رمز و رازهای موفقیت از زبان دکتر سیدا

وارد دفتر کار دکتر سیدا که می شوی در نگاه اول, انبوه تقدیرنامه ها توجه تو را به خود جلب می کند شاید تصور کنی رسیدن به جایگاهی که مرد برتر حافظه ایران صدایت کنند, نیازمند داشتن حافظه ای استثنایی با یک ضریب هوشی خیشلی بالاست

وارد دفتر کار دکتر سیدا که می‌شوی در نگاه اول، انبوه تقدیرنامه‌ها توجه تو را به خود جلب می‌کند. شاید تصور کنی رسیدن به جایگاهی که مرد برتر حافظه ایران صدایت کنند، نیازمند داشتن حافظه‌ای استثنایی با یک ضریب هوشی خیشلی بالاست، اما گفت‌وگو با دکتر تمام گره‌های ذهنمان را در این مورد باز کرد. دکتر سیدا با رویی خوش و لبخندی دلنشین، با زبانی که برای هر کسی قابل درک است، برایمان از داستان زندگی‌اش گفت تا شما هم یادتان بماند و باورتان شود هیچ چیزی غیرممکن نیست.

● از دیالیز پدر تا مسیر نابغه شدن

موفقیت من داستان جالبی دارد که به بیماری پدرم برمی‌گردد. من در مهاباد متولد شدم. پدرم در آن دوره زمانی در مهاباد دیالیز می‌شد و چون در شهر ما تنها ۲ دستگاه دیالیز وجود داشت اگر یکی از این دستگاه‌ها دچار اشکال می‌شد برای بیماران مشکل به وجود می‌آمد و به‌ناچار بیماران را به نوبت برای دیالیز به ارومیه می‌فرستادند. زمانی که پدر من در مهاباد دیالیز می‌شد من کنارش می‌ماندم و حین دیالیز مراقبش بودم اما داستان در ارومیه کمی متفاوت‌تر شد. در بیمارستان ارومیه چون تعداد دستگاه‌ها و به دنبال آن تعداد پرسنل بیشتر بود، مجموعه آنجا اجازه ورود همراه بیماران را حین دیالیز نمی‌دادند و به همین دلیل حدود ۴ تا ۵ ساعت، باید این زمان را به تنهایی سر می‌کردم. بیمارستان خارج از شهر بود و برای همین من وارد محدوده شهر شدم و گذرم به یکی از کتابخانه‌ها افتاد. ۲ کتاب توجه مرا به خود جلب کرد؛ کتاب اول «حافظه در روانشناسی» و کتاب دیگر «مانیتیسم شخصی» نام داشت. من در حیاط بیمارستان این دو کتاب را خواندم و از آنجا بود که به بحث حافظه خیلی بیشتر از قبل علاقه‌مند شدم. این کتاب مسیر را به من نشان داد و اینطور نبود که دقیقا بر اساس کتاب‌ها عمل کرده باشم، بلکه من بسیاری از روش‌هایی که در کتاب‌ها بود را به سبک خودم تغییر دادم و تکمیل‌ کردم. بعد از مطالعه این کتاب‌ها دلم می‌خواست نتیجه یافته‌هایم را با همکلاسی‌هایم در میان بگذارم. زمانی که به مدرسه برگشتم چند تکنیکی که از خواندن کتاب‌ها یاد گرفته بودم را با چند نفر از دوستانم در میان گذاشتم. عده‌ای به من خندیدند و اصلا حرف‌هایم را جدی نگرفتند اما ۲ نفر از دوستانم با من همراهی کردند و من با وجود اطلاعات پراکنده و ناقصم در آن دوره زمانی، با آنها اطلاعاتم را به اشتراک می‌گذاشتم. مسیر زندگی من از آن زمان به سرعت تغییر کرد زیرا قدم در راهی گذاشته بودم که دوست داشتم با جدیت و پشتکار زیاد در آن موفق شوم.

● انرژی مثبت و منفی آدم‌ها را حس می‌کنم

علاوه بر مباحث ذهن یکی از موضوعات موردعلاقه من، شخصیت‌شناسی و چهره‌شناسی بود که مطالعات زیادی در این زمینه کرده‌ام. چهره‌شناسی یکی از موضوعاتی است که می‌تواند به هر شخصی کمک کند. من چون به این موضوعات علاقه زیادی داشتم، باعث شد که استعدادم در این زمینه رشد کند.

گاهی‌اوقات که وارد آسانسور می‌شوم، می‌توانم انرژی مثبت و منفی آدم‌هایی که قبل از من وارد آسانسور شده‌اند را حس کنم یا اگر همین حالا چشم‌هایم را ببندم و چند نفر وارد اتاقم شوند، بدون اینکه به آنها نگاهی بیندازم، می‌توانم ویژگی آنها را حدس بزنم. تمام این موضوعات علم است و هرکسی می‌تواند آن را به دست بیاورد و بر این اساس به زندگی شخصی‌اش کمک کند. برای مثال موضوع چهره‌شناسی به شما کمک می‌کند که در انتخاب دوست، همسر و همکارتان دقت کنید تا بعدها باعث پشیمانی‌تان نشود. با داشتن دانش بیشتر در این خصوص می‌توانید زندگی بهتر و موفق‌تری داشته باشید.

