آفتاب

دین و اندیشه

احکام دین و مذهب آخرت آداب اجتماعی ـ تشییع جنازه آداب و رسوم مسلمانان آزادی آفرینش آموزش دین ائمه اطهار و معصومین ادعیه و مناجات ـ صحیفه سجادیه ادیان و مذاهب ـ آئین جین ادیان و مذاهب ـ آئین سیک ادیان و مذاهب ـ اسلام ادیان و مذاهب ـ بهاییت ادیان و مذاهب ـ بودا ادیان و مذاهب ـ زرتشت ادیان و مذاهب ـ مسیحیت ادیان و مذاهب ـ هندو ادیان و مذاهب ـ وهابیت ادیان و مذاهب ـ کشورها ادیان و مذاهب ـ یهودیت اعمال و مناسک حج اعمال و مناسک حج ـ روز عرفه الهامات غیبی ـ وحی الهیات امامت ـ بیعت اماکن مذهبی امر به معروف‌ و نهی‌از منکر اولیاءالله ایدئولوژی بازگشت از گناه ـ توبه تاریخ اسلام جهاد اسلامی جهاد ـ پاسدار حدیث خداشناسی خداوند ـ رحمت خدواند خداوند ـ صفات خداوند خدواند ـ بندگی داستان‌های مذهبی دنیا دین دین شناسی دین ـ اعتقادات و گرایش‌ها دین ـ حقوق دین ـ دینداری دین و اقتصاد دین و جامعه دین و حكومت دین و سیاست دین و فرهنگ دین و مذهب ـ تحقیق و پژوهش دین و هنر زن در اسلام زیارت سرگذشتنامه‌ها سوگواری مذهبی ـ مداحی سوگواری‌های مذهبی ـ عزاداری شخصیت‌ها شخصیت‌ها ـ شهداء شخصیت‌ها و بزرگان دین شکاف دینی شیطان عبادات عبادات ـ اعتکاف عبادات ـ دعا عبادت ـ نماز عدل الهی عصر ظهور عقل و دین علم تفسیر و اصول آن علم و دین علم و دین ـ باستاشناسی علوم غریبه ـ معجزه فرق و مذاهب اسلامی ـ بابیه فرق و مذاهب اسلامی ـ حنفیه فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب اسلامی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ شافعی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ مذهب تشیع فعالیت‌های مذهبی ـ روستاها فقه و اصول فلسفه ظهور فلسفه و نطریات دین ـ روشنفكری دینی فلسفه و نظریات دین فلسفه و نظریات دین ـ سنت و مدرنیته مباحث خاص ـ مهدویت مدارس و حوزه‌های علمی مذهب و جهانی شدن مرگ معرفی ‌آثار و مکاتب مفهوم خداوند مناسبت‌ها مناسبت‌ها ـ بعثت مناسبت‌ها ـ روزهای‌خاص مناسبت‌ها ـ عید سعید غدیر مناسبت‌ها ـ عید سعید فطر مناسبت‌ها ـ عید سعید قربان مناسبت‌ها ـ ماه رجب مناسبت‌ها ـ ماه رمضان مناسبت‌ها ـ ماه شعبان مناسبت‌ها ـ محرم و صفر مناسبت‌ها ـ میلاد مسیح مناسبت‌ها ـ وفات و شهادت مناسبت‌ها ـ ولادت‌ها نقد دین نهج‌البلاغه ولایت فقیه ولایت و امامت پوشش پوشش ـ حجاب کتاب مقدس ـ انجیل کتاب مقدس ـ قرآن کتب مقدس گفتگو بین ادیان گناه اخلاق تصوف و عرفان فلسفه و منطق

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات فقه و اصول

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۷۴ مقاله

در آموزه های قرآنی، یکی از مهم ترین فلسفه هایی که برای ازدواج بیان شده، تناسل و افزایش جمعیت بشر است. البته افزایش جمعیت نقش بسیار تاثیرگذاری در روند رفاه فردی و جمعی بشر دارد و این بر خلاف باوری است که در جامعه از سوی سکولارها رواج داده شده است.

