آفتاب

فرهنگی و هنری

سینما میراث‌فرهنگی و تاریخی کتاب و نشر معماری هنرهای نمایشی هنرهای تجسمی و تزئینی عکاسی نقاشی صنایع‌دستی طراحی و گرافیک موسیقی ادبیات و شعر فستیوال‌ها و جشنواره‌ها طنز و کاریکاتور فرهنگ آداب و رسوم رسانه‌ها شخصیت‌ها فرهنگ عامه فرهنگ و اقتصاد فرهنگ و تمدن فرهنگ و تکنولوژی فرهنگ و دین فرهنگ و سیاست محصولات فرهنگی مطالعات فرهنگی مفاهیم فرهنگ نظام‌ها و نطریه‌های فرهنگی پوشاک و آرایش کشورها هنر رادیو و تلویزیون

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات فرهنگ و اقتصاد

سوال اصلی که قرار است در این نوشتار به آن بپردازیم این است که چه نسبتی بین فرهنگ و اقتصاد وجود دارد؟ اگر بگوییم اقتصاد و فرهنگ یک بحث فلسفی کلان می شود که البته بازتاب روی اقتصاد فرهنگ نیز دارد.

از دوران اوج شکوفایی «سیراف» و نحوه مشارکت اقتصادی شهروندان آن در مبادلات اقتصادی منطقه‌ای در قرون نخستین اسلامی، آگاهی و اطلاع‌ کافی در دست است و تکرار این مطالب مناسبتی نخواهد داشت. آنچه کمتر به آن پرداخته شده است، کیفیت روند افول و رکود اقتصادی این بندر در قرن پنجم هجری است و منابع و مدارک تاریخی نیز در این باره تصویری روشن ارایه نمی‌کنند.

توسعه شهری،‌ ازمنظر شهرشناسی، مقوله‌ای محدود به توسعه کالبدی از جنبه‌های فنی و عمرانی و زیرساخت‌های شهری نبوده، بلکه پیشاپیش و از منظر جریان زندگی شهری و حیات مدنی و به تبع آن، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی را نیز شامل می‌شود.

عموم مردم چه به صورت آگاهانه و چه به صورت ناآگاهانه و تقلیدگونه به ضرورت علم و کسب آن و پرداختن به آن به هر نحو معترفند؛ زیرا حاصل برخی از دستاوردهای علمی یا به صورت فیزیکی یا به صورت دگرگونی‌هایی در نظام اقتصادی یا علوم پزشکی و.... مشاهده می‌شود اما ....

جامعه‌ی هنرمندان باید قصه‌های زندگی بچه‌هایی را که خودشان خلاق و کارآفرین هستند، ترسیم و ریزه‌کاری‌های ذهنی آن‌ها را دربیاورد و به فیلم تبدیل کند و تحویل جوان‌ها بدهد...

مولانا به تشریح موضوعاتی در مورد مشخص شدن این بحث پرداخت و گفت: باید مشخص شود که توسعه تکنولوژی های اطلاعاتی و ارتباطی چه رابطه ای با این موضوع پیدا می کنند، پدیده توسعه سرمایه داری چگونه می تواند با این بحث در تعامل باشد و مشخص شود که صنایع فرهنگی و توسعه و تجارت جهانی چه ارتباطی با یکدیگر دارند.

به نظر می رسد در مهندسی فرهنگی مبنا حمایت و پشتیبانی بیشتر حاکمیت از تولید و عرضه محصولات فرهنگی جلوه گری می کند و در این نگرش مسوولیت دولت در توسعه ساختارها و زیربناها و واسپاری به تعاونی و بخش خصوصی قاعدتا با اولویت کمک و پشتیبانی ممکن خواهد بود.

در ادبیات اقتصاد، نظریات مختلفی در خصوص تاثیر فرهنگ و اقتصاد بر یكدیگر ارائه‌شده و تحقیق‌های متفاوتی نیز راجع به این موضوع بخصوص در سال‌های اخیر انجام شده است. فارغ از اینكه به‌طور دقیق نتایج این تحقیقات چه بوده در این مقاله برآنیم تا رویكرد صحیح نسبت به موضوع را تبیین نموده و آن را با آنچه كه تصور رایج كشور است و حتی بر اساس آن سیاستگذاری انجام می‌شود، مقایسه كنیم.