رمز و رازهای یک بازار مرموز

وقتی سن و سالی نداشتم و به خانه پدربزرگ می‌رفتم همه چیز آن با زندگی امروزی فرق داشت؛ آینه قدیمی، اتوی زغالی، رادیوی ترانزیستوری، گلاب‌پاش، ظروف بلوری، شمعدان، صندلی‌های لهستانی و حتی چرخ‌خیاطی پدالی. همه چیز آن خانه متعلق به گذشته بود.

وقتی سن و سالی نداشتم و به خانه پدربزرگ می‌رفتم همه چیز آن با زندگی امروزی فرق داشت؛ آینه قدیمی، اتوی زغالی، رادیوی ترانزیستوری، گلاب‌پاش، ظروف بلوری، شمعدان، صندلی‌های لهستانی و حتی چرخ‌خیاطی پدالی. همه چیز آن خانه متعلق به گذشته بود.

این وسایل که در زمان خودشان غوغایی به پا می کردند، امروز دیگر جای خود را به تکنولوژی های نو داده اند و تنها بخشی از آنها به عنوان دکور در گوشه ای از خانه جا خوش کرده اند.

با این حال وسایل آنتیک و قدیمی جادوی خاص خود را دارند و محال است آنها را ببینی و دلباخته شان نشوی. کمتر کسی را می توان یافت که سن و سالی از او گذشته باشد و با دیدن لاله ها و تنگ های آبی و سبز سری به گذشته نزند و آهی به واسطه گذشت آنی زمان نکشد. در میان آنها می توان مسافر زمان بود، خاطرات قدیمی و زندگی نسل های گذشته را جستجو کرد. این وسایل هر چیزی را که به گذشته تعلق داشته باشد در بر می گیرد و از عکس های جنگ های جهانی گرفته تا انگشتری های نقره مادربزرگ ها در آن جا دارد. اگر چه گذر زمان وسایل آنتیک را از رونق زندگی روزمره انداخته، اما بر بهای آنها افزوده و جایگاهی منحصر به فرد به این اجناس داده است. حالا وسایل آنتیک، بازار مخصوص به خود دارند و حتی می توان گفت هرکسی قدرت خرید آنها را ندارد. همیشه می توان تعدادی از این وسایل را در ویترین های عتیقه فروشی ها دید که در گوشه و کنار شهر پراکنده اند و از بزرگی و غربت تهران امروزی می کاهند.

● از عتیقه تا آنتیک

وسایل آنتیک که به غلط عتیقه نامیده می شود طول عمری نزدیک به حداکثر ۳۰۰ سال دارند و با اشیای زیرخاکی و باستانی متفاوت هستند. این وسایل به واسطه ارزش هنری و صبغه تاریخی آنها ارزیابی می شوند و متخصصان مربوط به خود را دارند. تجربه ای که فروشندگان عتیقه طی سال های دراز به دست آورده اند و اطلاعاتی که در این باره دارند، کلید قیمت گذاری این کالاها هستند. آنها می گویند این امر به هنر و قدمت بستگی دارد و شناخت آنها تخصصی است.

مسافران و دیپلمات هایی که به خارج از کشور سفر می کنند یکی از منابع تامین کالاهای لوکس و آنتیک هستند. همچنین فروشندگان خانگی نیز بخش دیگری از این منابع را تشکیل می دهد. امروز طرفداران این وسایل کم نیستند و اشیای آنتیک، بازار شگفت آوری را به خود اختصاص داده اند.

مغازه های عتیقه فروشی در جای جای تهران به طور پراکنده دیده می شوند، اما خیابان منوچهری، بازار پروانه و گاهی هم سمساری های خیابان مازندران واقع در میدان امام حسین معروف ترین جاهایی هستند که می توان در آنها خاطرات گذشته را بازیابی کرد.

● خیابان منوچهری

معروف ترین مکانی که به فروش کالاهای آنتیک مشهور است خیابان منوچهری است. نام این خیابان از نام منوچهری دامغانی، قصیده سرای سده پنجم هجری گرفته شده، اما با یاد آوری آن نام خیابان های فردوسی و سعدی تداعی می شود که در نزدیکی آن قرار دارد.