زندگی اجتماعی در چارچوب قوانین سامان می یابد. فقه اصغر در اسلام مدیریت این بخش را به عهده دارد؛ اما سبک زندگی در اسلام تنها در چارچوب فقه اصغر سامان نمی یابد، بلکه این فقه اکبر است که به فقه اصغر معنا می بخشد و ضمانت اجرایی آن را به عهده می گیرد.

فقه، امروز علاوه بر چالش‌ با طیف شش ضلعی فقه‌ ستیزان (ملحدان دین ستیز، عرف گرایان شریعت گریز، اباحی طلبان بی مبالات، سیاسیون لیبرال، متنسکان اقلی‌گرا، صوفی مابان مسلکی) با دو آفت و عارضه‌ افراطی و تفریطی اساسی مواجه است.

ضرورت دانش فقه و نقش آن در منظومه معارف اسلامی و نسبت فقه و عقل از مضامین این مقاله است. بیشترین حجم این نوشتار به اثبات این نکته اختصاص یافته است که فقه نه در صدد بیان علل عقلی احکام است و نه عقلاً یا منطقا می‏توان به چنین احکامی دست یافت.

در مقاله حاضر نویسنده با طرح دیدگاه خود مبنی بر تعلیقه بودن فقه شیعه بر فقه اهل سنت به لحاظ اقتضائات و محدودیت های زمان ائمه(ع)، صبغه فردی آن را بارزتر می داند و برضرورت تغییر اساسی در رویکرد کلان فقه از فردی به اجتماعی تاکید می کند تا بتواند در حوزه عمل سیاسی و اجتماعی در عصر حاضر حرف اول را بزند و نقش سازنده خویش را ایفا کند.

فلسفه فقه از جمله فلسفه‌های مضاف و از گونه معرفت‌های درجه دو است. موضوع این دسته فلسفه‌ها شناسایی و تحلیل واژگانی است که به آن‌ها اضافه شده. به طور معمول مضاف‌الیه آن یک علم است؛ مانند فلسفه فیزیک، فلسفه ریاضیات، فلسفه منطق و....

مقالة درآمدی بر جایگاه مصلحت در فقه با هدف بررسی پرسش‏های مهم دربارة رابطه فقه و مصلحت تدوین شده ‏است. در این مقاله، پس از توضیح برخی واژگان و طرح موضوع، به پیشینه کاربرد مصلحت در فقه و اصول شیعه وسنّی پرداخته شده؛ سپس مباحث اصلی در سه بخش ادامه یافته است.

با نگاهی‌ دقیق‌ به‌ فقه‌ آشکار می‌گردد که‌ فقه‌ مجموعه‌ قواعدی‌ است‌ که‌ عملاً‌ بر کلیه‌ جنبه‌های‌ زندگی‌ آدمی‌ اعم‌ از مادی‌ و معنوی‌ ناظر است. بر این‌ مبنا، قواعد مربوط‌ به‌ طرز رفتار دولتها در زمان‌ جنگ‌ و صلح‌ و حالت‌ بیطرفی‌ نیز بخشی‌ از فقه‌ را تشکیل می‌دهد؛ چه‌ آنکه‌ بی‌تردید تمامی‌ فقه‌ اسلامی‌ عهده‌دار هدایت‌ رفتار مسلمانان‌ است‌ و رفتار حاکم‌ اسلامی‌ در روابط‌ بین‌الملل‌ نیز بخشی‌ از آن‌ محسوب‌ می‌شود.

شلایر ماخر، متکلم‌ و ادیب‌ آلمانی، از ۱۷۶۸ تا ۱۸۳۴ میلادی‌ زندگی‌ کرده‌ و اگر دوران‌ ظهور و شکوفائی‌ اندیشه‌ او را - که‌ از پایه‌گذاران‌ هرمنوتیک‌ جدید است‌ - سرآغاز این‌ دانش‌ بدانیم‌ باید بگوئیم‌ حدود دو قرن‌ از پیدایش‌ این‌ رشته‌ از دانش‌ سپری‌ شده‌ است.

