکه موبایل رعایت خواهد شد و طی توافق‌هایی که با این اپراتورها به‌عمل می‌آید، تغییرات و سفارشی‌سازی‌های مختص هر اپراتور اعمال می‌شود. گفتنی است شرکت اینتل همیشه در بازار شبکه‌های بی‌سیم حضور داشته اما فاصله آن از رقیبی مانند کوال‌کام بسیار زیاد بود. به همین دلیل، این شرکت در سال ۲۰۱۰ به خرید شرکت Infineon اقدام کرد تا بتواند این فاصله را کاهش دهد. Infineon یکی از شرکت‌های قوی بازار است که به سرعت چیپ‌ست‌های مورد نیاز شبکه‌های بی‌سیم را با فاصله‌ای کم از شرکت کوال‌کام روانه بازار می‌کند. اینتل با خرید این شرکت سعی دارد محصولاتی به‌روزتر و با قابلیت‌های رقابتی تولید کند و به‌نظر می‌رسد XMM۷۱۶۰ اولین محصولی باشد که بتواند در بازار سهم‌خواهی کند.