انوع جرایم اینترنتی

شاید قبلا نام جرایم اینترنتی برای ما ناملموس بود این موضوعی است که به تازگی جای خود را در عالم ارتباطات بازنموده و نیاز به تشریح دقیق و مصداق یابی دارد

شاید قبلا نام جرایم اینترنتی برای ما ناملموس بود. این موضوعی است که به تازگی جای خود را در عالم ارتباطات بازنموده و نیاز به تشریح دقیق و مصداق یابی دارد . به راستی چه مواردی از اصلی ترین مصادیق جرایم اینترنتی محسوب می شوند و بیشترین جرایم اینترنتی به آنها اختصاص داد ؟

هم اکنون تلاش سارقان اینترنتی برای فریفتن مردم برای دادن مشخصات حساب‌های بانکی خود در حال‎ ‎افزایش است. در پژوهشی که توسط رویتر صورت گرفته روشن شده است که آمار انواع دستبردهای اینترنتی‏‎ (phishing) ‎در شش ماه نخست سال جاری میلادی دو برابر شده است. افزون بر این، در شش‎ ‎ماهه نخست سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۵۷ هزار پیام‎ phishing ‎در سراسر جهان رد و بدل شده است.

‎این آمار در مقایسه با سال گذشته ۸۱ درصد افزایش داشته است‎. ‎بنابر این کاربران اینترنتی باید اطلاعات و داده های حسایهای بانکی خود را در فضای مجازی منتشر نکنند و در این خصوص مواظب ایمیلهای فریبنده و یا چتهایی با ظاهر معمولی باشند.‏مطابق گزارش‎ ‎سالانه‌ خطرات امنیتی که شرکت سیمانتک، (فروشنده‌ نرم‌افزارهای امنیتی) هر سال‎ ‎منتشر می‌کند، هر پیام اینترنتی می‌تواند همزمان به هزاران یا صدها هزار مصرف‎ ‎کننده‌ اینترنت ارسال شود‎.

بنابر این نباید خطرات امنیتی را نیز در این خصوص نادیده انگاشت. همچنین جرایم ساخت یافته به عنوان یکی از انواع جالب‎ ‎توجه دستبردهای اینترنتی وجود دارند که کاربران خانگی را که کار خود را با لینک‌های‎ ‎ضعیف و کم بیننده شروع می‌کنند، مورد هدف قرار می‌دهند‎.‎این خود یکی از سخت ترین نوع حملات اینترنتی محسوب می شود .در این خصوص روشهای مختلفی وجود دارد ‏‎. ‎در یکی از روش‌های‎ ‎معمول، سارقان اینترنتی با ارسال الکترونامه‌ای در لباس سازمان‌های مالی یا حقوقی‎ ‎از اشخاص می‌خواهند که اطلاعات مربوط به حساب‌های مالی خود مانند کلمه عبور یا‎ ‎شماره رمز را برای سازمان مورد نظر ارسال کنند.

دریافت کننده‌ الکترونامه که گمان‎ ‎می‌کند این نامه را از سازمان مالی شناخته شده‌ خود دریافت کرده است، با ارسال‎ ‎نامه به آدرس خواسته شده، اطلاعات مالی خود را در اختیار سارق اینترنتی قرار‎ ‎می‌دهد‎. .‎این خود روشی ساده برای دستبردهای رایانه ای می باشد .روشی که در آن خود فرد اطلاعاتش را به سارق اینترنتی تقدیم می کند!‏سارقان با ارائه‌ مشخصات بسیار دقیقی از قربانی همچون نام کامل و‎ ‎علایق شخصی، وی را مطمئن می‌سازند که این الکترونامه را از سازمان مورد نظر‎ ‎فرستاده‌اند و به این ترتیب به اهداف خود نزدیک‌تر می‌شوند.

