آداب و رسوم جشن کریسمس در نقاط مختلف جهان

شب ۲۵ دسامبر شب جشن کریسمس یا نوئل در جهان مسیحیت است.

شب ۲۵ دسامبر شب جشن کریسمس یا نوئل در جهان مسیحیت است.
کاتولیک ها و پروتستان ها این شب را به عنوان شب میلاد حضرت مسیح جشن می گیرند.
در حالی که ارتدکس ها و گریگوری ها ششم ژانویه را روز میلاد حضرت مسیح می دانند و در این روز چنین جشنی برگزار می کنند.
مردم سراسر جهان در تعطیلات سال نو به شیوه های متفاوت، به نسبت آداب و رسوم و فرهنگ کشور خود جشن می گیرند. این عید بایدها و نبایدهای خاص خود را به همراه داشته و کشورهای مختلف با آیین ها و غذاهای سنتی گوناگون به استقبال آن می روند. در این میان ادا کردن چنین آداب و رسوماتی در میان مردم مناطق مختلف جهان علاوه بر زیبایی و شادی و جشن گرفتن با اعتقاد به این که پایبندی به آنها برایشان کامیابی، عشق و ثروت در طول سال به ارمغان خواهد آورد اجرا میشود.
هر کشوری آیین ها و آداب و رسوم متفاوت و در عین حال جذاب و خاصه کشور و مردم خود را دارد که پایبندیشان به چنین فرهنگ ها و آیین ها نشانی از ارزشگذاری و ارج نهادن به فرهنگ غنی کشورشان است، جالب است، حتی با اینحال که در همه کشورها در یک روز مخصوص جشن به پا می شود ولی نحوه و چگونگی، چرایی اجرا و داستان های پشت آن ها کاملا با هم متفاوت هستند.
ژاپن
مردم کشور ژاپن معتقدند که عروسک های داروما طلسم های خوش شانسی هستند و آنها را در جهت تلاش برای دستیابی به اهداف شان تشویق و ترغیب می کنند. پیش از سال نو آنها دارومای جدیدی می خرند که جای چشمانش خالی باشد و سپس چشم چپ آن را با زمزمه آرزویی در دل پر می کنند. پس از برآورده شدن آن آرزو یا سپری شدن سال جدید به خوبی و با موفقیت چشم راست آن را نیز پر می کنند. در پایان سال، عروسک های خریداری شده را به کلیسا بازگردانده و به نشانه گذر از فراز و نشیب های سال گذشته آنها را به آتش می کشند.
کره
مردم کشور کره به شدت خرافه پرست هستند و معتقدند که شستن موهای سر در روز اول سال نو برای آنها بدشانسی خواهد آورد، چرا که سال نو نمادی از شروعی دوباره و اقبالی بلند است که شستن موها همه آنها را با خود خواهد برد.
چین
تعداد کمی از مسیحیان در چین، "شنگ دان جیه" نام دارد، به معنای جشنواره مقدس تولد. خانه های خود را با گل همیشه بهار، پوسترها، و زنجیره های کاغذ رنگی تزئین می کنند. خانواده ها یک درخت کریسمس به نام "درخت نور" می آورند و آن را با فانوس های زیبا، گل ها و زنجیره های کاغذی قرمز که نماد شادی هستند، تزئین می کنند. آنها کاغذهای قرمز را می برند و پنجره ها را تزئین می کنند، و همچنین با فانوس های کاغذی روشن می کنند. چین که سرشار از آداب و رسوم سال نو است که با انواع غذاها و بازی با کلمات گره خورده است. مثلاً معادل ماهی در زبان چینی (鱼) است که درست مانند معادل کلمه خوشبختی (余)، «یو» تلفظ می شود. به همین علت چینی ها معتقدند که خوردن یک ماهی کامل به همراه همه اعضای خانواده رونق و ثروت را در سال نو برای آنها به ارمغان خواهد آورد. قوانین سنتی بسیاری نیز در مورد چگونگی خوردن ماهی سال نو دارند، مثلاً اینکه سر ماهی باید به سمت بزرگان خانواده باشد و فردی که روبروی سر ماهی نشسته است باید خوردن ماهی را شروع نماید.
فیلیپین
در کشور فیلیپین، مردم معتقدند که خوردن میوه های گرد از جمله سیب، گلابی آسیایی و هلو برای آنها فراوانی و ثروت به همراه خواهد داشت. در واقع تقریباً هر چیزی که به نوعی با اشکال گرد مرتبط باشد، حتی پوشیدن لباس های دارای طرح های خال خالی و پرتاب سکه در نیمه شب را نیز سفیر خوش اقبالی و کامیابی می دانند.
ایتالیا
طبق یک سنت بسیار قدیمی در ایتالیا، باید اشیاء قدیمی خانه خود از جمله ظروف شیشه ای، بشقاب و لیوان های قدیمی را از بالاترین طبقه ساختمان خانه دور ریخته، بدیمنی را از خود دور ساخته و سال جدید را به آرامی و خوبی آغاز کرد. حتی با اینکه امروزه این سنت به ندرت رعایت شده و دیگر چندان متداول و مرسوم نیست، اما به راحتی می توان حین پیاده روی در شب سال نو متوجه تکه های شکسته ظروف مختلف روی زمین شد.
اسپانیا
طبق سنتی در اسپانیا باید همراه با هر یک از زنگ های ساعت در نیمه شب ۱۲ عدد انگور سبز بخورید و اگر موفق شوید که همگام با زنگ های ساعت پیش بروید، در سال جدید بخت و اقبال با شما یار خواهد بود. گفته می شود که ریشه این سنت به سال ۱۹۰۹ برمی گردد که محصول انگور در شهر آلکانته، مهم ترین منطقه کاشت انگور در اسپانیا، بسیار فراوان بوده است. پس از خوردن تمامی انگورها، به افتخار سال نو شراب ناب اسپانیایی بنوشید.

