اشتباهات مهلک زنانه درزندگی مشترک

روابط عاشقانه و دوستانه در زنان و مردان متفاوت است زن ها دوست دارند همسرشان ذهن آنها را بخواند در حالی که مردها به دنبال کشف پیام های پنهانی از شنیده های شان نیستند

آفتاب: روابط زناشویی پایه ای محکم از زندگی مشترک است که زوج ها به اشتباه با رفتارهای غلط منجر به سردی و تیرگی در این روابط می شوند. اینکه چرا مرد یا زنی اشتیاقی به روابط نشان نمی دهد شاید چون روابط عاشقانه و دوستانه در زنان و مردان متفاوت است. زن ها دوست دارند همسرشان ذهن آنها را بخواند در حالی که مردها به دنبال کشف پیام های پنهانی از شنیده های شان نیستند و زنی که چنین توقعی دارد نتیجه مثبتی نخواهد گرفت. مردان و زنان در کنایه زدن با هم تفاوت دارند و زنان باید به این موضوع واقف باشند که درخواست های غیر مستقیم از همسر، راه به جایی نمی برد. وقتی زنی دائما برای شوهرش از زیبایی و عطر و بوی گل ها صحبت می کند، نباید مطمئن باشد که همسرش منظور او را متوجه شده و به مناسبت های مختلف با دسته گل به خانه می آید؛ چراکه چنین مردی در نهایت پا را فراتر گذاشته و برای رضایت خاطر همسرش، یک باغچه گل ترتیب می دهد. در حالی که اگر خیلی صریح به همسرمان بگوییم که دل مان می خواهد برای مان دسته گل بخرد، بدون شک به نتیجه مثبت تری از این مطالبه دست پیدا می کنیم. زنان دوست دارند که همسر شان ذهن آن ها را بخواند و آن چه به زبان آورده نمی شود را فراهم کند؛ در حالی که مردان ترجیح می دهند مطالبات را صریح، واضح و روشن دریافت کرده و با کمال میل اجرا کنند؛ چراکه در مواجهه با کنایه و درخواست های غیر مستقیم و گنگ، احساس کلافگی و سر درگمی می کنند. همچنین، زیاده روی در استفاده از کلمات بی معنی و صداهایی که مکث های سکوت را پوشش می دهند، اثربخشی صحبت های ما را کاهش داده و صورت خوشی ندارد. در واقع، کلماتی مانند«واقعا»، «خب» و یا «اوم» نشانه تردید ذهن ماست و اگر بیش از اندازه استفاده شود، شنونده را گیج می کند.

از دیگر اشتباهاتی که هر فردی به ویژه زنان در محاوره مرتکب می شوند، استفاده مکرر از لحن سوالی برای بیان مطالبات شان است. .توجه غیر از موارد فوق که به اختصار توضیح داده شد، تفاوت های کلامی و فکری باعث فاصله بین زوجین می شود ، خطاهای دیگری نیز وجود دارد که منجر به سردی رابطه عاشقانه همسران می شود.

در این مطلب ۵ مورد از بزرگ ترین اشتباهات زنان در رابطه جنسی و دلایل آن را بررسی می کنیم.

وقتی زندگی جنسی تان دچار یکنواختی می شود، به این فکر می کنید که همسرتان به اندازه شما تلاش نمی کند. اغلب این گونه در نظر گرفته می شود که مردان درباره شناخت جسم زنان و عوامل تحریک کننده آنها به خوبی آگاه نیستند و هنگامی که رضایت جنسی کاهش می یابد، پیش از همه، مردان سرزنش می شوند. البته مردان هم دچار اشتباهاتی می شوند اما در یک مساله هر دو طرف می توانند مقصر باشند. بنا به گفته کارشناسان، زنان هم دچار اشتباهات مختص به خود می شوند.

در ادامه با اشتباهات مشترک خانم ها در اتاق خواب آشنا می شوید و این که چه کاری می توانید انجام دهید تا به رضایتی که لایقش هستید، برسید.

اولین خطا: خودداری از شروع رابطه

خیلی از ما نگران رفتار زنانه هستیم. ما نمی خواهیم تحمیل کننده یا خیلی قوی به نظر برسیم. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که زنان مرتکب آن می شوند، شروع نکردن رابطه است. اغلب مردان احساس می کنند که همیشه آنها شروع کننده رابطه هستند و این، باعث عدم تعادل در مقیاس اشتیاق می شود که گاهی شما قدم اول را بردارید تا علاقه خود را نشان دهید. همسر شما از آن قدردانی خواهد کرد و شما نیز با قبول مسئولیت در تجربه جنسی خود، به سطح جدیدی از رضایت می رسید.