‎آنها برای به‎ ‎دست آوردن این اطلاعات به پایگاه‌های اینترنتی شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های شخصی‎ ‎سرک می‌کشند. در بسیاری از این سایت‌ها می‌توان ردپایی از افراد یافت که حتا‎ ‎می‌تواند اطلاعات شخصی همچون علایق افراد را در بر داشته باشد‎. ‎بنابر این کار سارقین اینترنتی به صورتی کاملا حساب شده صورت می گیرد و آنها به خوبی می دانند که باید از چه طریقی افراد را نسبت به خود مطمئن نمایند.در اینجا بسیاری از کاربران اینترنت فریب ظواهر ایمیل های ارسالی را خورده و تن به خواست سارقین می دهند .اما در این خصوص روشهای دیگری نیز وجود دارد .

‏یکی دیگر از‎ ‎روش‌هایی که در شش ماهه نخست سال جاری در میان سارقان اینترنتی شایع شده است،‎ ‎استفاده از ابزارهایی است که شرکت‌های تامین کننده‌ی خدمات و نرم‌افزارهای‎ ‎کامپیوتری تولید می‌کنند و به سارقان کمک می‌کند تا از فیلترهای هرزنامه عبور کنند‎ ‎و به این وسیله خود را غیر مجرم نشان دهند‎. ‎این نیز از اقدامات پیچیده دیگر سارقین محسوب می شود . ‏میزان خسارت‌های مالی که سارقان‎ ‎اینترنتی سالانه وارد می‌کنند به روشنی مشخص نیست.

به طور معمول این خسارات بسته به‎ ‎نوع متفاوت هستند، ممکن است این خسارت در حد آسیب رساندن به یک وب‌سایت و در نتیجه‎ ‎متوقف شدن خدمات آن باشد و یا به شکل الکترونامه‌های حاوی کرم‌های اینترنتی باشد که‎ ‎می‌تواند معادل آسیب‌های ناشی از انفجار به میلیون‌ها کامپیوتر آسیب وارد کند و حتا‎ ‎موجب از کار افتادن همیشگی آنها شود‎. ‎‏.این خسارات هرسال بیشتر و بیشتر می شود و عملا شاید به نقطه ای برسد که نتوان آن را محاسبه نمود . ‏با این حال اینترنت هنوز اصلی‌ترین‎ ‎عامل خسارت ناشی از جرایم الکترونیکی به شمار نمی‌آید. روزانه ۶۱۱۰ مورد حمله به‎ ‎خدمات اینترنتی صورت می‌گیرد اما آسیب‌های ناشی از این حملات نسبت به سال‌های گذشته‎ ‎بسیار کم شده است‎. ‎یکی از راه‌های عمده‌ این قبیل آسیب‌ها کرم‌هایی هستند‎ ‎که از طریق شبکه‌های الکتریکی وارد سرورها می‌شوند.

در حال حاضر خسارت‌های ناشی از‎ ‎این گونه حملات که به موضوع امنیت داده در شبکه‌های کامپیوتری مربوط می‌شود،‎ ‎چشمگیرتر است‎. در هر صورت افزایش تمرکز بر روی امنیت اطلاعات و تلاش‏‎ ‎شرکت‌های امنیتی برای کاهش اشتباهات خود، می‌تواند دوران حیات پرخطر کامپیوترها را‎ ‎پایان دهد‎. .‎‏.در این خصوص تجاربی وجود دارد که می توان از آن در جهت بهبود وضعیت مقابله با هکرها و جرایم اینترنتی استفاده نمود.

‏اینترنت اکسپلوررمایکروسافت به عنوان پرمصرف‌ترین مرورگر‎ ‎اینترنتی در جهان، در شش ماهه اخیر موفق شده است تعداد روزهایی را که یک هکر‎ ‎می‌تواند از یک حفره‌ی امنیتی برای رخنه در کامپیوتر یا شبکه استفاده کند، از ۲۵‏‎ ‎روز به ۶ روز کاهش دهد‎. ‎مرورگرهای اپرا و فایر فاکس موزیلا نیز در طی ۲ روز‎ ‎پچ‌های امنیتی جدیدی صادر کرده‌اند. این تلاش‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌ها بسیار بیش‎ ‎از گذشته بر روی موضوع امنیت اطلاعات نیرو و هزینه صرف کرده‌اند‎.‎

علی نیکزاد