شب یلدا در شهرهای مختلف ایران

دوباره بلندترین شب سال و دورهمی ها نزدیک است و چیزی تا شب یلدا یا همان شب چله خودمان باقی نمانده است. فرقی نمی کند تهرانی باشی یا کرد و ترک و بلوچ و مازندرانی و. هرجای ایران که باشی این شب معنای خاصی برای ایرانی ها دارد.

دوباره بلندترین شب سال و دورهمی ها نزدیک است و چیزی تا شب یلدا یا همان شب چله خودمان باقی نمانده است. فرقی نمی کند تهرانی باشی یا کرد و ترک و بلوچ و مازندرانی و... . هرجای ایران که باشی این شب معنای خاصی برای ایرانی ها دارد؛ حتی اگر خارج از کشور هم زندگی کنی، باز هم خون ایرانی ات به جوش می آید و دلت می تپد برای یک لحظه دورهمی های دوستانه در شب یلدا.

حالا این شب خیلی هم بلندتر از شب های دیگر نیست اما همین که بهانه ای می شود تا اعضای خانواده و فامیل و دوستان دقایقی فارغ از روزمرگی ها و دغدغه ها، دور هم جمع شوند و به قول قدیمی ها گل بگویند و گل بشنوند و از قدیم ترها و خاطرات شان بگویند، انرژی مثبتی را در افراد ایجاد می کند. اما بسته به شهرهای مختلف ایران، سنت های متفاوتی هم در این شب وجود دارد.

یلدای سیستان و بلوچستان

سفره های شب یلدای مردم سیستان و بلوچستان هنر دست مردمان این استان است که آن را با خوراکی های مخصوص این شب تزئین می کنند. آنها در کنار خوردن خربزه و خوراکی های مرسوم شب یلدا، هندوانه را هم به همراه پودر «شیرینک» میل می کنند. این پودر را از جوشاندن گوشت و تخمه هندوانه به همراه گندم نیم کوب تهیه می کنند و پس از خشک کردن آن در آفتاب، آن را الک کرده و کنار هندوانه استفاده می کنند.

پودر دیگری به نام «سِتّو» هم در این شب مصرف می کنند که از ترکیب پودر جوی آبدار و بوداده با شکر و نبات آسیاب شده تهیه می شود. «دوشو» یا «دوشاب» هم خوراکی دیگر زاهدانی ها در شب یلداست که آن را از ترکیب خرما با روغن زرد حیوانی تهیه می کنند. آجیل آنها را معمولا تخمه های شور هندوانه و خربزه تشکیل می دهد.

یلدای اصفهان

اصفهانی های قدیم به چله کوچک و بزرگ اعتقاد داشتند. چله بزرگ از ابتدای دی تا 10 بهمن و چله کوچک از 10 بهمن آغاز می شود. اما شب چله هم نام جداگانه ای دارد و این شب را به دو نام «چله زری» و «عموچله» می شناسند و به همین دلیل دو شب را یلدا می گیرند. قدیمی های اصفهان تمام رختخواب ها و لباس ها را در هوای آزاد و نور خورشید پهن می کردند تا به چله زری و عموچله خوشامد بگویند.

اصفهانی ها برای ماندگاری انگور، معمولا مقداری از خوشه های آن را در فصل خودش در پارچه ای می پیچیدند و در زیرزمین نگه می داشتند تا بتوانند شب چله انگور بخورند. آنها به خوردن تنقلات شب یلدا «چلسمه» می گویند که بیشتر شامل آجیل و گندم شادونه است و در کنارش هم خرمالو و مرکبات می خورند. شهرهای اطراف اصفهان آش کدو می پزند و دور هم میل می کنند. اصفهانی ها در شب چله بیشتر پلوماهی یا غذاهای محلی مانند کوفته و گندی می خورند.

یلدای مهاباد

مهابادی ها به شب یلدا، «شوی چله» می گویند و مانند همه مردم ایران این شب را در کنار هم می گذرانند. آنها هم مانند اصفهانی ها به چله بزرگ و کوچک اعتقاد دارند و به چله بزرگ، «شه وی چله» می گویند. مردم مهاباد در کنار دورهمی این شب، معمولا بازی می کنند.

