آفتاب

دین و اندیشه

احکام دین و مذهب آخرت آداب اجتماعی ـ تشییع جنازه آداب و رسوم مسلمانان آزادی آفرینش آموزش دین ائمه اطهار و معصومین ادعیه و مناجات ـ صحیفه سجادیه ادیان و مذاهب ـ آئین جین ادیان و مذاهب ـ آئین سیک ادیان و مذاهب ـ اسلام ادیان و مذاهب ـ بهاییت ادیان و مذاهب ـ بودا ادیان و مذاهب ـ زرتشت ادیان و مذاهب ـ مسیحیت ادیان و مذاهب ـ هندو ادیان و مذاهب ـ وهابیت ادیان و مذاهب ـ کشورها ادیان و مذاهب ـ یهودیت اعمال و مناسک حج اعمال و مناسک حج ـ روز عرفه الهامات غیبی ـ وحی الهیات امامت ـ بیعت اماکن مذهبی امر به معروف‌ و نهی‌از منکر اولیاءالله ایدئولوژی بازگشت از گناه ـ توبه تاریخ اسلام جهاد اسلامی جهاد ـ پاسدار حدیث خداشناسی خداوند ـ رحمت خدواند خداوند ـ صفات خداوند خدواند ـ بندگی داستان‌های مذهبی دنیا دین دین شناسی دین ـ اعتقادات و گرایش‌ها دین ـ حقوق دین ـ دینداری دین و اقتصاد دین و جامعه دین و حكومت دین و سیاست دین و فرهنگ دین و مذهب ـ تحقیق و پژوهش دین و هنر زن در اسلام زیارت سرگذشتنامه‌ها سوگواری مذهبی ـ مداحی سوگواری‌های مذهبی ـ عزاداری شخصیت‌ها شخصیت‌ها ـ شهداء شخصیت‌ها و بزرگان دین شکاف دینی شیطان عبادات عبادات ـ اعتکاف عبادات ـ دعا عبادت ـ نماز عدل الهی عصر ظهور عقل و دین علم تفسیر و اصول آن علم و دین علم و دین ـ باستاشناسی علوم غریبه ـ معجزه فرق و مذاهب اسلامی ـ بابیه فرق و مذاهب اسلامی ـ حنفیه فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب اسلامی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ شافعی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ مذهب تشیع فعالیت‌های مذهبی ـ روستاها فقه و اصول فلسفه ظهور فلسفه و نطریات دین ـ روشنفكری دینی فلسفه و نظریات دین فلسفه و نظریات دین ـ سنت و مدرنیته مباحث خاص ـ مهدویت مدارس و حوزه‌های علمی مذهب و جهانی شدن مرگ معرفی ‌آثار و مکاتب مفهوم خداوند مناسبت‌ها مناسبت‌ها ـ بعثت مناسبت‌ها ـ روزهای‌خاص مناسبت‌ها ـ عید سعید غدیر مناسبت‌ها ـ عید سعید فطر مناسبت‌ها ـ عید سعید قربان مناسبت‌ها ـ ماه رجب مناسبت‌ها ـ ماه رمضان مناسبت‌ها ـ ماه شعبان مناسبت‌ها ـ محرم و صفر مناسبت‌ها ـ میلاد مسیح مناسبت‌ها ـ وفات و شهادت مناسبت‌ها ـ ولادت‌ها نقد دین نهج‌البلاغه ولایت فقیه ولایت و امامت پوشش پوشش ـ حجاب کتاب مقدس ـ انجیل کتاب مقدس ـ قرآن کتب مقدس گفتگو بین ادیان گناه اخلاق تصوف و عرفان فلسفه و منطق

مقالات دین ـ دینداری

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۶۱ مقاله
زندگی‌

اساس هر کاری رعایت حد اعتدال آن کار است. شتابزدگی و سستی در کار حدود افراط و تفریط در آن کارند و هر دو صفات مذمومی‌هستند که دوری از آنها سفارش شده است. حضرت علی علیه السلام فرموده: شتاب پیش از توانایی بر کار، و سستی پس از به دست آوردن فرصت از بی‏خردی است.(نهج البلاغه/ ترجمه دشتی/ حکمت ۳۶۳)

کمال معنوی

در تمامی ادیان الهی، آیین‌ها و آدابی برای مومنین وضع شده است تا با تمسک و توسل بدان علاوه بر انجام وظیفه دینی و عبادت مرسوم و ‌در پی توجه و تامل درکنه آن عمل افاضات غیبی و بهره‌های معنوی را دریافت نمایند و به هدف مشترک تمامی ادیان که ارتقای روحی مومنان (بلکه تمام ابنای بشر) است، دست یابند و در نهایت در قرب جوار دوست آرام گیرند.

