چگونه یک انشا خوب بنویسیم؟

چگونه یک انشا خوب بنویسیم؟ | نوشتن انشا و بطور کل خود عمل «نوشتن» برای خیلی از ما کار مشکلی است. اما راهکارهای ساده و کاربردی ای وجود دارد تا به ما کمک کنند بتوانیم بنویسیم و اگر دانش آموز هستیم برای درس انشا، با هر موضوعی آماده باشیم. در ادامه به این موضوع و راهکارهای آن اشاره شده است.

چگونه بتوانیم به راحتی انشا بنویسیم.

انشا به معنی ایجاد کردن ، ابداع و خلق کردن است و نیز به معنی نظم دادن به فکر و ذهن
تمرین خوب فکر کردن ، خوب نگریستن ، خلق واژه ها نو و به تصویر درآوردن اثری است که بر گرفته از توانایی های ذهنی ،آرزوها ، اعتقادات و دیدنی هاست .

هدفهای آموزش
بتوانیم آنچه را که در اندیشه داریم به زبانی رسا وشیوا به دیگران انتقال دهیم
بتوانیم قوه ی تخیل و استدلال را پرورش دهیم و استعدادهای خود را کشف و هدایت نماییم
بتوانیم دنیا را ازدریچه ای نو حس کنیم ودرک بهتری از زندگی داشته باشیم
چگونه بنویسیم؟
درواقع انشا چیزی جزبازی با کلمات نیست ولوازم آن نیز کلمه و واژه هایی است که باید دراختیار داشته باشیم.
این نکته بسیار ضروری است که چگونه گنجینه ی کلمات و خود را بالا ببریم وچگونه واژه هایی نو بیآفرینیم؟

افزایش دامنه لغات
در روش نخست ، باید پیرامون مطلب خواسته شده (انشا) واژه هایی که به ذهن ما می رسد را بنویسیم . و سپس برای آن ها معادل هایی بیاوریم ( مترادف – متضاد – هم خانواده – صفت –تشبیه – تعبیر و...)و به این طریق دایره ی واژگان خود را بالا ببریم .
با دراختیارداشتن این واژه کلید های که زیربنای انشای ما را می سازند. انشای خود را می نویسیم.

روایت قصه
این روش برای موضوعات کوتاه مانند ( سکه – بسکویت – کفش ...) با ساخت داستان هایی که معمولا با خلاقیت هایی ذهنی خود می توانیم انجام دهیم و یا با توجه به داستان هایی که از قبل ساخته شده اند با تغییر ساختار داستان و شخصیت ها ی موجود در آن ، پایان آن را تغییر دهیم و به دلخواه خود در آوریم .

تخیل
اکثر نوشته های ما بدین گونه اند . وقتی لامپ یا درخت با ما سخن می گوید ودرواقع ما از تشخیص و پدیده ی انسان نمایی بهره میگیریم وازآرزوها واعتقادات آن پدیده سخن به میان می آوریم ازقوه ی تخیل استفاده نموده ایم

وصف کردن
توصیف یا شرح دادن آنچه را که می بینیم و درواقع گاهی آن را بازسازی می نماییم مانند ( خاطر نویسی – گزارش – داستان – نامه نگاری ..) از دیگر روش های نوشتن است

البته باید در نظر داشت که توصیف ها دو گونه اند :
الف ) توصیف ساده : آنچه را که می بینیم به همان شکل شرح دهیم
ب ) توصیف پیچیده : در شرح مطلب از عناصر زیبایی سخن بهره می گیریم ( تشبیه ، تشخیص ، مبالغه ...)
در این گونه از نوشتن حواس پنجگانه نقش مهمی دارند و در توصیف از حس بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی و از تجربیات گذشته ی خود باید به خوبی استفاده نماییم.

معمایی
آنچه که باعث زیبا ترشدن انشا می شود ابهامات و پیچیدگی هایی است که درمتن انشا به کارمی بریم وشنونده را به فکر وامی داریم تا به آنچه که می گوییم ،بیندیشد وتوان قضاوت عجولانه نداشته باشد .
این گونه نوشتن برای مطالب علمی بسیار مناسب است و ما در ابتدا از مواردی که دامنه ی آن وسیع و کلی است استفاده نموده و کمکم به موارد جزیی تر که مشخصه ی موضوع ماست می پردازیم و در آخر قضاوت را به شنونده می سپاریم تا حدث بزنید که درست اندیشیده است یا نه .
ادبی
در واقع تفاوت ادبیات با زبان دراین است که ادبیات دلنشین تر و زیباتر از زبان گفتار است چون در ادبیات علاوه بر عناصر زیبایی سخن از آیات و روایات ، اشعار و ضرب المثل ها ، جملات قصار و اشعار و... جهت شیوایی و رسا بودن مطلب بهره میگیریم .

کلاس انشا بهتر است چگونه باشد؟
دبیران محترم نباید به دادن یک موضوع اکتفا کنند و سپس دانش آموز را رها نمایند تا به آنچه که زود به مخـّیله اش می رسد بنویسد . آگاهی دادن و خط دادن در این شرایط مهم و حساس می باشد .
زنگ انشا نباید زنگ تفریح باشد و دانش آموز با نوشتن چند سطرخود را اشباه کند وبی تفاوت درکلاس بنشیند . بلکه باید در طول زنگ چندین بار، با الهام گرفتن از انشای دیگران نوشته ی خود را از نو بازسازی کند .