فرانسه
در فرانسه، مردم شب سال نو را با دوستان نزدیک و خانواده خود می گذرانند و از صرف چندین نوع غذا از جمله صدف، جگر غاز و شامپاین در کنار یکدیگر لذت می برند. این وعده غذایی را درست مانند شام شب مراسم کریسمس «لو ریویلون» می نامند. به همین علت گاهی برای ایجاد تمایز میان این دو از اصطلاح «لو ریویلون سیلوستر یکم» برای اشاره به شام شب سال نو استفاده می کنند. گفته می شود که این شام در را به روی فراوانی و خوشبختی در سال آینده خواهد گشود.
آلمان
ماهی کپور از جمله غذاهای سنتی است که شب سال نو در آلمان خورده می شود. آلمانی ها ماهی کپور را غذایی خوش یمن می دانند و معتقدند که نگه داشتن فلس آن در کیف پول یا جایی در خانه فراوانی و رونق برای آن فرد خاص یا اهالی خانه به بار خواهد آورد. البته این فلس را باید تا پایان سال نو در کیف پول یا خانه خود نگه دارند، زیرا دور انداختن زودهنگام آن شانس و اقبال را از آنها دور خواهد کرد.
اسکاتلندا
مردم اسکاتلند شب سال نو را با سنتی به نام «اولین گام» جشن می گیرند. در اسکاتلند اولین فردی که در سال نو وارد خانه می شود با خود خوش شانسی و اقبال به همراه دارد، خصوصاً اگر دارای قدی بلند و موهایی مشکی باشد – و البته هر چه خوش تیپ تر، بهتر. این فرد که به عنوان اولین نفر در سال نو وارد خانه می شود به طور معمول هدایایی از جمله سکه های نقره، نوعی کیک و نوشیدنی با خود به همراه دارد. اما اسکاتلندی ها معتقدند بازدیدکنندگان دارای موهای روشن بدیمن هستند، چرا که خاطرات تهاجم وایکینگ ها را در قرن هشتم و نهم به این کشور تداعی می کنند.

ایرلند
به منظور موفقیت در عشق، مجردین ایرلندی تشویق می شوند که چند برگ راج یا پیچک را قبل از رفتن به رخت خواب در شب سال نو زیر بالش های خود بگذارند تا فردی که روزی با او ازدواج خواهد کرد را در خواب ببینند. در سال های اخیر این سنت به استفاده از شاخه های دارواش تعمیم پیدا کرده است که البته ریشه در فرهنگ ایرلند ندارد و احتمالاً از سنت بوسیدن زیر شاخه دارواش در تعطیلات گرفته شده است.
مکزیک
در مکزیک درست مانند بسیاری از کشورهای دیگر، تحویل سال نو با نواخته شدن طنین دوازدهمین زنگ ساعت با نوشیدن مقداری شامپاین جشن گرفته می شود. با این حال، یک سنت منحصر به فرد در میان لاتینی ها که از اسپانیا گرفته شده است وجود دارد که طبق آن باید حلقه ای طلایی را پیش از گفتن لفظ «به سلامتی» یا «به افتخار» در گیلاس خود بگذارید تا خوش بختی و کامیابی را به خود جذب کنید. البته در مکزیک از هر شیء طلایی دیگری از جمله زنجیر طلا، پلاک یا حتی گل سینه عقیق نیز برای انجام این سنت استفاده می شود.

