درباره سید حمید مولانا

حمید مولانا در رشته ارتباطات تنها ایرانی با بالاترین درجه آكادمیك این رشته است وسال هاست دررسانه ها و اخبار حوزه ارتباطات ,او را با پیشوند و پسوند پروفسور معرفی می كنند

▪ متولد ۶ اسفند۱۳۱۵تبریز

▪ آغاز تحصیل در تبریز

▪ عزیمت به تهران و ادامه تحصیلات در این شهر

▪ ورود به دبیرستان مروی تهران

▪ آغاز فعالیت های مطبوعاتی در روزنامه «دانش آموزان»

▪ ورود به دانشگاه تهران و تحصیل در رشته اقتصاد

▪ سردبیر نشریه «كیهان فرهنگی» در ۱۳۳۴

▪ مسئول صفحه اقتصادی روزنامه كیهان۱۳۳۵

▪ دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه «نورت وسترن» شیكاگو در سال ۱۳۳۷

▪ دریافت مدرك لیسانس و فوق لیسانس در رشته روزنامه نگاری با گرایش های اقتصاد و سیاست از دانشكده روزنامه نگاری نورت وسترن موسوم به مدیل

▪ دریافت دكترا در رشته های علوم سیاسی و بین المللی و اقتصاد و ارتباطات

▪ اخذ بالاترین مقام آكادمیك(پروفسوری)از دانشگاه نورت وسترن

▪ بازگشت به ایران در آذرماه ۱۳۴۲

▪ دعوت به سردبیری روزنامه كیهان

▪ استعفا از روزنامه در اعتراض به بازداشت و تبعید امام خمینی(ره)

▪ بازگشت به آمریكا و آغاز تدریس در دانشگاه های علوم ارتباطات ایالات متحده

▪ عضو هیأت علمی دانشگاه امریكن واشنگتن

▪ تدریس در سمت استادی دانشگاه های آمریكا به مدت ۴۰ سال

▪ حضور در بسیاری از دانشگاه های مهم دنیا به عنوان استاد میهمان

▪ تأسیس رشته ارتباطات بین الملل و بخش مطالعات عالی ارتباطات جهانی در دانشگاه امریكن

▪ رئیس دانشكده روابط بین الملل

▪ رئیس كنگره بین المللی ارتباطات نوین آمریكا

▪ نگارش مقالات بسیار در حوزه ارتباطات نوین ،رسانه و مطبوعات در نشریات معتبر جهانی

▪ تألیف كتب بسیار مرجع در حوزه مطالعات عالی ارتباطات جهانی و ارتباطات نوین

▪ ترجمه چند اثر به فارسی از جمله:

«ارتباطات جهانی در حال گذر: پایان چند گونگی»، انتشارات سروش ۱۳۸۵ و «الگوی مطبوعات و رسانه های اجتماعی»، انتشارات پژوهشكده فرهنگ و اندیشه اسلامی ۱۳۸۲

«ارتباطات الهی، انسانی، اجتماعی، میان فرهنگی و ابزاری در طول تاریخ اسلام پایه اساسی توسعه و پیشرفت این آیین مقدس و مكتب دینی و سیاسی بوده است. امروز در جوامع اسلامی اختلاف بین سنت و نوسازی و نوگرایی به معنی حقیقی آن نیست بلكه اختلاف بین مردم سالاری بومی و اسلامی از یك طرف و دموكراسی غربی از طرف دیگر است.

تمدن و فرهنگ اسلامی در تاریخ بشریت در ۳ محور پیشگام بود. نخست اسلام در ارتباطات و فرهنگ گفتاری یا شفاهی میان افراد و گروهی بود كه در آن اطلاعات درهمه ردیف در یك نسل و بین نسل ها جریان پیدا كرد. دوم، تولید و توزیع بی سابقه كتاب ها و جزوات بود كه عالی ترین درجه یك عصر طلایی از علم، ادبیات، هنر، عرفان، فلسفه و به طور كلی دانش عقلی و نقلی را به وجود آورد. سوم این كه تمدن اسلامی نخستین تمدنی بود كه ارتباطات گفتاری و مكتوبی را در یك قالب واحد به بشریت ارائه كرد.

قرآن كریم، حدیث و سنت، نمونه های عالی این تلفیق و توسعه ارتباطی و رسانه ای و نشانه های بزرگ ترین ارتباطات میان فرهنگی در تاریخ هستند. در طول تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی ۵ اصل مهم جریان اطلاعات و ارتباطات دنیای اسلام را هدایت و راهنمایی كرد و تا ۴۰۰ سال پیش، كم و بیش نظام های ارتباطی و فرهنگی كشورهای اسلامی از طریق این اصول پایه گذاری شده بود :

▪ توحید: به عنوان یك تئوری وحدت گرای اطلاعاتی و ارتباطی

▪ امت: به عنوان مفهوم یك سیستم اخلاقی

▪ امر به معروف و نهی از منكر: به صورت یك دكترین و منشور مسئولیت فردی و اجتماعی

▪ امانت: به عنوان یك اعتماد خدادادی در تشخیص مرزهای حاكمیت فردی و اجتماعی . . .»