هرچند خود منوچهری سراینده هرگز نتوانست به اندازه فردوسی و سعدی آوازه داشته باشد، اما این خیابان کوچک، آوازه ای به اندازه خیابان سعدی و فردوسی برای خود دست وپا کرده است. پیش از آن که نام منوچهری را بر این خیابان بگذارند آن را به نام باغ ظهیرالدوله می شناختند که از قاجاری های پر نفوذی بود که در آن نزدیکی باغ داشت.

بسیاری منوچهری را به نام عتیقه ترین خیابان تهران می شناسند. این خیابان از سال ۱۳۵۰ به عنوان مرکزی برای فروش صنایع دستی و عتیقه معروف شد. خیابان منوچهری در سمت غربی اش به خیابان فردوسی ختم می شود، اواسط آن با خیابان لاله زار نو تقاطعی درست می کند و در نهایت در سمت شرقی خود به خیابان سعدی ختم می شود.

اگر از سمت سعدی وارد خیابان بشوید این مغازه های کیف، ساک و چمدان فروشی هستند که خودنمایی می کنند. بعد از آن نیز با انبوهی از فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی مواجه می شوید. اما ورود به این خیابان از سمت فردوسی شما را با دنیای دلارفروشان آشنا می کند.

● پیرمردهای منوچهری

با وجود این با نزدیک شدن به مغازه های عتیقه فروشی پیرمردهای این کوچه را می بینید که بساطشان را روی سنگفرش خیابان پهن کرده اند و مشغول فروش عتیقه های جور واجور هستند. از سکه های قدیمی ایرانی و خارجی گرفته تا تسبیح، تاس، انگشتر و حتی خلخال و قفل می توان در بساط آنها پیدا کرد. وقتی به یکی از آنها نزدیک شدم چیزی را شبیه نعل اسب نشانم داد و گفت این خلخالی است که قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد. از نگاهش فهمیدم حدس زده است چیزی از قدمت این وسایل نمی دانم و خواسته شانس خود را با خریدار رهگذری بیازماید. او حتی با زیرکی عشق کودکانه مرا به سکه های قدیمی دریافت و گفت این سکه ها تنها ده هزار تومان قیمت دارد می توانی یکی را بخری.

اما مغازه های عتیقه فروشی منوچهری چیز دیگری است. تابلوهای قدیمی، ظروف نقره کار و میز و صندلی های صدساله، شمشیرهای زینتی، ظروف آنتیک، رادیو گرام ها و سکه و مدال های قدیمی، لباس های کهنه دوره قاجار و پهلوی، نقاشی های قاجاری و اشیای مختلف خارجی و لوکس و خیلی چیزهای دیگر در این مغازه ها پیدا می شود. خیلی از وسایل قدیمی و زرق و برق دار پشت ویترین خاک خورده، جا خوش کرده اند تا دل رهگذارن را بربایند. در این خیابان پاساژهای متعددی هست که مشتری خاص خود را دارند؛ مشتری هایی که خود شخصیت و منش و آداب و رسوم خاصی دارند که گاه غریب می نماید.

● بازار پروانه

اگر چه بازار پروانه اصالت منوچهری را ندارد، اما این روزها به محلی برای فروش برخی وسایل آنتیک بدل شده است. جمعه بازار، پارکینگ پنج طبقه پروانه است که در خیابان جمهوری واقع شده و از شنبه تا پنجشنبه، این پارکینگ مکان پارک خودروست، اما جمعه که می شود می توان همه چیز را از فرش دستباف گرفته تا گرامافون های قدیمی و اجناس لوکس و آنتیک، در بساط دستفروشان آن پیدا کرد.

عکس های قدیمی دوران قاجار، مدال ها و درجه های نظامی قدیمی، کتاب های خطی و دست دوم، مانتوهای سنتی و جدید، لباس و پوشاک، ترشی و شیرینی های خانگی، مجسمه های منبت کاری شده و صندلی های چوبی قدیمی، دستگیره های در برنجی و قفل های قدیمی تنها بخش کوچکی از اجناس داخل این پارکینگ سه طبقه را تشکیل می دهند. اجناسی که معمولا در این پارکینگ فروخته می شود توسط سمسارها و عتیقه فروشان و دلالان از صاحبخانه ها و مردمی که می خواهند به هر نحوی از اجناس رنگ و رو رفته و قدیمی خانه شان خلاص شوند، به قیمت های ارزان خریداری شده، اما با قیمتی گران فروخته می شود.

