خواب دیدن

خواب دیدن موضوعی است که مدت های طولانی مردم را به خود جذب کرده است

خواب دیدن موضوعی است که مدت‌های طولانی مردم را به خود جذب کرده است. هر چند در گذشته تحقیقات گسترده‌ای در این خصوص انجام نشده است، اما امروزه به عنوان یکی از تحقیقات مهم علمی بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌شود. دلایل گوناگونی برای خواب دیدن مطرح شده است که سه دلیل اصلی به عنوان مهم‌ترین دلایل مطرح شده است:

▪ از منظر زیست‌شناسی

▪ از منظر روان‌شناختی

▪ از منظر روان‌کاوی

در این‌جا یکی از خواب‌های خودم را از سه منظر بررسی می‌کنم. هر سه منظر در گذشته مورد بحث بوده‌اند، اما منظر روان‌کاوی بیش‌ترین جذابیت را برای شخص من داشته است. در انتها من خواهم گفتم که چرا منظر روان‌کاوی ارزشمندتر از سایر جنبه‌ها است.

اخیرا" خوابی با این مضمون دیدم که با پدرم به ماهی‌گیری رفته‌ام. خواب خیلی روشن و واضح بود، به‌طوری‌که حوادث را کاملا" حس می‌کردم. در ابتدا قلاب ماهی‌گیری را آماده کردم، سپس واقعا" ماهی‌گیری کردم و یک ماهی گرفتم. همیشه آرزوی یک هم‌چنین چیزی را داشتم و بالأخره در زندگی واقعی این حادثه روی داد. ممکن است که تشریح رویای من با سه تئوری مطرح شده در فوق کمکی در این راستا باشد که توضیح بدهم چرا من بارها چنین خوابی را دیده‌ام. شاید یکی از مهم‌ترین تحقیقاتی که بر روی سیستم عصبی انجام شد در سال ۱۹۵۳ بوده است. تحقیق در مورد سرعت حرکت چشم بود. سرعت حرکت چشم بالاترین تناوب امواج مغز و خواب دیدن هدف قرار گرفت.

مفهوم هوشمندانه یا معنای واقعی خواب این است که درون‌مان خشم سرکوب شده‌ای را در برابر انجام ندادن کاری همراه داریم.

در این مرحله اولین تئوری که بعدا" در مورد آن خواهم نوشت، شکل گرفت. «منظر زیست‌شناسی» یا فرضیه‌ی مشهور «برانگیختگی - تلفیق». این تحقیقات توسط «Alan Hobson» و «Robert W. McCarley» در سال ۱۹۷۷ انجام شد و نشان دادند که بیش‌تر مشخصه‌های فیزیولوژیکی و روان‌شناختی REM در هنگام خواب وابسته به همان سیستم کنترل فیزیولوژیکی مغز است که بدن و فکر را هنگام از خواب بیدار شدن، فعال می‌کند.

به عبارت دیگر همان گونه که سلول میانی مغز در هنگام خواب و سرعت حرکت چشم‌ها فعالیت دارد، مغز در حال ساختن حسی است تا به‌طور تصادفی رویاهایی را ایجاد نماید. بنابراین وقتی خواب ماهی‌گیری با پدرم را در کنار دریاچه‌ای می‌بینم، در واقع مغزم در حال پردازش آن چیزهایی است که در حالت بیداری داشته‌ام. منطقی هم به نظر می‌رسد چرا که بارها به ماهی‌گیری می‌روم، بنابراین در هنگام خواب چنین خوابی هم می‌بینم!

دومین تئوری از منظر روان‌شناختی، خواب دیدن را بررسی می‌کند. منظر روان‌شناختی مطرح می‌کند که خواب دیدن فرمی از پردازش اطلاعات است که کمک می‌کند تا مردم تجربیات‌شان را غربال، مشکلات‌شان را حل و خلاقانه‌تر فکر کنند. چنین رویاهایی باعث توسعه‌ی زندگی روزانه می‌شوند و فرمی از اندیشه‌امان قبل از خواب خواهند بود.

در مورد خوابی که من دیده‌ام و این تئوری در مورد آن صدق می‌کند این است که مغزم می‌خواست مشکلی را حل کند. در رویای من چگونگی گرفتن یک ماهی مورد سؤال بود. روشن است که کارهایی که در خواب انجام می‌دادم در جهت گرفتن ماهی بود تا مشکل مطرح شده را بتوانم حل کنم. دو موضع بسیار مهم بود: این‌که هیچ ماهی نگیرم یا این‌که در انتهای روز، تعداد زیادی ماهی گرفته باشم. شاید این دلیلی بود که بسیار خواب ماهی‌گیری را می‌دیدم و البته سعی می‌کردم که در خوابم چگونگی تعداد زیادی ماهی گرفتن را حل و فصل کنم.

یکی از قدیمی‌ترین و البته جالب‌ترین تئوری‌ها جنبه‌ی روان‌کاوی یا تئوری «تکمیل آرزو» است. این تئوری توسط Freud که معتقد بود خواب دیدن به شکل نشانه‌هایی از خواسته‌ها و نگرانی‌های سرکوب شده بروز می‌کنند، مطرح شد. نکته‌ی جالبی که در خصوص این تئوری نظرم را به خود جلب کرد این بود که خواب دیدن رابطه‌ی مستقیمی با آرزوهای افراد دارد.

خواب دیدن فرمی از پردازش اطلاعات است که کمک می‌کند تا مردم تجربیات‌شان را غربال، مشکلات‌شان را حل و خلاقانه‌تر فکر کنند.

متأسفانه افراد بر روی محتوی خواب‌شان بیش از فرم خواب‌شان تأکید می‌کنند و همین نکته‌ای است که متضاد با نظر Freud است. چرا که دانشمندان در جستجوی معنای خواب هستند تا منبع آن. از نظر من این تئوری بسیار ارزشمند است چرا که اگر «منبع» مانع دل‌واپسی و نگرانی می‌شود و خواب دیدن تسلی بخش جسم‌تان است، یک چیزی این میانه باعث تفکیک شده است. دلایل خواب من که اشاره‌ای به ماهی‌گیری در کنار دریاچه‌ای را دارد، شاید به این مفهوم باشد که می‌خواهم از برخی تمایلات سرکوب شده رهایی یابم.

گاهی اوقات دلیل این گونه خواب دیدن شاید این باشد که در دوران مدرسه به ماهیگیری نرفته‌ام و همیشه خواسته‌ی درونی‌ام بوده است و به‌صورت رویایی درآمده است.

مفهوم هوشمندانه یا معنای واقعی این خواب این است که درونم خشم سرکوب شده‌ای را در برابر نرفتن به ماهی‌گیری همراه دارم.

اخیرا" تحقیقات تازه‌ای انجام شده که حقیقت فرضیه‌ی Freud را تأیید می‌نماید. Allen Braun از انستیتو ملی Deafness با استفاده از مکان‌نگاری تابش پزیترون، دریافت که اطراف مغز در هنگام خواب و حرکت چشم، فعال‌تر از سایر قسمت‌ها هستند. به‌علاوه قشر جلوی مخ فعالیتی ندارد. بخش‌های زیادی از این تحقیق، تئوری Freud را تأیید می‌کند. بسیاری از مردم در این مورد شک دارند. اما پیشرفت تحقیقات فوق العاده بوده و هر سه تئوری کمکی در زمینه‌ی اکتشافات جدیدی در حوزه‌ی نوپایه‌ی خواب و رویا خواهند بود.

نویسنده: Huffman ,Vernoy , Judith Vernoy

منبع: وب‌گاه freeessays.cc