رسوم سنتی قوم لر در ماه رمضان

مردم خطه لرستان آیین و سنت های زیبایی در ماه مبارک رمضان دارند، از رسم کاسم سا تا آیین سحری خوانی و حیدری خوانی.

هریک از اقوام و شهر های ایران رسم و آیین خاصی مخصوص به خود را در ماه مبارک رمضان دارند. یکی از زیباترین رسم های مردم لر، مراسم «کاسم سا» است. آن ها بخشی از وعده ای که برای سحری و افطار تدارک دیده اند را برای همسایگان خود و کسانی که از نظر مالی در مذیقه هستند می فرستند. لر ها در رسم کاسم سا، نه تنها سفره خود بلکه سفره همسایگان شان را هم با انواع آش و حلوا، فرنی، شیربرنج و شله زرد رنگین می کنند. این رسم در واقع می خواهد کسی از سفره رمضان و ثوابش بی بهره نماند.

جارچی خبر از آمدن سحر می دهد

مانند بسیاری از اقوام دیگر، لرستانی ها هم مراسم برای بیدار کردن روزه داران در سحر دارند. هنوز هم در شهر های کوچک و روستا های این منطقه، کسانی با نام جارچی هستند که هنگام سحر بیدار می شوند و با گشت و گذار در کوچه ها، سحری خوانی می کنند و به همسایگان خود خبر آمدن سحر را می دهند.

حلوای مقدس می پزند

یکی از رسوم سنتی دیرینه مردم لر پخت حلوایی با نام حلوای مقدس است. لر ها در روز های عزاداری و شب های قدر، حلوای نذری می پزند و بخشی از آن را برای عید فطر کنار می گذارند. به باور آنها، این حلوا مقدس است و خوردن آن در صبحانه روز عید فطر پس از یک ماه عبادت و بندگی، شگون دارد.

بروجردی ها در شب ۲۱ ماه رمضان رسم بر پخت چند نوع حلوا از جمله حلوا ارده، ارده شیره، حلوا مغزی، حلوا شکری و ترحلوا دارند که از بین آن ها مراسم پخت ترحلوا از معروف ترین آنهاست که هنوز هم این رسم اجرا می شود.

حیدری خوانی می کنند

یکی از زیباترین و ارزشمندترین آیین مردم لر در ماه مبارک رمضان، رسم حیدری خوانی است. طبق این رسم، یکی یا چندتن از متدین ترین مردم منطقه در شب های رمضان به خصوص شب های قدر بعد از قرائت قرآن، مجموعه اشعاری را که درباره زندگی پیامبر (ص) و نبرد های علی (ع) از اواخر قرن نهم تا اوایل قرن چهاردهم هجری قمری در کتاب حمله حیدری است را می خوانند و آیین حیدری خوانی را به جا می آورند.

«حیدری خوانی» به عنوان یکی از برترین، اثربخش ترین و متفاوت ترین رفتار های آیینی - نمایشی مردمان لر، هنوز هم در استان لرستان توسط متخصصان و هنرمندان این امر اجرا می شود و به عنوان یکی از میراث ناملموس ایران به ثبت رسیده است.

صداقت را در کسب و کار می بینند

فرهنگی که در حال حاضر در بازار های لرستان در ماه رمضان وجود دارد، فرهنگ بازاری پر از صداقت، ثبات و بخشش است. به عقیده آن ها کاسبان در ماه مبارک، با انصاف و مدارا با مشتریان برخورد می کنند و قیمت ها ثابت است. آنچه در پس این تصویر وجود دارد، باور مردم لر از ایام دور است که اعتقاد داشتند، در ماه مبارک نباید معاملات سنگین و بزرگی انجام داد. باید از توجه به مال و کسب درآمد پرهیز کرد و به عبادت و بندگی پرداخت.

مستمندان فطریه می گیرند

لرستانی ها طبق رسم و آیینی که دارند، هر ساله با رسیدن عید فطر، فطریه های خود را جمع می کنند و به افراد مستمندی که از نزدیکان، اقوام و خویشان شان محسوب می شود، اهدا می کنند.