با شکل‌گیری‌ نظام‌ مقدس‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و لزوم‌ پایبندی‌ به‌ اجرای‌ قوانین‌ شرعی، انجام‌ پژوهشهایی‌ را ضروری‌ می‌نماید که‌ بر سیاستهای‌ کلی‌ نظام‌ فقهی‌ - حقوقی‌ تأثیر گذارد و میراث‌ غنی‌ فقه‌ شیعه‌ را به‌ زبان‌ روز و متناسب‌ با فهم‌ و انتظار انسان‌ سرگشتة‌ عصر حاضر بیان‌ سازد تا از این‌ رهگذر، دین‌ و فقه‌ را در عرصه‌های‌ مختلف‌ زندگی‌ اجتماعی‌ جوامع‌ بشری‌ زنده‌ و بالنده‌ نگه‌ دارد.

هدف‌ این‌ نوشتار بررسی‌ رابطة‌ فقه‌ و اخلاق‌ است‌ و از آنجا که‌ مباحث‌ گوناگونی‌ در این‌ راستا مطرحند تلاش‌ شده‌ است‌ تا مقایسه‌ای‌ بین‌ فقه‌ و اخلاق‌ داشته‌ و مبادی‌ تصوری‌ و تصدیقی‌ هر یک‌ از آن‌ دو را برشمرده‌ و از این‌ طریق‌ چگونگی‌ رابطة‌ بین‌ دو علم‌ فقه‌ و اخلاق‌ را به‌ نحو اجمال‌ تبیین‌ کند.

سپس‌ سایر بحثهای‌ مربوط‌ به‌ موضوع‌ را براساس‌ ترتیب‌ منطقی‌ در قالب‌ چهار فصل‌ ارائه‌ می‌دهد؛ فصل‌ اول‌ در شناخت‌ ماهیت‌ عرف، فصل‌ دوم‌ در انقسامات‌ عرف، فصل‌ سوم‌ در امور مربوط‌ به‌ دلیلیت‌ عرف‌ و فصل‌ چهارم‌ در امور مربوط‌ به‌ دلالت‌ عرف. در خاتمه، اهم‌ نتایج‌ حاصل‌ از بحثها در اختیار خواننده‌ گرامی‌ قرار می‌گیرد.

ارائه‌ توضیحی‌ را لازم‌ می‌دانم. اصطلاح‌ پیش‌فرض‌ یا پیش‌گمانه‌ که‌ معادل‌ کلمه‌ "Presupposition" یا کلمه‌"Prejudgement" یعنی‌ پیش‌داوری‌ به‌ کار می‌رود، در خود یک‌ بارِ‌ معنایی‌ منفی‌ دارد که‌ متأسفانه‌ ما در کاربرد این‌ الفاظ‌ به‌ آن‌ توجه‌ نداریم.

تاریخچة‌ قانون، ضرورت‌ جعل‌ و عمل‌ به‌ آن، به‌ تاریخ‌ تشکیل‌ زندگی‌ جمعی‌ بشر برمی‌گردد و از روزی‌ که‌ انسان، به‌ زندگی‌ اجتماعی‌ گرایید ولو به‌ گونه‌ای‌ بسیار ساده‌ و ابتدایی، ضرورت‌ وجود قانونی‌ که‌ بتواند آن‌ اجتماع‌ ساده‌ و غیر پیچیده‌ را به‌ نحو احسن‌ اداره‌ کند احساس‌ شد.

فقه‌ به‌ عنوان‌ نظام‌ حقوقی‌ اسلام‌ از زمره‌ نظامهای‌ حقوق‌ نوشته‌ است‌ که‌ قانون‌ در آن‌ نقش‌ مهمی‌ را ایفا می‌کند. درنتیجه‌ مباحث‌ مربوط‌ به‌ قانون‌ همچون‌ قانون‌گذاری، قانونگذار، قانون‌گرایی‌ و... اهمیتی‌ ویژه‌ برای‌ فقه‌ دارند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۷۴ مقاله