دایره های آلومینیومی از در و دیوار بازار كامپیوتر بالا می روند CD را خام نخورید

بعضی رانندگان آن را به شیوه یك عروسك یا شیء تزئینی روی شیشه جلوی ماشین می چسبانند و برخی مسافركش ها نیز با هدف زیبایی و جذابیت احتمالا به جای قاب دور شیشه بالابر روی در های خودرو به كار می برند به طوری كه با هر بار بالا و پایین كردن شیشه و خط افتادن روی آن دل مسافر بلرزد

بعضی رانندگان آن را به شیوه یك عروسك یا شیء تزئینی روی شیشه جلوی ماشین می‌چسبانند و برخی مسافركش‌ها نیز با هدف زیبایی و جذابیت احتمالا به جای قاب دور شیشه بالابر روی در‌های خودرو به كار می‌برند به طوری كه با هر بار بالا و پایین كردن شیشه و خط افتادن روی آن دل مسافر بلرزد. موارد استفاده از CD یا CompactDisc یا دیسك نوری به شكلی غیرمعمول از این دست، كم نیست و هرچند نمی‌توان چنین نوع استفاده‌ای را با پیشرفت دیجیتالی در كشور مرتبط دانست اما به طور غیرمستقیم به نوعی نشان دهنده وسعت استفاده از این تكنولوژی در كشور هست.CD خام حالا یكی از كوچك‌ترین اشیایی است كه در طول روز با آن سر و كار داریم. شكل‌های مختلف در رنگ‌های مختلف در اندازه‌های مختلف و از همه مهم‌تر با مارك‌ها و كیفیت‌های متفاوت. در دنیایCD ها و به خصوص بازار داخلی آنقدر مارك‌ها و كیفیت‌های متفاوتی وجود دارد كه ذكر كردن آنها از حوصله‌ این گزارش خارج است. از سوی دیگر آنقدرCD های بی‌اعتبار و قلابی در بازار زیاد است كه اصلا نمی‌توان در مورد آنها صحبت كرد در عین حال آنقدر تعداد تولید‌كنندگان زیاد است كه حتی نام آنها را نیز نمی‌توان برد، خلاصه اینكه در این دنیا هركسی كه كوچك‌ترین توانایی برای تولید CD خام داشته اقدام به تولید و پخش و حتی صادرات به كشور‌های دیگر دنیا كرده و فقط كار كاربران را برای انتخاب یك CD خوب سخت كرده است.

● كاربر، CD، CD رایتر

تاكنون شما باید با چند مساله روبه‌رو شده باشید مثل <كدام رایتر را بخرم؟> <با چه سرعتی رایت كنم؟> و <از چه نوع CD خامی استفاده كنم؟> تمام این سوالات با هم بستگی دارد. این روز‌ها رایتر‌های Samsung در ایران، بازار بسیار خوبی پیدا كرده‌اند كه در آنها همه چیز، قیمت و كیفیت به حداقل خود رسیده است. در اینجا جالب است موضوع بسیار مهمی را مطرح كنیم. این رو‌ز‌ها در رایت‌ CD ها كلمات نامناسبی به كار می‌روند مثل:‌ (این CD را با سرعت پایینی رایت كن) یا (اگر با سرعت ۲۵X رایت كنی دستگاه من آن را نمی‌خواند) آنقدر این جملات تكرار شده‌اند كه به صورت یك امر فنی حتی در بین متخصصان رواج پیدا كرده است. اگر كمی به طرز كار یك رایتر خوب مثل Plextor یا مدل‌های قدیمی Yamaha و یا Teac نگاه كنید متوجه خواهید شد كه اصلا بحث اینكه با چه سرعتی رایت كنیم پیش نمی‌آید. چرا؟ وقتی‌كه شما سرعت رایت یك سیستم را مشخص می‌كنید در اصل سرعت انتقال اطلاعات به CD را تعیین كرده‌اید مثلا ۰۰۶۳ kb /s سرعت انتقال واقعی اطلاعات با یك رایتر خوب با سرعت ۴۲x است. در این هنگام فشار زیادی به لنز CD رایتر شما وارد نمی‌شود. لازم است كه در مورد نوع انتقال اطلاعات كمی بیشتر صحبت شود. باید بدانید كه یك كامپیوتر فقط ۰ و ۱ را می‌شناسد و تمام اطلاعاتی كه شما دارید به این صورت بر روی HDD CD ، FDD و DVD شما ذخیره شده و به وسیله سیستم عامل شما به شكل قابل فهم برای انسان تبدیل می‌شود.در CD رایترهایی كه كیفیت پایینی دارند در صورت رایت با سرعت بالا، لنز دستگاه فرصت كمتری برای سوزاندن سطح CD و یا همان انتقال صفر و یك ها دارد همین موضوع باعث پایین آمدن كیفیت CD می‌شود و بعضی از سیستم‌هایی كه لنز ضعیفی دارند قادر به خواندن آن CD نیستند. در این هنگام تمام تقصیرها بر گردن بالا بودن سرعت رایت CD می‌افتد كه در اصل اینگونه نیست.واقعیت این است كه كیفیت CD رایتر پایین است و قادر نیست تا در سرعت مورد نظر شما اطلاعات را با كیفیت مناسب روی CD بسوزاند و به قول ما رایت كند. اما در رایترهای خوب كه از آن‌ها نام بردیم این مشكل وجود ندارد و لنز آنها به قدری قوی است كه در هر سرعتی با بهترین كیفیت كار خود را انجام می‌دهند. در حال حاضر ركورد بهترین كیفیت و بالاترین سرعت در دست رایترهای Teac كه در سال ۲۰۰۲ تولید شده‌اند است كه با سرعت ۴۲x قادرند یك CD ، ۷۰۰ مگابایتی را در مدت ۳ دقیقه با بهترین كیفیت رایت كنند. لازم به ذكر است كه سرعت بالاتر از ۴۲x اصلا تاثیری در مدت زمان رایت CD ندارد یعنی در اصلCD های خام موجود در بازار این قابلیت را ندارند حتی با اینكه روی تمام ‌آن‌ها عدد ۲۵x نوشته شده است.

