محمد معتمدی، بی حاشیه و در اوج

سال هاست در موسیقی ایرانی فعالیت می کند، اما حالا یکی دو سالی است دور دور اوست و هر خبر و نظری از او به صدر اخبار موسیقی می آید؛ بی حاشیه است و کار خودش را می کند و همین باعث شده میله های نمودار محبوبیت او روز به روز ارتفاع بیشتری بگیرند. محبوبیت محمد معتمدی در میان علاقمندان موسیقی در حال افزایش است. اتفاقی که دلایل جالبی دارد.

سال هاست در موسیقی ایرانی فعالیت می کند، اما حالا یکی دو سالی است دور دور اوست و هر خبر و نظری از او به صدر اخبار موسیقی می آید؛ بی حاشیه است و کار خودش را می کند و همین باعث شده میله های نمودار محبوبیت او روز به روز ارتفاع بیشتری بگیرند. در این پس زمینه، او هر کاری می کند بسیار مورد توجه قرار می گیرد، خواه برگزرای کنسرت رایگان در یکی از بوستان های تهران باشد، خواه انتشار آلبومی تازه و خواه شیطنت و بازی با کودک خردسالش فربد.

همین ویدیویی را می گوییم که معتمدی با آن از خیلی ها دل برد جایی که فربد را به روی دوش داشت و با یک بازی ساده پسرش را از خنده به ریسه انداخته بود. بله، حالا معتمدی در موقعیتی قرار دارد که همه دوست دارند تهیه کننده آلبوم هایش و برگزارکننده کنسرت هایش باشند و تیتراژ مجموعه های تلویزیونی شان را به او بسپارند. این موقعیت استثنایی از وقتی ایجاد شد که او، پیش از همایون شجریان که ایده برگزاری کنسرت رایگان در سطح شهر را مطرح کرده بود توانست آن را اجرایی کند. پس از آن، خواندن برای چند تیتراژ شنیدنی مثل سریال «لحظه گرگ و میش» و فیلم «تختی» و همچنین حضور گرم و دلنشین اش در برنامه خندوانه که نشان داد او چه تسلطی بر موسیقی ایرانی دارد و از این تسلط هیچ پلی به تبختر و نگاه از بالا به پایین نزده است، بر محبوبیتش افزود.


معتمدی حالا در آستانه دو اتفاق دیگر ایستاده است؛ نخست گل کردن آلبوم تازه اش «حالا که می روی» که دیروز از آن رونمایی شد و نیز برگزاری کنسرتی با بلیت های ارزان قیمت که با هشتگ #هنر_برای_همه داغ شده است و قرار است آخر همین ماه در تهران برپا شود.

اختتامیه بهار با کنسرت ارزان

بدیهی بود که حالا و پس از برگزاری کنسرت رایگان، معتمدی نمی توانست به راحتی، کنسرت هایی مثل دیگران با بلیت های چند صدهزار تومانی برگزار کند. او می بایست این شیب را ملایم طی می کرد تا به چشم نیاید. همین طور هم شده و بلیت های تازه ترین کنسرتش، با ارقام ۲۵ تا ۸۵ هزار تومان به فروش می رسد. فراتر این که، این کنسرت، خیریه خواهد بود و عواید حاصل از آن قرار است صرف یاری به سیل زده های کشور شود. برای اجرای معتمدی، که در واپسین روز خرداد در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی روی صحنه خواهد رفت و به نوعی اختتامیه بهار است از همین حالا می شود استقبالی چشمگیر را پیش بینی کرد، چون که معتمدی قرار است همه آثار معروف اخیرش، چون «آرام من»، «حالا که می روی»، «تختی»، «سیانور» و... را در این کنسرت اجرا کند.

تصمیم او برای ارائه بلیت های ارزان قیمت و نیز اختصاص عواید برگزاری کنسرت، طبعا روی بازار کنسرت ها تاثیرات مثبتی خواهد داشت.

پختگی سال ها پس از لطفی و علیزاده

در میانه دهه ۸۰ وقتی محمدرضا لطفی، پس از سال ها به کشور بازگشت، هوادارانش خیال های متعددی در سر می پروراندند؛ مثلا این که او دوباره زوج طلایی لطفی ـ شجریان را احیا و با اجرا هایی جدید آثار خاطره انگیز دهه شصت موسیقی ایرانی را یادآوری کند. لطفی، اما خیال دیگری در سر می پروراند. او بر خواننده ای جوان متمرکز شده بود و دنبال تجارب دیگرگونی بود. کسی که آن روز ها بین نوازنده های گروه همنوازان شیدا می نشست، با دست راستش یک گوش را می پوشاند و آوازش را بلند می خواند، محمد معتمدی بود؛ سی وچندساله و کم سابقه در سطح اول موسیقی ایران. او بعد ها با حسین علیزاده هم همکاری کرد و آنجا هم اتفاقا جایگزین ضلع مهم علیزاده ـ شجریان شد.


