آفتاب

مقالات اخلاق

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۱۹۷ مقاله
معاشرت‌ صحیح

انسان به عنوان موجودی ذی شعور وقتی که در بین همنوعان خود زندگی می‌کند ناچار است که قوانینی را رعایت کند؛ از جهتی نیز دین اسلام به عنوان کامل ترین ادیان همه جنبه‌های وجودی انسان را در نظر گرفته و بهترین برنامه‌ها و اصول را در روابط بین انسانها معرفی کرده است.

مدیر

هر مجموعه‌ای نیازمند فردی است که در جهت هماهنگ نمودن افراد آن و سامان دادن امور تلاش نماید. این فرد که احاطه کامل بر تمامی امور و جریان‌ها را دارد موظف است دیگر اعضا را در راستای پیشرفت اهداف مجموعه سوق دهد و آنان را هدایت کند.

شرافت انسانی

یکی از مهم‌ترین موضوعات که در متون کهن اخلاقی و عرفانی بسیار بدان توجه شده است، بحث از تواضع و اهمیت آن در رشد معنوی و اخلاقی است. توجه به تواضع و بحث درباره آن در متون کهن، بی‌شک به خاطر اهمیت فراوان این موضوع مهم اخلاقی و احساس نیاز فراوان به آن است.

اخلاص

اخلاص و کمال آن، در کلام امام علی(ع) چگونه بیان شده است؟ امام علی(ع) در فرازی از خطبه اول نهج‌البلاغه سخن از اخلاص به میان آورده می‌فرماید: «و کمال توحید خداوند اخلاص برای اوست» (وَکَمالُ تَوْحیدِهِ الاِخْلاصُ لَهُ). اخلاص از ماده خلوص به معنای خالص کردن و تصفیه نمودن و از غیر، پاک کردن است.

راستگویی

«رهایی در راستگویی است»، این جمله را همه آدم‌هایی که با دیگران مراوده می‌کنند قبول دارند. وقتی انسان راست می‌گوید خیالش از همه بابت راحت است چون شب‌ها با آسودگی می‌خوابد و صبح‌ها راحت چشم به روی دنیا باز می‌کند.

بخل ورزیدن

شاید باورش کمی سخت باشد اما واقعیت دارد، بخل ورزیدن کانون تمامی عیب هاست، حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند: بخل ورزیدن کانون تمام عیب‌ها و مهاری است که انسان را به سوی هر بدی می‌کشاند. (نهج‌البلاغه ترجمه دشتی، حکمت ۳۷۸)

انصاف

آیا کسی می‌تواند احتمال دهد که در کتب آسمانی هیچ نامی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و نشانی از وی نبوده ولی پیغمبر اسلام با این صراحت در مقابل چشم آنها بگوید تمام صفات من در کتب شما موجود است؟

غلبه بر هوای نفس

حضرت علی علیه‌السلام در خطبه ۴۲ نهج‌البلاغه می‌فرمایند:ای مردم شدیدترین خوف و هراسی که درباره شما دارم، برای دو چیز است: پیروی از هوی و درازی آرزو. اما پیروی از هوی آدمی را از برخورداری ‏از حق محروم می‏کند و درازی آرزو، آخرت را به فراموشی می‏سپارد.

اخلاق​گرایی

واکاوی و بازبینی اسناد و مکتوبات تاریخی، مذهبی، کلامی و حدیثی مرتبط با سده های نخستین اسلام هویدا می نمایند که تشویق و ترغیب مردمان به رعایت اخلاق الهی از جمله ارکان اصلی گفتمان امام جعفر صادق(ع) بوده است.

توکل

آثار و فواید بسیار زیاد توکّل، وقتی به دست می‌آید که مفهوم توکّل، به درستی درک شود. همان طور که گفته شد، توکّل به معنای اتّکا به قدرت خداوند و واگذار کردن نتیجه امور به اوست و اعتقاد به این که هر امری، با اراده خداوند، صورت می‌گیرد ...

درست سخن گفتن

یکی از مهم‌ترین ارزش‌ها مربوط به کنترل زبان است که به راستی اگر در زندگی انسان تحقق یابد، او به بزرگترین عامل رشد و ترقی و نورانیّت دست یافته و سازنده‌ترین وسیله را برای پیمودن مدارج تکامل در اختیار گرفته است.

صبر

صبر در آیات و روایات اسلام از چنان جایگاهی برخوردار است که آن را در کنار عقل توصیف کرده‌اند، به گونه‌ای که پیامبر(ص) صبر را اولین ثمره عقل خوانده و قرآن، بر ارزشمندی صبر به واسطه کسب رضای الهی تأکید داشته و آن را یکی از ویژگی‌های صاحبان عقل برمی‌شمارد.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۱۹۷ مقاله