آفتاب

دین و اندیشه

احکام دین و مذهب آخرت آداب اجتماعی ـ تشییع جنازه آداب و رسوم مسلمانان آزادی آفرینش آموزش دین ائمه اطهار و معصومین ادعیه و مناجات ـ صحیفه سجادیه ادیان و مذاهب ـ آئین جین ادیان و مذاهب ـ آئین سیک ادیان و مذاهب ـ اسلام ادیان و مذاهب ـ بهاییت ادیان و مذاهب ـ بودا ادیان و مذاهب ـ زرتشت ادیان و مذاهب ـ مسیحیت ادیان و مذاهب ـ هندو ادیان و مذاهب ـ وهابیت ادیان و مذاهب ـ کشورها ادیان و مذاهب ـ یهودیت اعمال و مناسک حج اعمال و مناسک حج ـ روز عرفه الهامات غیبی ـ وحی الهیات امامت ـ بیعت اماکن مذهبی امر به معروف‌ و نهی‌از منکر اولیاءالله ایدئولوژی بازگشت از گناه ـ توبه تاریخ اسلام جهاد اسلامی جهاد ـ پاسدار حدیث خداشناسی خداوند ـ رحمت خدواند خداوند ـ صفات خداوند خدواند ـ بندگی داستان‌های مذهبی دنیا دین دین شناسی دین ـ اعتقادات و گرایش‌ها دین ـ حقوق دین ـ دینداری دین و اقتصاد دین و جامعه دین و حكومت دین و سیاست دین و فرهنگ دین و مذهب ـ تحقیق و پژوهش دین و هنر زن در اسلام زیارت سرگذشتنامه‌ها سوگواری مذهبی ـ مداحی سوگواری‌های مذهبی ـ عزاداری شخصیت‌ها شخصیت‌ها ـ شهداء شخصیت‌ها و بزرگان دین شکاف دینی شیطان عبادات عبادات ـ اعتکاف عبادات ـ دعا عبادت ـ نماز عدل الهی عصر ظهور عقل و دین علم تفسیر و اصول آن علم و دین علم و دین ـ باستاشناسی علوم غریبه ـ معجزه فرق و مذاهب اسلامی ـ بابیه فرق و مذاهب اسلامی ـ حنفیه فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب اسلامی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ شافعی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ مذهب تشیع فعالیت‌های مذهبی ـ روستاها فقه و اصول فلسفه ظهور فلسفه و نطریات دین ـ روشنفكری دینی فلسفه و نظریات دین فلسفه و نظریات دین ـ سنت و مدرنیته مباحث خاص ـ مهدویت مدارس و حوزه‌های علمی مذهب و جهانی شدن مرگ معرفی ‌آثار و مکاتب مفهوم خداوند مناسبت‌ها مناسبت‌ها ـ بعثت مناسبت‌ها ـ روزهای‌خاص مناسبت‌ها ـ عید سعید غدیر مناسبت‌ها ـ عید سعید فطر مناسبت‌ها ـ عید سعید قربان مناسبت‌ها ـ ماه رجب مناسبت‌ها ـ ماه رمضان مناسبت‌ها ـ ماه شعبان مناسبت‌ها ـ محرم و صفر مناسبت‌ها ـ میلاد مسیح مناسبت‌ها ـ وفات و شهادت مناسبت‌ها ـ ولادت‌ها نقد دین نهج‌البلاغه ولایت فقیه ولایت و امامت پوشش پوشش ـ حجاب کتاب مقدس ـ انجیل کتاب مقدس ـ قرآن کتب مقدس گفتگو بین ادیان گناه اخلاق تصوف و عرفان فلسفه و منطق

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات دین ـ دینداری

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۷۳ مقاله

توجه به این موضوع که همه چیز متعلق به خداست اثر تربیتی مهمی در انسان‌ها دارد، زیرا هنگامی که بدانند آنچه دارند از خودشان نیست و چند روزی به عنوان عاریت یا امانت به دست آنها سپرده شده این عقیده به طور مسلم، انسان را از تجاوز به حقوق دیگران و استثمار و استعمار و احتکار و حرص و بخل و طمع باز می‏دارد.

و قطعاً شما را با چیزی از ترس، گرسنگی، زیان مالی و جانی و کمبود محصولات، آزمایش می‏کنیم و صابران (در این حوادث و بلاها را) بشارت بده. (بقره ـ ۱۵۵). آزمایش‏های خداوند برای رفع ابهام نیست، بلکه برای شکوفایی استعدادها و پرورش انسان‏هاست.

تو هر خونه ای وارد میشی، میبینی که تابلوهای متفاوتی روی دیوارها نصب کردن، یه خونه پره از تابلوهای طبیعت مثل گل و منظره و درخت و سبزه، یه خونه دیگه عکس‌های خودشون رو به دیوارها زدن و خونه بعدی شاید اصلاً هیچ تابلویی نداشته باشه.

اساس هر کاری رعایت حد اعتدال آن کار است. شتابزدگی و سستی در کار حدود افراط و تفریط در آن کارند و هر دو صفات مذمومی‌هستند که دوری از آنها سفارش شده است. حضرت علی علیه السلام فرموده: شتاب پیش از توانایی بر کار، و سستی پس از به دست آوردن فرصت از بی‏خردی است.(نهج البلاغه/ ترجمه دشتی/ حکمت ۳۶۳)

در تمامی ادیان الهی، آیین‌ها و آدابی برای مومنین وضع شده است تا با تمسک و توسل بدان علاوه بر انجام وظیفه دینی و عبادت مرسوم و ‌در پی توجه و تامل درکنه آن عمل افاضات غیبی و بهره‌های معنوی را دریافت نمایند و به هدف مشترک تمامی ادیان که ارتقای روحی مومنان (بلکه تمام ابنای بشر) است، دست یابند و در نهایت در قرب جوار دوست آرام گیرند.

بهترین راه رسیدن انسان به خوشبختی و سعادت، خودشناسی و خودسازی است. خودسازی از خودشناسی آغاز می‏شود. نخست باید خود را شناخت تا بتوان خود را ساخت؛ چرا که با خودشناسی، خداشناسی تحقّق می‏یابد و اگر خدا را شناختیم، خود را ساخته‏ایم.

از دیدگاه اندیشمندان و متفکران دینی برخی از صفات به صورت فطری در وجود انسان به ودیه گذاشته شده اند. یکی از ویژگی ها حس زیبایی خواهی و زیبایی جویی است که بحث زیبایی شناسی در ادیان هم مطرح شده است.

قضاوت، بخشی درخشان از تاریخ اسلام بوده و جایگاه رفیعی در این آیین دارد. اطاعت امیر مومنان از حکم قاضی حتی وقتی علیه ایشان بود از روایت‌های طلایی تاریخ اسلام است که نشان می‌دهد تا چه میزان قاضی در اسلام جایگاه بالایی دارد.

در این روزهای مملو از برکت، جشن‌های بسیار زیادی برگزار می‌شود که می‌توان آنها را از جنبه‌های متعدد بررسی کرد، به لحاظ تاریخی، دینی، جامعه‌شناختی و... همین امر موجب شد با دکتر جبار رحمانی، استادیار انسان‌شناسی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به گفت‌وگو بنشینیم. از نظر او، انگیزه شرکت در مراسم دینی بازتولید ایمان و تجربه دینی ـ اجتماعی است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۷۳ مقاله