پس از همکاری با این دو آهنگساز بزرگ موسیقی، او با آهنگساز های موفق دیگری هم همکاری کرد و بسیار پر کار بود. حالا، اما تازه ترین آلبومش یعنی «حالا که می روی»، پس از همه این تجارب او را به اوج کار خودش رسانده است. حالا او به جایی رسیده که هوادار به معنای واقعی کلمه دارد؛ از آن ها که ماه ها پس از انتشار پیش خبر انتشار یک آلبوم منتظر انتشارش می مانند و وقتی هم منتشر شد تا ماه ها با قطعات آن روزشان را شب می کنند. «حالا که می روی» هم حاوی قطعات بسیارشنیده شده و محبوب است و هم حنجره معتمدی را در اوج پختگی خود به نمایش گذاشته است.

شگفتی در نشست خبری

اتفاقا دیروز نشست خبری انتشار این آلبوم تازه برگزار شد. نشست در سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار شد و علاوه بر معتمدی، محمدمهدی سیار (شاعر)، فرید سعادتمند (آهنگساز)، احسان خداپرست (قائم مقام مرکز مأوا که زیر مجموعه سازمان اوج است) و شاهد صادق پور (تهیه کننده) آلبوم موسیقی «حالا که می روی» هم حضور داشتند.

معتمدی حتی پیش از آنکه برای کنسرت ۲۹ خردادش به دنبال شگفت زده کردن مخاطبانش باشد، در همین نشست برای آن ها برگی رو کرد تا هم شگفت زده شان کند و هم برای کنسرت آماده. در حالی که چندان مرسوم نیست خواننده ها در نشست های خبری بزنند زیر آواز، او خیلی صمیمی و به ناگهان بخشی از قطعه حالا که می روی را برای خبرنگار ها اجرا کرد و حالا ویدئوی این بخش از نشست هم در حال دست به دست شدن است.

محمد معتمدی در این نشست با ابراز خوشحالی از انتشار این آلبوم گفت: از زمانی که ما سه نفر می خواستیم کار مشترکی انجام بدهیم تا امروز مسیر زیادی را طی کردیم. تنها جایی که نخواست در کار اعمال نظر کند و به ما اجازه داد کار را با دست باز آغاز کنیم مجموعه مأوا بود. مجموعه حالا که می روی برگرفته از اصالت موسیقی ایرانی، اما با فضای موسیقی جدید امروز است. در واقع این اثر موسیقی ایرانی به روز شده است. ما دوست داشتیم با موسیقی اصیل ایرانی کاری کنیم که مخاطب عام را درگیر یک آلبوم کنیم.


معتمدی همچنین در پاسخ به سوالی که خبرنگار ایسنا درباره طرح برگزاری کنسرت ارزان قیمت معتمدی مطرح شده پرسید، گفت: بخشی از پیام هایی که برای من می آید این است که آقای معتمدی خیلی طرفدارتان هستیم، اما (به دلایل اقتصادی) نمی توانیم به کنسرت شما بیاییم. این پیام ها مثل پتک روی سر ما کوبیده می شود. مدت ها است دنبال راهکاری در این زمینه هستم. در این شرایط بد اقتصادی هم می توان کاری کرد مردم بتوانند به کنسرت بیایند. در این شرایط می توانیم تدابیری بیندیشیم تا سالن هایی که کمتر استفاده می شود برای کنسرت مورد استفاده قرار بگیرد و با جذب اسپانسر می توانیم این کار را انجام بدهیم. من تلاش می کنم برای عید امسال این طرح را پیاده کنم، اما بعید می دانم به اجرای صحنه ای این آلبوم برسد. برای کنسرت حالا که می روی باید شرایط را آماده سازی کنیم. بازار موسیقی اقتصادی دارد که نمی توانیم آن را به هم بزنیم، اما می توانیم کار هایی انجام بدهیم. منتهی برای برگزاری کنسرت ارزان قیمت نیست.

این حرف آخر معتمدی نشان می دهد حرکت او به سمت برگزاری کنسرت های ارزان، هیجانی و از روی احساسات نیست و او مناسبات اقتصادی بازار اجرای صحنه ای موسیقی در ایران را درک کرده است.