روایت «فاصله ها» از روابط پدران و پسران

این نام ها حتما برای شما آشنا هستند دانیال حکیمی, شاهرخ استخری, حسن جوهرچی و نیما شاهرخ شاهی

این نام‌ها حتما برای شما آشنا هستند: دانیال حکیمی، شاهرخ استخری، حسن جوهرچی و نیما شاهرخ‌شاهی. این بازیگران را بخصوص در یکی، دو سال اخیر در سریال‌های مختلف دیده‌اید؛ سریال‌هایی که بیشتر آنها را حسین سهیلی‌زاده کارگردانی کرده است. مثلا دانیال حکیمی ۲ سال پیش در سریال«ترانه مادری» بازی کرد و شاهرخ استخری که سال گذشته با بازی در سریال «دلنوازان» کلی بین جوانان طرفدار پیدا کرد و نیما شاهرخ‌شاهی که با بازی در فیلم ترسناک «پارک وی» به دنیای بازیگری پا گذاشت و سال گذشته در چند قسمت از سریال «شمس‌العماره» در نقش یکی از خواستگاران لیلا (هانیه توسلی) ظاهر شد. این ۳ بازیگر این روزها مشغول بازی در سریال «فاصله‌ها» به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده هستند که قرار است از ابتدای تابستان از شبکه ۳ سیما روی آنتن برود.

سهیلی‌زاده سریال فاصله‌ها را براساس فیلمنامه‌ای از «مسعود بهبهانی‌نیا» مقابل دوربین برده است. پیش از این بهبهانی، فیلمنامه «ترانه مادری» را برای سهیلی‌زاده نوشته بود. درواقع این کارگردان با ساخت سریال ترانه مادری بود که به مسائل جوانان توجه کرد و با ساخت سریال دلنوازان این نگاه را ادامه داد. در هر دوی این سریال‌ها سهیلی‌زاده نشان داد که اگر جوانان به خطا می‌روند، خانواده‌های آنان بی‌تقصیر نیستند. در سریال فاصله‌ها باز هم جوانان محور هستند. یکی از این جوان‌ها سعید نام دارد که استخری نقش او را بازی می‌کند. ساسان دوست اوست که ایفاگر نقش او شاهرخ‌شاهی است و در این وسط یک دختر هم هست که آیدا نام دارد و بهاره افشاری این نقش را بازی می‌کند. بهاره افشاری همان بازیگری است که با بازی در نقش شیطان در سریال «او یک فرشته بود» به شهرت رسید. او این روزها فیلم «تسویه حساب» را بر پرده سینماها دارد.

دانیال حکیمی که در ترانه مادری نقش منفی را به عهده داشت در سریال فاصله‌ها نقش مرد مذهبی و خوش‌نامی را بازی می‌کند که محسن کریمی نام دارد و یک برادر دارد که به حاج رضا معروف است و رضا توکلی نقش او را بازی می‌کند.

● اشتباه پدران، ناسازگاری پسران

در خلاصه داستان فاصله‌ها چنین آمده است: محسن کریمی (۴۸ ساله) فردی مذهبی و خوشنام در محل و مورد اعتماد همگان و محل رجوع اهالی برای حل مشکلاتشان است. او متوجه سستی ایمان پسرش، سعید در نماز و تکالیف شرعی شده و راه چاره‌ای می‌جوید. اما یک حادثه باعث می‌شود محسن متوجه فاصله زیادی شود که میان نگاه او به زندگی و ارزش‌هایش با نگاه سعید وجود دارد.

سعید با اتومبیل پدر تصادف می‌کند. پدر متوجه می‌شود دختری ناشناس پشت فرمان بوده و جوانی به نام ساسان هم آنها را همراهی می‌کرده است. ساسان کسی است که پدر مدت‌ها قبل مراوده با او را برای سعید منع کرده است. پرس و جو و کنجکاوی پدر با مقاومت سعید روبه‌رو می‌شود. سعید روش پدر برای همسریابی، وسواس‌هایش برای احتراز از ساسان و نهایتا نگاهش به کسب درآمد و حلال و حرام کردن‌هایش را قبول ندارد و مورد تردید قرار می‌دهد.