بیشتر فروشندگان این بازار، آنتیک فروش های دوره گرد هستند، اما در میان آنها عتیقه فروش هایی هم دیده می شود که در خیابان های لاله زار و منوچهری مغازه دارند، اما جمعه ها در آنجا جنس هایشان را می فروشند، چرا که رفت و آمد در این پارکینگ بیشتر از مغازه های آنهاست.

در عین حال در این بازار می توان صنایع دستی ارزان قیمت را نیز یافت و این اشیا بازدیدکنندگان بسیاری دارد. حتی دانشجویانی که برای پایان نامه های خود به دنبال تصویری از چهره های نامدار یا اسناد تاریخی هستند نیز میان مشتریان به چشم می خورند.

● خیابان مازندران

اما خیابان مازندران، نزدیک میدان امام حسین واقع شده است. بیشتر مغازه های این خیابان به فروش وسایل دست دوم مستعمل اختصاص دارد، اما اگر اهل شناخت وسایل آنتیک باشید می توانید میان آنها برخی اشیای آنتیک را شناسایی کنید. بسیاری از سمسارهای این خیابان نیز به این امر واقف اند و جنس خود را به قیمت می فروشند، اما گاهی اوقات هم برخی وسایل از زیرچشم شان در می رود.

یکی از فروشندگان در این باره می گوید: ضایعات کشور و حتی برخی ضایعات روسیه، عراق و افغانستان که وارد کشور می شود در خیابان فداییان اسلام جمع آوری می شود و میان آنها اشیای قیمتی و نفیس بسیاری وجود دارد. به عنوان مثال سینی ای که قرار بود به خاطر ۱۵۰۰ تومان جزو ضایعات ذوب شود حدود دو میلیون قیمت داشت و کسی از ارزش آن خبردار نبود.

● خریداران وسایل آنتیک

هرچند نه مانند پیش، اما هنوز منوچهری و سایر بازارهای عتیقه فروشی، مردمانی را به خود می بینند که در حال انجام دادوستدهایی هستند.

خیلی از مردم با خرید و نگهداری این وسایل، اصالت خانوادگی خود را به رخ می کشند و عده ای نیز سعی می کنند با خرید قطعه ای از این وسایل، تازه به دوران رسیدن خود را پنهان کنند. گروهی دیگر نیز مجموعه دار هستند و به طور تخصصی به خرید و فروش این وسایل می پردازند. حتی عده ای از دکوراتورها نیز از این وسایل برای ترکیب چیدمان جدید و قدیم بهره می برند. برخی ایرانیان خارج از کشور نیز تلاش می کنند با خرید قطعه ای از این وسایل یاد روزگار خوش سال های حضور در وطن را زنده کنند و برخی دیگر نیز به دنبال آن هستند تا با گرفتن یک اثر آنتیک قدیمی آن را به عنوان هدیه برای خویشاوندان خارج از کشور خود ارسال کنند. یکی از فروشندگان خیابان منوچهری درباره خریداران می گوید: گاهی اوقات پخش یک سریال باعث می شود برخی برای خریدن آن عتیقه ای که در فیلم یا سریال دیده اند به ما مراجعه کنند. حتی فیلم های تخیلی و تاریخی خیلی افراد را به این بازار می کشاند. با این حال گردشگر های خارجی، عمده ترین خریداران عتیقه را تشکیل می دهند که امروز در بازار عتیقه کشور حضور ندارند و کار آنتیک فروشان را کساد کرده اند.

● فروشندگانی باتجربه

فروشندگان این بازار افراد متخصصی هستند که شناخت بسیار بالایی نسبت به جنس و نوع اشیا دارند و گذر روزگار را در سخنان آنها می توان حس کرد. بیشتر آنها این شغل را نسل اندر نسل دنبال کرده اند و در برخی مغازه ها می توان عکس های پدر و پدربزرگشان را دید.

