عشق چیست؟

عشق حسی است که به معنای دوست داشتن فرد یا چیزی است.

عشق؛ احساسی عمیق، علاقه ای لطیف یا جاذبه ای شدید است که محدودیتی در موجودات و مفاهیم ندارد، اما محدودیت در فکر و عملکرد دارد و می تواند در حوزه هایی غیرقابل تصور ظهور کند.
گاهی عشق بیش از اندازه می تواند شکلی تند و سخت و غیرعادی به خود بگیرد که گاه زیان آور و خطرناک است و گاه موجب احساس شادی و خوشبختی می شود.
جمعی از محققان انسان شناس و نژادشناس آمریکایی طول مدت عشق را سه سال قلم داد کردند و معتقدند این حس نهایتاً سه سال دوام دارد. طول مدت عشق دیوانه وار نیز فقط ۷ ماه است و بعد از شدت آن کاسته می شود.
تحقیقات بیان می کنند افراد در دراز مدت کمتر پیش می آید که تا آخر عمر در کنار هم بمانند.
اما در کل عشق باور و احساسی عمیق و لطیفی است که با حس صلح دوستی و انسانیت در تطابق است.
عشق نوعی احساس عمیق و عاطفه در مورد دیگران یا جذابیت بی انتها برای دیگران است.
در واقع عشق را می توان یک احساس ژرف و غیرقابل توصیف انسانی دانست که فرد آن را در یک رابطه دوطرفه با دیگری تقسیم می کند، در واقع عشق نمای خارجی ندارد، بلکه یک احساس عمیق دوستی است.
با این وجود کلمه «عشق» در شرایط مختلف معانی مختلفی را بازگو می کند: علاوه بر عشق رمانتیک که آمیخته ای از احساسات و میل جنسی است، انواع دیگر عشق مانند عشق عرفانی و عشق افلاطونی، عشق مذهبی، عشق به خانواده را نیز می توان متصور شد، در واقع این کلمه را می توان در مورد علاقه به هر چیز دوست داشتنی و فرح بخش، مانند فعالیت های مختلف و انواع غذا به کار برد.
همه چیز درباره عبارتی که لقب پرتکرارترین مطلب جستجو شده در گوگل را گرفت!
جالب است بدانید؛ جمله «عشق چیست؟» به زبان انگلیسی، "What is love"، در سال ۲۰۱۲ میلادی، پرتکرارترین عبارت جستجو شده به این زبان در جستجوگر گوگل بوده است.
معرفی نشانه های عشق واقعی در یک رابطه عاطفی
هر رابطه از چیز های زیادی مانند دوستی، جاذبه جنسی، سازگاری فکری و البته عشق تشکیل شده است. عشق، آن چیزی است که رابطه را قوی و منسجم می کند. برخی از ما گاهی نشانه های عاشق شدن را در خود حس می کنیم.
اما معنی عشق چیست و ویژگی های عشق واقعی کدام اند؟ از کجا باید بفهمیم که واقعا عاشق شده ایم یا نه؟
۱. عشق در نگاه اول درست نیست
در واقع عبارت «عشق در نگاه اول» چندان درست نیست، زیرا عشق چیزی نیست که فورا آن را حس کنیم.
پس آن جاذبه قوی ای که مانند آهنربایی شما را به سمت فردی که تازه دیده اید می کشاند، چیست؟
این حس، شیفتگی و تعامل جنسی است. مادر طبیعت دُز بالایی از شیفتگی را در درون ما قرار داده است تا در ابتدا جذب یکدیگر شویم.
درست است که عشق شامل تعامل جنسی نیز می شود، اما با آن تفاوت دارد، زیرا عشق احساسی است که با گذشت زمان ایجاد می شود.
شهوت در یک لحظه به وجود می آید، اما عشق با گذشت زمان و وقتی ظاهر و باطن فرد مقابل را بهتر شناختید، تکامل می یابد.
۲. رابطه بدون عشق رابطه ای تمام و کمال نیست
ممکن است که از نظر جنسی به شدت جذب شریک زندگی تان شده باشید، اما شیفتگی شما به این معنا نیست که عاشق او هستید. اگر میان شما و شریک زندگی تان احساسات عاشقانه ای شکل نگرفته باشد، وقتی آتش جاذبه های جنسی خاموش شود، از او خسته می شوید.
۳. عشق برای کامل شدن به زمان نیاز دارد
رابطه عاشقانه یک روزه ایجاد نمی شود. رشته های عشق با گذشت زمان به هم بافته می شوند و پیوندی قوی را شکل می دهند. عشق زمانی ریشه می گیرد که شما و شریک زندگی تان افکار، ترس ها، رؤیا ها و امید های مشترکی داشته باشید.
پس به این فرآیند اعتماد کنید و برای رسیدن به عشق عجله نکنید. عاشق شدن زمان بندی خودش را دارد و شما باید به آن احترام بگذارید و عجول نباشید.
۴. آیا فقط یک عشق واقعی وجود دارد؟
گاهی درباره «تنها عشق زندگی» صحبت می کنیم، اما ما انسان ها طوری آفریده شده ایم که می توانیم بار ها عاشق شویم. اگر این ویژگی را نداشتیم هرگز نمی توانستیم پس از شکست عشقی دوران دبیرستان یا از دست دادن شریک زندگی مان پس از جدایی یا مرگ، دوباره خود را بازیابیم.
۵. عشق سخاوتمند است
در رابطه عاشقانه واقعی، بدون هیچ چشم داشتی به طرف مقابل خوبی می کنیم و هرگز حساب این را که چه کسی چه کاری برای دیگری انجام داده، نگه نمی داریم. شاد کردن شریک زندگی مان موجب می شود که خودمان نیز شاد شویم.
۶. همان احساس شریک زندگی مان را داریم
وقتی می بینیم شریک زندگی مان شاد است، ما نیز احساس شادی می کنیم. وقتی می بینیم او ناراحت یا افسرده است، ما هم حس خوبی نداریم و ناراحت هستیم. عشق موجب می شود که با حالت روحی و احساسی طرف مقابل، حس همدلی داشته باشیم.
۷. عشق به معنی سازش است
وقتی عاشق کسی هستیم، مشتاقانه سازش می کنیم تا نیاز ها یا خواسته های او را برآورده کنیم؛ اما برای این کار نیاز ها و خواسته های خودمان را قربانی نمی کنیم و طرف مقابل نیز نباید از ما انتظار داشته باشد که برای منفعت شخصی او، احساسات و نیاز های خودمان را قربانی کنیم، زیرا چنین رابطه ای عشق نیست، بلکه کنترل و سوءِاستفاده است.
۸. با احترام و مهربانی رفتار می کنیم
وقتی عاشق هستیم با یکدیگر با احترام و مهربانی رفتار می کنیم. هرگز به طور عمدی شریک زندگی خود را نمی رنجانیم یا به او بی احترامی نمی کنیم. وقتی در غیاب او درموردش صحبت می کنیم، طوری با گرمی از او می گوییم که شنوندگان می توانند عشق را در واژه های ما حس کنند. هرگز پشت سر شریک زندگی مان از او انتقاد نمی کنیم.
۹. به اصول اخلاقی و وجدانی پایبندیم
عشق ما به فرد دیگر موجب می شود که هم نسبت به او و هم در جامعه به اصول اخلاقی و وجدانی پایبند باشیم. حضور او در زندگی ما موجب می شود که سعی کنیم فرد بهتری باشیم تا او همچنان ما را تحسین کند.
۱۰. نگهبان تنهایی و خلوت یکدیگر هستیم
اگر عاشق باشیم، هرگز احساس تنهایی نمی کنیم، حتی وقتی که تنها هستیم. فکر کردن به فرد دیگر موجب می شود حس کنیم فرشته نگهبانی داریم که همیشه همراه ماست.
۱۱. پیروزی های او موجب خوشحالی ما می شود، نه حسادت