پس از آن محسن متوجه می‌شود پولی که سعید از او گرفته نزد ساسان است و سعید در قبالش ماهانه سود دریافت می‌کند. سعید که جوانی سرگشته اما مدعی و طلبکار است، مدتی قبل برای اثبات توانایی خود و کسب استقلال از پدر، مقداری پول را به عنوان قرض از او گرفته اما به جای سرمایه‌گذاری در محل مورد نظر آن را به ساسان داده است. ساسان هم آن را در شرکتی هرمی سرمایه‌گذاری کرده است.

مخالفت پدر با رفتار سعید و تلاشش برای اصلاح رفتار او بی‌نتیجه می‌ماند. سعید به جای پیش گرفتن راه درست با لجبازی تصمیم به تسویه طلب پدر می‌گیرد و به کمک دوست دیگرش، علی، مقداری وام می‌گیرد و به پدرش می‌دهد. رابطه پدر و پسر بیش از پیش تیره می‌شود. سعید که انگیزه‌ای به ادامه تحصیل ندارد، درس را رها می‌کند و در رستوران یکی از بستگان دور مشغول به کار می‌شود.

محسن برادر بزرگ‌تری به نام حاج‌رضا دارد. رضا دو فرزند پسر و دختر دارد و برعکس محسن رابطه خوبی با آنها برقرار کرده و موفق شده با رابطه‌ای عاطفی، منطقی، آنها را از لغزش و خطا دور کند. آنها هم بدون پنهانکاری همه مشکلاتشان را با پدر و مادر خود در میان می‌گذارند و در کار و تحصیل هم موفق بوده‌اند. رضا، اشتباهات محسن را در ارتباط با فرزندانش عامل اصلی سوءتفاهم و انحراف آنها می‌داند، چرا که محسن، فقط به فکر تامین معاش فرزندانش بوده و از تربیت و رابطه عاطفی با آنها غافل بوده است.

فرهاد (شوهرخواهر محسن ـ حسن جوهرچی) از زندان آزاد می‌شود. فرهاد دوست صمیمی محسن بوده که پس از جنگ رو به کارهای اقتصادی آورده و در یک سوءاستفاده مالی لغزیده و کارش به زندان کشیده است. محسن در کشف ماجرای سوءاستفاده نقش اصلی را داشته و به همین دلیل فرهاد کینه او را به دل گرفته است. اکنون فرهاد بعد از آزادی از زندان در جستجوی کار است و با احساس عقب‌ماندن در زندگی بار دیگر در آستانه سقوط و سوءاستفاده قرار می‌گیرد.

سعید در رستوران با دختری به نام آیدا آشنا می‌شود. مدتی می‌گذرد تا محسن متوجه ترک‌تحصیل او و کار کردن در رستوران و دروغ‌هایش می‌شود. جای انکار برای سعید باقی نمانده، سعید علاقه به آیدا و تصمیمش برای ازدواج با او را هم به بقیه مشکلاتش اضافه می‌کند. تحقیق پدر نشان از عدم سلامت خانوادگی آیدا می‌دهد. سعید باز هم متفاوت از پدر فکر می‌کند اما نهایتا ضربه‌ای که سعید از کشف ماجرای دوستی همزمان آیدا با ساسان می‌خورد، شوک تکان‌دهنده‌ای است که او را به خود می‌آورد. سعید در آستانه سقوط توسط پدرش نجات پیدا می‌کند.امین عابدی، تدوین سریال فاصله‌ها را همزمان با تصویربرداری آغاز کرده و موسی آرمان‌پور قرار است برای آن موسیقی بسازد. از عوامل سازنده این سریال می‌توان به

▪ تهیه‌کننده: محمدرضا شجاعی،

▪ تصویربردار: سهیل نوروزی،

▪ طراح صحنه و لباس: فرهاد عزیزی‌فرد،

▪ طراح گریم: محمد قومی،

▪ صدابردار: مهدی آزادی،

▪ برنامه‌ریز: محمد حمزه‌ای،

▪ دیگر بازیگران: مریم کاویانی، روشنک گرامی، حمید شریف‌زاده، احمد قاسمی، نوید قنبریان و... اشاره کرد.

طاهره آشیانی