آنها مشتریانشان را خوب می شناسند و به همان راحتی که عتیقه های اصل و بدل را تشخیص می دهند، آدم ها را نیز ارزیابی می کنند. بیشترشان از خبرنگارها خوششان نمی آید و تمایل ندارند اسمشان را در گزارش بنویسیم. آنها با بی حوصلگی می گویند: شما در مطالبتان ما را قاچاقچی معرفی می کنید؛ در حالی که در همه اصناف افراد گوناگونی وجود دارند. آنها حتی از برخی فیلم ها و سریال ها هم گله دارند، چرا که معتقدند در آنها انواع تهمت ها به آنها زده می شود. اما وقتی نظرشان را جلب می کنم حرف های زیادی برای گفتن دارند.

● چینی هایی که آنتیک های ایرانی را هم کپی کرده اند!

فروشندگان عقیده دارند این روزها مشتری برای اجناسشان کم شده و درآمد عتیقه فروشی ها بسیار پایین آمده است، چرا که فروش اشیای عتیقه وابسته به گردشگر هاست و مردم داخل کشور توان خرید این اشیا را ندارند و تنها عده کمی هستند که هنوز برای خرید این اشیا مراجعه می کنند. در عین حال رفت و آمد گردشگر ها هم بسیار کم شده و چینی ها یا روس ها هم تنها به دیدن این اشیا اکتفا می کنند.

در عین حال این فروشندگان می گویند بنجل های چینی برایشان دردسر ساز شده و نان آنها را آجر کرده است. علاوه بر آن، چینی ها از روی اشیای آنتیک کپی زده اند و بسیاری از انواع تقلبی آنها را در بازار ارائه کرده اند.

یکی از مغازه داران می گوید: حتی همسرم هم به وسایل آنتیک اقبالی نشان نمی دهد و دنبال اجناس چینی است. سماور بسیار باارزشی که در منزل داشتیم را کنار گذاشته و می گوید دیگر به درد نمی خورد و هرچه به او راجع به ارزش آن توضیحی دادم قانع نشد و بناچار چون آن را دوست داشتم به مغازه آوردم. وی می افزاید: چین و برخی کشور ها طوری وسایل عتیقه را کپی کرده اند که هر بیننده ای قانع می شود و قیمت ارزان آنها باعث جذب مشتری می شود.

یکی دیگر از فروشندگان عتیقه نیز می گوید: تنها علاقه دارم به مشتریانی جنس بفروشم که از خرید خود آگاهی دارند و فروش جنس به فردی که چیزی از آن نمی داند، لطفی ندارد.

فروشنده دیگری می گوید: در قدیم قیمت آنتیک ها طوری بود که مردم یک تکه از آنها را می فروختند و برای خود خانه می خریدند، اما الان قیمتی ندارند.

● آنتیک فروشی ها مانده اند

این که چرا این همه مغازه عتیقه فروشی هنوز هم وجود دارد و کار می کند و مشتری دارد، سوالی است که ذهن را به خود مشغول می کند. وقتی از یکی از فروشندگان عتیقه درباره فروش ماهانه شان می پرسم، می گوید: ما هشت سال است فروشی نداریم و شاید به زور درآمد ناچیزی از تعمیرات اشیای آنتیک نصیبمان شود یا به طور اتفاقی آنتیکی را بفروشیم. درآمد این مغاز ها نسبت به قیمت آنها و سرمایه ما هیچ ارزشی ندارد. ما به این کار علاقه داریم و البته هیچ تخصصی دیگری هم جز فروش اشیای قدیمی نداریم.

فروشنده دیگری در این باره می افزاید: اگر بخواهیم عتیقه فروشی را تبدیل کنیم باید صاحب ملک را راضی کنیم، زیرا سر قفلی آن به نام صاحب ملک است و او راضی نمی شود. عتیقه فروش دیگری هم تاکید می کند: در قدیم ورود جنس آنتیک به ایران آزاد بود و ما خیلی از کالاهایمان را وارد می کردیم، اما حالا این کار قدغن شده است. وی با انتقاد از افزایش مالیات های دارایی می گوید: ما نمی توانیم روی کالاهایمان برچسب بزنیم، چون این اجناس تک هستند و قیمت آنها منحصر به فرد و بستگی به نوع و قدمت و اصالت آن دارد.