● بیل گیتس هم دلش می‌خواهد بیشتر پول داشته باشد

ذات انسان طوری است که در هر مرحله‌ای قرار بگیرد باز هم به دنبال داشتن امکانات بیشتر است. حتی فرد ثروتمندی مانند بیل گیتس هم بر اساس ذات انسانی‌اش دلش می‌خواهد بیشتر از اینها درآمد داشته باشد اما فراموش نکنید که این خواستن‌ها نباید به اندازه‌ای باشد که ایجاد حسرت در شما کند. مهم لذت بردن و احساس خوشبختی در همین لحظه و با همین ویژگی‌هایی است که شما دارید. بعضی آدم‌ها برای خودشان معیارهایی را به وجود می‌آورند که اگر تنها به آن درجه برسند فکر می‌کنند خیلی خوشبخت شده‌اند اما این نوع طرز فکر باعث از دست دادن لحظات حال شماست و مانع لذت بردن شما از چیزهایی می‌شود که در حال حاضر از آن برخوردار هستید.

● من هم شکست خورده‌ام

باید ببینید تعریف‌تان از شکست چیست چون اگر تصور کنید شکست پایان فعالیت‌های شماست قطعا زندگی‌تان مسیر درستی را طی نخواهد کرد. تعریف‌تان از شکست را تغییر دهید و به آن به شکل یک تجربه نگاه کنید و پلی برای رسیدن به مراحل بعدی از آن بسازید. من هم در طول زندگی‌ام با لحظاتی مواجه شده‌ام که کاملا دلسرد شده‌ام اما آن لحظات، راه را برای موفقیت‌های بعدی‌ام هموار کرد و تجربه کافی در اختیارم گذاشت.

● زودتر از دیگران عمل کنید

می‌خواهم رازی را با شما در میان بگذارم و آن این است که وقتی فکری به ذهنتان می‌رسد حتما آن را به مرحله عمل برسانید. این تنها شما نیستید که چنین فکری به ذهنتان رسیده چون در همان زمانی که شما به ایده‌ای فکر می‌کنید شخص دیگری هم به آن ایده فکر کرده است و در این بین شانس با کسی است که زودتر فکر و تصمیمش را به مرحله اجرا بگذارد. این علم است که شما بتوانید ایده‌تان را به عمل بگذارید. رمز موفقیت من هم این بود که توانستم ایده‌هایم را زودتر از دیگران به مرحله اجرا بگذارم در حالی که ممکن است آدم‌های دیگری هم همزمان با من به فکر راه‌های تقویت ذهن و تکنیک‌های بالابردن هوش افتاده باشند اما فقط در مرحله تئوری و ایده باشند.

● از آدم‌های بدبین فاصله بگیرید

اگر ایده‌ای دارید و به یقین می‌دانید که درست است، حتما به فکر به اجرا گذاشتن آن باشید و در این میان سعی کنید با کسانی ایده‌تان را مطرح کنید که به شما دلگرمی بدهند نه اینکه دلسردتان کنند. با جملاتی مثل تو نمی‌توانی و... دلسرد نشوید. نکته مهم دیگر در میان گذاشتن دانش و اطلاعات‌تان با دیگران است. من به شخصه هر آنچه یاد می‌گیرم را به‌سرعت به دیگران منتقل می‌کنم زیرا با این کار به یادگیری خودم بیشتر کمک کرده‌ام و مهم‌تر از همه ترغیب می‌شوم که به دنبال اطلاعات دیگری بروم چون اگر دانشم را به دیگران منتقل نکنم این تصور در من به وجود می‌آید که نیازی به کسب دانش جدید و بیشتر ندارم و پر هستم، اما با در میان گذاشتن اطلاعاتم این شانس را پیدا می‌کنم که بیشتر به دنبال فراگیری دانش‌های جدید باشم. نکته مهم دیگر این است که با انتقال دانش‌تان به دیگران جمعیت بیشتری را تغذیه می‌کنید و تاثیر مثبتی روی جامعه‌تان می‌گذارید. من معتقدم هر فردی به اندازه خودش مسئولیت دارد که کمکی به افراد جامعه‌اش برساند. اینکه در یک جا بنشینید و بگویید به من ربطی ندارد و فقط منتظر خدمات‌رسانی دیگران باشید، نمی‌توانید انتظار موفقیت داشته باشید. هر کار مفیدی که از دست‌تان برمی‌آید، انجام دهید تا راه موفقیت بیشتر از گذشته به رویتان باز شود.