این جملات را پروفسور حمید مولانا می گوید؛در جلسه گشایش كنفرانس بین المللی رسانه ها و اسلام و فرهنگ در دانشگاه « ادینبورگ» اسكاتلند بخوبی بخشی از دغدغه هایش در حوزه مفهوم و گستره مبانی ارتباطات را به نمایش می گذارد.

حمید مولانا با این مجموعه از نگرش های بنیادگرایی، حوزه ارتباطات را به معرفت دینی پیوند داده و به واسطه همین تئوری و پیوند،در بسیاری از مراكز آكادمیك و رسانه ای كشورهای اسلامی نیز چهره ای شناخته شده است. اما این خصوصیت تنها بخشی از مؤلفه هایی است كه مولانا را به واسطه آنها می شناسند.

حمید مولانا در رشته ارتباطات تنها ایرانی با بالاترین درجه آكادمیك این رشته است وسال هاست دررسانه ها و اخبار حوزه ارتباطات ،او را با پیشوند و پسوند پروفسور معرفی می كنند. حمید مولانا این اعتبار آكادمیك را در عمل نیز به دست آورده و نظر جمعی، تأیید قابلیت ها و دیدگاه های نوین او در رشته ارتباطات بوده است. نمونه این به رسمیت شناسی و تأیید جمعی را از مجموعه بزرگداشت ها و مراسم تقدیر و پاسداشت او می توان دید و دریافت كرد.

از آن جمله است بزرگداشت او در دانشگاه آمریكن. در كنفرانسی كه به مناسبت بزرگداشت علمی پروفسور حمید مولانا در دانشگاه آمریكن در واشنگتن تشكیل شد، آثار نیم قرن این دانشمند ایرانی مورد نقد و بحث قرار گرفت و از خدمات فرهنگی و آكادمیك وی در سطح جهانی تجلیل به عمل آمد. شركت كنندگان این كنفرانس از استادان علوم روابط بین الملل و ارتباطات و بسیاری از شاگردان سابق و دانشجویان پروفسور مولانا بودند كه اكنون در مراكز مهم علمی جهان از جمله دانشگاه ها ومراكز تحقیقاتی آمریكا تدریس و پژوهش می كنند و مشاغل مهم ملی و بین المللی را در كشور خویش به دست آورده اند. مقاله ها و سخنرانی های ارائه شده در این كنفرانس بر محور آثار و افكار و اندیشه های حمیدمولانا و درباره خدمات آموزشی و پژوهشی او در آمریكا و دیگر نقاط دنیا بود.

پروفسور «لویز گودمن»، رئیس دانشكده خدمات بین المللی دانشگاه آمریكن در معرفی حمید مولانا دراین كنفرانس سخن می گفت از آن جمله این كه: « فهرست آثار و انتشارات این دانشمند ایرانی و دنیای اسلامی در واقع یك جلد كتاب می شود و او یكی از پربارترین استادان دانشگاه های آمریكا ست. پروفسور «ژوزف پلتون»، رئیس انستیتوی مطالعات و تحقیقات عالی ارتباطات فضایی آمریكا و استاد دانشگاه های كالرادو و جرج واشنگتن و یكی از همكاران قدیمی حمید مولانانیز در مقاله و سخنرانی كه به این كنفرانس ارائه كرد، رهبری علمی مولانا را در بسیج دانشمندان رشته های روابط بین الملل و ارتباطات مورد تحسین و قدردانی قرار داد و از تأثیر آثار تئوریك و نظری او در پیش بینی وضع كنونی ارتباطات جهانی و روابط بین الملل بویژه در حوزه فناوری ها و ماهواره ها سخن گفت.

پروفسور «كریستین چین» استاد روابط بین الملل در دانشگاه امریكن و یكی از دانشجویان سابق مولانا هم از تأثیر دیدگاه فلسفی و اسلامی مولانا در معرفت شناختی رشته های سیاسی و اقتصادی وارتباطات دنیای غرب صحبت كرد: «بیش از ۱۵۰دانشمند در رشته های روابط بین الملل و ارتباطات در دنیا دوره دكترای خود را زیر نظر و راهنمایی پروفسور مولانا تمام كرده و هزاران دانشجو از گوشه وكنار دنیا در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد از دروس او بهره مند شده اند. پروفسور مولانا درتأسیس و توسعه برنامه های ارتباطات جهانی بسیاری از دانشگاه های جهان سهیم بوده و بسیاری از كشورها از جمله چین، استرالیا، انگلستان، اسپانیا، هند، مصر و مالزی از الگویی كه او ۳۷ سال قبل در دانشگاه امریكن پایه گذاری كرد، اقتباس كرده اند. »

