ادبیاتی با موجوداتی غریب و ترسناک

هیولاها, دیوها, موجودات وحشتناک و ماجراهای وحشتناک چرا نوجوانان این موجودات و این کتاب ها را دوست دارند

هیولاها، دیوها، موجودات وحشتناک و ماجراهای وحشتناک. چرا نوجوانان این موجودات و این کتاب‌ها را دوست دارند؟ نوجوانان با این کتاب‌ها هیجان‌زده می‌شوند. خود را در موقعیت‌های سخت قرار می‌دهند، در موقعیت‌های ترس. این کتاب‌ها در سال‌های اخیر زیاد شده است. اخیرا در میان تالیف‌ها هم داستان‌هایی از این جنس پیدا شده، اما کماکان بیشتر این نوع کارها خارجی است. بعضی از داستان‌هایی که در این ژانر نوشته شده است، چیزهایی دیگر نیز دارد و تنها به این موضوع و این فضا بسنده نشده است. انتشارات قدیانی اوایل امسال چند کتاب در این ژانر منتشر کرده که از این جنس‌اند، ضمن اینکه موجودات وحشتناک و ماجراهای وحشتناک به این داستان‌ها شکل داده‌اند، اما داستان‌ها محدود به این نیستند و چیزهای دیگر نیز برای خوانندگان‌شان دارند.

● سرزمین سحرآمیز

«سرزمین سحر‌آمیز» مجموعه رمان‌هایی است برای کودکان که نویسنده‌ای با نام «تونی ابت» آن را نوشته و انتشارات قدیانی چند سالی است که این مجموعه را منتشر می‌کند و امسال پنج کتاب تازه از این مجموعه را عرضه کرده است تا تعداد کتاب‌های منتشر شده از این مجموعه به ۳۵ کتاب برسد. این کتاب‌ها را پریسا همایون روز ترجمه کرده است. در تاریکی پانجیباره، طلسم جادوی سیاه، سنگ‌های جادویی، فرار از جبار-لو، ملکه خارها نام پنج کتاب تازه این مجموعه است.

در کتاب تاریکی پانجیباره، جادوگری اهریمنی با امپراتور حیوانات هم‌پیمان شده و می‌خواهد اسکلت‌های ترسناک را زنده کند. در طلسم جادوی سیاه، اسپار جادوگر اهریمنی خود داستانش را برای نوجوانان بیان می‌کند که از آغاز اهریمن و پلید نبوده، کتاب سنگ‌های جادویی درباره اتحاد موجوداتی شرور است. وینگ، رهبر شاهین‌های راهزن با خواهرش، مینگ ملکه دزدان دریایی هم‌پیمان شده است. فرار از جبار- لو درباره جنگلی ترسناک است که پر از جادوی سیاه است. در ملکه خارها، سالاماندرا، ساحره اهریمنی و دشمن قدیمی بچه‌ها نقش آفرینی می‌کند.

● نبرد هیولاها

«نبرد هیولاها» مجموعه‌ای است با شش کتاب که در آن ماجراجویی با جادو و قهرمان‌گرایی به هم آمیخته می‌شود تا داستان‌هایی جذاب و در ضمن ترسناک بسازد. داستان‌ها در سرزمینی جادویی به نام «آوانتیا» می‌گذرد. سرزمینی که هیولا دارد و هیولاهای سحرآمیزش طلسم شده‌اند. کتاب اول با نام «فرنو، اژدهای آتش» درباره نبرد تام با فرنو، اژدهای آتش است. جادوگری شیطانی، هیولاهای سحرآمیز آوانتیا را طلسم و جادو کرده است و فقط یک قهرمان واقعی می‌تواند آوانتیا را نجات بدهد. کتاب دوم با نام «سپرون، اهریمن دریایی» درباره نبرد تام با مار دریایی غول پیکری است با نام سپرون. باز هم ماجرا به آوانتیا مرتبط است و این سرزمین از سوی هیولاهای سحرآمیز و طلسم شده خودش مورد تهدید قرار گرفته است. در کتاب سوم، با نام «آرکتا، غول کوهستان» تام برای نجات کشورش ناگزیر است با غول کوهستان نبرد کند و در کتاب چهارم با «تاکوس، مرد اسبی» که ساکنان و حیوانات و دشت‌ها را وحشت زده کرده است.

نام کتاب چهارم هم مانند دیگر کتاب‌های این مجموعه از نام همین موجود وحشتناک گرفته شده است. اپوس، ترسناک‌ترین هیولایی است که تام باید با او مبارزه کند. اپوس پرنده آتش است و تام برای نجات سرزمینش چاره‌ای جز مبارزه با او ندارد. نام این کتاب «اپوس، پرنده آتش» است. آخرین کتاب از این مجموعه «نانوک، دیو‌یخی» است. تام برای پیدا کردن نانوک به سرزمین‌های وحشتناک و یخ‌زده شمال می‌رود. نانوک هیولای یخ است. تام در این کتاب‌ها با هیولاهای گوناگونی روبه‌رو می‌شود و هر یک در زندگی ما به نوعی در برابر آدم قرار گرفته است. هیولاها در سرزمین‌هایی با موقعیت‌های طبیعی متفاوت قرار دارند و تام باید برای نجات سرزمینش با همه این هیولاها نبرد کند. این کتاب‌ها را «آدام بلید» نوشته و محمد قصاع ترجمه کرده است.

● ماجراهای پری دریایی

شاید ماجراهای «پری دریایی» را نمی‌توان به عنوان ادبیات ترسناک قلمداد کرد، اما در این داستان‌ها نیز ترس و وحشت با موجودات جادویی و بدجنس حضور دارد. ماجراهای پری دریایی یک مجموعه سه جلدی است که «لیز کسلر» آنها را نوشته و سعیدا زندیان ترجمه کرده است. دختری متوجه رازی می‌شود. او وقتی وارد آب می‌شود، می‌بینید نیمی انسان است و نیمی پری دریایی یا اصلا پری دریایی است، یک‌بار هیولای افسانه‌ای آب‌ها را خواب صد ساله‌اش بیدار می‌کند و یک‌بار با یافتن حلقه و در انگشت کردنش نپتون را چنان عصبانی می‌کند که او را نفرین می‌کند و گرفتار توفانی سهمگین. دم اسرارآمیز، هیولایی از اعماق و قصری در مه، نام سه کتاب این مجموعه است.