خطای دوم: مردان هر ثانیه از رابطه جنسی استقبال می کنند

فشار زندگی، خانواده، کار و بدهی ها می توانند میل جنسی مرد را کاهش دهند. این موضوع برای بسیاری از زنان تعجب برانگیز است و ما اغلب کاهش علاقه او به رابطه را شخصی تلقی می کنیم. زنان خود را به خوبی می شناسند و می دانند که خودشان هم همیشه مشتاق رابطه نیستند اما هم چنان همسر خود را دوست دارند اما وقتی می فهمند همسرشان خواهان رابطه نیست، با خود فکر می کنند "مرا دوست ندارد" که اصلا درست نیست بلکه او فقط نمی خواهد رابطه داشته باشد.

سومین خطا: پرداختن به حاشیه های روابط زناشویی

فکر کردن به این که هنگام رابطه چگونه به نظر می رسید، مانع لذت بردن می شود و احتمال رسیدن به ارگاسم را از بین می برد. به چربی روی شکم یا آرایش روی صورت تان فکر نکنید. بر لذت رابطه تمرکز کنید. باید به خودتان اجازه دهید تا به ارگاسم برسید. مردان می خواهند همسرشان خود را در رابطه رها کند و اگر او نگران ظاهر خود باشد، این گونه نمی شود. مردان متوجه نیمی از چیزهایی که زنان دائماً نگران آن هستند، نمی شوند. بهتر است پرشور، پر انرژی و مشتاق و با تفکری انعطاف پذیر باشید. مردان به سوی زنانی جذب می شوند که سالم و شاداب باشند. به جای اینکه نگران اندازه و ظاهر شکم و کمرتان باشید، به سطح انرژی و اشتیاق و علاقه خود به همسرتان توجه کنید.

چهارمین خطا: خود داری از گفتن احساسات جنسی

صحبت کردن مستقیم درباره رابطه جنسی، آن چه که دوست داریم و آن چه که دوست نداریم، می تواند باعث احساس ناراحتی ما شود. اما این تنها راه برای داشتن رابطه ای رضایت بخش است. یک زن باید مسئولیت برخورد جنسی خود را بر عهده بگیرد. اگر این گونه نباشد، همسرش نمی تواند او را به ارگاسم برساند. حتی عاشق ترین مرد هم بدون اینکه همسرش به او بگوید، نمی تواند کاملاً متوجه نیازهای او شود. خبر خوب این است که مردان بسیار خواهان این هستند که زنان را خوشنود سازند. اگر بتوانید به گونه ای که به شخصیت او برنخورد، نیازتان را بگویید، همسرتان قدردان شما خواهد بود. توصیه می شود زنان در حین بیان چیزهایی که دوست دارند، به آنچه که دوست ندارند هم اشاره کنند، چون همسرشان به آن گوش می دهد به ویژه اگر درباره آن واضح صحبت کنید.

آخرین مورد: بی میلی به زناشویی متنوع

طبیعی است که زوج پس از مدتی بخواهند در رابطه خود تنوع ایجاد کنند. این که همسرتان می خواهد کار جدیدی را امتحان کند، به این معنا نیست که از شما یا رابطه تان ناراضی است. به طور خلاصه؛ آن را شخصی تلقی نکنید. اما همچنان مهم است که احساس راحتی داشته باشید و در آسایش خود بمانید. هیچ کسی نباید درباره صمیمیت یا رابطه شخصی خود مجبور به انجام کاری شود. اگر همسرتان از شما چیزی می خواهد که خارج از اصول اخلاقی شماست، آن را با او در میان بگذارید و دلیل آن را توضیح دهید. حتماً این کار را با بهترین شیوه انجام دهید. اما اگر مرتبط به اخلاقیات نیست اما شما نمی خواهید انجامش دهید، دلیل آن را توضیح دهید. اگر راجع به پیشنهادی احساس ناخوشایند دارید، سعی کنید واکنش شدیدی نشان ندهید. بلکه بگذارید همسرتان متوجه شود نیاز به زمان دارید تا به آن فکر کنید.

دکتر پروانه صفایی مقدم

روانشناس بالینی