کلاس بازیگری امین تارخ

خیلی از جوان ها امروزه به دنبال ورود به دنیای بازیگری و به دست آوردن شهرت هستند احتمالا شمایی که این صفحات را می خوانید هم جزو همین دسته بوده و به دنبال ورود صحیح به این عرصه اید

خیلی‌از جوان‌ها امروزه به‌دنبال ورود به دنیای بازیگری و به دست آوردن شهرت هستند؛ احتمالا شمایی که این صفحات را می‌خوانید هم جزو همین دسته‌بوده و به‌دنبال ورود صحیح به این عرصه‌اید. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم راه درست را به شما نشان دهیم و از این شماره به بعد هر بار سراغ یکی از مدیران ‌کلاس‌های بازیگری معتبر ‌ایران برویم؛ این‌بار یکی از قدیمی‌ترین کلاس‌های بازیگری با مدیریت «امین تارخ» را به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

احتمالا شما هم بعضی وقت‌ها که پای دیدن فیلمی می‌نشینید، یک حسی قلقلک‌تان می‌دهد که «آره، کاش من هم بازیگر شوم، اینکه کاری نداره!» ‌از این شماره به بعد قصد داریم هر بار یک آموزشگاه بازیگری معتبر را به شما معرفی کنیم تا اگر تصمیم دارید شانس‌تان را در این حرفه امتحان کنید، حداقل آگاهانه انتخاب کنید؛ این هفته «کلاس‌های آزاد بازیگری استاد امین تارخ» را معرفی خواهیم کرد و پای صحبت‌های بنیانگذار نخستین مدرسه بازیگری تهران خواهیم نشست که حالا۱۷‌سال سابقه دارد و ستاره‌های زیادی را به سینمای ایران معرفی کرده است.

● ستاره‌هایی که از کلاس‌های ما ستاره شدند

شاید مهم‌ترین دلیل اینکه کلاس‌های بازیگری ما را یکی از موفق‌ترین‌ها می‌دانند، خروجی‌هایی باشد که این کارگاه طی سالیان اخیر داشته و بازیگرانی که به واسطه این کلاس‌ها راهی عرصه‌های حرفه‌ای شده‌اند. شخصا هیچ‌وقت احساس نکردم در به موفقیت رسیدن کلاس‌های این کارگاه نقش پررنگی داشته‌ام بلکه این پرسنل آموزشی کارگاه بوده‌اند که با زحمات‌شان باعث شده‌اند توفیق نصیب مجموعه شود، به علاوه اینکه بازیگرانی که امروز در جوامع هنری به‌عنوان هنرپیشه حرفه‌ای شناخته می‌شوند، خودشان هم زحمات زیادی کشیده‌اند؛ تعدادی از این‌ افراد برنده سیمرغ بلورین جشنواره شده‌اند و تعدادی‌شان نیز کاندید سیمرغ. مسلما همه این افتخارات نمی‌تواند در گرو زحمت یا تصمیم یک نفر باشد، مطمئنا این توفیق‌ها حاصل تلاش یک تیم قوی ۷۰-۶۰ نفره است که ۱۷ سال شبانه روز در کلاس‌های آموزشی این کارگاه زحمت کشیده‌اند و تدریس کرده‌اند.

● ۱۷ سال پیش، حبیب رضایی هم به اینجا آمد

طبیعی است وقتی هنرجویی از این کارگاه به درجه‌ای می‌رسد که سیمرغ یا جایزه‌ای می‌گیرد خوشحال شوم و خستگی از تنم در برود، علاوه بر آن شوق و ذوق وافری نصیبم می‌کند تا با انرژی و انگیزه بیشتری این کار را انجام دهم. چون بعد از این اتفاق تصور می‌کنم نتیجه ایده‌آلم را گرفته‌ام و بابت توفیقی که نصیب بچه‌هایم شده، شکرگزاری می‌کنم. ۹۵ درصد کسانی که روزی هنرجوی این کارگاه بوده‌اند و امروز جزو چهره‌های شناخته شده سینما هستند، هنوز ارتباطشان را با مجموعه ما قطع نکرده‌اند و به ما سر می‌زنند. حتی بعضی وقت‌ها که پیشنهاد بازی در کاری را دریافت می‌کنند، برای مشورت پیش من می‌آیند، چراکه مطمئنا می‌دانند جز خوبی چیزی برای‌شان نمی‌خواهم و خودشان می‌دانند درصورت اشتباه در یک انتخاب، ممکن است چه اتفاقات بدی برای آینده کاری‌شان بیفتد. تا امروز هر کدام از هنرجوها که درباره کارهای‌ پیشنهادی‌شان با من مشورت کرده‌اند، ضرر نکرده‌اند و مطمئنا بعد از این هم نخواهند کرد. جالب اینکه از تعدادی از هنرجویان‌مان هم به‌عنوان معلم در کلاس‌های‌مان استفاده می‌کنیم؛ مانند «حبیب رضایی» و «هادی کمانی‌مقدم» که ۱۷ سال پیش در کلاس‌های ما ثبت‌نام کردند و امروز برای خودشان استاد هستند. یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای من این است که چه باشم و چه نباشم، سیستم آموزشی ما ادامه پیدا کند، یعنی روزی برسد که این کارگاه استادان خودش را از دل هنرجویانش پیدا کند و این چرخه همچنان پابرجا بماند.

