رضا رشیدپور: دومین محبوبِ حذف  شده

اول بار با انتشار تصاویر ناباورانه و متفاوت رضا رشیدپور بود که گفته شد شاید او هم قرار شده که به راه عادل فرستاده شود. آن روز که آن عکس ها رسانه ای شد، چهل روزی می شد که رشیدپور روی آنتن نرفته بود؛ با این حال در آن اولین چله هنوز کسی به این فکر نیفتاده بود که شاید رشیدپور و حالا خورشیدش از این پس دیگر امکان ادامه راه در شبکه سه را نداشته باشند.

ظاهرا از این پس باید دکور ها و دیگر یادبود های برنامه های، زمانی محبوب، صداوسیما و به خصوص شبکه سه را در اوراق فروشی ها و سمساری ها، شاید هم هندوانه فروشی ها، سراغ گرفت؛ روندی که از زمان تغییر مدیریت شبکه سه آغاز شده و این روز ها به نظر می آید که این سیاست به بار نشسته و گل داده و وقت خوشه چینی مدیران فرا رسیده است.

فلاش بک

زمانی که کاربر کنجکاو و خوش ذوق فضای مجازی میز آشنای عادل فردوسی پور در برنامه نود را در یک هندوانه فروشی پایین شهری دید و با انتشار این جگر زلیخا دل جماعتی را که بیست سال پای عادل و برنامه اش نشسته بودند، به آتش کشید، خیلی ها این کفران نعمت را یک اتفاق منحصربه فرد دانستند که نشان از بازی قدرت در شبکه سه داشت.

نبردی بی برنده که دل هر آن کسی را که سیاست باز نبود، به درد می آورد و برای همین نیز به نظر می آمد که تنها یک بار خواهد بود، برای همیشه، تا همیشه. اما کسانی که به هر دلیلی گذرشان به استودیوی کوچک برنامه حالا خورشید در ملاصدرا افتاده، حکایت می کنند که این داستان در مورد این برنامه هم مکرر در مکرر شده است؛ پنداری این قصه سر دراز دارد و ظاهرا دکور ها و صندلی ها و میز های بی پایه بیشتری را از این پس در کهنه فروشی های این شهر خاکستری خواهیم دید -که گویا کشتیبان را سیاستی دیگر آمده است!

استراحت طولانی

اول بار با انتشار تصاویر ناباورانه و متفاوت رضا رشیدپور بود که گفته شد شاید او هم قرار شده که به راه عادل فرستاده شود. آن روز که آن عکس ها رسانه ای شد، چهل روزی می شد که رشیدپور روی آنتن نرفته بود؛ با این حال در آن اولین چله هنوز کسی به این فکر نیفتاده بود که شاید رشیدپور و حالا خورشیدش از این پس دیگر امکان ادامه راه در شبکه سه را نداشته باشند.

هر چه باشد، فارغ از بدقلقی های گاه به گاه رشیدپور، عده ای معتقدند که او یکی از امتیاز های انگشت شمار تلویزیون رسمی ایران بود. بعد از آن چهل روز دوری، اما دومینوی رخداد ها جدایی را دم به دم محتمل تر کرد. رشیدپور هوس فیلمسازی به سرش زد. تلویزیون هم از آغاز برنامه ای به نام «سلام صبح بخیر» خبر داد که قرار است تا پایان تیرماه صبح ها پخش شود؛ در ساعاتی که برای مدتی طولانی در اختیار حالا خورشید بود.

البته در آن روز های اول اعلام شد که سلام صبح بخیر جایگزین حالا خورشید نخواهد بود و زمانی که رشیدپور دوران استراحتش را به پایان برساند، به باکس زمانی دیگری منتقل خواهد شد؛ اما وقتی رشیدپور در واکنشی غیرمستقیم از دلتنگی اش برای حالا خورشید نوشت، معلوم شد که ظاهرا در پشت پرده خبر هایی است و صدای سازش هم فردا ها شنیده خواهد شد!

دیروز یکی از روزنامه نگاران در توییتی پرواکنش ضمن انتشار تصاویری از استودیوی برنامه حالا خورشید، از جمع شدن دکور و تخلیه استودیوی این برنامه گفت. تصاویری دلگیرکننده از فضایی که زمانی نه چندان دور نبض زندگی در آن جا می تپید؛ اما در این چند وقت تبدیل شده به ویرانه ای مرده، درب وداغان و خاک گرفته.

بازی قدرت

همه ساله بعد از تولید یک سری از حالا خورشید، دکور و صحنه برنامه دست نخورده باقی می ماند تا چند ماه بعد که بیایند و دستی بر سرش بکشند و کار را ادامه دهند. امسال، اما شنیده می شود که دستور رسیده استودیو تخلیه و دکور برنامه جمع شود که این اتفاق افتاده و حالا استودیوی حالا خورشید انبار ویرانه ای است که تصاویرش را می بینید. در این که چرا کار به این جا رسید، حرف وحدیث های زیادی وجود دارد.