● كدام CD خام؟

توجه كنید با آنكه گفتیم سرعت نوشته شده بر روی CD اعتبار چندانی ندارد، پیشنهاد می‌شود CD هایی را انتخاب كنید كه سرعت بالاتری دارند. نكته دیگر اینكه در هنگام خرید به مقاومت CD در برابر خم شدن توجه كنید. یك CD خوب نباید به راحتی در برابر فشار خم شود. جالب است بدانید چند سال پیش نوعی CD با مارك five star به بازار آمد كه قیمت مناسبی هم داشت اما بعد از رایت دیگر نمی‌توانستید از آن CD استفاده كنید و باید آن را دور می‌ریختید. این CD قابلیت خم شدن تا ۱۸۰ درجه را نیز داشت. موضوع دیگر قطر و وزن CD دست است. یك CD ، ۵/۱ میلیمتر باید باشد و وزن آن هم هر چه سنگین‌تر بود بهتر است.یعنی در عین باریك بودن سنگین هم باشد كه این بدان معناست كه CD فشردگی و مقاومت خوبی دارد. نكته كوچك دیگری كه باید به آن توجه كرد لبه CD است لبه‌های یك CD كاملا صاف است. هم در قسمت پلاستیكی و هم در قسمت دور لایه آلومینیوم سطح زیر قسمت آلومینیوم تقریبا مهم‌ترین ملاك برای انتخاب یك CD خوب است. خوب است بدانید وقتی خودتان را از داخل یك CD نگاه می‌‌كنید در اصل در حال نگاه كردن به سطح زیرین قسمت آلومینیوم روی CD یعنی همان محل ذخیره اطلاعات هستید. این سطح هر چه تیره‌تر باشد برای ذخیره اطلاعات بهتر است البته به رنگ استفاده شده در آلومینیوم هم بستگی دارد. مثلا درCD های Kodak هم رنگ طلایی و هم رنگ نقره‌ای استفاده شده است ولیCD های طلایی ازاین مارك دارای كیفیت مناسبی هستند.ملاك دیگری كه می‌توانید آن را هم در نظر بگیرید نوع سطح روی CD یعنی قسمتی كه مارك و مشخصات بر روی آن هك شده است. این همان سطح آلومینیوم حامل اطلاعات است. این سطح هر چه زبری بیشتری داشته باشد و از سطوح صاف در آن استفاده نشده باشد دارای كیفیت مناسب‌تری است.

● بهترین CD خام!

حتما فكر می‌كنید كه بهترین CD خام در بازار ایران یا Kodak است یا sony یا یكی از این چند مارك مختلف، نه اصلا این طور نیست. بهترین CD‌های موجود در بازار CD هایی هستند كه ما اصطلاحا آن‌ها را نقره‌ای می‌نامیم این CD‌ها هیچ‌كدام مارك مشخصی ندارند و توسط شركت خاصی هم تولید نمی‌شوند . جالب‌تر این كه در بازار هم به صورت خام وجود ندارند، چرا كه هیچ رایتری قادر به رایت روی این‌ CD ها نیست در اصل سطح این CD‌ها در برابر نور لنز CD رایتر مانند یك آینه عمل كرده و نور را به خود لنز برمی‌گرداند و شما نمی‌‌توانید كار خود را انجام دهید.