● بازیگری را نمی‌توان با آمپول تزریق کرد!

با هر کدام از هم‌نسلان من صحبت کنید، بی‌شک به شما خواهند گفت حرفه سینما و بازیگری‌، حرفه بسیار دشواری است؛ من هم همین نظر را دارم؛ همیشه به بچه‌هایی که دوست داشته‌اند وارد این حرفه شوند، توصیه کرده‌ام سختی‌های این حرفه را تجربه کنند تا بتوانند بعد از این مرحله، انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشند. بازیگری تحمل فیزیکی، روحی‌ روانی و همچنین صبر بسیار زیادی را می‌طلبد. کسی که بخواهد با شتاب بازیگر شود، مطمئنا با شتاب هم از آن خارج خواهد شد! فکر می‌کنم سخت‌ترین مرحله برای بازیگر شدن، صبر و تحمل زیادش است؛ بارها دخترها و پسرهایی به من مراجعه کرده‌اند و گفته‌اند آقای تارخ ما حاضریم ۳-۲ برابر شهریه کلاس‌های‌تان را هم بپردازیم، ‌در قبالش برای ما دوره یک ماهه‌ای بگذارید که بعد از آن، بتوانیم سریع بازیگر شویم! آخر مگر بازیگری آمپول است که بشود به کسی تزریق و بازیگرش کرد؟

● فرق بازیگر خوب و بد

یکی از دلایل علاقه پیدا کردن جوان‌ها به بازیگری و دنیای سینما، دیدن فیلم‌های بازیگران بزرگ و مشهور داخلی و خارجی است که مسلما به واسطه تجربه‌شان بسیار خوب بازی می‌کنند. آنها هم احساس می‌کنند بازیگری کاری ندارد؛ خب آنها راه می‌روند، ما هم بلدیم راه برویم، حرف می‌زنند، خب ما هم بلدیم! خیلی از آنها متوجه این موضوع نمی‌شوند که این بازیگر چون بسیار مسلط است بازی‌اش مانند یک زندگی به‌نظر می‌رسد، به همین دلیل تماشاگر گول می‌خورد که خب، من هم می‌توانم مثل او بازی کنم! همیشه این جمله استاد بازیگری‌ام جناب آقای دکتر «محمد کوثر» در ذهنم هست که می‌گفت هر وقت از بازی یک بازیگر احساس کردید بازیگری کار بسیار آسانی است، بدانید آن بازیگر دارد کارش را فوق‌العاده انجام می‌دهد اما برعکس زمانی که بعد از دیدن بازی یک نفر احساس کردید بازیگری کار بسیار مشکلی است، مطمئن باشید آن بازیگر کارش را بلد نیست. بی‌شک تنها راه کشف رمز و رازهای دنیای بازیگری، آموزش دیدن است؛ مانند سایر علوم که برای کسب تخصص باید چند سالی را به‌دنبال تحصیل و آموزش دیدن رفت، بازیگری هم نیاز به آموزش دیدن، انجام کار عملی و تجربه کسب کردن دارد. اصلا مگر می‌شود بدون کسب تجربه و آموزش از بدو تولد یک ‌آهنگساز، نقاش، نوازنده، پزشک یا مهندس معمار شد؟

● رامین راستاد: گفتم عکس من را جای همه اینها بچسبان!

