آفتاب

دین و اندیشه

احکام دین و مذهب اخلاق آزادی اخلاق اخلاق اجتماعی اخلاق اجتماعی ـ آداب معاشرت اخلاق اقتصادی اخلاق با انسان‌ها اخلاق با خداوند اخلاق با طبیعت اخلاق با نفس اخلاق خانواده اخلاق خانواده ـ ازدواج و طلاق اخلاق سیاسی اخلاق سیاسی ـ شهروندان اخلاق شغلی و حرفه‌ای اخلاق ـ عزت نفس اخلاق ـ مطالعات و پژوهش‌ها اخلاق مصرف اخلاق مصرف ـ اسراف و اعتدال اخلاق و دین اخلاق کاربردی اخلاق کاربردی ـ اخلاق جنسی و توالد اخلاق کاربردی ـ اوقات فراغت اخلاق کاربردی ـ روابط انسان‌ها انحطاط فرهنگی اندیشه انقلاب فرهنگی ایمان بزرگان اندیشه تولید و فرهنگ عدالت علم معیارهای اخلاقی ـ اخلاق جنائی نظام‌ها و مکاتب اخلاقی نظام‌ها و مکاتب اخلاقی ـ لذت‌گرائی نظام‌ها و مکاتب اخلاقی ـ نسبی‌گرائی هویت تصوف و عرفان فلسفه و منطق

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات اخلاق

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۲۳۰ مقاله

مسایل منطقه همواره برای کشور ما اهمیت داشته است، چه اهمیت جغرافیای سیاسی ( ژئوپولتیک) چه اهمیت جغرافیای اقتصادی ( ژئواکونومیک) و آنچه درباره مسایل منطقه اهمیت داشته است یکی شناخت است و یکی دیگر نقش آفرینی یعنی اول باید بدانیم مسایل منطقه چیست و دوم باید بدانیم چگونه در مسایل منطقه نقش داشته باشیم.

این نوشته درباره ی فرهنگ و اندیشه‌ی نهفته در کیش و قانون هر کشور هست که با بررسی درست این دو (قانون و کیش ) به راستی و حقیقت فرهنگ و اندیشه‌ی آن کشور می توان رسید .

در ادبیات فارسی نسبت به زهد و زاهد دیدگاه مثبتی وجود ندارد ، شاید بدان علت است که کسانی که در جامعه دم از زهد می زدند ترک دنیا و رفتار زاهدانه اشان برای رضای خدا نبوده است بلکه بعضی افراد، ظاهری زاهدانه به خود می گرفته اند و بجای ترک دنیا به منظور حصول به معبود ، فقط نفس خود را فریب می داده اند

برای پرداختن به اندیشه دکترعلی‌شریعتی شاید ساده‌ترین تعبیر این باشد که بگوییم او همه چیز را بر قلۀ «شدن» می‌خواست نه «بودن» و همه چیز را حقیقی می‌دید نه واقعی. باری، در فکرتِ شریعتی تا میان دو دسته مفاهیم، دو نوع جبهۀ اندیشه و اصلاً دو تیپ زیست‌جهان تمایز نگذاریم، نمی‌توانیم مدعی شویم که او را و حتَّی از آن مهم‌تر، افکار و اذکار او را درشناخته‌ایم و به عمقِ رسالت و رشادت او پی برده‌ایم.

در زندگی بارها اتفاق افتاده شما سرمایه گذاری در کاری به ظاهر سودمند را در اولویت اهدافتان قرار می‌دهید و درآمد خوبی هم کسب می‌کنید اما این اقدام الزاما به خوشحال‌تر شدنتان نمی‌انجامد.شاید شما هم با آموختن این هفت درس، همزمان خوشحالی و موفقیت در کار را تجربه کنید و به نوعی دگرگون شوید.

اخلاق یکی از معیارهای زندگی صحیح و هنجارهای ایرانی در طول قرون و اعصار گوناگون بوده و ‌ایرانیان از بدو تاریخ کوشیده‌اند این باور اصیل را در نگاه دینی و آیینی، ‌اجتماعی و انسانی، ‌طبیعت و محیط‌زیست ‌ جستجو کنند.

در مکتب انسان‌ساز اسلام، عیادت بیمار و دیدار او از اهمّیّت و ارزش ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که این رفتار نیک اخلاقی مورد رضایت خداوند بوده، نقش بسزایی را در تحکیم روابط انسانی و صمیمیّت و اخوّت، ایفا می‌کند.

در قرآن و روایات از خودفراموشی به عنوان یکی از مهمترین رذایل اخلاقی یاد شده است؛ حال این سوال به ذهن خطور می‌کند که خودفراموشی چیست؟ مگر می‌شود انسان خودش را فراموش کند؟ او که هر کاری می‌کند در جهت رسیدن به خواسته‌های خودش است؛ زندگی اش در جهت رسیدن به اهدافش است.

برای یافتن پاسخ از دو مشکلی که در جامعه امروزی ظهور می‌یابد؛ یعنی ۱ ـ اجتماع محل تنازع است یا تسابق؟ ۲ ـ عدم مساوات شرایط طبیعی (تکوینی) با شرایط قراردادی چرا؟ آثار شهید مطهری می‌تواند راهگشا باشد. از این رو از دیدگاه شهید مطهری به تبیین جایگاه انسان با اجتماع و قانون می‌پردازم.

لقمان در سخنان حکیمانه‏اش به فرزندش می‏گوید: در این دنیایی که دریایی عمیق است و خلق بسیاری در آن غرق شده‏اند کشتی خود را تقوا قرار داده تا این کشتی تو را از میان امواج خطر و توفان‏های خانمان برانداز هوا و هوس سالم به ساحل نجات برساند.تقوا از ماده‏ «وقی» است.

انسان به هر مقدار که از صفات کمال الهی برخوردار باشد به همان اندازه به خدا تقرب می‌یابد و به او نزدیک می‌شود، اگر این صفات در انسان به صورت خلق و خوی درآید یعنی به آنها عادت کند و چنان شود که این کمالات از درون او بجوشند، در این صورت می‌توان گفت که او به اخلاق اسلامی‌خو گرفته است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۲۳۰ مقاله