چگونه در محل کار پیشرفت کنیم و موفق باشیم

شغل و حرفه, ستون بنیادین زندگی هر فرد شاغل است فرقی نمی کند پزشکی باشد یا مهندسی, تدریس, قنادی, باغبانی, نویسندگی, پرستاری, هنر, حسابداری و هرچیز دیگر شغل بخش زیادی از زمان و انرژی را به خود اختصاص می دهد و همین باعث می شود, نقش مهمی در احساس خوشبختی ایفا کند

فردی که در شغلش پیشرفت و ترقی دارد، از خود احساس رضایت می کند و این حس را دارد که در کل زندگی اش به کامیابی رسیده است. در مقابل افرادی که ناکامی های حرفه ای دارند، به طور کل از زندگی می نالند. مطمئنا اگر عده ای در زندگی حرفه ای موفق شده اند، همه می توانند به این کامیابی دست یابند. در این جا روش های رسیدن به موفقیت شغلی را بررسی می کنیم:

در دسترس بودن

در آموزشگاه زبان برنامه کاری تمام معلم ها مشخص شده بود. هر معلم سرکلاس های خود می رفت و آخر ترم حقوق خود را دریافت می کرد. بیشتر معلم ها طی چندسال پیشرفت خاصی نداشتند و کاری یکنواخت را با روندی یکسان انجام می دادند، اما میان آنها خانم ریاحی خیلی سریع رشد کرد. ظرف سه سال از مقام یک معلم ساده به معاون آموزشی آموزشگاه رسید. شیوه تدریس عالی، عشق به کار، خلاقیت و سازگاری با شاگردان هریک به نحوی عامل رشد او بودند اما اصلی ترین ویژگی که او را در چشم مدیر به جایگاهی ویژه رسانده بود، در دسترس بودن او بود. مدیر آموزشگاه در سیزده روز عید برای جمعی از علاقه مندان کلاس گذاشته بود.

هیچ یک از معلمان حاضر نشدند از تعطیلات بگذرند اما خانم ریاحی داوطلبانه در کلاس ها حضور پیدا کرد. به همین ترتیب اگر پنج شنبه ها و جمعه ها کلاس برگزار می شد، او در دسترس بود و در کمک رسانی هیچ مضایقه نمی کرد. هرجا کمبودی بود مدیر روی او حساب می کرد و او هم نهایت تلاشش را به کار می گرفت. همین ویژگی او را از تمام معلم ها متمایز کرد و باعث رشدش شد. برای یک کارمند بسیارمهم است که در اوقاتی که دیگران در دسترس نیستند، کمک کند و برای سازمان خود تکیه گاهی محکم محسوب شود.

به تعویق انداختن کارها ممنوع!

حمید امینی، کارمند مستعد و علاقه مندی است. در زمینه حرفه ای خود اطلاعات وسیعی کسب کرده و دوست دارد پیشرفت کند، اما نقطه ضعفی دارد که راه رشد را بر او بسته است. او عادت دارد آن بخشی از کار را که دوست دارد، سریع انجام می دهد و بخش های دیگر کار را که چندان مورد علاقه اش نیست، به روزهای بعدی موکول می کند. همین باعث شده نظام کار از دستش خارج شود و نتواند به عنوان یک کارمند خوب ظاهر شود.

به تعویق انداختن کارها آفت موفقیت و ترقی است. هرروز، برنامه مخصوص خود را دارد و فرد می بایست تمام کارهایش را در همان بازه زمانی به انجام برساند. اگر کارهای باقیمانده از روزهای پیش اضافه بر برنامه کاری جدید باقی بمانند، بازهم کار جدید انجام نشده ای باقی می ماند و عملکردی ضعیف به چشم خواهد آمد. کارمندی که مایل است خوب دیده شود، باید کارهایش را در مدت زمانی که به او داده شده،به انجام برساند ؛ حتی اگر لازم باشد از تفریحاتش بگذرد.

موفقیت دوره ای

مونا می گوید: پدربزرگم هربار به بهانه ای از 60 سال پیش صحبت می کند و افتخار می کند که در سن 25 سالگی در اداره خود بسیار موفق عمل کرده و لوح افتخار گرفته است. هربار که این بحث را به میان می کشد، دوست دارم از او بپرسم، اگر در آن دوره تا این حد موفق بوده، چرا در دوره های بعدی زندگی اش چندان موفق عمل نکرده است؟ چرا تا سال آخر مقامی معمولی داشته و در همان پست بازنشسته شده است؟!