● طرز كار CD های نقره‌ای‌

پس از تولید قسمت پلاستیكی CD و فشرده كردن آن‌ها به مقدار كافی نوبت به چسباندن قسمت آلومینیومی روی CD می‌رسد. جالب است بدانید در هر ۵ متر مربع CD چه نقره‌ای و چهCD های موجود در بازار میزان سطح آلومینیوم استفاده شده فقط به اندازه یك مگس است. یعنی حجمی معادل یك مگس معمولی پس از فشرده یا پرس شدن بر روی CD مساحتی معادل ۵ ‌متر مربع را اشغال می‌كند، در این قسمت‌ CD ها آماده رایت با دستگاه مخصوص خود هستند.ابتدا از مطلبی كه قرار است بر روی CD ‌ها رایت شود یك نسخه بر روی CD ‌های معمولی رایت شده و به دستگاه داده می‌شود و مثلا آن مطالب ۵۰۰‌ مگابایت حجم دارند.موضوع قابل توجه در اینجا این است كه مطالب در كامپیوتر به صورت صفر و یك شناسایی می‌شوند كه در CD های معمولی قسمت یك سوزانده شده و قسمت صفر سوزانده نمی‌شود اما در این CD ها از هیچ لنزی برای رایت استفاده نمی‌شود این دستگاه پس از تقسیم مساوی تمامی صفر و یك‌ها در تمام سطح CD (یعنی بزرگ‌تر كردن فیزیكی حجم آن‌ها را با میكروسكوپ‌های الكترونیكی قابل دیدن هستند.) اطلاعات را به صورت یك مهر كه اندازه آن به اندازه یك CD است در آورده آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. در اینجا به جای سوزاندن از سطح ناصاف و سطح صاف به جای صفر و یك استفاده می‌شوند كه سطوح ناصاف معنی یك و سطوح صاف معنی صفر می‌دهند.در مرحله بعدی فقط تعدادCD هایی كه شما تصمیم دارید تكثیر كنید مهم است، در اینجا سطحی كه دستگاه در اختیار شما قرار داده است با نیروی كنترل شده‌ای به رویCD های خام كوبیده می‌شود.حالا CD شما رایت شده است و یك برچسب یا همان طرح مناسب برای آن می‌توانید تهیه كنید و آن را با بهترین كیفیت ممكن بفروشید.

● بهترین CD خام قابل رایت‌

بد نیست با هم تعدادی ازCD های خام بی‌شمار موجود در بازار را نام ببریم و سابقه كوچكی از آن را بررسی كنیم.:KODAK این CD از قدیمی‌ترین و بهترینCD هایی است كه در بازار در دسترس كاربران قرار دارد. این CD در دو نوع طلایی و نقره‌ای وجود دارد.:SONY یكی دیگر از قدیمی‌ترینCD های موجود در بازار است كه نسبت به قیمت خود كیفیت مناسبی نیز دارد.:MAXEL این مارك هم از قدیمی‌ترین‌های بازار كامپیوتر است.:DATALIFE نامی آشنا برای تمام كاربران. این مارك را همه كسانی كه با كامپیوتر سروكار دارند می‌شناسند. نكته جالب در مورد این CD‌ها آن است كه این مارك هم CD خوب و با كیفیت و هم CD بد و بدون كیفیت تولید كرده است. :PRINCO این مارك با قیمت و كیفیت مناسب در حال تسخیر قسمتی از بازار كامپیوتر است.CD های :NO NAME اینCD ها تولید كننده مشخصی ندارد و شركت‌های زیادی مثل LG و SONY اقدام به ساخت آنها كرده‌اند. جالب است بدانید با این كه اسم اینCD ها در بازار صورت خوشی ندارند اگر خوب نگهداری شوند برای كاربر كیفیت بسیار خوبی خواهند داشتCD .های زیادی در بازار وجود دارد كه كیفیتشان در یك حد است و قیمت‌های پایینی دارند.

● تولیدCD های خام در ایران‌

تقریبا یك سال پیش خبری مبنی بر ساخت بزرگ‌ترین كارخانه تولیدCD و DVD خام در خاورمیانه منتشر شد. این كارخانه پس از تكمیل ساخت قادر خواهد بود تا ۱۰ برابر مصرف CD و DVD داخل كشور را تامین كرده و حتی محصولات خود را به كشورهای مصرف كننده دیگر نیز صادر كند.از طرف دیگر این كار باعث جلوگیری از خروج ۱۵۰میلیون دلار ارز شده و نیم میلیون دلار نیز ارز نصیب كشور خواهد كرد.ولی این فقط یك نمونه است. شاید باورتان نشود ولی باید گفت حدود ۶۰درصد ازCD های دیگر موجود در بازار نیز تولید داخل كشور هستند كه در مناطق آزاد تجاری مثل كیش و جزایر دیگر پخش شده‌اند.این تولید كنندگان مارك مشخصی را بر رویCD های خود هك نمی‌كنند و اكثر آنها را به صورت NONAME و بدون مارك عرضه می‌كنند.عرضه اینCD ها به بازار به وسیله خریداران عمده صورت می‌گیرد.اكثرا این واسطه‌ها هستند كه مارك CD را مشخص می‌كنند. با سفارش هر ماركی شركت‌های تولید كننده آن را با طرح دلخواه خریدار روی CD چاپ كرده و آن را تحویل می‌دهند.

● CD و گارانتی‌

تا چند سال پیش، بیشترCD ها با گارانتی سوخت به مشتری ارایه می‌شد و كاربران مطمئن بودند در صورت سوخت، CD آنها تعویض خواهد شد.ولی این روزها دیگرCD ها با گارانتی عرضه نمی‌شوند چون قیمت‌ آنها به حداقل خود رسیده است ولی بعضی فروشندگان بعضیCD های با كیفیت خوب خود را هنوز گارانتی می‌كنند كه البته تعداد آنها زیاد نیست.

نویسنده: سید مهدی صحافی نجفی‌نژاد