حسین محب اهری و عشق اول و آخرش + زندگینامه

بهزاد فراهانی با بیان خاطراتش از حسین محب اهری، تاکید می کند او بازیگری قدرتمند بود که حضورش برای همه یک سرمایه و برکت به شمار می آمد؛ هنرمندی که هیچ چیز را به نفع خودش مصادره نمی کرد.

درگذشت حسین محب اهری، بازیگر پیشکسوت، موجی از اندوه را در اهالی تئاتر، سینما و تلویزیون را برانگیخته است. عشق به بازیگری، خوش مشربی، تعهد کاری و ... از جمله ویژگی هایی هستند که دوستان و همکاران این بازیگر درگذشته برآنها تاکید می کنند.

در همین رابطه، پای صحبت های بهزاد فراهانی، رضا فیاضی و محمد کدخدایی نشسته و از نگاه آنان به کارنامه هنری و شخصیت حرفه ای حسین محب اهری نگاهی انداخته ایم.

زیرک و ظریف بود

بهزاد فراهانی درباره دوستی و هم نشینی خود با حسین محب اهری می گوید: «من و حسین همسایه یکدیگر بودیم و هماورد بازی شبانه من در شطرنج بود. در تئاتر و سینما، بازیگر قدرتمندی بود که کار با کودکان را خوب می شناخت و روی صحنه برای خودش تناوری بود. محب اهری عاشق کارش بود»

او با اشاره به همکاری اش با حسین محب اهری در خانه تئاتر می افزاید: «زمانی هم که عضو هیئت مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر بود، حضورش برای من یک سرمایه و یک برکت به شمار می آمد؛ اول اینکه موشکافی هایی فوق العاده ظریف و زیرکانه داشت و دوم اینکه هیچ چیز را به نفع خودش مصادره نمی کرد. از نقطه صفر به سمت کار یورش می برد و در واقع هم کار می کرد، هم پیکار.»

فراهانی با تاسف می گوید: «متاسفانه نتوانستیم در زمینه تئاتر باهم کار مشترکی را داشته باشیم اما در چند فیلم کنار یکدیگر بودیم.»

همیشه لبخند بر لب داشت

رضا فیاضی، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون هم که سابقه رفاقت دیرینه با این هنرمند پیشکسوت را دارد، می گوید: «او تا آخرین لحظه زندگی اش کار کرد و هیچگاه لبخند از لبش برچیده نشد، چون بازیگری عشق اول آخرش بود، چقدر خوب است انسان این طور باشد و بتواند با مرگ مبارزه کند.»

او ادامه می دهد: «خوش به حال کسی که این طور زندگی کند. ماشاالله او خیلی خوب بود و انرژی بسیاری داشت، همه هنرمندان نیز او را دوست داشتند و حتی به خاطر زندگی پرتلاطمی که داشت همه علاقه مند بودند تا با او کار کنند، به خصوص مریم کاظمی که دوست مشترک ماست و باهم کارهای زیادی کرده ایم.»

این کارگردان و بازیگر تئاتر بیان می کند: «خاطرات عجیب و غریبی از او دارم، همسرش او را خیلی دوست داشت و متاسفانه شرایط زندگی باعث شد از هم جدا بشوند ولی دل هایشان از هم جدا نشد و شاهد بودم که تا آخرین روزها نیز در کنار هم بودند.»

خلاقیت و نبوغ بازیگری اش بی نظیر بود

یکی از پررنگ ترین و شیرین ترین خاطراتی که بیننده های تلویزیون از مرحوم حسین محب اهری دارند، سریال «ق مثل قلقلک» یا «درس شیرین ریاضی» یا همان مبصر چهار ساله بود. محمد کدخدایی، بازیگر نقش مبصر با یادآوری خاطرات گذشته می گوید: «مرحوم محب اهری از همان ابتدای آشنایی که با ایشان داشتم، ایده های بسیار خوبی داشتند و در خلاقیت نمایشی شان هیچ شکی نبود. هر کسی که با ایشان کار کرده با این ویژگی ها و نبوغ شان در زمینه کار هنری آشنا است و این خصوصیات به او نیز منتقل می شود.»

این بازیگر ادامه می دهد: «آشنایی من با مرحوم محب اهری از سال ۶۱ شروع شد تا این که سال ۶۹ سریال «ق مثل قلقلک» را با هم کار کردیم. این سریال به لطف خدا مقبول چشمان زیبای بینندگان افتاد و به دلشان نشست. به همین دلیل این سریال در دهه هفتاد هم ادامه پیدا کرد و سال ۹۱ هم سری جدید آن ساخته شد و در همه مناسبت هایی که مربوط به مدرسه می شد، مثل روز معلم و یا بازگشایی مدارس از شبکه آموزش پخش می شد. امروز صبح هم که خبر درگذشت مرحوم محب اهری منتشر شد همه شبکه ها اقدام به پخش سری جدید آن کردند.»

کدخدایی در پایان درباره روحیه بالا و عشق به کار حسین محب اهری توضیح می دهد: «همه کسانی که در این وادی هستند عاشق کارشان هستند اما ایشان از همه یک سر و گردن بالاتر بود. به نظر زنده ماندن ایشان در دهه آخر زندگی شان تنها به خاطر عشق به کار و امید و روحیه بالایی بود که داشتند.»

بیوگرافی حسین محب اهری

حسین محب اهری متولد سال ۱۳۳۰ در تهران و فارغ التحصیل رشته ادبیات فارسی از مدرسهٔ عالی ادبیات و زبان های خارجی بود. از سال ۱۳۵۰ به عکاسی تجربی و بازی در تئاتر پرداخت؛ در سال ۱۳۵۴ یک دوره آموزش بازیگری را در کارگاه نمایش زیر نظر آربی اوانسیان گذراند و با ایفای نقش کوچکی در فیلم «رابطه» به کارگردانی پوران درخشنده وارد سینما شد.او طی این سال ها در فیلم های زیادی به ایفای نقش پرداخته که از آن جمله می توان به «محموله»، «سفر جادویی»، «دو فیلم با یک بلیت»، «همسر»، «من زمین را دوست دارم»، «روز فرشته»، «روز واقعه»، «کاکادو»، «وقتی همه خوابیم»، «خوابم می آد»، «فرزند چهارم»، «ساکن طبقه وسط»، «قشنگ و فرنگ»، «سه بیگانه» و… اشاره کرد.

محب اهری همچین در مجموعه های تلویزیونی متعددی همچون «محله برو بیا»، «سربداران»، «محله بهداشت»، «بوعلی سینا»، «باجناق ها»، «مختارنامه»، «تبریز در مه»، «پایتخت ۲»، «خوب، بد، زشت»، «دردسرهای عظیم ۲»، «معمای شاه»، «بیمار استاندارد»، «علی البدل»، «شب عید» و… به ایفای نقش پرداخته است.