جنایت چارلی

می گویند درباره یک کتاب با توجه به توضیحات پشت جلدش قضاوت نکنید این قضیه پشت جلد را می توان در مورد تصاویر بازی ها نیز مطرح کرد امروز می خواهم به شما بگویم گیم پلی یک بازی را هم از روی حجمش داوری نکنید «جنایت چارلی» جدیدترین ساخته جیمز سیلوا, بازی ساز مستقل و شناخته شده ای است که اکنون به صورت انحصاری برای کنسول X۳۶۰ ساخته شده و فقط به صورت دیجیتال از طریق شبکه XBLA قابل دریافت است

عنوان بازی: Charlie Murder پلتفرم: Xbox۳۶۰ ناشر: Microsoft Game Studios سازنده: Ska Studios LLC سبک: Beat’em Up امتیاز: ۰/۸

می‌گویند درباره یک کتاب با توجه به توضیحات پشت جلدش قضاوت نکنید. این قضیه پشت جلد را می‌توان در مورد تصاویر بازی‌ها نیز مطرح کرد. امروز می‌خواهم به شما بگویم گیم‌پلی یک بازی را هم از روی حجمش داوری نکنید. «جنایت چارلی» جدیدترین ساخته جیمز سیلوا، بازی‌ساز مستقل و شناخته شده‌ای است که اکنون به‌صورت انحصاری برای کنسول X۳۶۰ ساخته شده و فقط به صورت دیجیتال از طریق شبکه XBLA قابل دریافت است.

داستان بازی در مورد چند دوست است که علاقه زیادی به تشکیل یک گروه موسیقی متال دارند، یک روز چارلی شعری به نظرش می‌آید، آن را نوشته و برایش آهنگ می‌سازند و تصمیم به اجرای اولین قطعه خود می‌گیرند. این اجرا سرآغاری می‌شود بر موفقیت‌های فراوان و کسب شهرت چارلی و گروهش تا جایی که آنها تقریبا در کار خود به گروهی بی‌رقیب تبدیل می‌شوند، اما چارلی با خیانت و نامردی به این نقطه رسیده است. بله او، دوست و رفیق عزیزش، پائول که بیش از هر کس دیگری در ساخت اولین آهنگ آنها نقش داشت، فراموش می‌کند، گروه را بدون حضور وی شکل می‌دهد و شهرتی را که هر دو به یک اندازه در آن سهیم هستند، از پائول دریغ می‌کند.

پائول اگرچه در ابتدا تلاش می‌کند با این مسأله کنار آمده و با بدبختی و اجراهای تکنفره، هدف و آرزوهای خود را دنبال کند، اما شهرت چارلی و گروهش به قدری زیاد شده که دیگر هیچ‌کس به او گوش نمی‌دهد. در نتیجه کینه در دل پائول قدرت می‌گیرد، او روحش را به شیطان فروخته و در عوض گروهی بسیار متبحر تحویل می‌گیرد و با نام لرد مورتیمر، در اندک زمانی به قدری مشهور می‌شوند که گروه چارلی عزلت‌نشین می‌شود. حالا تلاش چارلی به عنوان شخصیت اصلی بازی، بازپس‌گیری شهرت از دست رفته است.

گیم‌پلی بازی همان‌طور که از سبکش پیداست روی نبردهای نزدیک و نابودکردن دشمنان با مشت و لگد متمرکز است، اما المان‌های متعددی از سبک نقش‌آفرینی نیز در بازی دیده می‌شوند. علاوه بر این، هر از گاهی در طول بازی شاهد مراحلی هستیم که تنوع خوبی به ساختار گیم‌پلی بخشیده‌اند و آن را تاحدودی از تکراری شدن رهانیده‌اند. به عنوان مثال می‌شود به مراحل ماشین‌سواری، جاروسواری، اسکی بازی‌، شکار کوسه و... اشاره کرد که در هر کدام از آنها تلاش شده سبکی خاص در بازی تلفیق شود؛ از رانندگی آرکید گرفته تا Shoot’em Up و تیراندازی ریلی.