بسیاری گفته اند که مشکلات موجود بیشتر سر این بوده که مدیران شبکه در پی این بودند که حالا خورشید در تمام جزییات، مجری خواسته ها و سیاست های صداوسیما باشد؛ اما رضا رشیدپور به واسطه روابطی که داشت، اعتمادی که مردم به او داشتند و اعتماد به نفسی که سال ها برنامه سازی موفق به او تزریق کرده بود، نمی خواست زیر بار فشار های مدیران شبکه برود. این اصلی ترین دلیل شکرآب شدن رابطه رشیدپور با مدیران شبکه ٣ بود.

شنیده ها حاکی از این است که ارتباطات رضا رشیدپور با دولت و وزرا و حتی چهره های موثر اصولگرایان، مدیران تلویزیون را خوش نمی آمد. درواقع مدیران شبکه از این که رشیدپور بار ها و بار ها بدون رعایت پروتکل های ارتباطی و تشریفاتی صداوسیما دست به هماهنگی گفتگو با مسئولانی، چون آذری جهرمی، محسن رضایی، سردار سلیمانی، زنگنه، شریعتمداری، محسن هاشمی و... زد و آن ها را پای میز پاسخگویی کشاند، برآشفته بودند و می خواستند تعیین کننده روش و منش برنامه در ارتباط با چهره های سیاسی آنان باشند؛ انتظاری که یکی از اولین اختلافات علنی شده عادل فردوسی پور با تلویزیون را هم رقم زد -وقتی گفت وگوی نوروزی دکتر ظریف از کنداکتور بیرون ماند! زیر پاگذاشتن و نادیده گرفتن زاویه ای که در تمام این سال ها صداوسیما با دولت داشته، دیگر اتهام رشیدپور است.

او در قبول دعوت از میهمانان سفارشی مدیران هم ناخن خشک بود و به راحتی زیر بار نمی رفت و چنین شد که حالا خورشید به پایان راه رسیده است. فرجامی که به گفته یکی از عوامل برنامه حالا خورشید که نمی خواهد، نامش ذکر شود «به این دلیل بود که حالا خورشید مردم محور و مردم پسند بود و برنامه های دیگر ازجمله همین برنامه جایگزین مدیرمحور و مدیرپسند هستند».

تنبیه

تاکنون بار ها و بار ها قرار بود حالا خورشید متوقف شود، اما امداد های غیبی مانع از این امر شده بودند. جدی ترین مورد اختلاف زمانی بود که بعد از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی فرزند آن مرحوم دعوت شد که تبعات زیادی تاحد زمزمه های تعطیلی برنامه داشت. بعد از آن فشار ها روی رشیدپور زیاد بود و چندین بار هم چوب خودسری اش را خورد، حتی در مورد میهمانانی که چهره های سیاسی هم نبودند؛ مثلا در برنامه ای که قرار بود با عباس قانع باشد، جلوی ورود قانع گرفته شد. گزارشگری که بعد از خروج عادل به فهرست گزارشگران افزوده شد تا معلوم شود مخالفت با حضورش به خاطر مخالفت با رشیدپور بوده.

در مورد آرش و مسیح هم این اتفاق افتاد و با حضور آن ها در برنامه موافقت نشد و البته آن ها چندی بعد در برنامه تحویل سال احسان علیخانی حضور یافتند تا حساب کار دست رشیدپور بیاید که البته گفته می شد خودش هم این اواخر سرد شده و دیگر حال وحوصله سروکله زدن با مدیران شبکه را نداشت و به سیاق قهرمانان کیمیایی «بدش نمی آید کلکش یه جور خوبی کنده بشه»!

فینال

حالا دیگر نشانی از حالا خورشید در تلویزیون نیست و این برنامه نیز به دیگر برنامه های متوقف شده شبکه پیوسته است. شنیده می شود به این زودی ها برنامه فوتبال ۱۲۰ هم احتمالا تعطیل خواهد شد! تغییر و تحولاتی که گفته می شود بیشتر به دلیل نزدیک شدن به ایام انتخابات است و مدیران در تلاشند تا از همین الان ترکیب تلویزیون را در آن روز ها چیده و در روز های حساس انتخابات از هر دردسری اجتناب کنند. حالا علاقه مندان جمع آوری خاطرات و یادبود هایی از برنامه های محبوب می توانند سمساری ها را زیر پا گذارند تا تکه ای از دکور های این برنامه ها را صاحب شوند! اما این که تکلیف برنامه سازان و مجری هایی که عمرشان را گذاشتند تا این برنامه ها محبوب و تناور شوند، چه می شود، داستانی است دیگر!