وقتی شریک زندگی ما پس از تلاش فراوان در کاری موفق می شود، سرشار از حس شادی می شویم، طوری که گویی خودمان هم پیروز شده ایم.
هیچ حس حسادت یا رقابتی وجود ندارد و فقط شادی و لذت خالصی است که با موفقیت شریک زندگی مان به ما دست داده است.
۱۲. او همیشه در ذهن ماست
حتی وقتی برای کار، سفر یا مسائل دیگر برای مدتی از او جدا می شویم، فکرمان ناخواسته به سمت او منحرف می شود و با خود فکر می کنیم که او الان چه کاری انجام می دهد.
۱۳. صمیمیت جنسی عمیق تر می شود
عشق موجب می شود که رابطه جنسی مقدس شود. عشق ورزیدن ما دیگر با روز های اول تفاوت دارد و اکنون عمیق و مقدس شده، معنی عشق میان ما به یک پیوند واقعی جسمی و ذهنی تبدیل شده است.
۱۴. احساس امنیت می کنیم
حضور عشق در رابطه موجب می شود که احساس امنیت داشته باشیم، طوری که انگار فرد مقابل پناهگاه امنی است که نزد او برمی گردیم و وقتی با او هستیم، احساس امنیت و ثبات می کنیم.
۱۵. حس می کنیم که دیده و شنیده می شویم
شریک زندگی ما، ما را آن طور که هستیم می بیند و همچنان عاشق ماست. ما می توانیم تمام جنبه های خود (چه مثبت و چه منفی) را به او نشان بدهیم و عشق بی قید وشرط او را دریافت کنیم و معنی عشق را لمس کنیم.
او ما را به خوبی می شناسد و می داند که ذاتا چگونه انسانی هستیم. عشق به ما اجازه می دهد که خود واقعی مان را به طرف مقابل نشان بدهیم و در مقابل احساس آرامش دریافت کنیم.
۱۶. عشق به ما امکان می دهد که بدون ترس با یکدیگر دعوا کنیم
به خاطر حس امنیتی که در رابطه عاشقانه مان داریم، می دانیم که می توانیم با یکدیگر بحث و جدل کنیم و این بحث ها موجب جدایی ما نمی شود. گاهی با یکدیگر مخالفت می کنیم، اما حس ناراحتی و رنجش را برای مدتی طولانی حفظ نمی کنیم، چون نمی خواهیم نسبت به شریک زندگی مان حس بدی داشته باشیم.