معروف ترین بازی ای که آنها در یلدا انجام می دهند، «جورابین» یا «جوراب بازی» است. کردها معتقدند با این بازی می توانند قدرت تصمیم گیری و روحیه همکاری خودشان را تقویت کنند و از کنارهم بودن لذت ببرند. شرکت کننده های این بازی دو قسمت می شوند و روبه روی هم می نشینند و مانند گل یا پوچ بازی می کنند.

یلدای شیراز

شیرازی ها رسم دارند شب یلدا کلم پلوی شیرازی بخورند و آن را با گوشت چرخ کرده، ادویه، آرد نخودچی و پیاز درست می کنند. غذای دیگری که در این شب می خورند، هویج پلو است که آن را به همراه کشمش، مغزگردو و رب میل می کنند. آنها در سفره شب یلدایشان در کنار نخودچی و کشمش، حلوای ارده، آجیل مشکل گشا، رنگینک، ارده شیره، خرما و انجیر، اسفند، شمع و قاب عکسی از حضرت علی(ع) و دو لاله هم می گذارند.

یلدای آذربایجان شرقی و غربی

مردمان آذربایجان غربی و شرقی شب یلدا را با خوردن غذای محلی «خشیل» سپری می کنند که با آرد سبوس دار، کره، دارچین و شکر تهیه می شود. آنها معتقدند این غذا از بدن شان در برابر سرما محافظت می کند. آن را در کاسه ای می ریزند که وسط آن جایی برای ریختن شیر و عسل است. خشیل را با شیره می خورند تا مزه شیرینی بگیرد.

یلدای مازندران

مازنی ها هم مانند خیلی از شهرهای کشور دور همنشینی و خوردن خوراکی هایی چون هندوانه، انار و آجیل را دارند. علاوه بر این، حلوا، کیک، گندم برشته، پرتقال، ازگیل، نخودبرشته، کشمش، بادام شیرین، نارنگی، سیب، لیموشیرین، خربزه، کدوحلوایی ورقه ورقه و خشک شده و نیشکر هم جزء خوراکی های این شب بین آنهاست. معمولا از دو روز قبل برای این شب که به آن «چله شو» می گویند، آماده می شوند و خانم ها شاخه ای گل یا سبزه در سفره شب چله می گذارند و کرسی را آماده می کنند.

مازنی ها دو شیرینی سنتی خود به نام های «پشت زیگ» یا همان کنجدعسلی و «پیس گندل» هم دارند که آنها را برای چنین شبی می پزند. رسم این است که مازنی ها در این شب پلوخورش بخورند و به اعتقاد بعضی، این شب، شب قورمه پلا و مرغنه کوکو است. آنها هم سنت فال حافظ را دارند اما اگر دیوان حافظ در اختیار نداشتند، فال گردو می گیرند، به طوری که یک سینی گردو را روی کرسی می گذارند و همه چشم هایشان را می بندند و هر نفر پنج یا 6 گردو برمی دارد و با نیتی که می کند به خانه می برد. معمولا این گردوها را زیر بالش یا تشک می گذارند و صبح که شد آنها را می شکنند.

اگر مغز گردوها سفید و سلامت باشد، آن را به نیکی برداشت می کنند، به این معنا که فال شان خوب آمده است. علاوه بر فال گردو، فال امیری هم می گیرند که یک نفر در جمع، امیری خوانی می کند. این فرد معمولا رباعی های امیری زیادی را از حفظ دارد. هر فردی یک نشانه از خودش مانند سنجاق یا حتی انگشتری که دارد را داخل یک کوزه می اندازد. سپس دختربچه ای را از جمع انتخاب می کنند که به خاطر پاکی و زیبایی اش با دست بردن در کوزه، یکی از نشانه ها را بردارد و به امیری خوان بدهد. او هم یک دوبیتی برای صاحب آن نشان می خواند.