نکات مهم
انشای دانش آموزان باید با موضوع تناسب داشته باشد و به حاشیه نرود
باید سطح کلاس را در نظر بگیریم و سنگین تر از فهم دانش آموزان ننویسیم
مانند یک روان شناس عمل کنیم و ببینیم از چه نوع سبک نوشتاری خوششان می آید( پلیسی – ترسناک...)
برای کلاس بنویسیم که اکثریت دانش آموزان هستند و به قدر فهم آنان باید نوشت
سعی شود علمی محض ننویسیم زیرا ادبیات بیشتر تخیل و غیر واقعی است
رو نویسی از مقالاتی که بعضا خودمان درکی از آن نداریم ننویسیم
استفاده از کلماتی که کمتراستفاده شده مطلب ما را زیباتر می نماید و گنجینه ی کلمات ما را بالا می برد
استفاده از علائم نگارشی جهت بهتر خواندن لازم و ضروری است
با دیدن موضوع زود شروع به نوشتن نکنیم. زیرا 90 % از دانش آموزان کلاس به همان چیزمی اندیشیند.
چه رو نویسی کنیم و چه از خود بنویسیم به مطالعه و کمک دیگران نیاز داریم .
حد اقل و حداکثر 30% از مطالب انشا باید از ما ویا کمک از دیگران نوشته شود .
ابتدا آنچه را که خود می دانیم بنویسیم و سپس از دیگران بخواهیم که آنرا بخوانند و نظر بدهند .

چند نکته دیگر
1.هیچ نویسنده بزرگی یک شبه نویسنده نشده است. سه ویژگی مهم یک نویسنده موفق عبارتند از علاقه و تعهد شخصی به نوشتن، نظم، و پشتکار.
2.زمانی که تصمیم گرفتید بنویسید، شروع کنید به نوشتن. وقت زیادی برای آماده شدن هدر ندهید. تا زمانی که پیش نویس اولیه آماده نشده، نمی توانید نوشته خود را بهبود ببخشید.
3.برای بهبود مهارتهای خود، نوشته هایتان را به چند نفر که بازخوردهای صادقانه ای به شما می دهند نشان دهید و از نظر آنها استفاده کنید.
4.منابع مختلفی برای نوشتن استفاده کنید و تا جایی که می توانید مقاله بخوانید.
5.خود را در موضوع غرق کنید و بعد شروع به نوشتن کنید. اگر ذهن تان قفل شد، ناراحت نشوید. کار دیگری انجام دهید (بیرون بروید، بخوابید، موسیقی گوش کنید…) و بعد از مدتی برگردید سر کارتان.
6.سبکهای مختلف نوشتن را بشناسید (با خواندن مقاله های مختلف) و نوع مقاله ای را که بهتر می توانید بنویسید شناسایی کنید.
7.مخاطب مقاله خود را شناسایی کنید و در خور شان آنها بنویسید. راهنمای نویسندگان در هر ژورنالی به شما کمک می کند تا بدانید برای چه کسی مطلب می نویسید.
8.هدف مقاله خود را مشخص کنید. از اول بدانید چرا می نویسید.
9.اولین منتقد نوشته های خود باشید و تا جایی که می توانید اشکالات نوشته را از نظر محتوا و شکل پیدا کنید. البته طوری نشود که از نوشتن پشیمان شوید. پس منصف باشید!
10.زمان خاصی را برای نوشتن مقاله های خود اختصاص دهید و به جدول زمانی خود پایبند باشید.
11.مکان خاصی را برای نوشتن مقاله های خود اختصاص دهید تا در ناخودآگاه خود ارتباطی بین آن مکان و نوشتن برقرار شود. بعد از مدتی، شرطی می شوید و هر وقت به آن محل بروید کلمات به شما امان نمی دهند. (رختخواب را پیشنهاد نمی کنم، چون یا خوابتان می برد یا اینکه کاملا بی خواب می شوید)
12.با نحوه ارسال مقاله به نشریات آشنا شوید. هیچ کس بهتر از شما نمی تواند ارسال مقاله و گرفتن پذیرش را دنبال کند.
13.یک دوره نگارش و ویرایش مقاله های علمی بگذرانید.
14.مقاله ای بنویسید که برای خواننده مطلب آموزنده و تازه ای داشته باشد. خود را جای خواننده بگذارید و بسنجید که آیا تمایل دارید نوشته خود را بخوانید؟
15.گاهی اوقات موضوع خوب است و مقاله هم قوی است، ولی زمان آن گذشته است. اگر چنین مقاله ای در دست دارید بدانید که ژورنالها تمایلی به چاپ آن ندارند.
16.ژورنالی را انتخاب کنید که مرتبط با موضوع مقاله شما باشد. بسیاری از ژورنالها در یک یا چند مورد محدود مقاله می پذیرند.
17.هر جا شروع به نوشتن می کنید یک فرهنگ لغت برای چک کردن کاربرد لغات دم دست داشته باشید.
18.عضو این خبرنامه بشوید تا در هر شماره نکات مهمی درباره نوشتن مقاله های علمی دریافت کنید.
19.بپرسید و بپرسید. اگر سوالی دارید از کارشناسان ما بپرسید تا به شما راهنمایی کنند. پاسخ سوالات خود را در بخش سین-جیم خبرنامه پیدا کنید.
20.یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و نام آن را “جمله های قشنگ” بگذارید. جمله قشنگی را که در هر متنی می خوانید، در آن دفترچه یادداشت کنید.