چارلی یک موبایل دارد که در واقع چکیده تمام منوهایی است که یک بازی‌ساز غیرخلاق می‌تواند براحتی در قالب پنجره‌هایی جدا پیش رویتان قرار دهد! شبکه اجتماعی موبایل میزان شهرت شما و در واقع XP کاراکتر را نشان می‌دهد که بعد از رسیدن به حدود مشخصی، ارتقای سطح پیدا کرده و می‌توانید قدرت‌های جدید خریداری کرده یا توانایی‌های فعلی که شامل سرعت، قدرت، آنارشی و دفاع می‌شود، بهبود دهید. البته برای خرید بعضی از قدرت‌ها و در ادامه استفاده از بعضی لباس‌ها، توانایی‌های شما باید در شاخه‌ای خاص مثلا قدرت به حد مشخصی رسیده باشد.

موبایل چارلی یک دوربین هم دارد که می‌تواند تصاویر و کدهای QR موجود در محیط را اسکن کرده و در ازای آنها به شما آیتم، پول یا شهرت پاداش دهد. چارلی توانایی حمل انواع و اقسام سلاح‌های سرد و گرم را دارد و همیشه علاوه بر استفاده معمولی می‌توان با پرت‌کردن آنها به دشمنان نیز آسیب زد. حرف از دشمنان شد، تنوع نسبتا خوبی در آنها دیده می‌شود و کشتن بعضی از آنها که به مرور با پیشروی در بازی شمارشان بیشتر و بیشتر می‌شود نسبتا سخت است. البته یک راهکار مناسب وجود دارد و آن هم استفاده از محیط در جهت منافع خود است.

شما می‌توانید دشمنان را گرفته و روی تیغ‌ها یا اره‌های گوشت پرتاب کنید. آنها را در اسید انداخته یا هنگامی که در زمین خیس حرکت می‌کنند، سیم برق را به زمین اتصال دهید. راستی یادم نرود، «جنایت چارلی» مملو از باس‌فایت (جنگ با رئیسان) است! تقریبا در هر مرحله حداقل با دو تا باس یا مینی‌باس برخورد خواهید داشت. سیستم چک پوینت بازی متاسفانه بسیار سخت‌گیر است. تابلوهایی در محیط بازی وجود دارد که نقشه دنیای بازی و پیشروی شما را نشان می‌دهد. این تابلوها حکم چک‌‌پوینت را دارند اما فاصله بین آنها در اکثر موارد چنان زیاد است که شکست‌خوردن در انتهای یک مرحله مساوی است با تلاش مجدد از ابتدای همان مرحله.

بازی از سیستم خرید و فروش برخوردار است یعنی شما آیتم‌های مختلفی در اختیار خواهید گرفت که چارلی آنها را در کوله‌پشتی خود قرار داده و می‌توانید با رفتن به فروشگاه‌هایی که در گوشه و کنار بازی وجود دارد، آنها را فروخته یا نمونه‌های جدید بخرید. پوشش شما روی قدرت و توانایی‌هایتان تاثیر دارد، مثلا یک لباس سرعت ضربات شما را بیشتر می‌کند، یکی دیگر قدرت دفاعی را کاهش داده، اما در عوض شانس ضربات مرگبار را افزایش می‌دهد یا نمونه‌ای دیگر می‌تواند دشمنانی که میزان سلامتی آنها زیر ۲۵ درصد است به آتش بکشد. صحبت‌کردن درخصوص این موارد خود به مقاله‌ای چند صفحه‌ای نیاز دارد. فقط به طور خلاصه بدانید که این تنوع به قدری است که همانند یک بازی نقش‌آفرینی، بتواند سبک بازی شما را دستخوش تغییر قرار دهد.

«جنایت چارلی» علاوه بر گیم‌پلی و داستان، فیزیک و سبک گرافیکی بسیار خوبی هم دارد. تقریبا هر شیئی که در بازی دیده می‌شود مثل ماشین‌های کنار خیابان یا شمعدانی‌های کلیسا و باقی موارد را می‌توانید خراب کرده و از بقایای آنها به عنوان سلاح استفاده کنید. گرافیک بازی نیز اگرچه به ظاهر کارتونی و ساده است، اما در نمایش خشونت و فضای پانک دنیای بازی کاملا موفق عمل کرده است. «جنایت چارلی» برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه می‌شود، حداقل ۱۴‌ـ‌۱۳ ساعت شما را سرگرم می‌کند و تجربه آفلاین آن به همراه دوستان تا سقف چهار نفر، چیزی نیست که دوست داشته باشید آن را راحت از دست بدهید.

مجید رحمانی