اکوادور و پاناما
مردم کشورهای اکوادور و پاناما معتقدند که سوزاندن مترسک پر شده از روزنامه و پوشال که در اکوادور ‘año viejo’ و در پاناما ‘muñeco‘ نامیده می شود، تمامی انرژی منفی سال گذشته را دور کرده و هر چه انرژی مثبت و حال خوب است را با خود به همراه می آورد. حتی می توان این مترسک را به شکل یکی از شخصیت های سیاسی ساخت که مردم دوست دارند سال آینده کمتر با چهره او روبرو شوند.
کلمبیا
در کلمبیا گفته می شود که قدم زدن در حوالی خانه خود با چمدانی خالی، سالی پر از سیر و سیاحت و مخاطره را پیش پای شما خواهد گذاشت. در حالیکه برخی از مردم کلمبیا به قدم زدن با کیف خود در خانه یا گذاشتن آن جلوی در اکتفا می کنند، اما با بردن چمدان خود بیرون از خانه و قدم زدن در محوطه می توانید شانس خود را برای رفتن به سفرهای خارجی بیشتر و بیشتر نمایید. این سنت صرفاً خاص مردم کلمبیا نیست و می توان آن را در تعدادی از کشورهای واقع در آمریکای جنوبی و مرکزی نیز مشاهده کرد.

آرژانتین
یکی از سنت های سال نو در آرژانتین خوردن لوبیا است. گفته می شود که خوردن لوبیا موجب موفقیت بیکاران در یافتن کاری مناسب، ثبات شغلی در مورد افرادی که شاغل هستند و نیز فراهم نمودن زمینه های کاری بهتر در خصوص افرادی که دنبال فرصت های جدید و بکر هستند، می شود.

