آفتاب

مقالات اخلاق

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۲۲۶ مقاله

برای پرداختن به اندیشه دکترعلی‌شریعتی شاید ساده‌ترین تعبیر این باشد که بگوییم او همه چیز را بر قلۀ «شدن» می‌خواست نه «بودن» و همه چیز را حقیقی می‌دید نه واقعی. باری، در فکرتِ شریعتی تا میان دو دسته مفاهیم، دو نوع جبهۀ اندیشه و اصلاً دو تیپ زیست‌جهان تمایز نگذاریم، نمی‌توانیم مدعی شویم که او را و حتَّی از آن مهم‌تر، افکار و اذکار او را درشناخته‌ایم و به عمقِ رسالت و رشادت او پی برده‌ایم.

مهربانی

در زندگی بارها اتفاق افتاده شما سرمایه گذاری در کاری به ظاهر سودمند را در اولویت اهدافتان قرار می‌دهید و درآمد خوبی هم کسب می‌کنید اما این اقدام الزاما به خوشحال‌تر شدنتان نمی‌انجامد.شاید شما هم با آموختن این هفت درس، همزمان خوشحالی و موفقیت در کار را تجربه کنید و به نوعی دگرگون شوید.

زندگی اخلاقی

اخلاق یکی از معیارهای زندگی صحیح و هنجارهای ایرانی در طول قرون و اعصار گوناگون بوده و ‌ایرانیان از بدو تاریخ کوشیده‌اند این باور اصیل را در نگاه دینی و آیینی، ‌اجتماعی و انسانی، ‌طبیعت و محیط‌زیست ‌ جستجو کنند.

عیادت از بیمار

در مکتب انسان‌ساز اسلام، عیادت بیمار و دیدار او از اهمّیّت و ارزش ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که این رفتار نیک اخلاقی مورد رضایت خداوند بوده، نقش بسزایی را در تحکیم روابط انسانی و صمیمیّت و اخوّت، ایفا می‌کند.

خود فراموشی

در قرآن و روایات از خودفراموشی به عنوان یکی از مهمترین رذایل اخلاقی یاد شده است؛ حال این سوال به ذهن خطور می‌کند که خودفراموشی چیست؟ مگر می‌شود انسان خودش را فراموش کند؟ او که هر کاری می‌کند در جهت رسیدن به خواسته‌های خودش است؛ زندگی اش در جهت رسیدن به اهدافش است.

عدالت در جامعه

برای یافتن پاسخ از دو مشکلی که در جامعه امروزی ظهور می‌یابد؛ یعنی ۱ ـ اجتماع محل تنازع است یا تسابق؟ ۲ ـ عدم مساوات شرایط طبیعی (تکوینی) با شرایط قراردادی چرا؟ آثار شهید مطهری می‌تواند راهگشا باشد. از این رو از دیدگاه شهید مطهری به تبیین جایگاه انسان با اجتماع و قانون می‌پردازم.

تقوا

لقمان در سخنان حکیمانه‏اش به فرزندش می‏گوید: در این دنیایی که دریایی عمیق است و خلق بسیاری در آن غرق شده‏اند کشتی خود را تقوا قرار داده تا این کشتی تو را از میان امواج خطر و توفان‏های خانمان برانداز هوا و هوس سالم به ساحل نجات برساند.تقوا از ماده‏ «وقی» است.

اصول بنیادین اخلاق

انسان به هر مقدار که از صفات کمال الهی برخوردار باشد به همان اندازه به خدا تقرب می‌یابد و به او نزدیک می‌شود، اگر این صفات در انسان به صورت خلق و خوی درآید یعنی به آنها عادت کند و چنان شود که این کمالات از درون او بجوشند، در این صورت می‌توان گفت که او به اخلاق اسلامی‌خو گرفته است.

نیکی کردن

یتیم به آن انسانی می‏گویند که یا به خاطر مرگ پدر از نوازش و محبت پدرانه محروم شده، یا به سبب مرگ مادر از آغوش عاشقانه مادرانه بی‏بهره گشته، یا هر دو منبع لطف و فیض و عشق و محبت را از دست داده است.

امانتداری

امـانت به معنی ودیعه، گرو و رهن، راستی و درستی، و امانتداری به معنی درستی، امین بودن و دینداری آمده است‌. از نـظـر عـقل و منطق، راستی و درستی و پس‌دادن به موقع امانت کاری ارزشمند و لازمه انسانیت است که فطرت پاک انسان‌ها پایبندی به آن را طالب و از خیانت در امانت، سخت منزجر است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۲۲۶ مقاله