این مشکل تنها محدود به پدربزرگ مونا نیست. فراوانند افرادی که در سنین جوانی به موفقیتی دست می یابند و همین یک بار موفقیت آنها را ارضا می کند، به طوری که برای دوره های بعدی تلاشی برای ترقی نمی کنند. موفقیت نباید محدود به یک دوره از زندگی باشد وگرنه ثمری نخواهد داشت. هر فردی باید در تمام دوره های زندگی برای رشد و پیشرفت تلاش و کوشش مستمر داشته باشد.

افزایش توانمندی

در دوره کنونی، هنر عکاسی از هنرهای پول ساز است. عکاسی که به نشست های مختلف سرک بکشد و عکس بیندازد، می تواند براحتی هزینه زندگی اش را تامین کند. اگر فرد عکاس در کنار این به طبیعت و حیات وحش هم قدم بگذارد، می تواند عکس های ارزشمندتری بیندازد، اما اگر همان عکاس شنا و غواصی آموخته باشد و در زیر آب دریا و اقیانوس به عکس انداختن از مناظر بکر بپردازد، بمراتب درآمد سنگین تری خواهد داشت، چون تعداد کمی در کل دنیا به این حد از توانمندی رسیده اند. در تمام زمینه های حرفه ای، وضع به همین شکل است.

بسیارند افرادی که زبان انگلیسی بلدند. به همین دلیل فردی که تنها انگلیسی می داند و توانایی دیگری ندارد، بسختی می تواند شغلی درخور پیداکند، اما افراد دوزبانه یا افرادی که در کنار زبان انگلیسی مهارت های تجاری و بازرگانی یا مطبوعاتی بلدند، براحتی شغل پیدا می کنند. هر فردی برای موفقیت حرفه ای باید چند تخصص و مهارت را کنار هم کسب کند. افزایش توانمندی ها رقبا را کمتر خواهدکرد.

زود بیا، دیر برو!

اگر دوران مدرسه را به خاطر داشته باشید، به یاد می آورید گاهی که زنگ پایان کلاس را می زدند، دبیر جمله را نیمه تمام رها می کرد و کیف به دست از کلاس خارج می شد، اما بعضی دیگر از دبیرها صبرمی کردند مبحث تمام شود و بعد کلاس را ترک می کردند. البته معمولا دانش آموزان طرفدار گروه اول هستند اما حقیقتا یک مدیر خوب دبیر گروه دوم را می پسندد. کارمند نمونه همیشه کمی زودتر از ساعت کاری در محیط کار حاضر می شود و پس از اتمام ساعت کاری هم هیچ عجله ای برای ترک محیط ندارد. کمی زودتر می آید تا از لحاظ ذهنی پیش از شروع زمان کاری آمادگی کامل پیدا کند و هنگامی محیط را ترک می کند که کار را به جایی قابل قبول رسانده باشد. مدیرها به دنبال این نوع کارمندهای دلسوزند.

سوال کردن از باتجربه ها

فرشید عزیزی در 45 سالگی به کارآفرینی بسیارموفق تبدیل شده است. او چند فروشگاه زنجیره ای نمایندگی لوازم برقی را مدیریت می کند و به طورکلی، جریان رشد موفقی داشته است. رقبای عزیزی که در حد اویند، حداقل 20 سال از او مسن ترند و او با سن کمتر، موفق به کسب موفقیت های سنگین شده است. خود او علت این رشد سریع را در نشست و برخاست با افراد باتجربه و سوال کردن از آنها می داند. او از همان سنین کم به افراد موفق و باتجربه نزدیک می شده و با آنها ارتباطی دوستانه پیدا می کرده است. درواقع دوستان او مشاورانی دانا و باتجربه بوده اند. او به جای آن که خود بسیاری از آزمون و خطاها را انجام دهد، از تجربیات دوستان مسن خود استفاده کرده و به این ترتیب، میانبری قوی در راه موفقیت زده است.