یكی دیگر از شركت كنندگان در این كنفرانس، پروفسور «گرترودرابینسون» از دانشگاه مك گیل كانادا و عضو سابق هیأت مدیره انجمن بین المللی پژوهش در علوم ارتباطات و رسانه ها در مورد جایگاه علمی حمید مولانا گفت: «ریاست پروفسور مولانا به مدت چهار سال در رأس انجمن بین المللی پژوهش در علوم ارتباطات و رسانه ها كه بیش از ۲ هزار عضو حقوقی و سازمانی در سراسر جهان دارد، اصلاحات و دگرگونی های اساسی را در این رشته همراه داشت و در واقع یك جنبش جدید فكری و پژوهشی و آموزشی به وجود آورد كه آثار آن امروز بخوبی درك می شود. او از مولانا در ردیف دیگر دانشمندان برجسته علوم اجتماعی و انسانی آمریكای شمالی یاد كرد.

مولانا، استاد روابط بین الملل، یكی از بنیانگذاران و پیشكسوتان رشته های ارتباطات و روابط بین الملل در سطح جهانی است.

او ۴۰ سال است كه در عنوان استادی در دانشگاه های آمریكا تدریس كرده و در بسیاری از دانشگاه های مهم دنیا به عنوان استاد میهمان حضور داشته است. حمید مولانا ۳۷ سال پیش رشته ارتباطات بین الملل و بخش مطالعات عالی ارتباطات جهانی را - كه یكی از قدیمی ترین برنامه درسی ارتباطات در دانشگاه امریكن است- در واشنگتن تأسیس كرده و در طول این مدت، ریاست آن را به عهده داشته است. و اما حمید مولانا این راه طولانی دستیابی به چنین اجماعی را چگونه پیموده است؟

سید حمید مولانا در ۶ اسفند۱۳۱۵ شمسی در خانواده ای روحانی در تبریز متولد شد. خاندان مولانا خاندانی معروف در فقاهت ومجاهدت شناخته شده اند وحمید مولانا نیز نگره دینی اش را وامدار خانواده است. وی مؤثرترین فرد در شكل گیری این نگره را نیز پدربزرگش می داند: «اول و بالاتر از همه پدر بزرگ من آیت الله العظمی سید محمد مولانا»؛ «من درس اولیه جامعه و دولت وشكاف میان این دو در ممالك اسلامی را از او آموختم».

او از دوران كودكی حمله متفقین را به عنوان یك خاطره فراموش نشدنی به خاطر دارد:«غم انگیزترین روزهای من در تبریز حمله متفقین در جنگ جهانی دوم به ایران و اشغال تبریز از سوی قوای شوروی بود» پدر سید حمید نیز در این دوران به طور موقت بازداشت می شود و با این اتفاق خانواده تصمیم به مهاجرت به تهران می گیرد:«كلاس اول تا سوم ابتدایی را در دبستان سعدی در تبریز،كلاس چهارم را در دبیرستان رضوی تهران و پنجم ابتدایی تا هشتم متوسطه را در دبستان و دبیرستان تعلیمات اسلامی جعفری در تهران خواندم.

با گرفتن مدرك سیكل رشته طبیعی آن زمان را انتخاب كردم و وارد دبیرستان مروی تهران شدم. » آغاز فعالیت های مطبوعاتی حمید مولانا كاردر نشریه «دانش آموزان» بوده است كه برای محصلان دبیرستان های آن زمان منتشر می شد. مولانا پس از پایان تحصیلات متوسطه به دانشگاه تهران راه می یابد و در رشته اقتصاد مشغول به تحصیل می شود. در همین ایام است كه از كیهان پیشنهاد سردبیری نشریه «كیهان فرهنگی» را كه در آن زمان تازه تأسیس شده بود به مولانا می دهند و او یك سال نیز این مسئولیت را بر عهده داشته است. بعد از آن به روزنامه كیهان انتقال می یابد و مسئول صفحه اقتصادی آن روزنامه می شود.

در این دوران و به ناگهان حمید مولانا پدر و مادر خود را در یك حادثه رانندگی از دست می دهد . مصادف با این حادثه تلخ در سال ۱۳۳۷و ۶ ماه بعد از فوت والدین،سید حمید توانست از دانشگاه «نورت وسترن» شیكاگو كه یكی از دانشگاه های برجسته آمریكاست، بورس تحصیلی دریافت كند: «من در ۲۰سالگی روانه آمریكا و اروپا شدم.


شما در حال مطالعه صفحه 1 از یک مقاله 2 صفحه ای هستید. لطفا صفحات دیگر این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.