خوشبختی

بهترین راه رسیدن انسان به خوشبختی و سعادت، خودشناسی و خودسازی است. خودسازی از خودشناسی آغاز می‏شود. نخست باید خود را شناخت تا بتوان خود را ساخت؛ چرا که با خودشناسی، خداشناسی تحقّق می‏یابد و اگر خدا را شناختیم، خود را ساخته‏ایم.

زیبایی شناسی

از دیدگاه اندیشمندان و متفکران دینی برخی از صفات به صورت فطری در وجود انسان به ودیه گذاشته شده اند. یکی از ویژگی ها حس زیبایی خواهی و زیبایی جویی است که بحث زیبایی شناسی در ادیان هم مطرح شده است.

قضاوت

قضاوت، بخشی درخشان از تاریخ اسلام بوده و جایگاه رفیعی در این آیین دارد. اطاعت امیر مومنان از حکم قاضی حتی وقتی علیه ایشان بود از روایت‌های طلایی تاریخ اسلام است که نشان می‌دهد تا چه میزان قاضی در اسلام جایگاه بالایی دارد.

ایمان

در این روزهای مملو از برکت، جشن‌های بسیار زیادی برگزار می‌شود که می‌توان آنها را از جنبه‌های متعدد بررسی کرد، به لحاظ تاریخی، دینی، جامعه‌شناختی و... همین امر موجب شد با دکتر جبار رحمانی، استادیار انسان‌شناسی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به گفت‌وگو بنشینیم. از نظر او، انگیزه شرکت در مراسم دینی بازتولید ایمان و تجربه دینی ـ اجتماعی است.

زندگی

تاکنون بسیار با خود اندیشیده‌ایم که چرا مشکلات، مردم را احاطه کرده است و مردم، در پی آسایش هستند. در این میان گروهی دست نیاز به سوی خدا دراز کرده و از او می‌خواهند مشکلات را از جامعه بردارد و آینده‌ای روشن را برایمان به ارمغان آورد.

رسول اکرم(ص)

به سال دوم هجری رسول اکرم(ص) در مدینه دستور تغییر قبله از بیت‌‌المقدس به سوی مسجدالحرام را به وسیله وحی دریافت کرد و این در حالی بود که حضرت(ص) در حال نماز ظهر یا عصر بودند که دو رکعت از آن به سمت بیت‌المقدس و دو رکعت بعدی به سوی کعبه به جای آورده شد و به نماز ذوالقبلتین مشهور شد.

اعتکاف

اعتکاف مخصوص دین اسلام نیست، بلکه در ادیان الاهی دیگر نیز وجود داشته و در اسلام استمرار یافته است، اگرچه ممکن است در شرع مقدس اسلام پاره ای از خصوصیّات و احکام و شرایط آن تغییر یافته باشد، اما از زمانی که پیامبر اسلام (ص) اعتکاف را به مسلمانان آموزش داد، این سنت اسلامی در میان مسلمانان رواج پیدا کرد.

اعتکاف

اعتکاف از ماده «عکف» در لغت به معنی اقبال و روی آوردن به چیزی و ملازمت آن بر سبیل تعظیم است۱ و یکی از سنت‌های حسنه اسلامی برای تزکیه نفس و توجه با خلوص نیت به پروردگار عالمیان است که در آن شخص باید به مدت سه روز در مسجد ساکن شده، ‌روزه داری نموده و فرایض دینی را با حضور قلب به جای آورد.

خداوند

آیت‌ا... جاودان گفت: من خودم بیدار نشدم. اگر حال نماز داشتم، خدا آن حال را داد. اگر همت کردم و یک کار بزرگی کردم، خدا آن کار را کرد. مدام می‌فهمد که خدا این کارها را کرد و در آن زمان می‌گوید که همه کارها را خدا کرد. یعنی کمک کرد. این را فراموش نکنید. کمک کرد.

زندگی

هیچ نسخه ثابت از پیش تعیین‌شده‌ای برای همه انسان‌ها به صورت یکسان وجود ندارد. هر انسانی با توجه به جهان‌بینی خود به زندگی می‌نگرد و عوامل بسیاری در آن دخیل هستند.اما انسان‌ها با انجام برخی کارها می‌توانند لذت بیشتری از زندگی ببرند و تا حدی نگرش خود را تغییر دهند.

فرقه​های نوظهور

پیش از پرداختن به واکاوی هدف نگرش و سلوک عرفانی اصیل مبتنی بر حقیقت وحیانی، در بستر زندگی یک فرد یا جامعه، به پاسخ این پرسش می‌پردازیم که اساسا استنباط ما از مفهوم عرفان چیست؟

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۶۱ مقاله