● رنگ از رویشان می پرد

خیلی ها می گویند تاریخ ایران را می توان در بسیاری از مغازه های عتیقه فروشی به کمترین بها خرید و فروش کرد. آنها عقیده دارند بسیاری از یافته های زیرخاکی، در این مغازها بخصوص مغازهای خیابان منوچهری سر در می آورند و بین حرفه ای ها دست به دست می شوند.

با این حال دل فروشندگان وسایل عتیقه از چنین تفکراتی خون است. وقتی در برابر آنها نام عتیقه را می آوریم رنگ از رخشان می پرد و ناراحت می شوند. آنها می گویند عتیقه یعنی چه؟ شما فرق عتیقه و آنتیک را نمی دانید؟ خرید و فروش عتیقه ممنوع است و ما اجناس باستانی یا کهن نمی فروشیم. طبق قانون جواز کسب خود را از اتحادیه صنف اشیای قدیمی و صنایع دستی اخذ می کنیم و لوازمی درحوزه خرید و فروش ماست که حداکثر به ۲۰۰ سال پیش بر می گردد و ما در حقیقت آنتیک فروش هستیم.

برخی فروشندگان نیز می گویند: در منوچهری ممکن است قاچاقچی عتیقه پیدا شود، ولی بدون شک در این محل عتیقه خرید و فروش نمی شود. ما آبرو دار هستیم و اشیای زیرخاکی را نمی خریم، چرا که در بیشتر موارد اشیایی که به ما ارائه می شود بدلی هستند و خرید و فروش آنها نیز جرم است. آنها تاکید می کنند: افرادی که به طور حرفه ای خریدار زیرخاکی هستند و این اشیا را می شناسند، مافیایی عمل می کنند و مشتری خود را هم دارند. آنها این اشیا را ارزان می خرند و به قیمت خوب می فروشند. حتی برخی از آنها گوشه و کنار شهر دفتر دارند. بنابراین کار خود را براحتی انجام می دهند و بسیاری از معاملات خود را نیز در شهرستان ها انجام می دهند و نیازی به حضور در این خیابان نمی بینند. اما عده ای عقیده دارند بالاخره آنها که اشیای زیرخاکی دارند، آن اشیاء را دور نمی ریزند. حتی در مغازه های عتیقه فروشی هم اشیای زیرخاکی علاوه بر اشیای آنتیک به فروش می رسد. برخی دیگر هم می گویند دلال های کنار خیابان منوچهری تنها فروشنده های اشیای عتیقه نیستند، بلکه در مواقعی خریداران اشیای عتیقه و زیرخاکی هم هستند.

● از جادو تا نقشه گنج

اگرچه جادو متاعی قابل خرید و فروش نیست، اما مثل هر کاری، ابزار و محصول دارد. با کمی دقت می توان افرادی را در بازارهای فروش عتیقه دید که طلسم و مهره مار می فروشند. یکی از فروشندگان در این باره گفت: میان وسایل عتیقه همیشه رمل و اسطرلاب را می توان یافت، اما آنها که واقعی هستند حالا در موزه ها جای دارند.

فروشنده دیگری می گوید: چندی پیش افرادی کولی به این خیابان آمده بودند و مهره مار را جفتی ده هزارتومان به برخی خانم ها می فروختند که این باعث خنده ما شده بود.

همچنین گفته می شود پیشتر می شد از زیر زبان دستفروشان حرف هایی درباره نقشه های گنج بیرون کشید اما آنها بسختی به رهگذران و جویندگان نقشه های گنج اعتماد می کنند و خوب می دانند افتادن در این معرکه چه خطراتی دارد. با این حال هنوز هم گاهی اثری از فریب خوردگان ثروت بادآورده در این خیابان دیده می شود و هستند کسانی که نسخه های قدیمی مربوط به اجدادشان را به منوچهری می آورند و با آب و تاب فراوان از اموالی می گویند که زیرخاک مخفی شده است. اما فروشندگان واقعی معتقدند بی شک اینها نیز چیز واقعی در بساط ندارند و دام فریب را برای ساده لوحان پهن کرده اند.