مطالعه کتاب

مطالعه کتاب های موفقیت شغلی هم به نوعی استفاده کردن از تجربیات داناست. کتاب ها مکتوبات افرادی است که خود تجربیاتی به دست آورده و تحقیقاتی انجام داده اند و حال نتیجه زحمات خود را در اختیار خوانندگان قرار می دهند. اگر مایل به کسب موفقیت حرفه ای هستید، مرتب کتاب های موفقیت شغلی را مطالعه کنید تا روند پیشرفتتان را تسریع ببخشید.

سازگاری با جمع

ساناز دارایی 35 سال دارد و تاکنون در چند محیط مختلف کار کرده است. تقریبا همه از کار او راضی بوده اند و اگر به منظور پیشرفت حرفه ای محیطی را ترک کرده، برگه رضایت رئیس را در دست داشته و در محیط بعدی هم دوباره لبخند رضایت بر لب مدیر نشانده است. دلیل اصلی موفقیت او گذشته از کیفیت خوب کار، اخلاق نیکویش است. ساناز با همه سازگاری دارد، اهل غرزدن نیست، با کسی دعوا نمی کند، محیط را شاد می کند و در مواقع لازم با زبانی خوش حق خود را می گیرد. نقطه مقابل ساناز خواهر او سولماز است. در محیط کار همه از غرزدن ها و منفی بافی بی انتهای او کلافه اند، با همه سر ناسازگاری دارد و هرروز به بهانه ای کام یکی از همکاران را تلخ می کند. اخیرا پروژه ای که او در آن همکاری داشت، به اتمام رسیده اما شرکت برای پروژه جدید با او قرارداد نبست. علت همان ناسازگاری سولماز بود.

پذیرفتن تغییر

به طور طبیعی انسان از تغییر متنفر است و ترجیح می دهد همیشه به روالی پیش برود که به آن عادت کرده است. زمانی همه ملزم به مراجعه به فروشگاه و خرید از آنجا بودند اما بتدریج فروشندگان متوجه شدند، باید سرویس رایگان را به خدماتشان بیفزایند. مبالغ به طور نقدی پرداخت می شد و این شیوه به ظاهر کاملا راحت بود اما طی زمانی کوتاه همگی دریافتند باید دستگاه کارتخوان را در فروشگاه داشته باشند وگرنه بسیاری از مشتریانشان را از دست می دهند.

معمولا هرکس دوست دارد به همان شیوه قبلی عمل کند چون به آن روش عادت کرده و برایش راحت تر است اما حقیقت چیز دیگری است. جهان درحال رشد و ترقی است و هرکس خود را منطبق با رشد جهانی حرکت می دهد. شیوه های آموزشی هرسال تغییر می کنند و اگر دبیری نتواند خود را با این تحولات پیش ببرد، بزودی از رده خارج خواهدشد. تغییر و تحول، لازمه جاری ماندن در هر عرصه هنری است و اگرچه در وهله نخست، کمی دشوار به نظر می رسد، اما درحقیقت برای آسان تر کردن روند کار ایجاد می شود.

قاپیدن فرصت ها

در شرکتی بازرگانی، پروژه ای به طور ناگهانی پیش آمد و مدیریت مجبور بود یک نفر را عازم ماموریت خارج کشور کند. موضوع به سه نفر از کارمندان شرکت ارجاع داده شد. درحالی که دونفر از آنها حساسیت کار را درک نکرده بودند و به درستی نمی دانستند چه تصمیمی بگیرند، فرد سوم که اهمیت ماجرا را فهمیده بود، بلافاصله اعلام آمادگی کرد و عازم ماموریت شد. اتفاقا بسیارخوب عمل کرد و بیش از پیش رتبه و مقام پیدا کرد. در چشم او این ماموریت فرصتی برای نشان دادن توانمندی خود بود و به همین دلیل به آن اهمیت داد.

در هر کاری که باشید، هر از گاه پیشنهادهای خوبی برای ارتقا دریافت می کنید. اگر احساس می کنید، در پیشرفت مقام و رتبه شما حتی در آینده دور موثر است در قاپیدن آن شک نکنید. تمام افراد موفق، پیشرفت های بزرگشان را مدیون موقعیت های ناگهانی هستند که برای آنها پیش آمده و قدرش را دانسته اند.