نیجریه
نیجریه از جمله کشورهای چند ملیتی و چند مذهبی است که اقوام و مذاهبی گوناگون را در خود جای داده است. مردم نیجریه از هر گروه یا فرقه ای که باشند، شب سال نو در کلیساها، زیارت خانه ها یا مساجد محل خود گرد هم می آیند تا اتفاقات بد دوازده ماه گذشته را پشت سر گذاشته و آغاز سالی سراسر خوش وقتی و خوشحالی را به یکدیگر مژده بدهند. افراد بسیاری نیز از شهرها یا حتی کشورهای دیگری که در آنها مشغول به کار هستند به روستاهای محل تولد خود بازمی گردند تا جشن ها و مراسم آغاز سال نو را در کنار اعضای خود انجام بدهند.
ونزوئلا
یک روز مانده به کریسمس مردم ونزوئلا جشن مهمی دارند که حتی از جشن روز کریسمس هم مهمتر است! مردم کاراکاس پایتخت ونزوئلا، صبح زود از خواب بلند می شوند تا خودشان را به یکی از بزرگ ترین جشن های کشور برسانند. البته آن ها مثل دیگر نقاط دنیا برای رفتن به کلیسا از خودروی شخصی استفاده نمی کنند بلکه مسیر خانه تا کلیسا را اسکیت سواری می کنند! اسکیت سواری آنقدر در این روز اهمیت دارد که خیابان ها بسته می شود تا فضای کافی برای اسکیت سواری مردم وجود دارد. این رسم تا حدی در این شهر محبوب است که حتی دیدن یک اسکیت سوار در روزهای دیگر سال هم آدم را یاد کریسمس می اندازد.
فیلیپین
شهر «سان فرناندو» در فیلیپین به «پایتخت کریسمس» معروف است چون هر سال این شهر پر از فانوس های بزرگ می شود. خیلی ها از شهرهای دیگر فیلیپین به اینجا می روند تا این جشن باشکوه را از دست ندهند. فستیوال فانوس ها اولین بار در سال ۱۹۰۴ برگزار شد، در آن روز افراد زیادی با هم مسابقه گذاشتند تا ببینند کدام یک از آن ها بزرگ ترین و زیباترین فانوس کریسمس را ساخته است. از آن زمان تا به حال این فانوس ها هم از نظر اندازه و هم از نظر شکل تغییرات زیادی کردند. فکرش را بکنید فانوس های غول پیکری که با لامپ های زیادی روشن شدند و یکی دو تا هم نیستند. دیدن این فانوس های درخشان حسابی حال و هوای کریسمس دارد و می تواند همه را تحت تاثیر قرار دارد. اگر امروز به این شهر بروید فانوس های ۶ متری بزرگی را می بینید که با بیشتر از ۵ هزار حباب لامپ روشن شده است.
سوئد
سوئدی ها رسم جالبی برای کریسمس دارند که البته برای شهر یوله است! هر سال در هنگام کریسمس بز بزرگی در یوله ساخته و در مرکز شهر گذاشته می شود. البته این سنت فقط و فقط مخصوص این شهر نیست و در شهرهای دیگر سوئد هم ساخته می شود اما بز این شهر با همه آن ها فرق دارد. این بز از کاه ساخته می شود و برای این شهر نماد کریسمس است.
اتریش
کرامپوس یک شخصیت افسانه ای برای شرق اروپاست که قرن هاست بخشی از داستان کریسمس است. بچه ها از کرامپوس خیلی می ترسند و در آن شب هایی که کرامپوس در خیابان ها پرسه می زند سعی می کنند تا از خانه بیرون نروند. کرامپوس در واقع یک شخصیت شیطانی است که بچه ها را به خاطر رفتارهای بد تنبیه می کند و در روزهای کریسمس به جای هدیه به آن ها زغال می دهد. شب ۲۵ ام دسامبر کرامپوس در خیابان ها راه می رود و به دنبال بچه های شیطان می گردد!
پورتلند آمریکا
فستیوال نور از آن جشن هایی است که مردم پورتلند عاشقش هستند. هر سال نوازندگان زیادی در این شهر جمع می شوند تا جشن نورها را با موسیقی همراه کنند. کمی پایین تر از داون تاون این شهر یک باغ گیاهشناسی هست که مخصوص برگزاری این جشنه. برای این جشن درختان باغ با هزاران چراغ چشمک زن تزئین می شوند و مردم با تماشای آن ها و گوش دادن به موسیقی در این جشن شرکت می کنند.
کانادا
در کانادا بچه ها و البته گاهی هم بزرگ ترها! به بابانوئل نامه می نویسند و آن را به آدرس خانه بابانوئل در قطب شمال کانادا می فرستند. البته این نامه ها هیچ وقت به دست بابانوئل ها نمی رسد چون بعضی از کارمندان پست، داوطلبانه این نامه ها را باز می کنند و جواب می دهند. اوکراین
افسانه عنکبوت کریسمس: یک روز عنکبوت دلش به حال خانواده فقیری که نتوانسته بود درخت کریسمس را تزئین کند سوخت برای همین وقتی افراد خانه خواب بودند همه قسمت های این درخت را با تارهای زیبا و درخشانش پوشاند! به خاطر همین افسانه هست که خانواده های اوکراینی و لهستانی درخت کریسمس را با تارهای عنکبوت تزئین می کنند! اگر در پشت یکی از درخت های کریسمس یک عنکبوت واقعی پنهان شده باشد یعنی امسال برای آن خانواده سال شانسه!
جمهوری چک
یکی از آداب و رسوم محبوب در کشور جمهوری چک پرت کردن کفش است! مردم این کشور معتقدند که اگر دختران مجرد در چهارچوب در بایستند و کفش را از بالای شانه به آن طرف پرت کنند به زودی ازدواج می کنند. البته یک شرط دارد! بعد از اینکه کفش به روی زمین افتاد باید حتما قسمت جلوی کفش به سمت آن ها باشد.
یونان
مردم یونان اعتقاد دارند که از کریسمس تا ۱۲ روز بعد از آن، ارواح شیطانی برای بازی کردن به بیرون می آیند! تنها راه دور کردن آن ها، آب پاشیدن در اتاق های خانه است. این کار حتما باید با همراهی اقوام باشد و باید هر روز هم تکرار شود تا ارواح شیطانی را کاملا از خانه دور نگه دارد.
اتیوپی
سنت کریسمس در اتیوپی از تقویم جولین قدیمی پیروی می کند، بنابراین اتیوپی ها در روز 7 ژانویه کریسمس را جشن می گیرند. جشن ارتودوکس هاب اتیوپی ها، گانا نامیده می شود. روزی است که خانواده ها به کلیسا می روند. همه لباس سفید می پوشند و بیشتر مردم اتیوپی یک شامای سنتی می پوشند، یک پوشش پنبه ای سفید و نازک با نوارهای رنگی روشن در انتهای آن. دوازده روز پس از گانا، در روز 19 ژانویه، اتیوپی ها این جشن سه روزه را به نام تیمکات آغاز می کنند، که تعمید مسیح را جشن می گیرد.