چگونه ذهنی خلاق تر داشته باشیم

نگاهی به برنامه «ذهن برتر» شبکه آموزش

همه دوست داریم حافظه قوی و ذهن خلاق داشته باشیم و به دنبال راهکارهایی برای تقویت و پرورش قوای ذهنی خود هستیم تا در زندگی فردی و حرفه‌ای از آن بهره‌مند شویم.

ذهن خلاق و هوشمند قطعا ابزار مهمی برای موفقیت‌های ما در مراحل زندگی است که البته این نعمت به تربیت و آموزش نیاز دارد.

واحد آموزش عمومی شبکه آموزش بنا به رسالت رسانه‌ای خود برنامه‌ای را به نام «ذهن برتر» در همین جهت تدارک دیده که قرار است روش‌ها و تکنیک‌هایی را که باعث تقویت ذهن می‌شود به مخاطبان خود آموزش دهد.

بدیهی است ساختار اصلی این برنامه ماهیتی روان‌شناختی داشته و مغز و ذهن را از حیث رفتاری و البته عملکرد فیزیکی مورد بررسی قرار می‌دهد.

شاید هیچ پدیده‌ای در جهان علمی به اندازه خود مغز انسان پیچیدگی‌های دشوار نداشته باشد و با این‌که تمام مصنوعات بشری و تکنولوژی‌های نوین محصول کارکردهای همین مغز است، اما همچنان این عضو مهم انسانی ناشناخته مانده است.

بیشتر دانشمندان و روان‌شناسان معتقدند انسان‌ها از کمترین درصد عملکرد مغز خود استفاده می‌کنند و اگر بیاموزند چگونه از ذهن خود بهره‌برداری کنند به پیشرفت‌های فردی و علمی زیادی دست خواهند یافت.

برنامه ذهن برتر به مخاطبان خود می‌آموزد انرژی‌های منفی و مثبت خود را بشناسند و با تاثیر آن بر مغز آشنا شوند.

واقعیت این است که ما می‌توانیم با تربیت درست و علمی ذهنی خود، بسیاری از گره‌های علمی را بگشاییم و در حل مسائل زندگی موفق باشیم. انسان‌های موفق و خلاق موجوداتی غیرعادی و خارق‌العاده نیستند، بلکه آموخته‌اند چگونه از ذهن خود استفاده و قوای ذهنی خود را در جهت حل مسائل خویش متمرکز و هدایت کنند.

برنامه ذهن برتر تلاش کرده با دعوت از کارشناسان خبره که سابقه تجربه، تدریس، آموزش تقویت ذهن و حافظه برتر را دارند اطلاعات و دانش لازم را در این زمینه در اختیار مخاطبان برنامه قرار داده تا آنها با انتخاب مسیر درست در زندگی به خلاقیت، شکوفایی و آرامش دست یابند.

ذهن برتر تلاش می‌کند با حضور کارشناسان آگاه این شیوه‌ها و روش‌های تقویت قوای ذهنی را در اختیار بینندگان قرار دهد و دست‌کم به آنها بیاموزد ثروت و سرمایه بزرگی در وجودشان نهفته است.

سرمایه‌ای که به دلیل عدم کاربری درست گاه دچار زوال و بیهودگی شده و انرژی بزرگی را به دلیل این بی‌اطلاعی از دست می‌دهیم.

سرمایه‌هایی که همیشه در اختیار انسان بوده و هر چقدر از آن بیشتر استفاده کند بارورتر شده و بر ارزش آن افزوده می‌شود.

شاید بسیاری از افراد امکانات خاص برای پیشرفت نداشته باشند، اما با درک درست از توانمندی‌های ذهنی خود می‌توانند این خلأها را جبران کنند و به موفقیت‌های بزرگی دست یابند.

مهم‌تر از همه این که حتی ممکن است ما همه امکانات و سرمایه‌های مادی برای پیشرفت حرفه‌ای را داشته باشیم، اما چون درست از قوای ذهنی خود استفاده نمی‌کنیم نمی‌توانیم از این امکانات در جهت خودشکوفایی و پیشرفت جامعه بهره بگیریم.

برنامه ذهن برتر تلاش می‌کند راهکارهای استفاده از ظرفیت‌های وجودی و ذهنی را یاد بدهد تا به خودشکوفایی برسیم.

این برنامه را می‌توان مصداق و نمونه بارزی از کارکردهای اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی عمومی توسط تلویزیون دانست.

برنامه‌ای که ثابت می‌کند تلویزیون یک ابزار سرگرمی و تفنن صرف نیست و می‌تواند در اعتلای فردی و اجتماعی افراد موثر باشد.

اگرچه این برنامه برای همه طیف‌های سنی و اقشار اجتماعی کاربردهای خاص دارد، اما بیش از همه به دانش‌آموزان و دانشجویان کمک می‌کند از قوای ذهنی خود استفاده کنند و در زندگی علمی و تحصیلی خود موفق‌تر باشند.

یکی از ویژگی‌های این برنامه که می تواند آمار مخاطبانش را بالا ببرد زبان قابل فهم برای بیان مسائل علمی در کنار جذابیت‌های رسانه‌ای است تا آن را از یک برنامه خشک علمی رها کند.

این ویژگی در برنامه ذهن برتر موجب شده تا از حیث رسانه‌ای و روا‌ن‌شناسی مخاطب نیز به جذابیت‌های برنامه افزوده شود و تماشای آن برای مخاطب در عین مفید بودن سرگرم‌کننده نیز باشد.

اتفاقا اگر برنامه‌های علمی سیما با چاشنی سرگرمی همراه شوند تاثیرات آموزشی ـ تربیتی آن بر مخاطبان نیز بیشتر خواهد شد.

برنامه ذهن برتر را می‌توانید سه‌شنبه‌ها ساعت ۲۲:۲۰ از شبکه آموزش سیما ببینید و با تماشای آن ضمن آشنایی با مغز و کارکردهای آن به شناخت بیشتری درباره کارکردهای ذهنی خود برسید و بیاموزید که چگونه ذهنی خلاق‌تر داشته باشید.

سیدرضا صائمی