ما دو نفر چگونه پولدار شدیم

ماجرای ثروتمند شدن سوزان والویوس و میشل مارسینیاک

شاید شما هم مثل خیلی‌های دیگر، هر از گاه، از کار و زحمت شبانه‌روزی خودتان خسته شده باشید و از خودتان سوال کرده باشید که پس من کی پولدار می‌شوم؟ چطوری می‌توانم درآمدم را بیشتر کنم؟ مشهورترین ثروتمندان دنیا در پاسخ به این سوال شما می‌گویند: «گاهی بهترین ایده‌های تجاری، درست جلوی چشمتان هستند و شما تنها باید با چشمانی گشاده و نگاهی نافذ، آنها را شناسایی کنید و به سوی آنها گام بردارید.»...

سوزان والویوس و میشل مارسینیاک، ۲زن بسکتبالیست بودند که در دنیای بسکتبال حرفه‌ای به عنوان مربی فعالیت می‌کردند و یک روز ناگهان متوجه شدند که پارچه لباس ورزشکاران حرفه‌ای می‌تواند برای ملحفه‌ها و کالای خواب ورزشکاران هم استفاده شود تا ورزشکاران راحت‌تر به استراحت بپردازند. خواندن زندگی‌نامه آنها و روند پولدار شدنشان خالی از لطف نیست.

سوزان والویوس فارغ‌التحصیل سال ۱۹۸۶ میلادی از دانشگاه ویرجینیا است و به مدت ۲۱ سال مربی حرفه‌ای تیم‌های مطرح بسکتبال آمریکا بوده است. او کار خود را از کمک‌مربی‌گری تیم بسکتبال دانشگاه بردلی شروع کرد و سپس به عنوان جوان‌ترین سرمربی اتحادیه بسکتبال ویرجینیا استخدام شد. بعد از مدتی هم سر مربی تیم بسکتبال دانشگاه ویرجینای غربی شد. در سال ۲۰۰۲ میلادی او توانست عنوان بهترین مربی سال را از آن خود کند.

میشل مارسینیاک که فارغ‌التحصیل دانشگاه تنسی است نیز در سال ۱۹۹۶ میلادی به تیم ملی پیوست و در بازی WNBA شرکت کرد. او از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ میلادی کمک‌مربی تیم بسکتبال دانشگاه کارولینای جنوبی بود. شیکس، اولین شرکت تولیدکننده ملحفه‌های مخصوص برای ورزشکاران، توسط این ۲خانم به ثبت رسید. الیاف پارچه‌های این شرکت مثل فتیله رطوبت را به خود می‌گیرد و حرارت را منتقل می‌کند. ماجرا از آنجا شروع شد که خانم والویوس، سرمربی و خانم مارسینیاک، کمک مربی تیم بسکتبال بانوان دانشگاه کارولینای جنوبی بودند. در آگوست سال ۲۰۰۷ میلادی، بعد از یک روز پر کار تابستانی در اردوی آماده‌سازی تیم‌شان، هنگامی که برای استراحت حاضر می‌شدند، خانم والویوس به همکارش گفت که هنگام بازی در لباس‌هایش احساس بسیار خوب و راحتی دارد و به نظرش بد نیست که این جنس پارچه در ملحفه‌های رختخواب هم استفاده شود. خانم مارسینیاک این ایده را پذیرفت و ثبت شرکت «شیکس» به همین راحتی کلید خورد.

خانم والویوس می‌گوید: «در گذشته کسی فکر نمی‌کرد بتوان لباس ورزشکار‌ها را از جنسی جز کتان تهیه کرد اما اکنون ورزشکاران لباس‌هایی از پارچه‌های با کیفیت و کارایی بالا به تن می‌کنند. پارچه لباس ورزشکاران نفس می‌کشد، نرم است و حرارت و رطوبت تن را می‌گیرد. پس مسلما استفاده از این جنس در پارچه‌های کالاهای خواب ورزشکاران و حتی افراد معمولی هم بسیار سودمند خواهد بود.»

آنها به این نتیجه رسیدند که تنها ایده چنین تجارت جدیدی نمی‌تواند آنها را به اهداف‌شان برساند. بنابراین در دوره‌های آموزشی مدرسه بین‌المللی تجارت کارولینای جنوبی ثبت‌نام کردند و ایده خود را با آموخته‌های جدیدشان تطبیق دادند؛ بازار کار را بررسی کردند و مطالعه گسترده‌ای را برای اجرا و پیشبرد طرحشان به انجام رساندند. سپس از مربی‌گری کناره‌گیری کردند تا بر تجارت جدیدشان تمرکز داشته باشند. به تدریج با استفاده از تجارب مربی‌گری و آشنایی با حیطه ورزش و جذب سرمایه‌گذاران توانستند شرکت مورد نظرشان را تاسیس کنند و با صبر و درس گرفتن از مشکلات و ثابت قدم بودن در مسیر موفقیت، به شرکت موفقی که امروز دارند، رسیدند.

شیکس همیشه سعی داشته به جای ملحفه‌های پنبه‌ای قدیمی، ملحفه‌هایی سالم و راحت را به ورزشکارن عرضه کند. مدیران این شرکت وعده داده‌اند که برای ارتقای کیفیت نسل بعدی محصولات‌شان قصد دارند بهترین نیروهای متخصص را به موسسه تولیدی خود جذب کنند.

این ۲ زن، جذب سرمایه‌گذاران و طراحان و متخصصان را مانند چیدمان بازیکن‌های یک تیم مشهور می‌دانند؛ با این تفاوت که آنها به جای بازیکن، کالای خواب مخصوص ورزشکاران حرفه‌ای را می‌فروشند، نه بازیکنان را.

از محصولات این شرکت با عنوان تحولی عظیم در تولید کالاهای ورزشی یاد می‌شود که استفاده از آنها به ورزشکاران کمک کرده تا طی بازی عملکرد بهتری داشته باشند و در نتیجه، نتایج بهتری کسب کنند.

در حال حاضر، شیکس یک شرکت شناخته‌شده با تجارتی چند میلیون دلاری است که مجله اقتصادی فوربز، عنوان «قوی‌ترین موسسان تجاری» را به موسسانش داده است.

یاسمین ثریا