دهه ۷۰ که به‌دنبال مسیری برای یادگیری بازیگری بودم، تنها کلاس‌های امین تارخ و استاد سمندریان بود که در این زمینه وجود داشتند و جزو باسابقه‌ترین مراکز آموزشی به حساب می‌آمدند. از سال ۷۴ تا ۷۶ در کلاس‌های امین تارخ دوره بازیگری گذراندم و اساتیدی همچون زنده‌یاد مهدی فتحی، قطب‌الدین صادقی، داریوش ارجمند و امین تارخ در این کلاس‌ها تدریس می‌کردند. اوایل وقتی پیشنهاد کاری به من می‌شد، قبل از قبول کردن، حتما با امین تارخ مشورت می‌کردم اما امروز به خاطر مشغله کاری زیادی که دارم، متأسفانه دیگر فرصت نمی‌کنم این کار را انجام دهم. همیشه خودم را مدیون امین تارخ می‌دانم. خاطره جالبم از آموزشگاه امین تارخ این است که یک روز وقتی به آموزشگاه رفته بودم، روی دیوار آموزشگاه عکس کلی بازیگر جوان و با سابقه چسبانده بودند که با لحن شوخی به آقای تارخ گفتم این عکس‌ها را بکن و عکس من را جای‌شان بزن!

شخصا به تمام کسانی که در کلاس‌های بازیگری ما شرکت می‌کنند، قبل از ثبت‌نام می‌گویم این سوءتفاهم برای‌شان به‌وجود نیاید که چون ۴۵ ستاره از این کلاس‌ها وارد دنیای بازیگری حرفه‌ای شده‌اند به این معنی است که هر کس به کلاس‌های ما بیاید در پایان دوره همین اتفاق انتظارش را می‌کشد! بارها اتفاق افتاده هنرجویی را که هیچ‌کدام از ما تصورش را هم نمی‌کرده‌ایم برای بازی در کاری انتخاب کرده‌اند و آن هم آنقدر خوش درخشیده که حتی کاندید‌ای دریافت سیمرغ شده‌ اما آن کسی که طی دوران آموزش‌ با توجه‌‌ به تجربه‌مان تصور می‌کرده‌ایم به واسطه استعدادی که دارد بازیگر خوبی خواهد شد و سریع جذبش خواهند کرد، الان ۱۰ سال است هیچ کاری بهش پیشنهاد نشده!

● بیتا سحرخیز، یکی از شاگردان موفق:

قبل از کلاس رفتن هیچ‌چیز از سینما نمی‌دانستم

قبل از ورود به کلاس‌های بازیگری‌، هیچ ذهنیتی از این حرفه نداشتم، فقط می‌دانستم ‌استاد تارخ و سمندریان کلاس‌هایی در این زمینه برگزار می‌کنند. سال‌های ۸۳ و ۸۴، ۳ ترم هنرجوی آموزشگاه استاد تارخ بودم. آن سال‌ها اساتیدی همچون «آتیلا پسیانی»، «مهدی هاشمی»، «اصغر فرهادی»، «داریوش ارجمند» و خود آقای تارخ کلاس‌ها را برگزار می‌کردند. این کلاس‌ها برای من که هیچ اطلاعی از سینما نداشتم بسیار مفید بود. اوایل که کارهای سینمایی و تلویزیونی به‌من پیشنهاد می‌شد، حتما با اساتیدی که زیرنظرشان دوره دیده بودم مشورت می‌کردم تا انتخاب‌های ایده‌آلی داشته باشم. از همین‌جا از استادم امین تارخ که خیلی برای من و همه بچه‌های کلاس‌مان زحمت می‌کشیدند تشکر می‌کنم.

● داستان کلاس بازیگری رفتن برادپیت

بازیگری ‌تخصصی است که دهه‌هاست شناخته شده و اگر به‌عنوان یک حرفه قبولش نداشتند، امروز بیش از ۳۰۰ دانشکده در آمریکا به‌صورت تخصصی بازیگری را آموزش نمی‌دادند. علاوه بر همه این‌ دانشکده‌ها، کالج‌ها و آموزشگاه‌های آزاد بسیاری نیز در آمریکا علم بازیگری را آموزش می‌دهند. زمانی که کتاب خاطرات «رابرت رودفورد» را می‌خواندم، او نوشته بود با «براد پیت» زمانی آشنا شدم که اتومبیلم در جاده‌ای خراب شده بود و «براد پیت» تعمیرکار ماشین بود و در حال تعمیر اتومبیل من! همان زمان به‌دنبال بازیگر خاصی می‌گشتم که با دیدن براد پیت مطمئن شدم بهترین گزینه برای آن نقش است. از او خواهش کردم ۲۴ ساعت با هم باشیم و بعد از اینکه این زمان را در کنار یکدیگر بودیم، به محض اینکه به نخستین شهر رسیدیم، او را به یک کلاس بازیگری فرستادم و گفتم تا تو دوره‌ بازیگری‌ات را تمام کنی، ما هم کارهای فیلم را راه‌اندازی می‌کنیم.

ایده آل

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir