۱۰ گام ساده از دید فیدیبو برای خودشناسی و موفقیت در زندگی فردی

تا زمانی که خودتان را نشناسید، دستیابی به موفقیت امکان پذیر نخواهد بود؛ بنابراین هر فردی باید در راه شناخت خود قدم بردارد و سراغ راه هایی برود که به بهبود کیفیت زندگی و موفقیت بیشتر او منجر می شود.

در مطلب پیش رو، فیدیبو شما را با ۱۰ راه برای خودشناسی و موفقیت بیشتر در زندگی فردی آشنا خواهد کرد.
۱.مراقب عادت ها باشید
رفتارهای ما مجموعه ای از واکنش ها و عادت های ما هستند و تازه همین عادت ها خیلی وقت ها واکنش های ما را هم تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از راه های خودشناسی و رسیدن به موفقیت فردی این است که مراقب باشیم چه چیزهایی در حال تبدیل شدن به عادت های ما هستند و چه چیزهایی همین الان هم برایمان عادت شده اند. برای مثال در زندگی مشترک ممکن است عادت کرده باشید که همیشه همسرتان به شما ابراز احساسات کند و شما صرفا دریافت کننده باشید. این عادت خیلی راحت به مرور زمان رابطه شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بروز مشکلاتی می شود که با یک تغییر عادت ساده، قابل پیشگیری بودند.

۲.از دید سایر ببینید
خودتان را جای دیگران بگذارید. این کار علاوه بر اینکه کمکتان می کند احساسات دیگران را درک کنید؛ راه خوبی برای این است که ببینید از دید دیگران چطور به نظر می رسید. اگر خیلی در درک احساسات دیگران ماهر نیستید و دلتان می خواهد این مهارت را در خودتان تقویت کنید سراغ معروف ترین و بهترین کتاب های روانشناسی (صوتی یا الکترونیک) بروید؛ کتاب هایی که دستیابی به خودشناسی و موفقیت را آسان تر از هر وقت دیگری کرده اند.

۳.روراست باشید
یکی از اولین گام های خودشناسی این است که دست از رودربایستی کردن با خودتان بردارید و صادق باشید. برای مثال ممکن است فردی خجالتی باشید؛ اما ظاهرتان را به زور حفظ کنید و درنهایت هم خودتان را گول بزنید و هم دیگران را. درحالی که اگر با خودتان روراست باشید و به جای سرپوش گذاشتن روی مشکلات در صدد حل کردن آن ها بربیایید، هم گام مثبتی در جهت پیشرفت فردی برداشته اید و هم به روابط اجتماعی تان کمک کرده اید.

۴.مثبت حرف بزنید
بسیار مهم است که برای گفت وگو با خودتان چه کلمه هایی را انتخاب کنید. آیا وقتی با خودتان صحبت می کنید به خودتان احترام می گذارید؟ آیا از کلمه های مثبت استفاده می کنید؟ اگر جوابتان مثبت است، نه فقط یک گام؛ بلکه کیلومترها در مسیر درست قدم خواهید زد. گفتگوی درونی ما به افکار ما شکل می دهد و افکار ما روی رفتارمان تاثیر می گذارند؛ بنابراین سعی کنید احترام خودتان را حفظ کنید و با خودتان درست رفتار کنید.

۵.قربانی نباشید
در مقابل هر شکستی دو راه وجود دارد؛ اینکه در قالب یک قربانی فرو بروید و دنبال دلایلی باشید که شکستتان را توجیه کند یا اینکه اتفاقات را با واقع بینی تحلیل کنید، دلایل شکست را پیدا کنید و تلاش کنید این دلایل را برطرف کنید. برای مثال به عنوان یک خانم ممکن است تا به حال در روابط عاشقانه چندان موفق نبوده باشید؛ به جای اینکه مرتب با دوستانتان دور هم جمع شوید و آن ها سعی کنند به شما بگویند همیشه حق با شماست؛ سعی کنید کتاب های مفیدی بخوانید که به شما در فهم دلایل کارهایتان کمک می کند؛ مثلا دانلود کتاب زن ها مردها را از دست می دهند چرا؟ یا خواندن سایر کتاب های روانشناسی می تواند کمکتان کند خیلی زود موفق تر از گذشته عمل کنید.

۶.مراقب اطرافیانتان باشید
بعضی از آدم ها به اصطلاح هم انرژی شما نیستند. این ها همان هایی هستند که در کنارشان دچار اضطراب می شوید؛ آدم هایی که مرتب نق می زنند؛ از روزگار ناله می کند و هیچ حرف مثبتی از دهانشان بیرون نمی آید. اگر فکر می کنید دوستی با چنین افرادی نمی تواند روی شما تاثیر بگذارد، اشتباه می کنید. کافی است تصور کنید که به جای این افراد با آدم‎هایی دوست هستید که با وجود مشکلات سعی می کنند راه درست را برای زندگی کردن انتخاب کنند و تا جای ممکن شاد بمانند. همین تصور هم باعث بهبود شرایط شما خواهد شد؛ چه رسد به اینکه واقعا چنین دوستانی پیدا کنید.

۷.علایقتان را فهرست کنید
هر آدمی لازم دارد فهرستی از کارهای مورد علاقه اش درست کند و بخشی از زندگی اش را به انجام آن کارها اختصاص دهد. داشتن فهرست علایق، باعث می شود بتوانید هدف گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت داشته باشید و به ذهنتان برای رسیدن به این هدف ها نظم دهید. برای مثال اگر مدت ها است دوست دارید نواختن سازی را یاد بگیرید، برنامه ریزی برای پس انداز و خرید آن ساز به شما انگیزه بیشتری می دهد و درنهایت شما را به کار مورد علاقه تان نزدیکتر خواهد کرد. انجام کارهای مورد علاقه انرژی مثبت زیادی وارد زندگی شما می کنند و تا حد زیادی استرس را از بین می برند.

۸.مهارت یاد بگیرید
نقش مهارت در رسیدن به موفقیت را دست کم نگیرید. برای اینکه بتوانید در هر زمینه ای، ارتباط با خودتان، با همسرتان یا با جامعه موفق عمل کنید، لازم است مهارت های لازم در هر مرحله را به خوبی یاد بگیرید و با تمرین برای خودتان جا بیندازید. همیشه به دنبال بهترین منبع برای یادگیری مهارت ها باشید و دست از یاد گرفتن برندارید. روزی که احساس کنید در شغل، رابطه یا هر کار دیگری عالی هستید و چیز تازه ای برای یادگیری وجود ندارد؛ در جا زدن شروع خواهد شد.

۹.به خودتان برسید
هیچ وقت فکر نکنید با رها کردن خودتان راه درستی را انتخاب می کنید. برای بهبود ارتباط با خودتان باید رسیدگی به خودتان را در اولویت بگذارید. خوردن غذای سالم، انجام ورزش مورد علاقه و داشتن خواب کافی سه مورد از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای سلامت جسم و روانتان انجام دهید. بنابراین از خودتان غافل نشوید.

۱۰.از تغییر نترسید
می گویند نمی توان از یک رودخانه دو بار رد شد؛ به عبارت ساده تر رودخانه ای که الان وارد آن شوید، با رودخانه چند ثانیه پیش هم فرق می کند؛ چه رسد به چند روز پیش. این اصل ساده به تغییرات زندگی اشاره دارد. زندگی پر از تغییرات است. برای اینکه بتوانید موفق باشید اولا باید بتوانید تغییرات را تشخیص دهید و ثانیا اینکه نگذارید عذابتان دهند؛ در عوض سعی کنید راهی پیدا کنید که شما را شبیه موج سواری سوار بر موج های بلند کند؛ همان قدر مسلط و همان قدر هشیار.