سن جوانی چه سنی است روز جوان مبارک

سن جوانی چه سنی است یازده شعبان, روز میلاد حضرت علی اکبر فرزند امام حسین ع روز جوان نامگذاری شده است درباره اینکه سن جوانی چه دوره ای است نظرات متفاوت است و برخی منابع مانند رشد انسان اثر فیلیپ رایس, جوانی را بازه 20 تا 39 سالگی می دانند در این مقاله از دو منظر به این سوال پاسخ داده شده است

سن جوانی در روایات

در روایاتی که مربوط به تربیت وتادیب کودک است سه مرحله سنی که هرکدام هفت سال است مطرح شده است واین گونه آمده است که کودک تا هفت سال بازی میکند یعنی نباید او را تحت تربیت شدید وتعلیم قرار داد ویا در روایتی آمده است تا هفت سال آقا وسرور است وتا هفت سال بنده است وتا هفت سال وزیر است که این روایت نیز به همین معنی است که تا سن هفت سالگی کودک باید به حال حودش باشد وتحت تعلیم قرار نگیرد وتا هفت سال بنده است به این معنی که قابلیت تعلیم وفرا گیر را دارد وهفت سال بعد دورانی است که خودش نیز تا حدودی دارای رای واندیشه است ولی باید تحت مراقبت باشد ومانند وزیر تحت نظر باشد در عین اینکه خودش نیز مستقل است . ومیتواند کارهایی را انجام دهد . در چندین روایت این سه مرحله امده است ودر برخی این گونه امده بعد از هفت سال اول که سن بازی است در هفت سال دوم به او خواندن ونوشتن یاد داده میشود ودر هفت سال سوم ملازم پدر قرار میگیرد وپدر اورا تحت تربیت وتعلیم خود قرار می دهد و در برخی روایات امده است در هفت سال سوم حلال وحرام وآموزه های دینی به یاد داده می شود . امروزه نیز سن اموزش کودک را پس از تجارب زیاد که صورت گرفته است همان سن هفت سالگی قرار داده اند . { وسائل 21 /475} در هر صورت از این روایات استفاده میشود که سن کودکی تا سن هفت سالگی است واز هفت سال تا چهارده سالگی سن نوجوانی است , واز چهادره که سن بلوغ است تا بیست ویک سالگی سن جوانی است . در برخی روایات نیز سن سی وسه سالگی وسن چهل سالگی نیز یکی از مراحل عمر دانسته شده . در مورد اینکه پس از هفتاد سالگی توبه پذیرفته نمی شود روایتی نیافتیم در برخی روایات این گونه امده است که تا قبل از چهل سال خداوند تخفیف بیشتری به بنده اش میدهد وبرا او تا سن چهل سالگی نوعی گشایش است وپس از ان خداوند به ملایکه نویسنده اعمال او میفرماید ریز ودرشت اعمال اورا بدون تخفیف بنویسید {بحار 70 /389} مراحل حیات بشر را از لحظه تکوین جنین تا ولادت و سپس تا مرگ به ۸مرحله تقسیم کرده اند که عبارت اند از: دوران جنینی، مرحله کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی، بزرگسالی، پیری، و کهولت. تعبیر و نام مرحله ای از عمر است که مرز سنی ۱۸تا ۲۶و به عقیده بعضی تا سن ۲۸ را شامل می شود، اگرچه در بیان عامه اصطلاح جوانی افرادی تا سن ۴۰ سالگی را هم در برمی گیرد. این دوره از مهمترین و در عین حال از پیچیده ترین مراحل حیات است. با همه تلاش هایی که روان شناسان برای پرده برداشتن از اسرار این مرحله به عمل آورده اند، باید اعتراف کرد که هنوز نقاط مبهم و ناشناخته بسیاری در این زمینه وجود دارد که بدون شناخت آنها اظهارنظر صریحی را درباره آنان نمی توان داشت.میانسالی به طور معمول از 40 سالگی آغاز و به 65 سالگی ختم می شود.

جالب است بدانید که...

در یک آزمون از جوانان و سالمندان پاسخ ها برای پایان جوانی و شروع پیری متفاوت بود اما نتیجه آن سن ۷۰ سالگی اعلام شد. حس پیرشدن اغلب متفاوت است؛ این که فرد در چه سنی احساس پیری کند در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به ظاهر و فعالیت آنها در جامعه و زندگی دارد.

در یک آزمون اجتماعی از سالمندان به نام En�o �انئو� در مورد این که در چه سنی جوانی متوقف می شود 511 نفر گفتند در 45 سالگی جوانی تمام می شود.

انجمن �انئو� و دانشگاه liege �لیه ژ� در این مورد تحقیق کردند و به نتایجی رسیده اند که نتایج آن در این جا می خوانید.

اولین مشاهدات طبق پاسخ جوانان زیر 30 سال چنین تخمین زده شده است: عده ای از آنها گفتند سن 40 سالگی شروع جوانی است و از سن 65 به بعد باید گفت فرد رو به پیری می رود.

سنین بین 30 تا 49 سال گفتند: تا 50 سالگی فرد جوان است و سن پیری از 70 سالگی تازه شروع می شود.

انجمن با این مصاحبه و نظرات سنین مختلف، به این نتیجه رسید که مناسب ترین سنی که می توان برای شروع دوران پیری نام برد 70سالگی است.